Назад
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??

Навигация по разделу
парадокс

Що таке парадокс та їх приклади?

Що таке парадокс? Парадоксальні методи для лікування фобій і позбавлення від негативних емоцій. 7 психологічних пасток мислення.

Описуючи нелогічний вчинок, ми часто додаємо: "і як таке могло вийти? Парадокс якийсь"» Або починаємо переказувати дивну новину словами:»як не парадоксально це звучить...". Деякі з нас дію всупереч здоровому глузду, і не можуть пояснити своїх вчинків. Як протиріччя проявляються в нашому мисленні? Які методи парадоксальної терапії допомагають позбутися залежності? І що таке парадокс вижив? Парадокси всюди: в нашій голові і в навколишньому світі. Вони об'єднують протилежності і одночасно створюють напругу в житті, завдяки якому життя і існує.

Що таке парадокс?

Парадокс-це дивне на перший погляд судження, яке суперечить " здоровому глузду» або суперечить усталеній думці, тому здається нелогічним. Етимологічно походить від грецького слова paradoxos - незрозумілий, нежданий. У поняття є інші значення: непередбачена подія або явище, що спростовує звичні уявлення . У формальній логіці-це логічний висновок, який одночасно доводить правильність «тези» і «антитези». Парадоксом також називають логічне протиріччя, з якого неможливо знайти вихід.

Слід відрізняти парадокс і апорію. Апорія-вигадана ситуація, яка не може існувати в звичайному житті. Парадокс-основна компонента світу і подій у світі.

Еволюція терміна «парадокс».

Термін «парадокс» виник в античній релігійній філософії за часів Платона і Спінози. Парадоксальною називали незвичайну або оригінальну думку, яка спростовувала твердження про всесильність богів. Пізніше філософи перейшли до міркувань про протиріччя в інших сферах життя. У документах стародавніх філософських шкіл описані інші роздуми, які не поєднуються із загальноприйнятими переконаннями.

Одним з перших відомих парадоксів вважається твердження Критського філософа Епіменіда Кносського « всі критяни брехуни ». Відомо, що парадокс «брехун» справив на послідовників філософа дуже сильне враження. Один з послідовників відмовився від їжі до тих пір, поки не спіткає сенс твердження. У підсумку він помер від голоду. Пізніше давньогрецький філософ-ідеаліст Евбулід сформулював парадокс "купа": "відомо, що купа – це велика кількість зерен. Одне зерно купи не робить, тому до нього потрібно додати наступне. З якої кількості зерен вони стануть купою?». Пізніше цей термін використовувався в науковій теорії та в повсякденних життєвих ситуаціях.

На рубежі XIX і XX століть парадоксальні твердження найбільше цікавили математиків і логіків. Вчених також цікавлять Математичні, семантичні, синтаксичні, смислові, Модальні, психологічні та інші парадокси. Вони розкривають приховані протиріччя і в цілому допомагають розвитку теорій і наук. По суті, в будь-якій галузі науки і звичайному житті є чимало протиріч, подолати які просто неможливо.

Парадокси в науці психології.

На думку вчених, людина та її мозок, свідомість , інтелект, поведінка – один суцільний парадокс. Ми скаржимося на відсутність грошей і на останні купуємо марну річ. Боїмося образити незнайомої людини, але терпимо приниження від рідних. Прагнемо бути красивими, але не віримо компліменти .

Для вивчення поведінки і мислення людини відомі психологи XX століття створили методи парадоксальної або провокативної терапії . Використовувані під час сеансів нестандартні прийоми залякування, виклику клієнту, провокації, не зменшують, а збільшують психологічну проблему. Вони діють за принципом «клин клином вибивають»: посилюють страх, допомагають його прожити і закрити тему. Провокативні методи терапії вважаються незамінними в роботі з найбільш важкими випадками.

1. Метод парадоксальної інтенції Франкла.

Сформульований Віктор Франклом метод сьогодні широко застосовується в психотерапії неврозів і неадекватної поведінки.

Люди з фобіями, застарілими страхами побоюються небажаних симптомів своєї фобії. Агорафоби бояться відкритих просторів і не виходять на вулицю. Страх води у страждаючих аблютофобією змушує їх відмовитися від купання, миття рук, прання. Спроба уникнути неприємної ситуації або приглушити неприємні прояви ще більше посилює початкове напруження. Коло замикається.

Суть методу парадоксальної інтенції полягає в тому, щоб переконати людину з фобією імітувати небажану реакцію. Робити це потрібно усвідомлено і обов'язково з гумором. Страждаєте безсонням? Постарайтеся побороти сон і якомога довше не спати. Кричите при вигляді миші? Уявіть звірка і закричите в два рази голосніше. Дайте собі право витворити щось неприйнятне. Особиста залученість в процес допоможе розірвати невротичний коло.

Пройти тест на тип особистості

2. Парадоксальна теорія змін в гештальт терапії.

Парадоксальну теорію змін сформулював основоположник гештальт-терапії Фріц Перлз. Популярність теорія отримала після публікації Арнольда Бейссера.

Бажання стати ідеальним або таким, яким хочуть бачити інші, призводить до внутрішнього конфлікту . Людина, що шукає змін, постійно метається між тим, «кокой він є» і тим, «яким хоче бути». І ніколи не стає ні тим, ні іншим. Тому багато хто приходить на сеанс терапії з метою прибрати, «ампутувати» проблему. Але гештальт-терапевт не бере на себе роль «секатора». Мета психотерапевта - допомогти клієнту зрозуміти свої справжні бажання і навчитися піклуватися про себе.

Суть парадоксальної теорії змін формулюється так: людина починає змінюватися в тому випадку, коли він стає самим собою. Або інакше: зміни не відбуваються через примусову спробу змінити самого себе.

3. Седона-метод або метод звільнення емоцій.

Sedona метод розробив американський продюсер Лестор Левенсон, але відомим він став завдяки виконавчому директору тренінгового центру Гейлу Двоскіну. Гейл Двоскін описав метод у своїй книзі «Седона-метод» і з 1990 року виступав з лекціями та тренінгами в Америці та Європі.

Потрапляючи в травматичну ситуацію, більшість людей обирають три способи поводження з негативними емоціями : придушення, вираження, уникнення. Наприклад, після хворобливого розриву з коханою людиною відмахуються від страждань «я в прядки». При невдачі на роботі йдуть в бар і напиваються до безпам'ятства. Пригнічені емоції накопичуються, викликають дискомфорт і фізичні хвороби. На думку автора, ідеальний приклад для наслідування-дитина, яка падає на землю, кричить і стукає ногами. Так він звільняється від неприємних емоцій. З віком ми більше дбаємо про зовнішні пристойності, ніж про емоційне здоров'я.

Суть седона-методу полягає в тому, щоб дозволити собі постраждати всмак, вистраждати всі негативні емоції і таким чином очиститися від них. Звичайно, падати на підлогу в магазині не варто. Але вдома можна поплакати і погоревать до тих пір, поки від переживань не залишиться і сліду.

Парадокс вижив.

Коли ми концентруємося на чужих перемогах, то забуваємо про провали. Парадокс вижив – це головна помилка при вивченні історій успішних людей.

Показовий приклад помилки вижив – історія часів Другої світової війни. Під час бойових польотів американських бомбардувальників багато машин не поверталися на базу. Збиті літаки падали, втрати були просто катастрофічними. Командування поставило завдання перед конструкторами: зміцнити найбільш вразливі деталі. Для дослідження використовували машини, які після пошкоджень все ж дісталися до бази. Це були ті, хто вижив.

Але математика Абрахама Вальда зацікавило інше: незважаючи на пошкодження, ці літаки все-таки змогли летіти. Значить, ці місця захищені добре. А досліджувати потрібно було ті пошкодження, після яких літаки на базу не повертаються. Це і є парадокс вижив.

В історії успіху ми схильні вірити і в звичайному житті . Наприклад, дізнаємося, що ідея таблиці прийшла Менделєєву уві сні і чекаємо своїх відкриттів. Читаємо, що курець дожив до 80 років і припиняємо спроби позбутися шкідливої звички.

Насправді за кожною історією успіху стоїть безліч випадковостей, передбачити які неможливо. А ще-низка невдач інших людей, які так і не стали відомими, не домоглися зірковості. Це відбувається щодня, але мало хто робить з цього висновки.

7 психологічних парадоксів нашого мислення.

Людина і його психіка завжди були цінним об'єктом для наукових досліджень. В психології є окремий напрямок – парадоксальна психологія. У парадоксальній психології протиріччя використовуються для виявлення невидимих або забутих у звичайному житті невідповідності.

1. Ми не любимо людей, в який бачимо свої недоліки.

Карл Юнг порівнював оточуючих нас людей з дзеркалами, в яких ми бачимо своє відображення. Фрейд називав це механізмом протекції: ми приписуємо свої недоліки іншим людям. Якщо нас сильно дратують чужі недоліки, значить ми пригнічуємо або не приймаємо в собі точно такі ж. Наприклад, ми самі не вміємо економити, але дорікаємо когось в зайвої марнотратства.

Пройти тест на самооцінку

2. Чим більше ми намагаємося сподобатися оточуючим, тим менше у нас шансів на успіх.

Знаменита фраза А.С. Пушкіна «чим менше жінку ми любимо, тим легше подобаємося ми їй» насправді має глибокий психологічний сенс. Але мова йде не тільки про любові і не тільки про жінок. Коли ми багато чого дозволяємо іншим, дозволяємо порушувати їм особисті межі. Тоді оточуючі починають просто використовувати»добряка". Якщо, навпаки, стаємо нав'язливо-добрими, порушуємо чужі кордони. Це відштовхує людей.

3. Чим більше ми знаємо, тим менше ми знаємо.

Чим більше ми дізнаємось, тим більше залишається невідомого. Пояснити це протиріччя допоможе проста метафора . Пізнання немовляти можна уявити як точку. Коли дитина пізнає світ, його знання поміщаються всередині кола. А зовні залишається Непізнане. Чим більше зростає коло знань, тим більше межа зіткнення з невідомим.

4. Чим більше варіантів, тим важче зробити вибір.

З таким протиріччям ми стикаємося кожен раз, коли бачимо в магазині 20 видів кетчупу або п'ять різновидів солі. Таку ситуацію простіше пояснити математично. Будь-який вибір-це рішення задачі нерівності. Наш мозок намагається швидко обчислити варіанти для найвигіднішого рішення. Кожен додатковий вибір ускладнює обчислення і перевантажує мозок.

5. Чим більше страх смерті, тим менше шансів насолодитися життям.

Страх смерті закладений в людині на генетичному рівні і стає базою для всіх інших фобій. Але іноді страх смерті провокує страх самого життя. Це страх перед змінами, самореалізацією, відносинами. Іноді він просто заважає радіти, іноді – буквально паралізує. Дивно, але позбутися страху смерті допомагає бажання жити і радіти життю.

6. Чим охочіше ми визнаємо свою недосконалість, тим більше подобаємося людям.

Суперечка відома як ефект Претфелла: демонстрація своєї вразливості підвищує рівень емпатії з боку оточуючих. Цю дію сьогодні можна спостерігати в мережі. Люди з фізичними вадами описують свої страждання і отримують дружню підтримку від читачів. Послідовники руху бодіпозитиву публікують необроблені в Фотошопі фото і збирають мільйони лайків.

7. Чим більше ми розмірковуємо про проблему, тим менше шансів її вирішити.

Коли голова забита однією проблемою, людина перестає помічати очевидні речі. Навіть у хвилини неробства мозок не відпочиває, а напружено працює над проблемою. Постійна напруга призводить до тривожності і неврозу. А в такому стані прийняти вирішити проблему просто неможливо. Для цього у психотерапевтів є універсальна порада: відпустити ситуацію і вирішення проблеми прийде саме.

Висновки

  • Парадокс-це дія всупереч: логіці, очікуванням, очікуваним подіям.
  • Більшість досягнень сучасної філософії і науки створені на основі парадоксів, описаних в античній філософії.
  • Помилка вцілілого є причиною того, що ми не можемо скопіювати успіх іншої людини.
  • Парадокси нашого мислення спрацьовують у більшості людей.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео