Назад
Менталітет: що це таке? Менталітет російської людини.

Навигация по разделу
менталитет

Що таке менталітет і як він впливає на наше мислення?

Що таке менталітет і яке його значення? Російський менталітет як характеристика нації. Як зміна мислення допоможе змінити ментальність?

Від переїзду в іншу країну або укладення шлюбу з іноземцем багатьох утримує одне – різниця менталітетів. Різниця проявляється в дрібницях і в ставленні до життя в цілому. Що таке менталітет? Чим він відрізняється від ментальності? І як проявляє себе загадкова російська душа? Хтось пишається своїм походженням і менталітетом, хтось усіма силами намагається викорінити його прояви. Важливо розрізняти: що закладено генетикою, а що все-таки можна змінити.

Що таке менталітет?

Менталітет — це історично і генетично сформована сукупність соціально-психологічних якостей народу. Етимологічно походить від грецького слова mentis &8212; розум, мислення, душа, розум, спосіб мислення. Тобто одне слово об'єднує безліч явищ і процесів, що породжує велику кількість тлумачень. Якщо описати менталітет звичайними словами-це відображений в культурі історичний досвід , який вбирає вихований в цій культурі людина.

У науковій літературі часто використовують два поняття: менталітет і ментальність. Одні автори вважають слова синонімами, інші намагаються провести межу між цими поняттями. Відповідно до другої теорії відмінностей менталітет - це історично і генетично вироблена духовна константа, що відображає глибинні цінності народу, етносу. А ментальність - динамічний, ПРИВАТНЕ, конкретний прояв, народжене епохою. Типів ментальностей існує стільки ж, скільки є соціальних груп. А менталітет характеризує народ в цілому.

Пройти тест на тип особистості

З одного боку менталітет відображає сумарну характеристику людей, що живуть в конкретній культурі, з іншого – характеризує психологічні аспекти відмінностей однієї нації від іншої. Це дозволяє окремо розглядати менталітет американців, французів, німців або англійців.

Еволюція поняття «менталітет».

Витоки національного менталітету російських людей і представників інших народів знаходяться на зорі людства. Предметом аналізу зароджується народного мислення часто виявляються усні свідчення: билини, казки, оповіді, легенди, прислів'їв, міфи. Ці стародавні пам'ятки культури відображають всі періоди духовного розвитку народів і етносів.

Роздуми на тему узагальнених соціально-психологічних особливостей людей зустрічаються в працях Геродота, Плінія і багатьох істориків античності. Найважливішими культурними пам'ятками, які дійшли до наших днів, є Біблія і Коран. У Біблії у формі релігійно-художніх сюжетів міститься певний кодекс світорозуміння і світовідносини до дійсності. У Корані викладені основні культурні та духовні принципи, цінності мусульманського світу.

Але в науковій практиці до цієї проблеми вперше звернулися в XVIII столітті шведський медик Карл Лінней і французький філософ Шарль де Монтеск'є . Водночас зародилася нова наука етнопсихологія. Об'єктом вивчення етнопсихології стали "душа народу", «національний характер», а основна увага приділялася людині в історії, його емоціям , світорозуміння, системі цінностей.

Англійське слово Mentality увійшло в ужиток ще в XVII столітті, але як науковий термін вперше використовувалося класиком французької етнології Люсьєном Леві-Брюль . У своїй книзі «первісний менталітет» автор описував життя корінних жителів Австралії, Нової Гвінеї, а терміном "менталітет" описував темперамент , риси особистості, цінності, властиві різним племенам.

Наприкінці 1920-х років французькі вчені Марк Блок і Люсьєн Февр заснували «Школу Анналів» – науковий Історичний напрям, що поставив людину вище подій політичної історії. З цього часу поняття менталітету перейшло в розряд наукової категорії, що описує масове свідомість народу або етносу. В психології ментальність представлена іншим поняттям – соціальним або національним характером. Дослідженнями в цій області займалися найбільші психоаналітики XX століття Зигмунд Фрейд, Еріх Фромм, Карл Юнг .

Пройти тест на темперамент

Сьогодні дослідженням менталітету займаються багато наук: філософія, соціологія, історія, етнологія, Соціальна психологія, Культурологія. Крім наукових досліджень про менталітет міркують діячі культури, політики. Є галузь історичної науки-Історія ментальностей, яка вивчає історію не з точки зору подій і воєн, а як соціально-культурне явище. Область вивчення історії ментальностей-це сукупність матеріальних умов життя, побуту і світовідчуття народу.

Менталітет російської людини.

Під час вивчення особливостей російського менталітету культурологи і соціологи ділять історію на шість історичних періодів: язичницький, дохристиянський, допетровський, імперський, радянський, Новоросійський. Кожен з цих періодів вплинув на формування російської ментальності. Але особливо сильним виявився вплив православного християнства.

Протягом всієї історії російського народу особливо трепетним було ставлення до мотиву страждання. щастя сприймалося не саме по собі, а як винагорода за страждання і нещастя. Спочатку зв'язок проглядається в прислів'ях і приказках: « не було б щастя, так нещастя допомогло », « хто потреби не відав, той щастя не знає ». Істинно народні пісні пронизані "тугою-крутиною", а в казках головному герою доводиться подолати багато випробувань в очікуванні нагороди. Історії про важку долю російської людини є в творчості всіх російських поетів і письменників.

У XIX столітті ідеолог офіційної народності граф Сергій Уваров сформулював знамениту тріаду «Православ'я. Самодержавство. Народність». Пізніше Сталін скоротив її до двох складових «Простота і народність». але в літературі, філософії, культурі суперечки про менталітет не вщухали ніколи . Найоб'ємніші дослідження національної свідомості, російської філософії провів релігійний і політичний філософ Н. Бердяєв.

Сучасні дослідження показують, що ментальність російської людини проявляється стереотипами поведінки незалежно від його місця проживання:

 • Страх перед тим, «що люди скажуть».
 • Бажання «жити по правді».
 • Між розумом і почуттям вибирати почуття.
 • Частіше бачити в собі недоліки, а не гідності.
 • Сперечатися з будь-якого приводу.
 • Посміхатися тільки знайомим людям.
 • Любов у халяві та очікування дива.
 • Консерватизм і жалість.

І неважливо, поганий чи хороший російський менталітет. У будь-якому випадку він переважає в житті всієї нації, символізує перевагу духовного над матеріальним. Змінити менталітет дуже важко навіть тоді, коли він веде не до розвитку, а до руйнування.

Але перебільшувати силу ментальності теж не варто. З одного боку менталітет рухає людину на певні дії, з іншого – змушує відштовхувати все чуже, неприємне. Але ж слово "ментальність «походить від слова»мислення". Значить, зміна мислення, і навчання новим навичкам допоможуть поміняти свій менталітет.

Чи можна перебудувати своє мислення?

Фактори, що впливають на менталітет, можна розділити на 2 групи:

 • Об'єктивні : генетика, місце народження і проживання, культурне середовище, система відносин в суспільстві.
 • Суб'єктивні : психічні особливості, світогляд, цінності, взаємини.

Щорічно журнал Forbes публікує «чесні» списки багатіїв, які заробили своє багатство, а не отримали його у спадок. Багато росли в неблагополучних сім'ях або не отримали вищої освіти. Вчені-експерти проаналізували історії успіху мільйонерів, які зробили «самі себе», і склали ряд вправ для зміни ментальності. Якщо генетику або місце народження змінити неможливо, то при бажанні налаштувати розум на багатство можливо.

Успішні люди:

 • Орієнтуються на якість, а не на кількість.
 • Вірять у свій талант і свої сили.
 • Ставлять чіткі короткострокові і реалістичні довгострокові цілі .
 • Вміють зосередитися на головному, але регулярно коригують свій курс.
 • Дбають про здоров'я і не забувають про творчості .
 • Створюють фінансову «подушку безпеки».
 • Вчаться все життя.

Зате удача грає не таку важливу роль в життєвому успіху мільйонерів, як здається. У списку факторів успіху вона займає тільки 13-е місце.

Але головне, про що варто пам'ятати: Налаштування розуму на мислення мільйонерів не гарантують багатства. Але вони того варті.

Висновки

 • З точки зору окремої людини менталітет – це спосіб сприйняття реальності, на який вплинули середовище і оточення людини.
 • Менталітет-статична "величина", яка змінюється дуже повільно. Ментальність змінюється під впливом епохи.
 • Російський менталітет найкраще описати фразою: «загадкова російська душа».
 • Копіювання звичок мільйонерів не принесе багатства. Але зміни мислення допоможуть досягти успіху.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео