Назад
Домінування: що це таке і як розпізнати в людині альфу??

Навигация по разделу
доминирование

Що таке домінування і що з цим робити?

Що таке домінування в природі та людських стосунках? Як розпізнати домінування над собою і ознаки психологічного насильства

В енциклопедії з психіатрії сказано, що однією з найважливіших вроджених потреб людини є потреба домінування. Але виховання вносить свої зміни. Одна дитина виростає з пригніченою потребою, інший робить домінування сенсом життя. Чому домінантом стає той, а не інший? Як мрії про домінування призводять до насильства? Чи можемо ми вибирати-ким бути-провідним або веденим або ця доля вирішена заздалегідь?

У статті зібрали відповіді на питання і поради про те, як розпізнати альфа-ватажка, уникнути емоційного насильства і виховати в собі лідерські якості, як у Ірини Хакамади.

Що таке домінування?

Домінування — це термін, який в найширшому сенсі означає взаємодію, де один предмет панує над іншим. Термін може використовуватися по відношенню до різних предметів, ситуацій і проявів. в зоології - це тенденція контролювати поведінку особин, які знаходяться нижче за ієрархією. в генетиці - це якість сильної форми гена, який пригнічує слабку форму. в анатомії - схильність використовувати одне око, коли необхідно розглянути об'єкт.

Домінування як частина особистості - схильність переважати, пригнічувати іншу людину при міжособистісній взаємодії. Домінують подружжя в сім'ї, люди в парі, партнери в сексі, співробітники або керівники на роботі, політики на переговорах. Одні прагнуть панувати у що б то не стало. Інші-розучують методи, які допоможуть уберегтися від ролі веденого в нерівних відносинах.

Пройти тест на темперамент

Ієрархія домінування - термін, який спочатку використовувався в біології для позначення системи підпорядкування-домінування в зграї соціальних тварин. Мета ієрархії-впорядкування агресії. У хомо сапієнс спрацьовують ті ж механізми, але більш складні або завуальовані. Ситуація, коли сильні знаходяться в більш привілейованому становищі, ніж слабкі, характерна і для людського співтовариства. Альфа в зграї тварин-великі ватажки, омега – найслабші особини. Альфа в людській зграї - клас переможців, який відбирає найкраще.

Як розпізнати в людині ознаки альфа?

Якщо в зграї тварин альфа – найбільша і помітна особина, то серед людей досить прикладів, які доводять зворотне. Наполеон, Чингісхан, Сталін, Суворов – ці імена спливають в пам'яті, коли мова заходить про співвідношення зростання і якостей лідера. Значить, в середовищі людей фізична сила апріорі не доводить здатності до альфа-домінування. Тоді як визначити саме ватажка?

Отже, альфа:

 • Про все складає власну думку.
 • Активно приймає рішення.
 • Любить конкуренцію.
 • Віддає перевагу незалежності.
 • Змінює світ навколо себе відповідно до власної волі.
 • Ризикує і бере відповідальність на себе .
 • Прагне стати сильнішим.
 • Любить виділятися на тлі інших.

Складні якості особистості дають ватажку ще одна відмітна властивість – неабиякий інтелект. Це не означає, що альфа здатний цитувати енциклопедію. Просто коли він приймає рішення, піклується про інших, йде своїм шляхом , то змушений думати більше за інших.

На жаль, бажання домінувати – це ознака не тільки лідера, а й деспота. За статистикою причиною домашнього насильства, тиранії на роботі, агресивної поведінки стає неконтрольоване домінування однієї людини. Найчастіше воно проявляється психологічним насильством-підпорядкуванням на рівні вольової сфери.

Ознаки психологічного тирана.

Емоційне чи психологічне насильство виявити важко. На відміну від фізичного, воно не залишає шрамів або синців на тілі. Але залишає невидимі шрами в душі. Газлайтинг, емоційний шантаж , вісхолдинг – емоційне насильство видозмінюється від нешкідливих підколів до відкритого приниження, образи. Не хочете стати жертвою-навчитеся розпізнавати.

7 ознак емоційного насильства

 1. Образа і надмірна критика: партнер-агресор аргументує критику виключно власними судженнями і висновками, суперечить бажанням партнера.
 2. Хамство нишком: коли партнер говорить гидоти буденним голосом або звертається з вами, як з недолугим малюком.
 3. Маніпуляції провиною: партнер-агресор викликає у іншого почуття провини, але ніколи не вибачається і не визнає провину за собою.
 4. Ізоляція: коли за найменшу непокору підлеглому оголошують бойкот, зустрічають з кам'яним обличчям або обдають холодом.
 5. Співзалежність: особистісні межі партнера-підлеглого постійно порушують, позбавляють волі і самостійності.
 6. Погане поводження: агресор демонструє погане ставлення, але стверджує, що партнер все неправильно зрозумів.
 7. Газлайтинг: найбільш руйнівний тип психологічної агресії, коли людину переконують у власній нікчемності.

Сьогодні все частіше вживається термін «перспектицид» – вид психологічного насильства, при якому партнер-агресор змінює мислення жертви, нав'язує свої ідеї, переконання, принципи. Але це стадія, яка проявляється довгостроковим впливом. Тому краще навчитися протистояти насильству на ранніх етапах.

Пройти тест на впевненість у собі

4 поради психологів тим, хто прагне протистояти емоційному насильству

 1. Обміркуйте ситуацію в стані душевної рівноваги.
 2. Не варто вирішувати проблему через сперечання. Замість цього можна застосувати менш конфліктні варіанти:
  • Спокійно розкажіть про почуття, випробувані під чужим контролем.
  • Говоріть від імені свого «Я», замість того, щоб звинувачувати іншого.
  • Не можете розповісти – напишіть листа.
 3. Попросіть підтримки близького друга, але не вибирайте спільних друзів.
 4. Зверніться до сімейного консультанта або психотерапевту .

Психологи попереджають, що доведеться приготуватися до опору. Не намагайтеся змінити партнера, краще працюйте над собою. Якщо полагодити зламані відносини не вдалося, постарайтеся розірвати порочне коло і уникати помилок в подальшому.

7 Правил Ірини Хакамади для тих, хто хоче стати лідером.

Лідер – це не завжди вроджена якість, але керувати своїм життям і своєю справою може кожен. Так вважає політик, публіцист і тренер Ірина Хакамада. З її книг і майстер-класів ми вибрали 7 найбільш ефективних порад:

 1. Беріть відповідальність на себе . Вчіться відповідати за своє життя, свої вчинки і слова, за інших людей і свою сім'ю, навіть якщо вас цього не навчили з дитинства.
 2. Вчіться спілкуватися . Комунікація-двосторонній процес, який має на увазі вміння чути і слухати співрозмовника, красиво вирішувати конфлікти , проявляти гнучкість.
 3. Ставте перед собою сверхамбіціозние завдання . Можливо, ви їх не досягнете, але зробите набагато більше, ніж могли від себе очікувати.
 4. Тренуйте професійну інтуїцію . Інтуїція-це внутрішній навігатор, який допоможе вижити в епоху криз, змін, непрогнозованого розвитку.
 5. Будьте індивідуальними . Під час змішування стилів індивідуальність приваблює і буквально змушує людей слідувати за лідером.
 6. Оволодівайте ремеслом . Професія в руках – це страховка, яка не дозволить опинитися на мілині навіть у важкі моменти безробіття або безгрошів'я.
 7. Не бійтеся криз . Всі сильні люди проходили періоди відчаю, занепаду, розчарування, депресії , але зуміли перевести їх в позитивне русло.

Ірина Хакамада – бізнесвумен, колишній кандидат у президенти, успішний політик і тренер. Але вона ділиться не порадами, а працюючими інструментами лідерства, які допоможуть незалежно від обставин розвивати власний бізнес.

Висновки:

 • Домінування – прагнення стати першим і головним в будь-якій сфері.
 • Потреба в домінуванні – базова потреба людини.
 • Альфа-ватажок визначає себе так: «я – те, що я роблю», омега-підлеглий: «я-те, що думаю і кажу».
 • Домінування має два діаметрально протилежних прояви – лідерство і тиранію.
 • Відносини ведучий-ведений частіше призводять до психологічного і фізичного насильства.
 • Якщо ви хочете стати лідером, варто прислухатися до порад людей, які пройшли шлях лідерства.

Пройти тест на інтуїцію

Зараз читають
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Що робити, якщо на душі порожнеча? Як визначити, чи є порожнеча в душі і ...
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Що таке цілеспрямованість і як вона допомагає впевнено рухатися в обрано ...
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з оточуючими, щоб вони проявляли щирий інтерес? ...
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і в чому особливості красивої мови? 6 спос ...
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину, якщо часу не так багато? Чи доведеться готуватися ...
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Як говорити ласкаві слова чоловікові? Які прізвиська краще вибирати для ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео