Назад
Егоцентризм: що це таке, як розпізнати і чому він небезпечний??

Навигация по разделу
эгоцентризм

Що таке егоцентризм і що з цим робити?

Що таке егоцентризм, вроджене це якість або набуте? У чому відмінність від егоїзму? Як розпізнати в собі егоцентрика і 12 порад як перестати ним бути.

Буває, що в житті все йде «як треба», але коло спілкування поступово звужується до нуля. Відчуваєш себе чарівним інтелектуалом, а давні приятелі не кличуть на загальні вечірки, не вітають зі святами, приховують плани на відпустку. Причин цьому може бути кілька. Одна з найменш приємних, але найбільш очевидних – власний егоцентризм. Як его-залежність руйнує дружбу, кар'єру, стосунки? Чому так важко усвідомлюється? За якими симптомами можна поставити собі діагноз "егоцентризм"?

Відповідаємо на питання, а також розповідаємо, як бачать світ егоцентрики і егоїсти, що робити, якщо власна егоцентричність отруює життя і з якими неприємними відкриттями доведеться зіткнутися на шляху до виправлення.

Що таке егоцентризм?

Егоцентризм — це життєва філософія людини, зосередженого на своїх почуттях, бажаннях, інтересах, цілях при повній неповазі до чужих кордонів і нездатності поставити себе на місце іншого. Саме слово Его-Центризм (від латинського «Ego» – «я-і-Центр») розкриває суть поняття. Це сильна фіксація на своїх переживаннях, яка збільшує розрив з реальністю. Це особливе світосприйняття людини, підживлене ілюзією про те, що весь світ крутиться навколо нього і в центрі цього світу незмінно виявляється його «я».

Термін» егоцентризм " ввів в психологію Швейцарський філософ Жан Піаже . Пізніше його теорію переглянув і доповнив радянський психолог Лев Виготський . Але про "первинну самозакоханість" дитини писав ще Зигмунд Фрейд . По Фрейду людина народжується егоїстом , але в міру дорослішання його «центр уваги» як би переміщається на оточуючих. Правда, ще до виникнення понять з приставкою «его» в російській мові було іронічно-осудний вислів «пуп землі». Так називали людину, яка поводиться занадто зарозуміло і зарозуміло по відношенню до оточуючих.

Егоцентризм дорослого - це не свідомий вибір, а вивчена життєва позиція, яка сформувалася вихованням. Маленька дитина усвідомлює себе центром всесвіту, де всі люди, предмети і явища підкоряються його бажанням . Це відбувається несвідомо, вважається нормою і необхідною умовою пізнавальної активності для дітей у віці до 7-10 років. Як правило, до 12-14 років підліток починає тестувати реальність і поступово усвідомлює, що не є центром всього. дитячий егоцентризм може трансформуватися в інші особистісні властивості. При правильному вихованні-в повагу до інших, співпереживання, культуру поведінки. При неправильному-в егоїзм.

Але буває і третій варіант , коли людина ніби застряє в підлітковому стані протесту, намагається довести всьому світу свою правоту. Такі надовго залишаються егоцентриками, охочими змінити все навколо за своїм форматом.

Пройти тест на характер людини

Его: егоцентризм, егоїзм - які подібності та відмінності?

Різні підходи до природи егоцентризму призводять до плутанини понять. Егоцентризм не просто плутають з егоїзмом, але приймають одне за інше. Насправді це різні речі.

Егоцентрик просто не в змозі сам пам'ятати про почуття і бажання інших людей, співчувати, співпереживати, бачити ситуацію з боку. Занадто велика концентрація енергії на самому собі не дає розширити свідомість , впустити в нього когось іншого. Наприклад, егоцентрист пояснить матеріал, не піклуючись про доступну форму пояснення. Йому це зрозуміло, значить, це зрозуміло іншим. Якщо не зрозуміло, значить, вони в принципі не здатні в чомусь розібратися. Але якщо нагадати йому про те, що у оточуючих інший рівень освіти, попросити поступитися, егоцентрист зробить це без видимого роздратування.

Егоцентрист говорить : «Я є центром мого особистого космосу, який настільки самодостатній і розвинений, що більше нікого не потрібно. Оточуючі зі своїми труднощами і інтересами нічого не значать для мене».

Егоїст же прекрасно усвідомлює цілі і цінності інших людей, але при цьому ставить свої інтереси понад усе. При цьому він може бути чарівним, товариською людиною, правда, до тих пір, поки мова не піде про турботу про інших людей. Його незамутнене моральними переживаннями его відразу дасть зрозуміти-ця людина не допоможе, не підтримає, не поділиться. Адже виконує свою головну місію-піклуватися про самого себе. І нехай весь світ почекає.

Егоїст говорить : «я – центр всього Всесвіту і всі зобов'язані її тільки обслуговувати. Вони повинні давати мені найкраще, слухати про мої подвиги чи проблеми, нехтувати своїми інтересами та почуттями».

Егоцентрист вважає світ частиною свого «Я». Егоїст використовує світ і людей тільки для досягнення своїх цілей . Егоцентристу не потрібні співрозмовники, йому комфортно з самим собою. Егоїст не може довго залишатися на самоті: йому необхідні опіка і увагу оточуючих. Егоцентрист так живе. Егоїст віртуозно маніпулює.

З урахуванням всіх уточнень егоцентризм і егоїзм з точки зору соціуму – два протилежних поняття. У релігії це два пороки, породжені одним гріхом – гординею . Але з точки зору особистості егоцентризм набагато більш руйнівний.

Пройти тест на егоїзм

Чому егоцентризм настільки небезпечний?

У офтальмологів є термін «тунельний зір» – коли людина сприймає тільки те, що потрапляє в центр сітківки ока, а предмети поза центром не помічає. Така патологія зору викликає труднощі з орієнтацією в просторі. Термін позичили психологи, щоб позначити егоцентричну, хворобливу сконцентрованість людини на своєму «я», нездатність побачити чужу точку зору. Все вірно, якщо спостерігати за егоцентристом з боку.

Зсередини все виглядає трохи інакше . Егоцентризм за своїм впливом на психіку схожий на залежність (від алкоголю, ігор, їжі) і часто з нею сусідить. Цей стан засмоктує настільки, що головою розумієш «все погано», але зробити нічого не можеш. Помічаєш, що втрачаєш друзів, але зійти зі звичних рейок не виходить. Це сумно, адже его-залежність:

  • Руйнує стосунки. концентрація на собі, коханому, нездатність поступитися, зрозуміти, поспівчувати зводять ймовірність міцних відносин до нуля.
  • Заважає кар'єрі . Надійного в усіх відношеннях працівника, з яким некомфортно спілкуватися, рідко просувають по кар'єрних сходах. У кращому випадку-призначають на посаду, від якої всі відмовилися.
  • Приглушує все хороше . Установка «я найрозумніший " в комплекті з гіпертрофованою недовірливістю змушує весь час «тримати обличчя», шукати схвалення. У постійному бажанні " здаватися, а не бути» доброта, людяність, співчуття кудись діваються. Зате неприємні (і, на жаль, відразливі) якості тільки посилюються.

Рано чи пізно особиста егоцентричність усвідомлюється. Звичайно, краще, коли раніше. Якщо проблеми в спілкуванні починають хвилювати, можна провести тестування на егоцентризм.

Як розпізнати в собі егоцентрика?

Як правило, егоцентриків вважають токсичними людьми і намагаються уникати на роботі або в особистому спілкуванні. В один момент уникають стає більше, ніж бажаючих поспілкуватися. Почуття власної винятковості і правоти змінюється подивом. А наслідком егоцентризму стає самотність.

Якщо ви відчуваєте себе людиною, непопулярною в своєму колі спілкування, можливо, справа саме в егоцентризмі. Розповідаємо, в яких випадках можна поставити собі діагноз «егоцентризм». Отже, справжній " махровий егоцентрист»:

1. Не вміє програвати.

Вічних переможців просто не існує. На практиці навіть найрозумніші і кмітливі роблять помилки, виявляються неправими. Але з егоцентриком це твердження не діє. Адже людина, яка вважає будь-яку свою дію єдино вірним, не помиляється. І підтверджує своє переконання жорсткими аргументами. По-перше, доводить свою правоту до хрипоти, до»останнього слова". По-друге підтверджує свою перевагу, не рахуючись з почуттями опонента.

2. Не розуміє мотивів інших людей.

Вчинки оточуючих неприємно дивують: співробітники припиняють розмови в його присутності, приятелі обмежуються загальними фразами. Справа в тому, що егоцентрист не аналізує причини, що спровокували ситуацію. Оскільки він не звик враховувати почуття інших, зв'язок між його поведінкою і вчинками інших для нього залишається загадкою.

3. Занадто явно очікує похвали.

Бути досконалим у всьому – благородне бажання. Але деякі хочуть, щоб все навколо помічали їх подвиги і хвалили, хвалили. Якщо ж оточуючі не поспішають з похвалою, починається «зворотна реакція» – спроби принизити інших, щоб на їх тлі здаватися краще.

4. Публічно критикує людей.

Звичайно, від пліток не застрахований ніхто. Але одна справа пошептатися в курилці і зовсім інша-обговорювати чужі проблеми публічно. Егоцентрист не визнає такої»подвійності". Він може прилюдно зробити іншому зауваження про його зовнішність, дати пораду про невдалі стосунки, розкритикувати роботу. Від цього число приятелів тільки зменшується.

5. Фантазувати.

Заглибленість у свій внутрішній світ викликає безліч фантфазій. Обмеженість спілкування тільки підсилює цю схильність. Фантазії та ілюзії стають тим укриттям, де можна відчути себе ким завгодно: успішним бізнесменом, сміливим мандрівником, благородним лицарем. На жаль, подібна поведінка стає нормою, яка ще більше віддаляє від реальності.

6. Вважає себе розумнішими оточуючих.

Егоцентрик щиро вважає себе знавцем життя і щедро роздає поради іншим. Агресію на спроби втрутитися в справи оточуючих сприймає як невдячність. Свого образу подає під " красивою обгорткою – - називає опір співрозмовника лінню , невмінням прислухатися до мудрих порад, психологічним опором. Переконати його в зворотному неможливо. Адже він завжди правий.

7. Демонструє "егоцентричну сліпоту".

Це тенденція ігнорувати факти, які суперечать особистим переконанням. Наприклад, зміни у відносинах з приятелями, егоцентрик пояснює чужими дивацтвами, але ніяк не своїми.

8. Відрізняється надчутливістю.

Парадокс , але зворотні сторони егоцентричності – недовірливість і чутливість. Егоцентрист надзвичайно вразливий, хоча намагається не показувати це оточуючим. В ідеалі до віку 20-25 років підліткові переживання залишаються позаду, а думка оточуючих перестає тривожити . Але егоцентрик все ще залишається в підлітковому стані «первинної самозакоханості», тому живе в постійному опорі і драмі.

Змінити егоцентрика насильно неможливо, адже приймати чужу точку зору він не вміє. Змінитися можна тільки самому.

Пройти тест на самооцінку

Що робити, якщо ти егоцентрик?

Якщо впізнали себе хоча б в третині описаних симптомів, – швидше за все схильність до рефлексії у вас є. рефлексія - корисна річ, але її однієї недостатньо. Більш того, можна зануритися в самобичування, але так і не почати змінюватися. Тому відповідним гаслом для змін буде відома фраза»Вчитися, вчитися і ще раз вчитися". Вчитися доведеться за різними напрямками: спілкуватися, співпереживати, розуміти чужу точку зору, втихомирювати своє его. Хороша новина в тому, що одночасна робота по всіх фронтах цілком здійсненна.

В маркетингу є термін «програма лояльності» – особливі умови для клієнтів, які допомагають їм краще пізнати компанію і залишатися вірним бренду. Базові фішки цієї програми можна взяти на озброєння, адаптувати і застосувати для того, щоб створити собі новий імідж .

Одного універсального методу виправити ситуацію не існує. Наведений нижче чек-лист можна доповнити актуальними пунктами і викреслити неактуальні. що робити:

1. Спостерігати.

Для початку знайти в своєму оточенні людини, який з незрозумілих (поки незрозумілих) причин притягує людей і поспостерігати. Звертати увагу на дрібниці: як він звертається до співрозмовника на початку розмови, які слова використовує для прохання, а які – для ДО, як жестикулює в суперечці і нахиляє голову при співчутті.

2. Копіювати.

Як то кажуть «не вмієш намалювати – скопіюй». Спостерігаючи за людьми, з якими комфортно спілкуватися, буквально копіювати їх жести, слова, цілі речення, міміку, реакції на оточуючих.

3. Мовчати.

Іноді, щоб зберегти хороші відносини, досить вчасно прикусити мову. Ця ж порада допомагає налагодити комунікацію . Якщо мовчки слухати співрозмовника і в потрібні моменти кивати, розташувати його вдасться набагато швидше.

4. Знизити градус сарказму.

Оцінити високоінтелектуальну іронію здатний не кожен. Зате образитися, запам'ятати, а при зручному випадку згадати це кривдникові – цілком. Якщо вже хочеться додати гумору в життя, краще використовувати нейтральні жарти. А сарказм залишити для братів по цеху-таких же переконаних егоцентриків.

5. Читати класику.

Книги по саморозвитку - корисна річ, але вони не дають моральної бази, необхідної егоцентрику. У класичній літературі закладено стільки людських відносин, що її можна використовувати як хрестоматію для свого перевиховання.

6. Почати вивчати психологію.

Кожна особистість однаково унікальна і передбачувана. Більшість сформованих в житті ситуацій, вже описані в книгах з психології. Якщо особливої схильності до теоретичної психології не відчувається, можна почати практичний курс на прийомі психотерапевта .

7. Стежити за своєю зовнішністю.

Мова не про гігієну (хоча вона надзвичайно важлива), а про прикраси, макіяж, одяг. Можна поекспериментувати із зовнішністю, прибрати агресивний макіяж з обличчя, а дивні або неакуратні речі залишити для поїздок на дачу.

8. Стежити за мімікою.

Можна відчувати себе товариською і доброзичливою особистістю, але особою транслювати зворотне. Відпрацювати наодинці з собою, перед дзеркалом «правильні» вирази обличчя складно. Простіше встановити дзеркало на робочому столі і стежити, як під час телефонної розмови починає презирливо кривитися губа, а коли під час суперечки особа стає злим і непривабливим.

9. Допомагати.

Не обов'язково відразу ж відправлятися в притулок для бездомних. Натренувати свою доброзичливість можна іншими способами: допомогти занурити коляску в автобус, показати потрібну вулицю, заплатити за бабусю в магазині. І відзначати чужу подяка - це важливо.

10. Дякувати.

Говорити «спасибі» продавцям, перукарям, кондукторам, двірникам. Звичайно, вони роблять свою роботу. Але слова подяки теж не вимагають понад зусиль.

11. Не чекати швидких результатів.

Імідж егоцентрика-неадеквата створювався роками. І напевно є чимало людей, у яких про вас склалося не найприємніше враження. Щоб виправити його знадобляться місяці або навіть роки.

12. Практикуватися в мистецтві компліментів.

Якщо раніше була гра «Знайди-що-покритикувати», то тепер її краще замінити грою «знайди-за-що-похвалити». Це не означає, що потрібно співати нескінченні дифірамби всім підряд. Ненав'язливі компліменти , кілька приємних слів і проста посмішка при зустрічі відкривають двері до серця співрозмовника краще вимученої похвали.

Можливо, ці пункти здадуться по-дитячому наївними (особливо, з висоти свого Его). Але, як і всі прості речі, вони працюють. Особливо, якщо не нехтувати пунктом про психологію. Тоді теорію і практику можна буде поєднати.

Правда, одночасно з успішною практикою прийде хворобливе осяяння:

  1. Як тільки навчишся ставити себе на місце іншого, починаєш розуміти: кого образив, кого відштовхнув, кого відтіснив завдяки своєму егоцентризму. І як важко тепер все це виправити.
  2. Бачиш недоліки батьківського виховання і починаєш злитися: чому батьки так наполегливо плекали дитяче его.

Головне, не концентруватися на самокопанні і самобичування занадто довго, а йти далі. Тому що все недомовлене, недолюблене, невиплакане в минулому (це називається незавершений гештальт ), можна завершити на сеансі психотерапії.

Висновки :

  • Егоцентризм – культ особистості, Підтримуваний самою особистістю.
  • Егоцентризм і егоїзм – різні поняття. Правда, з однаковим походженням.
  • Боляче усвідомлювати свій егоцентризм. Але жити на самоті ще болючіше.
  • Зближуючись з людьми в безпечному темпі, можна потроху навчитися співпереживати, розуміти, приймати відмінності.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Конфлікт поколінь: що це таке і які є способи вирішення??
Що таке конфлікт поколінь і в чому його прояв? Особливості різних поколі ...
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Планування: що це таке, його основні види і принципи
Що таке планування і які його види і інструменти бувають? Відмінності мі ...
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок: 9 порад
Як позбутися від шкідливих звичок і наскільки це складно? Які бувають? 9 ...
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів
Екскурсію по основних віхах і етапах розвитку тайм-менеджменту для нас р ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву в ...
Новое youtube видео