Назад
Пафос: що це таке, історія поняття і його значення.

Навигация по разделу
пафос

Що таке пафос і як він пов'язаний з ораторським мистецтвом?

Що таке пафос і як змінювалося його значення? Пафос у сучасному світі та як частина риторики. Поради мотиваційних ораторів як навчиться говорити публічно.

Цицерон заповів: «кожен оратор зобов'язаний хвилювати, переконувати і зачарувати свого глядача». А Аристотель пояснив, що за хвилювання відповідає саме пафос. Чому слово пафос в побуті стало іронічно-осудливим, навіть лайливим? Як літературний термін перейшов до словника сучасного гламуру? Чому в публічних виступах без пафосності обійтися неможливо? Справа, звичайно ж, в доречності використання слова. Ділимося висновками і лайфхаками за прийомами ораторської майстерності, які зі звичайної мови зроблять блискучу.

Що таке пафос?

Пафос — це риторична Категорія, особливий спосіб вираження страждання, сильної пристрасті, емоційного збудження. Як один із методів переконання аудиторії, пафос був частиною риторики – ораторського мистецтва , вперше описаного давньогрецьким мислителем Аристотелем. За Аристотелем пафос – це « почуття, наснага, вкладені в мову ». Ключовими елементами поняття спочатку були « висока ідея або дух », « моральне очищення », « внутрішній рух душі ». Застосування слова "пафос" донедавна відповідало його визначенню у всіх словниках.

Сьогодні пафос став синонімом виставленого напоказ зарозумілості і набув негативного контексту. Деякі словники дають таке визначення того, що означає слово пафос - « надмірно награна піднесеність мови, зовнішній прояв наснагу, яке справляє враження фальші ». Синонімами слова пафосний називають марнославний, солодкий, лицемірний, нещирий . Відповідно пафосна людина той, який що називається, працює на публіку, поводиться перебільшено демонстративно, в мові використовує складні, недоречно красиві слова або складні звороти. І все для того, щоб справити враження на оточуючих.

Сучасні лінгвісти кажуть, що книжкові, виключно літературні слова « пафос », « пафосний » стали головними складовими гламурного словника. Можливо, тому що для опису життя « вищої проби » слів розкішний, Елітний, шикарний виявилося недостатньо. "Пафос" і став тим ексклюзивним словом, яке наділили новим змістом. Гламурний словник вкладає в слово» пафосний " свої значення – це найвища оцінка живого або неживого предмета, події. Пафосними несподівано стали статуси в соцмережах, автомобілі, дівчата, похорони, вечірки, спектаклі і туфлі.

Актуальним стає питання «що таке пафосна людина» з точки зору гламурного сленгу. Це людина, яка відштовхує і приваблює одночасно. Він буває поганий і хороший, адже пафос закладений в його натурі. У негативному значенні пафосність асоціюється з брехливістю, пихатістю, випендрюванням. У позитивному-описує впевненого в собі людини , що знає собі ціну.

Подібні метаморфози є і в англійській мові. У перекладі з грецької "pathos" (патос) – це пристрасть. А в сучасній англійській «pathetic» - «жалюгідний», "зворушливий".

Пройти тест на характер людини

Пафос у літературі.

Пафос застосовується до усного та письмового мовлення, де його розуміють як провідний емоційний тон або емоційний настрій твору. У літературознавстві він об'єднує всі прийоми аргументації, які емоційно впливають на слухача. Пафос буває:

 • Героїчний - відображає велич героя.
 • Драматичний - персонажі описуються з особливим драматизмом і надривом.
 • Трагічний - пов'язаний з зумовленістю долі, розплатою за порушення «вищого» закону.
 • Сатиричний - побудований на глузливому запереченні застарілих засад суспільства.
 • Романтичний - описує захоплений стан душі в прагненні до ідеалу.
 • Сентиментальний - у центрі знаходиться співчуття, співчуття до іншої (часто безпорадної) людини.

Пафос в кіноіндустрії – актуальний і необхідний елемент. Особливо в пригодницькому кіно, де глядача потрібно тримати в напрузі з першої хвилини. Зазвичай піднесеними, перебільшено урочистими фразами і запам'ятовуються монологи головних героїв з великої літери. Це» I'll be back «Термінатора,» я – король світу «героя Леонардо Ді Капріо з» Титаніка«,» хто до нас з мечем прийде, той від меча і загине " Олександра Невського.

Як навчитися говорити публічно?

Видатні особистості багато в чому зобов'язані навику, яким володіли досконало, – вмінню виступати. Але переконливими спікерами не народжуються, ними стають. Головне-знайти потрібні слова, заволодіти увагою і бути почутим. На думку Аристотеля яскравий оратор повинен опанувати трьома компонентами риторики: логосом (логічні судження), етосом (загальнолюдські цінності) і пафосом (емоціями).

Багато людей бояться виступати перед аудиторією. І це не обов'язково повинен бути великий зал. Хвилювання іноді заважає сказати тост на весіллі друзів або прочитати реферат, стоячи біля дошки. На щастя, є книги, які зібрали досвід великих ораторів . Вони допоможуть освоїти мистецтво публічних виступів і говорити яскраво, щиро, енергійно перед будь-якою аудиторією.

Підготуйтеся до виступу . Непотрібне хвилювання часто викликає брак знань про тему виступу. І це моментально відчуває публіка. Ключем до успіху стане ретельна підготовка: планування мови, виготовлення карток з тезами, повторення матеріалу кілька разів. Додатково стане в нагоді тренування діафрагми, вибір правильної висоти голосу, темпу мови.

Дізнатися свою аудиторію. недостатньо досконально знати свою промову, потрібно знати – хто її почує. Одна справа-виступати перед студентами перших курсів, інша – говорити промову перед радою директорів. Бажано з'ясувати середній вік, статус слухачів і причини, за якими вони будуть вас слухати. Добре, якщо буде можливість заздалегідь відвідати місце виступу – це дозволить відчувати себе впевненіше.

Опрацювати зміст мови . У будь-якій промові є два пам'ятних моменти: початок і завершення. Від їх ефекту і буде залежати успіх виступу:

 • Перша фраза – її слухають всі, без винятку, тому вона повинна бути потужною і обов'язково викликати відгук у аудиторії.
 • Яскравий початок – це «зоряний час» оратора, тому початок має бути яскравим, інформативним. Найкраще підійде вдалий афоризм, комплімент аудиторії або коротка історія з життя.
 • Основний виступ – має бути побудовано навколо однієї ідеї. Тут можна жартувати, розповідати про серйозні речі, цитувати великих, хвалити або критикувати інші виступи, ділитися ідеями. Головне-встановити емоційний зв'язок з аудиторією і говорити з нею однією мовою.
 • Завершення – ще одна ілюстрація ідеї виступу. Це може бути історія, заклик до дії. Головне-передати слухачам свої емоції гордості, наснаги або надії і закінчити вчасно.

Пройти тест на впевненість у собі

7 лайфхаків, як поліпшити якість публічних виступів.

Підготовка, продумана мова і репетиції – тільки половина справи. Успіх багато в чому залежить від особистості виступаючого, його вміння зацікавити аудиторію. На допомогу початківцям ораторам ми зібрали 7 лайфхаків, які допоможуть стати справжнім героєм публічних промов:

 1. Будьте простішими . Якщо в мову додати дозований пафос, значення слів посилиться. Але занадто витіюваті пропозиції, складні терміни, довгі цитати або мова абстракцій відвернуть увагу від головного.
 2. Жартуйте, але в міру . Гумор відмінно розбавляє складні пояснення, допомагає утримати увагу весь час виступу. Але недоречні анекдоти або жарти заради жарту тільки ображають слухачів.
 3. Підключайте емоції . справжні емоції не тільки покажуть слухачам вас, справжнього, але відгукнуться в їх душі. Протиріччя додають енергії, критика викликає пожвавлення і допомагає встановити неформальні відносини зі слухачами. Але хвастощі, зарозумілість, агресія, злість – надійний спосіб втратити довіру аудиторії.
 4. Узгоджуйте міміку і сенс виступу . Манера говорити, жести, поза спікера означають не менше, ніж сенс виступу. Але якщо поведінка оратора суперечить його словами, слухачі як мінімум залишаються в подиві.
 5. Розкажіть історію поразки . Історії успіху активно розкручуються і створюють ілюзію ідеальності . Історії неуспіху набагато глибші і мотиваційні . Але вони працюють тільки тоді, коли автор всупереч труднощам домігся успіху.
 6. Придумайте два запасні плани . Виступ може несподівано затягнутися або закінчиться швидше. Продумайте, що можна викинути з мови в першому випадку або додати в другому. Але головне робити це так, щоб не зіпсувати ефект від виступу.
 7. Перегляньте виступи відомих ораторів . Вивчення відомих промов-чудовий спосіб оволодіти ораторською майстерністю. Знамениті промови Мартіна Лютера Кінга, Стіва Джобса, Ніка Вуйчича, Опри Вінфрі підкажуть, як здивувати, схвилювати слухачів, запам'ятатися своєю неординарністю.

Топ-3 мотиваційних ораторів: у чому секрет популярності?

Серед мотиваційних ораторів є відомі телеведучі, політики, письменники, релігійні діячі. Кожен з них розповідає непросту історію свого життя і вміє достукатися до самого байдужого слухача. Але теми і підходи у всіх різні. Ми зібрали ТОП-3 найбільш надихаючих людей і професійні секрети, якими вони поділилися.

Тоні Роббінс визнаний мотиваційним оратором номер один у світі. Успіх його виступів визначають:

 • Зовнішність і Акторська майстерність – своїм двометровим зростом і громоподібним голосом він заповнює всю сцену, чим притягує слухачів, як магнітом.
 • Хороший гумор – він використовує жарти і охоче сміється разом з аудиторією.
 • Знання матеріалу-прочитав все, що було видано по психології , ЗСЖ, ораторської майстерності.

Брайан Трейсі більше, ніж спікер-автор книг по саморозвитку , бізнес-тренер, підприємець і коуч . У своїй книзі ділиться порадами:

 • Виступайте, щоб перемогти. Розум-головний актив, використовуйте його по максимуму. Це допоможе заробляти більше, стати впевненіше.
 • Почніть свої виступи по-різному. Гарний початок промови або презентації гарантує успіх виступу. Продумайте, що ви будете говорити, стоячи на сцені, враховуйте аудиторію, тему попереднього виступу, час дня.
 • Посміхайтеся щиро, тримайтеся скромно. Коли Ви посміхаєтеся, то випромінюєте доброзичливість. Коли ви тримаєтеся скромно, то не демонструєте перевагу над слухачами.

Джо Язбек - часто виступає перед залом для глядачів і вчить ораторській майстерності бізнесменів. На своїх семінарах ділиться секретами:

 • Під час виступу спостерігайте за всім навколо. Вивчіть промову на пам'ять , щоб не читати з листка. Коли виходите на сцену, подивіться в останні ряди, відчуєте атмосферу залу.
 • Складайте свою промову самостійно. Не довіряйте написання тез або виступ комусь іншому. Обов'язково роздрукуйте і принесіть промову з собою, щоб вона не загубилася в електронній пошті, наприклад.
 • Складайте мова так, щоб її ідеї плавно переходили одна в іншу. Перехід від однієї ідеї до іншої – сполучна нитка виступу. Якщо перехід буде непомітним, мова вийде плавною, природною.

Висновки:

 • Пафос – це такий прийом в мові, літературі або кіноіндустрії, що викликає сильні почуття і переживання.
 • Мовою гламуру одним прикметником «пафосний» описуються всі принади красивою, солодкого життя.
 • Пристрасть і емоційність – базові прийоми виступу, що допомагають донести думку аудиторії, утримати увагу слухачів, отримати підтримку.
 • Мотиваційні спікери – Сучасні ритори, які діляться своїми секретами успішних публічних виступів.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Як змінити зовнішність? 12 секретів як змінитися зовні
Як змінити зовнішність? 12 секретів як змінитися зовні
Як змінити зовнішність без втрати індивідуальності? У чому секрети ефект ...
Саморозвиток особистості: що це таке і його основи.
Саморозвиток особистості: що це таке і його основи.
Що таке саморозвиток і чому це основа для вдосконалення людини? Які у нь ...
Невдаха: хто це такий і чому так трапляється??
Невдаха: хто це такий і чому так трапляється??
Хто такий невдаха і за якими ознаками його можна визначити? Механізми пе ...
Як розвинути пам'ять: 20 + способів для дорослих і дітей
Як розвинути пам'ять: 20 + способів для дорослих і дітей
Які існують способи розвитку пам'яті? Якими методами користуються відомі ...
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати: 7 простих рекомендацій
Як навчитися медитувати, якщо самостійно не все виходить? У чому полягаю ...
Егоцентризм: що це таке, як розпізнати і чому він небезпечний??
Егоцентризм: що це таке, як розпізнати і чому він небезпечний??
Що таке егоцентризм, вроджене це якість або набуте? У чому відмінність в ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео