Назад
Фаталіст: хто це такий, які бувають і їх плюси і мінуси

Навигация по разделу
фаталист

Хто такий фаталіст і чому він вірить у долю?

Хто такий фаталіст і як визначається. Він упевнений, що його доля зумовлена згори. Схильний перекладати відповідальність на вищі сили

«Чому бути – того не минути» або «так на роду написано» – фрази, які можна почути від фаталіста. Хтось погодиться з такими висловлюваннями, але основна маса людей вважають їх безглуздими. Чому ж тоді фаталіст, як тип особистості, не зник під тиском раціоналізму і логіки? Що змушує людей досі вірити в долю? Наскільки справедливі їхні переконання? Чи має фаталізм якісь переваги, або тільки ускладнює життя людини? Як будувати діалог з володарем такого типу особистості? Що потрібно про нього знати?

Хто такий фаталіст?

Фаталіст — це людина, яка впевнена в визначеності подій. Він вірить у долю і Призначення . Якщо щось відбувається, то так обов'язково має бути. У світогляді фаталіста роль людини незначна, а всі рішення приймаються вищими силами. Такому типу особистості притаманні релігійність і забобонність. Він часто вірить в прикмети, передбачення, ворожіння. Схильний у всьому бачити вплив Фатума (долі), від якого і походить його назва.

Віра в долю виникла на зорі людства. Релігії і культи світу лише підігрівали думку людей про божественний вплив на їхнє життя. Незважаючи на розвиток науки, фаталізм нікуди не подівся і в сучасну епоху. Сприймати його суто, як пережиток минулого, не можна, адже люди досі не навчилися керувати своєю долею. Ми розуміємо, як формуються схильності і задатки, логічно осмислюємо своє покликання , але справжнє призначення часто відкриваємо випадково.

Саме ці непередбачені моменти і відносяться до долі, яка веде людину по відомим тільки їй маршрутами. фаталізм має цілий ряд обґрунтувань і часом благотворно впливає на психіку людини , на противагу тим, хто всю відповідальність звалює на свої плечі. Про переваги фаталізму поговоримо трохи пізніше, а зараз розглянемо історію розвитку цього світогляду

Поняття фатуму, як синоніма долі, зародилося в Стародавньому Римі . Він був божественної природи, проявляючи волю вищих сил по відношенню до смертних. Життєвий шлях людини визначався при народженні. За це відповідали фати – божества, що мають владу над долями. Ще раніше, за часів Стародавньої Греції їх звали Мойрами.

Варто зазначити, що віра в долю була присутня і в інших давніх народів . Божественне вплив на події в житті людини здавалося очевидним і само собою зрозумілим. Стародавні шумери, єгиптяни, хети та інші цивілізації були впевнені, що призначення не залежить від волі людини. Хоча останній міг певними вчинками скорегувати свою долю, якщо боги приймали рішення переглянути свої початкові плани. Це переконання особливо сильно розвинулося в давній китайській культурі, філософи якої вважали, що доля людини безпосередньо залежить від правильності його поведінки.

Як би там не було, але спроби відкрити завісу майбутнього робилися всіма народами. Провісники, астрологи і ворожки міцно вкоренилися в нашому суспільстві з самого моменту його появи. Змінювалися форми і методи їх роботи, але суть залишалася незмінною. Ці люди обіцяють передбачити події, до того моменту, коли вони відбудуться. З огляду на популярність гороскопів і ворожінь, навіть в нашу високотехнологічну епоху, можна констатувати, що перемога над фаталізмом не так і близька.

З іншого боку, немає диму без вогню. Найближчі астрономічні об'єкти, в першу чергу місяць і сонце, дійсно впливають на життя людини . Відсутність вищого розуму не доведено, так само як і не спростовано. Регулярно зустрічаються згадки про незрозумілі збіги обставин, кардинально змінюють життя людей, або хід історичних подій. Все це дозволило фаталізму міцно вкоренитися в підсвідомості багатьох людей, витісняючи з нього самовпевненість і раціоналізм.

Пройти тест на впевненість у собі

Якщо розглядати ще й релігію, з її уявленнями про кінець світу та іншими прогнозами пророків, то до лав фаталістів можна зарахувати десятки мільйонів людей. З огляду на їх кількість, наївно припускати однорідність цієї групи, яка включає в себе найрізноманітніші види сприйняття долі.

Види фаталістів

Фаталізм, як різновид світогляду, найчастіше, набуває одну з трьох можливих варіацій:

  • Побутовий (повсякденний) - обивательський песимізм, що підштовхує людину звинувачувати в своїх невдачах вищі сили;
  • Релігійний (теологічний) - віра в визначеність подій і вплив божественної волі на життя людей;
  • Логічний (раціональний) – переконаність в тому, що події, що відбуваються стають результатом попередніх дій.

Перші два різновиди можна ще назвати ірраціональним (нелогічним) фаталізмом. На обивательському рівні забобонні люди найчастіше схильні шукати підказки в гороскопах, прикметах і радах ворожок. Такі фаталісти часом навіть відносини заводять, згідно сумісності знаків Зодіаку. Чорна кішка, або старенька з порожнім відром можуть змусити їх відмовитися від найважливішої справи.

Менш вразливі віруючі фаталісти . Вони рідше прислухаються до народних прикмет і, тим більше, не ходять до провісників. У них завжди і на все «Воля Божа», що дозволяє спокійно переносити будь-які випробування і невдачі. Цей підхід має певний терапевтичний ефект. Тому віруючі люди менш схильні до стресів і депресії . Про користь такого фаталізму поговоримо трохи пізніше.

Логічний фаталіст поєднує раціональність нашої епохи і уявлення про долю, закладені ще нашими предками. Цей різновид складно назвати класичним фаталістом, оскільки така людина вірить в причинно-наслідковий зв'язок, а не втручання вищих сил. Наприклад, у кого-небудь виникне генетична мутація, яка передасться нащадкам, частково визначаючи їх життя. З одного боку, це можна вважати волею долі. З іншого – механізми виникнення мутації абсолютно закономірні, як результат неправильного способу життя, або впливу мутагенів.  Фаталіст раціонального виду постарається розібратися в причинах події, а не перекладати відповідальність на вищі сили. Він упевнений, що долю визначають попередні справи людини.

Як розпізнати фаталіста

Незалежно від виду, всіх фаталістів об'єднує віра в визначеність подій. Тому фрази» так судилося«,» значить, так і повинно було статися«,» така доля", раз у раз будуть від них звучати. Це головним чином визначає їх інертність і нерішучість. А навіщо щось робити самому, якщо вищі сили все давно вирішили? Краще просто плисти за течією і ні про що не переживати. З одного боку, такий світогляд віддаляє людину від успіху, позбавляючи його лідерських якостей. З іншого – помірний фаталізм помітно заспокоює нерви, позбавляючи людину від депресії і зайвих переживань. Так що, фаталіст має свої плюси і мінуси, про які і піде мова в наступному розділі.

Пройти тест на депресію

Добре чи погано бути фаталістом?

На перший погляд – погано. На другий-теж. Але, якщо придивитися більш пильно, то фаталісту не так вже й важко живеться, що дозволяє говорити про деякі переваги цього типу мислення.

Переваги фаталістів

Людина зі світоглядом фаталіста набагато менше нервує в порівнянні з тими, хто звалює на себе тягар відповідальності . Він підсвідомо перекладає на зовнішні сили провину за всі свої провали і невдачі. Така людина вважає за краще підлаштовуватися, а не боротися з обставинами. Психологічно це заспокоює, оскільки знімає з людини активну роль і будь-яку відповідальність.

Той, хто з вдячністю сприймає всі події, що відбуваються, рідше впадає в депресію. У цьому фаталізм виграє перед проактивністю. Але, напевно, тільки в цьому. У всьому іншому таке мислення робить людину пасивним і безпорадним, нездатним протистояти будь-яким складнощів.

Недоліки фаталістів

В першу чергу, фаталіст дуже часто опускає руки в ситуації, яка в принципі можна вирішити. Замість того, щоб проявити трохи наполегливості, він просто відступає. Тим самим, віддаючи перемогу іншому. Навпаки, той, хто проявляє цілеспрямованість, методично слідуючи наміченим маршрутом, здатний домогтися успіху навіть в спочатку програшної ситуації.

По-друге, непохитна впевненість фаталіста в своєму майбутньому може зіграти з ним і його оточенням злий жарт. Історія сповнена прикладів людей, які сподівалися на щасливий фінал і належним чином не підготувалися у відповідальний момент, за що жорстоко поплатилися. Серед них давньоримський імператор Гай Юлій Цезар, шведський король Густав III, голландський режисер Теодор Ван Гог і багато інших.

Третій недолік фаталістів пов'язаний з їх забобонністю. Оскільки вони переконані в визначеності майбутнього, то всіма силами намагаються його дізнатися, часто стаючи жертвами аферистів. Можливо, бувають віщуни, які проявляють феноменальну точність прогнозів, але, все ж, основна їх маса виявляється шарлатанами. Останні за рахунок фаталістів і живуть, часом вселяючи їм абсолютно безрозсудні домисли.

Пройти тест на самооцінку

Як поводитися з фаталістом?

Фаталіста можна сприймати таким, яким він є, або спробувати його переробити. У першому випадку, він буде відчувати себе комфортно, а в другому – швидше за все, включить психологічний захист. Але шляхом розумних і логічних доводів, його можна поступово перевиховати. Наприклад, пояснити, що погані прикмети – це плід людської уяви. Або довести, що наполегливістю можна домогтися більшого, ніж пасивністю. Краще це демонструвати на своєму прикладі, або біографії того, хто користується у нього авторитетом.

Якщо фаталізм межує з песимізмом, то спілкуватися з такою людиною, буде складніше. Він не просто вірить в упередженість майбутнього, а й переконаний в негативності Майбутніх подій. Зустрічається це явище не тільки серед окремих людей. Ряд сект пропагують кінець світу, через що десятки, сотні і навіть тисячі їх послідовників живуть в стані апатії. Контактувати з ними не тільки неприємно, але часом навіть небезпечно.

Як виховувати фаталіста?

Почнемо з того, що фаталістами не народжуються. Цей тип мислення формується під впливом оточення. Якщо батьки та інші родичі не «промивають мізки» своїй дитині надмірною вірою в визначеність майбутнього, то він сам і не почне так думати. Виховання фаталіста починається з формування відповідної психічної установки. Таке відбувається в сім'ях, які відрізняються підвищеною забобонністю, або релігійністю.

Коли людина з дитинства звикає до того, що від нього нічого не залежить, то з віком це переконання тільки зміцнюється. Адже принцип зворотного зв'язку працює практично без осічок. Кожен отримує те, у що вірить. Якщо дитині прищеплюють впевненість в своїх силах і проактивність, то про фаталізм навіть мови не буде. У цьому також перестаратися не варто, оскільки надмірна відповідальність здатна увігнати людину в депресію. Дитині слід пояснювати, що не все залежить від нього, але шанс домогтися успіху є практично завжди.

Фаталіст виявляється прав в тих випадках, коли називає долею своє покликання або вдалий збіг обставин. Такий підхід виправданий. Адже, коли людина займається тим, до чого у нього є схильності, він частіше домагається успіху. Аналогічно і з пошуком друзів, або любові. І те й інше не можна придумувати, вони з'являються самі, коли приходить час.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Що робити, якщо на душі порожнеча? Як визначити, чи є порожнеча в душі і ...
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Що таке цілеспрямованість і як вона допомагає впевнено рухатися в обрано ...
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з оточуючими, щоб вони проявляли щирий інтерес? ...
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і в чому особливості красивої мови? 6 спос ...
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину, якщо часу не так багато? Чи доведеться готуватися ...
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Як говорити ласкаві слова чоловікові? Які прізвиська краще вибирати для ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео