Назад
Обставина: що це таке і чим вигідно бути його жертвою??

Навигация по разделу
обстоятельство

Що таке обставина і як перестати бути його жертвою?

Що таке обставина? У чому різниця реактивної та проактивної поведінки? Питання для виявлення в собі добровільної жертви обставин.

Запізнення на роботу і виграш в лотерею об'єднує одне – збіг обставин. Вдале чи ні – вирішуємо ми самі. Чому одні стають вічними заручниками обставин, а інші створюють ці обставини самі? Яку поведінку називають проактивною? Як розпізнати в собі жертву? Ми не можемо контролювати обставини, зате можемо обернути їх собі на користь.

Що таке обставина?

Обставина — це певна ситуація чи дія, що впливає на поведінку, мислення та світогляд людини. самі по собі ці ситуації нейтральні . Вони отримують силу, якою ми їх наділяємо. Вчинки і образ думок людини залежать від оцінки, яку він дає складаються обставинам. Хтось постійно скаржиться на карму і вважає себе жертвою. А хтось всупереч ситуації, що склалася, змінює власне життя.

Обставини пов'язані з мірою відповідальності. Наприклад, в юридичних документах є такий термін «форс-мажор». Він позначає непереборні обставини (стихійні лиха, страйки, наприклад), які звільняють сторони від відповідальності. Але в звичайному житті ступінь відповідальності ми визначаємо самі :

 • Реактивна або залежна поведінка вибирає той, хто вважає себе жертвою ситуації, вважає за краще залежати від зовнішніх обставин.
 • Проактивна поведінка - це здатність тверезо розглянути всі обставини своєї реальності, діяти і робити вибір відповідно до них.

Пройти тест на тип особистості

Різниця між проактивною людиною та заручником ситуації – відповідальність . Відповідальний за своє життя людина точно знає: все, що він має – результат його зусиль або байдикування. Жертва обставин ніколи не відповідатиме за свої вчинки, а всю відповідальність перекладе на оточення. Проактивність вимагає зусиль, роботи над собою, сміливості подивитися в очі своїм страхам. Безпорадність прекрасно адаптується до принизливої або будь-який інший неприємної ситуації. Причому адаптується настільки, що вийти з дискомфортного стану добровільна жертва не може і не хоче.

Чим вигідно застрявання в ролі жертви обставин?

Мало хто може встояти перед спокусою побути нещасним і пожаліти себе. Але коли це тимчасово і обґрунтовано – це норма. А коли позиція жертви – це єдиний спосіб існування, тоді починаються проблеми.

В об'єктивному розумінні жертвою вважається людина, яка постраждала від катаклізмів, насильства, інших масових трагедій. Але в практичній психології жертвою називають того, хто добровільно взяв на себе цю роль і підтримує свій внутрішній стан , щоб їй відповідати. Добровільні страждальці створюють собі проблеми професійно і від кожної ситуації відчувають неймовірний кайф. Мало того, вони отримують вигоди від свого становища.

 • Вигода 1 . Страждалець завжди в центрі подій. Коли людина ниє і скаржиться, потрапляє в неприємні ситуації, його шкодують. Звичайно, є лиходії, Тирани, наставники , союзники, зацікавлені глядачі. Загалом-життя кипить, а головний страждалець в ній грає провідну роль.
 • Вигода 2 . Можна нічого не робити. Коли начальник пригнічує, чоловік не допомагає, діти погано вчаться, а уряд не піклується, залишається тільки одне – лягти на диван і продовжувати страждати. Адже важка життєва ситуація дає на це повне право.
 • Вигода 3 . Можна перекласти відповідальність за своє життя на оточуючих. Немає грошей? На роботі не цінують. Діти не виховані? Бабуся розбалувала. Запізнився? Машина не завелася. Тобто в тому, що у страждальця погане життя, винні «злі люди» і збіг неприємних обставин.

З боку здається, що такі люди нескінченно терплячі і не здатні проявляти агресію. Але насправді агресії в них не просто багато, а дуже багато. Але жертви проявляють агресію пасивно, приховано, ніби цідять по краплі. Наприклад, на заяву сина про одруження мама хапається за серце і каже, що син хоче її смерті. Тим самим вона змушує сина підкоритися її волі.

Витоки поведінки людини-жертви.

Психотерапевти знають, що психологія жертви-це поведінковий стереотип , який виробляється під впливом страху. Страх може закріпитися після перенесеної в дитинстві психотравми (напад або сексуальне насильство, наприклад) або бути результатом виховання. Наприклад, дитину звинувачують в ситуаціях, які він не контролює (бруднить одяг, падає, плаче). Коли така дитина дорослішає, він боїться вже всього підряд, несвідомо транслює страх, який притягує нові неприємні ситуації. Тобто жертва завжди зустрічає свого маніяка.

Діячі науки і практикуючі коучі десятиліттями препарують історії акул бізнесу, щоб зрозуміти секрет їх успішності. Мета досліджень: не просто вивчити історії досягнень, але зрозуміти їх механізми. В результаті-створити чіткий і зрозумілий план, який допоможе бути успішним і щасливим, підкорювати все нові висоти.

Тим, хто ще вважає обставини життя незламними, психологи рекомендують прочитати книгу Віктора Франкла «сказати життю «так». Історія в'язня концтабору, який створив організацію психологічної допомоги прибулим ув'язненим, може стати відмінним ліками проти почуття власної безпорадності і зневіри.

Як розпізнати в собі жертву обставин?

Розпізнати в собі жертву дуже складно. Особливо, якщо це головна роль з дитинства. Якщо ви нещасливі самі і відчуваєте, що здатні отруїти життя оточуючих, дайте собі відповідь на кілька питань:

 • Розповідаєте про свої невдачі у всіх подробицях? добровільні страждальці не просто розповідають про події, а додають подробиці, розповідають про свої почуття. Роблять це до тих пір, поки їх не пошкодують.
 • Вважаєте, що вам все повинні? Логіка «обділеного долею» людини проста: якщо іншим дісталося більше, значить зі мною зобов'язані ділитися. У разі допомоги вони навіть не дякують або навпаки, розсипаються в утомливо-нескінченної подяки.
 • У вас низька самооцінка? низька самооцінка - це індульгенція, яка виправдовує байдикування. Причому жертві вона зовсім не заважає. Зате чужі промахи вона використовує для підвищення свого авторитету.

Контрольна перевірка: слова та вирази, якими жертви користуються занадто часто:

 • Вибачте, вибачте.
 • Я ж вам нічого поганого не зробив.
 • Все терпіти &8212; це моя карма.
 • За що мені все це?
 • Як ти міг (ла) зі мною так вчинити?
 • Мене, маленьку людину легко образити.

Вимовляйте ці фрази вголос. Що ви відчуваєте? Якщо вони відгукуються в душі болем, образою, значить, наступною думкою може стати «Я – жертва обставин і свого оточення і нічого з цим не можу зробити».

Добровільні страждальці підлаштовуються під будь-яку обставину замість того, щоб зібрати сили і вийти з нього. Але є і радісна новина: до хорошого вони адаптуються так само швидко, як і до поганого. Ліки, яке позбавляє від ролі жертви – бажання перестати нею бути. Це непросто. Тому роботу з синдромом вивченої безпорадності ефективніше проводити з наставником. Подруги або близькі родичі, на жаль, не допоможуть. Краще, якщо це буде практикуючий психотерапевт.

Висновки

 • Обставини самі по собі безособові. Головне-якою силою ми їх наділяємо.
 • Проактивність і добровільна жертовність – дві протилежні позиції по відношенню до життєвої ситуації.
 • Рішення перестати бути страждальцем – це серйозна зміна в житті. Але вона того варта.
 • Розпізнати в собі жертву непросто. Для початку можна пройти тест на чесність.

Роботу над собою можна провести самостійно. Але краще робити це в парі з психотерапевтом.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Як бути, якщо не хочеться жити? Звідки беруться ці негативні думки, коли ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Що таке тренінг і на кого вони розраховані? Які види тренінгів бувають і ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину? як справити враження на дівчину на першому побаче ...
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Якщо у вас є мрія, мета і бажання, то все можна реалізувати. Головне нал ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Новое youtube видео