Назад
Панічний розлад: що це таке, його лікування і профілактика

Навигация по разделу
паническое расстройство

Що таке панічний розлад і як його лікувати?

Що таке панічний розлад, як з цим жити? Як розпізнати, проводити профілактику тривожних атак, допомагати собі і близьким під час нападів?

За статистикою панічні атаки трапляються у кожного десятого жителя планети і кожного восьмого жителя мегаполісу. І чому вони трапляються, толком невідомо. У кого-то розвиваються неправильного виховання, у кого-то після проваленого іспиту або розлучення. Але якщо панічні атаки ігнорувати, вони можуть ускладнитися депресією і призвести до панічного розладу – захворювання, яке потребує лікування у психіатра та психотерапевта.

Як паніка може погіршити здоров'я, ускладнити життя і як допомогти самому собі та іншим людям під час нападу.

Що таке панічний розлад?

Панічний розлад - це невротичний хворобливий стан, центральним поняттям якого є раптові, повторювані панічні атаки , що супроводжуються, як правило, затяжний " фонової» тривога і побоюваннями з приводу наступного рецидиву. Напад панічної атаки проявляється короткочасним періодом інтенсивного дискомфорту, тривожності або страху, психосоматичними симптомами. І хоча об'єктивних причин для страху немає, фізичні прояви цілком реальні.

Панічні атаки самі по собі зустрічаються у кожного п'ятого жителя планети незалежно від віку і статі. Вони можуть наздогнати де завгодно: в машині, в ліфті, в магазині або у власній спальні. Але їх одноразова поява ще не вважається ознакою розладу і не небезпечно з медичної точки зору. Більшість людей одужують без лікування, протягом півроку.

Коли напади стають регулярними (від декількох разів на рік до декількох разів на день), людина розвиває панічний розлад. За різними даними їм страждає від 1,5 до 5% населення. Зазвичай розлад вперше проявляється в пізньому підлітковому або ранньому зрілому віці (період від 20 до 40 років), частіше зустрічається у жінок. Але за спостереженнями клінічних психологів ця хвороба молодшає-за допомогою звертаються діти 10-13 років.

Хоча симптоми досить болісні, померти від них не можна. Але й ігнорувати не можна. Більшість людей передбачають наступний напад і намагаються уникнути травмуючої ситуації: відмовляються виходити з дому, ходити на роботу. Згодом панічні атаки призводять до безконтрольного прийому препаратів, небажання стежити за собою, проблем в сімейному житті. Часто до розладу додається іпохондрія , фобії, думки про самогубство.

Пройти тест на панічні атаки

Як проявляються панічні розлади?

Перші відчуття при панічній атаці нагадують сильний переляк: серце йокає, долоні потіють, ноги стають ватяними. Але якщо переляк проходить за кілька секунд, то напад може тривати від півгодини до декількох годин. В середньому атака триває 20-30 хвилин, а відчуття дикого страху залишається на все життя.

Парадоксально, але більшість людей навіть не усвідомлюють, що з ними відбувається і плутає симптоми з тахікардією або гіпертонією. Воно й не дивно, адже панічна атака або, як її ще називають вегетативний криз, часто стартує з хворобливих відчуттів в грудях, утрудненого дихання, посиленого серцебиття. Але традиційні ліки в таких випадках не діють.

Щоб не витрачати час на здогади і самолікування, можна навчитися розпізнати у себе симптоми панічної атаки:

 • Фізичні симптоми (одночасно більше трьох): прискорений пульс, тремор або оніміння кінцівок, відчуття задухи, нудота або біль в животі, тремтіння або жар, шум у вухах, спотворення оточуючих звуків.
 • Психічні симптоми: страх смерті, втрати самоконтролю, зміна поведінки, страх зійти з розуму, поранити себе або заподіяти біль близьким.
 • Проблеми зі сном : безсоння, Лякаючі сни, різкий, дратівливий дзвін у вухах в момент засинання або при пробудженні.
 • Найважчі прояви - дереалізація (відчуття «випадання з реальності») і деперсоналізація (досвід «поза тілом»).
 • Хворобливі відчуття виникають тільки в зв'язку з конкретними обставинами (ситуаційні) або проявляються раптово, незалежно від зовнішніх причин (спонтанні).
 • Панічні напади не обумовлені соматичним або психічним розладом.

Психотерапевти пов'язують ймовірність появи панічних атак з декількома провокуючими факторами. Це генетично закладений високий рівень тривожності, особливий тип виховання (гіперопіка або ігнорування), травми голови, звичка утримувати емоції. Набагато більше шансів пережити панічну атаку у жителів магаполіса-головного стресового фактора.

Остаточний діагноз «панічний розлад» ставить клінічний психолог. Висновки робляться після повноцінного психіатричного обстеження, виключення соматичних або психологічних захворювань зі схожими симптомами, спеціального тестування. У деяких випадках може знадобитися інструментальне обстеження: ЕКГ, МРТ.

Лікування та профілактика.

Іноді єдиний порятунок для людей, які переживають панічні розлади – форум, де учасники діляться своїми відчуттями, обговорюють подібні проблеми і методи їх подолання. Але вилікувати це захворювання одним спілкуванням неможливо. Точно так само неможливо виявити причини розладу, їх до кінця не знають навіть медики.

Але будь-яке захворювання легше запобігти, ніж лікувати . Способи профілактики-це рекомендації, які допоможуть уникнути нападу в майбутньому:

 • Підвищити активність . Є припущення, що розлад провокує нестача ендорфінів, які виробляються при фізичних навантаженнях. Тому щоденна прогулянка, нескладне навантаження в спортзалі або плавання допоможуть полегшити стан.
 • Освоїти техніки розслаблення . Це можуть бути різні техніки релаксації, холотропного дихання, формули самонавіювання, позитивні афірмації, арт-терапія. Налаштувати свідомість на позитивну хвилю допомагає йога і медитація .
 • Змінити спосіб життя . Прибрати з гардероба темні речі, перестати дивитися медичні передачі, не їсти на ходу, оточувати себе красивими речами, слухати приємну музику.
 • Намагайтеся не нервувати . Так, ця рекомендація звучить трохи наївно, адже не всі готові відмовитися від хорошої, але нервової роботи або виїхати в село з мегаполісу. Зате вибирати для спілкування тільки приємних людей і гуляти по сонячній стороні вулиці під силу кожному.
 • Зменшити споживання кави та алкоголю . Кофеїн в підвищених дозах прискорює серцебиття і може спровокувати напад в самий невідповідний момент. Спиртні напої збуджують і можуть викликати несподівані реакції організму.
 • Вести щоденник . У календарі потрібно відзначати ситуації і обставини, що спровокували напад. По-перше, це допоможе заспокоїтися (але робити записи потрібно не на комп'ютері, а від руки). По-друге записи допоможуть проаналізувати стресові фактори, щоб в подальшому готуватися до подібних ситуацій. По-третє-це полегшить роботу психолога для постановки діагнозу.
 • Контролювати прийом будь-яких ліків . Це стосується не тільки антидепресантів, призначених психіатром. Деякі медикаменти можуть провокувати невротичні хворобливі стани. Тому їх прийом потрібно обговорити з лікарем.
 • Почніть психотерапію . Панічний розлад лікується комплексно: медикаментами і психотерапією. Все залежить від особистості пацієнта, але без додаткової психотерапії ефект від прийому ліків може бути нестійким. Психотерапією займаються терапевти різних напрямків, але зазвичай використовують кілька підходів і технік з когнітивної, тілесної терапії, гештальттерапії.

Пройти тест на психічні розлади

Перша допомога при нападах.

Знання – це перший крок до одужання. Адже страх контролює нашу свідомість тільки в ситуаціях невідомості. Коли знаєш, що відбувається і що з цим робити, страх і тривога поступово слабшають.

Як допомогти самому собі?

Аналізувати свій стан під час нападу безглуздо. Але є кілька порад, які допоможуть впоратися з атакою:

 • Дихати. зробити серію глибоких вдихів-видихів на 4 рахунки: вдихніть на 4 рахунки, затримайте дихання, так само повільно видихніть. Можна зробити кілька вдихів-видихів в пластиковий стаканчик або в чашку – це допоможе стабілізувати частоту дихання.
 • Пити. повільно випити склянку води.
 • Відволіктися. почати описувати вголос все, що відбувається навколо, всіляко підбадьорювати і відволікати себе. Якщо напад трапився в метро-вважати ліхтарі, якщо в машині – включити гучну музику і співати.
 • Поліпшити кровообіг в руках . Струшувати або розтирати долоні. Можна додатково використовувати масажний гумовий м'ячик-катати його між долонями. Щоб відволіктися можна затиснути в кожній руці по кубику льоду і тримати його стільки, скільки можливо.
 • Охолодити обличчя. вмитися прохолодною водою або протертися мокрою серветкою. На вулиці можна використовувати кишеньковий балончик з термальною водою. У машині включити холодне повітря з вентилятора.
 • Жувати. почніть жувати жувальну гумку. Немає гумки-інтенсивно моргнути.
 • Заземлитися. якщо є можливість, роззутися і походити трохи босоніж. це хороший прийом, щоб відчути себе в поточній реальності і в поточному моменті.
 • Звернутися за підтримкою. якщо є можливість, зателефонувати другу або родичу, поговорити з ним на абстрактні приємні теми. Якщо вдома є тварина – погладити, поговорити з ним.
 • Говорити з собою. як тільки паніка почне відступати, почати аутотренінг. Сказати собі: "я спокійний. Я контролюю ситуацію. Мій страх - всього лише ілюзія, а реакція – гра мозку. Я володію своїм тілом і своїми думками».

Але потрібно пам'ятати, що це – не універсальне керівництво до дії. Поставити діагноз і призначити комплексне лікування може тільки фахівець.

Як допомогти іншій людині?

Що робити, якщо у друга або знайомого починається панічна атака, мало хто знає. Якщо ситуація трапилася вперше, найкращим рішенням буде викликати для нього швидку допомогу. Але якщо ситуація повторюється, треба навчитися надавати допомогу точно так же, як при травмах.

Як допомогти людині під час нападу паніки:

 • Не переймайте його стан. Реально допомогти ви зможете, тільки зберігаючи спокій.
 • Не сміятися над його станом, не ігнорувати, не говорити, що все буде добре.
 • Оцінити ризик самотравмування. По можливості вивести в тихе, відкрите місце.
 • Якщо він дозволить, взяти його за руки і впевненим голосом чітко вимовити: «подивися на мене. З тобою нічого страшного не сталося. Зараз ми будемо глибоко дихати".
 • Почати разом з ним дихати рівно і глибоко, стежачи за його діями.
 • Дати йому виговоритися, розмовляти спокійним голосом, поки він не заспокоїться.
 • Спокійно рухатися, впевнено говорити, дати зрозуміти, що ви контролюєте ситуацію і не залишите його одного.
 • В будь-якому випадку не відпускати людини до тих пір, поки напад не закінчиться.

Коли тривога повністю пройде, спробуйте переконати людину звернутися до професіонала. Заохочуйте його навчитися технікам розслаблення або іншим корисним практикам самодопомоги.

Якщо напади паніки виникають у дітей, допомогти їм складніше. Особливість панічного стану ускладнюється тим, що у дитини немає життєвого досвіду, щоб зрозуміти самому і пояснити іншим свій стан. Тому профілактика, пошук фахівця і лікування – зона відповідальності батьків.

Якщо вас цікавить ця тема, значить, ви або ваші рідні стикалися з подібними проблемами. Але, перш ніж вивчати медичні довідники, потрібно зрозуміти: це не смертельна хвороба, не божевілля. Панічний розлад піддається контролю і лікуванню. Головне-зрозуміти і прийняти свою «унікальність», посилити мотивацію і почати лікування у фахівця.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Що таке Особиста ефективність і лайф-менеджмент? Як можна підвищити свою ...
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Що таке відверта розмова і як вона допомагає краще зрозуміти один одного ...
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Чим відрізняються між собою любов і пристрасть? Чи завжди вони уживаютьс ...
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Що таке сентиментальність показна і дієва? Чому корисно проявляти почутт ...
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Що таке парадокс? Парадоксальні методи для лікування фобій і позбавлення ...
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії ...
Новое youtube видео