Назад
Як пережити тривожний і невизначений час? Що робити і куди бігти?

Навигация по разделу
пережить тревожное и неопределенное время

Як пережити тривожний і невизначений час? Що робити і куди бігти?

Що робити, якщо попереду-туманне і незрозуміле майбутнє, в голові – каша, і кожен день підносить все нові неприємні сюрпризи? Як вижити і навіть вийти з цієї ситуації переможцем?

Що робити, якщо попереду-туманне і незрозуміле майбутнє, в голові – каша, і кожен день підносить все нові неприємні сюрпризи? Як вижити і навіть вийти з цієї ситуації переможцем?

Привіт, криза

Перш за все, важливо зрозуміти: те, що ви зараз відчуваєте і проживаєте – називається криза . Коли даєш відбувається чітку назву, часто стає легше-психіка отримує хоча б якусь визначеність.

Як зрозуміти, що це криза?

Психологія виділяє кілька ознак кризового періоду:

 1. Наявність нових обставин, до яких потрібно пристосуватися.
 2. Стрес-внутрішнє напруження, яке викликається адаптацією організму до нових обставин. Зазвичай супроводжується станом тривоги, нервозності, перезбудження, страху, злості.
 3. Фрустрація – розчарування від неможливості досягти важливих для вас цілей (наприклад, тому що умови життя різко змінилися).
 4. Наявність складної ситуації, яку ви не можете вирішити звичним вам способом.
 5. Наявність внутрішнього конфлікту – протиборчих внутрішніх спонукань/прагнень/цілей/цінностей.

Ви відчуваєте в своєму житті щось з перерахованого вище? Здрастуй, криза.

Але є в цьому і позитивна сторона.

Криза – це завжди «вузьке горлечко пляшки», після якого обов'язково настане вихід в якусь нову площину, на новий рівень. Криза = небезпека + можливість .

Тому у ваших інтересах – якомога швидше і ефективніше пройти це «вузьке місце». На швидкість ми, на жаль, не завжди можемо впливати. А ось зробити кризовий час плідним і продуктивним – повністю в наших силах.

Як можна допомогти собі в кризовий час?

Якнайшвидше приступайте до життя гніву!

Дивно, але саме цю рекомендацію я хочу дати в першу чергу.

Адже гнів – це вже друга стадія прийняття неминучого після заперечення події. Якщо ви перейдете до неї – то станете на крок ближче до довгоочікуваного прийняття ситуації і миру з самим собою.

Крім того, якщо заперечення = завмирання, то гнів-це вже жива емоція, ваша перша жива емоція в цій кризовій ситуації! Вона дуже цінна і може дати вам імпульс, заряд на рух вперед.

Нагадаю, що прийняття неминучого проходить в 5 стадій:

 1. Заперечення
 2. Гнів
 3. Торг
 4. Депресія
 5. Прийняття

Тривале зависання в заперечення небезпечно тим, що:

 • Ви відкидаєте свої емоції і почуття з приводу події, а значить, втрачаєте контакт з самим собою, стаєте емоційно нечутливим. Якщо залишитися в цій стадії надовго, можна почати жити на «автопілоті», як ніби нічого не сталося – але насправді, не даючи собі переварити і пережити те, що трапилося. Це може призвести до тривалої депресії.
 • Ви не можете продуктивно діяти. Як можна діяти, якщо ви не хочете визнавати і впускати в своє життя зміни?

Етап заперечення необхідний для підготовки психіки до нових обставин. Саме вона не дає нам впасти в шоковий стан, береже нашу нервову систему. але щоб вийти з неї, потрібно визнати свої почуття і реальні зміни навколо вас . а також дозволити собі проявити їх зовні.

Як тільки ви зрозумієте, що зміни реальні та серйозні, до вас приходить гнів . Ви можете:

 • Злитися на світ, обставини, що оточують, Всесвіт
 • Думати, що вас ніхто не розуміє по-справжньому і не проявляє співчуття
 • Звинувачуйте всіх навколо вас

Погане рішення – придушити цей гнів, намагатися бути таким же врівноваженим, як завжди.

Добре-перевести цей гнів у:

 • Фізичну активність( БІГ, зарядку, фітнес, силові вправи, будь-який спорт)
 • Творчість, близьке вам (можна намалювати / заспівати / написати вірші про свої почуття)
 • Виплескування гніву на предмети в безпечній обстановці (можна порвати папір, покричати в подушку, побити щось м'яке)
 • Вимовляння або виписування (можна уявити, що перед вами сидить «винуватець» Ваших емоцій і передати йому свої думки/почуття, а також написати лист або розповісти про події щоденнику)

Після гніву настає торг &8212; спроба повернути старе життя будь-якими методами. "А що, якщо я зроблю це? А це? Щось повернеться назад?..»

Ця стадія важлива тим, що ми вже починаємо якось діяти! (правда, поки не в тому напрямку &x1F60A;) найважливіше тут – якомога швидше зрозуміти, що назад дороги немає, і потрібно пробиватися вперед.

Наступна стадія &8212; депресія – затяжний пригнічений стан, що супроводжується почуттями безглуздості, розчарування і туги. Тут важливо продовжувати жити ваше звичайне життя, незважаючи ні на що, не обривати соціальні зв'язки, займатися побутовою рутиною і повсякденними справами. Поступово ваша психіка перебудується, і ви зможете перейти на останню стадію – прийняття того, що відбувається.

Пройти тест на депресію

Дії та лише дії

Після прийняття настає найважливіший момент-час діяти . Нічого не зміниться без наших рішучих кроків. Прожити кризу-це не означає «тихо відсидітися в куточку, поки все само не устаканиться». Світ рухається постійно-і якщо ви не рухаєтеся разом з ним, то неминуче деградуєте і відстаєте, як ніби «сповзаєте» назад по біговій доріжці.

Пам'ятайте фразу з казки "Аліси в країні чудес" , де Чорна Королева говорила: " потрібно бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти як мінімум удвічі швидше!» Льюїс Керрол, насправді, дуже точно описував наш світ – саме так він і влаштований.

Як же зрозуміти, що потрібно робити, якщо ви не знаєте, чого чекати від завтрашнього дня?

Робити рівно те, на що ви можете вплинути

Чи можете реально вплинути на політичні відносини країн?

А на рівень безробіття в своїй країні?

А на клімат і екологію?

І якщо можете, то в якому обсязі?

У всіх нас різні зони впливу. Не має сенсу (і більше того, шкідливо!) без кінця турбуватися і переживати через те, на що ви не здатні по-справжньому впливати. Мало того, що це зовсім ніяк не допоможе предмету вашого занепокоєння, це також погіршить ваше психологічний і фізичний стан. ви опинитесь нездатними робити навіть те, що знаходиться у вашій зоні впливу.

Задайте собі питання: "на що я дійсно можу зараз вплинути?». І робіть це-по можливості, спокійно і розмірено. Давайте собі відпочити і»підзарядитися".

Іноді виявляється, що все, на що ми можемо вплинути – це наша робота і турбота про близьких людей. Хіба Мало цього? Ні, тому що завжди ми однозначно можемо вплинути на 2 речі:

 • На самого себе
 • На наше найближче оточення - цей вплив відбувається завжди, навіть коли ми цього не помічаємо

Давайте користуватися цими можливостями впливу і не картати себе за те, що ми не можемо зробити неможливого!

Продовжуйте жити

Яка б зараз обстановка не панувала навколо вас, пам'ятайте, що завтрашній день все одно настане. Сонце знову зійде. Світу знову знадобиться ваша праця (в тій чи іншій якості). Ви і Ваші близькі знову захочете їсти, пити, перебувати в теплі і безпеці. А значить, у вас повинні бути сили і ресурси, щоб це забезпечити.

Навіть у найскладніші часи залишайте собі «острівці звичного життя». Не кидайте всі улюблені заняття і справи, навпаки &8212; в них ви знайдете сили на нові звершення. Виходьте на прогулянки в сонячні дні, пийте каву в улюблених кав'ярнях, читайте з дітьми книжки – і це буде підтримувати вас весь інший час. Це – не розкіш і не марна трата часу, це-внесок у ваш моральний і фізичний стан.

Що робити,якщо справ занадто багато?

Криза часто – це безперервне «гасіння пожеж». Як вижити в такому "палаючому лісі" і не закінчитися завчасно?

 1. Знайдіть справи, які дають вам сили і ресурс, і обов'язково включайте їх (хоча б потроху) в кожен свій день.

Це може бути спокійний відпочинок (медитації, малювання, інша творчість, улюблена музика) або, навпаки, активні заняття (прогулянки, спорт, танці, зустріч з улюбленими людьми і т.д.).

 1. Визначте свої головні пріоритети на поточний час .

Реальність така, що, швидше за все, ви не зможете зараз встигнути все заплановане раніше. Потрібно зрозуміти, на чому вам найважливіше зосередитися найближчим часом. Можливо, це ваш бізнес, можливо – навчання, здоров'я або відносини з коханою людиною. що зараз для Вас на першому місці? спробуйте обмежитися 1 або кількома пунктами, залежно від тяжкості кризи. Чим менше-тим краще.

Не чекайте від себе, що ви встигнете якісно робити все інше. Прийміть заздалегідь, що ваш життєвий баланс зараз перекоситься в бік найважливіших справ. Це нормально. Поставте менш важливі справи на» паузу " або знизьте час/сили, які ви на них витрачаєте. Ви повернетеся до них і надолужите згаяне, коли час стане більш спокійним.

Це – вигідна стратегія, яка допоможе вам не кидатися від однієї справи до іншої і не звинувачувати себе вечорами, коли черговий список справ не виконаний. Замість цього ви заощадите душевні і фізичні сили. вони потрібні вам, щоб зробити стрибок вперед .

 1. Перегляньте свої витрати сил/грошей/часу і знайдіть те, від чого можна відмовитися.

Уявіть, що кожен день вас тягнуть назад безліч дрібних справ і витрат, до яких ви так звикли, що вже не помічаєте їх. Це можуть бути:

 • Неактуальні або неважливі зобов'язання, які ви виконуєте перед іншими
 • Дрібні, але регулярні фінансові витрати (підписки на вже непотрібні сервіси, регулярні відрахування, неактуальні тарифи мобільного та інтернет-оператора і т. д.)
 • Звички, без яких зараз можна обійтися або замінити їх менш трудо - і времязатратными (наприклад, замість довгої ранкової пробіжки робити коротку зарядку; ходити в кафе не 2 рази в тиждень, а 1 і т. д.)

Чим більше баласту ви скинете – тим більше ресурсів вивільните для вирішення по-справжньому важливих зараз проблем.

Нарешті, пам'ятайте: що б не відбувалося – завжди важливо зберігати відчуття автора свого життя! Не скочуйтеся в жертву-це позиція ще ніколи і нікому не допомагала. Давайте творити краще майбутнє нашими власними руками!

Пройти тест на стрес

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео