Назад
Пафос: що це таке, історія поняття і його значення.

Навигация по разделу
пафос

Що таке пафос і як він пов'язаний з ораторським мистецтвом?

Що таке пафос і як змінювалося його значення? Пафос у сучасному світі та як частина риторики. Поради мотиваційних ораторів як навчиться говорити публічно.

Цицерон заповів: «кожен оратор зобов'язаний хвилювати, переконувати і зачарувати свого глядача». А Аристотель пояснив, що за хвилювання відповідає саме пафос. Чому слово пафос в побуті стало іронічно-осудливим, навіть лайливим? Як літературний термін перейшов до словника сучасного гламуру? Чому в публічних виступах без пафосності обійтися неможливо? Справа, звичайно ж, в доречності використання слова. Ділимося висновками і лайфхаками за прийомами ораторської майстерності, які зі звичайної мови зроблять блискучу.

Що таке пафос?

Пафос — це риторична Категорія, особливий спосіб вираження страждання, сильної пристрасті, емоційного збудження. Як один із методів переконання аудиторії, пафос був частиною риторики – ораторського мистецтва , вперше описаного давньогрецьким мислителем Аристотелем. За Аристотелем пафос – це « почуття, наснага, вкладені в мову ». Ключовими елементами поняття спочатку були « висока ідея або дух », « моральне очищення », « внутрішній рух душі ». Застосування слова "пафос" донедавна відповідало його визначенню у всіх словниках.

Сьогодні пафос став синонімом виставленого напоказ зарозумілості і набув негативного контексту. Деякі словники дають таке визначення того, що означає слово пафос - « надмірно награна піднесеність мови, зовнішній прояв наснагу, яке справляє враження фальші ». Синонімами слова пафосний називають марнославний, солодкий, лицемірний, нещирий . Відповідно пафосна людина той, який що називається, працює на публіку, поводиться перебільшено демонстративно, в мові використовує складні, недоречно красиві слова або складні звороти. І все для того, щоб справити враження на оточуючих.

Сучасні лінгвісти кажуть, що книжкові, виключно літературні слова « пафос », « пафосний » стали головними складовими гламурного словника. Можливо, тому що для опису життя « вищої проби » слів розкішний, Елітний, шикарний виявилося недостатньо. "Пафос" і став тим ексклюзивним словом, яке наділили новим змістом. Гламурний словник вкладає в слово» пафосний " свої значення – це найвища оцінка живого або неживого предмета, події. Пафосними несподівано стали статуси в соцмережах, автомобілі, дівчата, похорони, вечірки, спектаклі і туфлі.

Актуальним стає питання «що таке пафосна людина» з точки зору гламурного сленгу. Це людина, яка відштовхує і приваблює одночасно. Він буває поганий і хороший, адже пафос закладений в його натурі. У негативному значенні пафосність асоціюється з брехливістю, пихатістю, випендрюванням. У позитивному-описує впевненого в собі людини , що знає собі ціну.

Подібні метаморфози є і в англійській мові. У перекладі з грецької "pathos" (патос) – це пристрасть. А в сучасній англійській «pathetic» - «жалюгідний», "зворушливий".

Пройти тест на характер людини

Пафос у літературі.

Пафос застосовується до усного та письмового мовлення, де його розуміють як провідний емоційний тон або емоційний настрій твору. У літературознавстві він об'єднує всі прийоми аргументації, які емоційно впливають на слухача. Пафос буває:

 • Героїчний - відображає велич героя.
 • Драматичний - персонажі описуються з особливим драматизмом і надривом.
 • Трагічний - пов'язаний з зумовленістю долі, розплатою за порушення «вищого» закону.
 • Сатиричний - побудований на глузливому запереченні застарілих засад суспільства.
 • Романтичний - описує захоплений стан душі в прагненні до ідеалу.
 • Сентиментальний - у центрі знаходиться співчуття, співчуття до іншої (часто безпорадної) людини.

Пафос в кіноіндустрії – актуальний і необхідний елемент. Особливо в пригодницькому кіно, де глядача потрібно тримати в напрузі з першої хвилини. Зазвичай піднесеними, перебільшено урочистими фразами і запам'ятовуються монологи головних героїв з великої літери. Це» I'll be back «Термінатора,» я – король світу «героя Леонардо Ді Капріо з» Титаніка«,» хто до нас з мечем прийде, той від меча і загине " Олександра Невського.

Як навчитися говорити публічно?

Видатні особистості багато в чому зобов'язані навику, яким володіли досконало, – вмінню виступати. Але переконливими спікерами не народжуються, ними стають. Головне-знайти потрібні слова, заволодіти увагою і бути почутим. На думку Аристотеля яскравий оратор повинен опанувати трьома компонентами риторики: логосом (логічні судження), етосом (загальнолюдські цінності) і пафосом (емоціями).

Багато людей бояться виступати перед аудиторією. І це не обов'язково повинен бути великий зал. Хвилювання іноді заважає сказати тост на весіллі друзів або прочитати реферат, стоячи біля дошки. На щастя, є книги, які зібрали досвід великих ораторів . Вони допоможуть освоїти мистецтво публічних виступів і говорити яскраво, щиро, енергійно перед будь-якою аудиторією.

Підготуйтеся до виступу . Непотрібне хвилювання часто викликає брак знань про тему виступу. І це моментально відчуває публіка. Ключем до успіху стане ретельна підготовка: планування мови, виготовлення карток з тезами, повторення матеріалу кілька разів. Додатково стане в нагоді тренування діафрагми, вибір правильної висоти голосу, темпу мови.

Дізнатися свою аудиторію. недостатньо досконально знати свою промову, потрібно знати – хто її почує. Одна справа-виступати перед студентами перших курсів, інша – говорити промову перед радою директорів. Бажано з'ясувати середній вік, статус слухачів і причини, за якими вони будуть вас слухати. Добре, якщо буде можливість заздалегідь відвідати місце виступу – це дозволить відчувати себе впевненіше.

Опрацювати зміст мови . У будь-якій промові є два пам'ятних моменти: початок і завершення. Від їх ефекту і буде залежати успіх виступу:

 • Перша фраза – її слухають всі, без винятку, тому вона повинна бути потужною і обов'язково викликати відгук у аудиторії.
 • Яскравий початок – це «зоряний час» оратора, тому початок має бути яскравим, інформативним. Найкраще підійде вдалий афоризм, комплімент аудиторії або коротка історія з життя.
 • Основний виступ – має бути побудовано навколо однієї ідеї. Тут можна жартувати, розповідати про серйозні речі, цитувати великих, хвалити або критикувати інші виступи, ділитися ідеями. Головне-встановити емоційний зв'язок з аудиторією і говорити з нею однією мовою.
 • Завершення – ще одна ілюстрація ідеї виступу. Це може бути історія, заклик до дії. Головне-передати слухачам свої емоції гордості, наснаги або надії і закінчити вчасно.

Пройти тест на впевненість у собі

7 лайфхаків, як поліпшити якість публічних виступів.

Підготовка, продумана мова і репетиції – тільки половина справи. Успіх багато в чому залежить від особистості виступаючого, його вміння зацікавити аудиторію. На допомогу початківцям ораторам ми зібрали 7 лайфхаків, які допоможуть стати справжнім героєм публічних промов:

 1. Будьте простішими . Якщо в мову додати дозований пафос, значення слів посилиться. Але занадто витіюваті пропозиції, складні терміни, довгі цитати або мова абстракцій відвернуть увагу від головного.
 2. Жартуйте, але в міру . Гумор відмінно розбавляє складні пояснення, допомагає утримати увагу весь час виступу. Але недоречні анекдоти або жарти заради жарту тільки ображають слухачів.
 3. Підключайте емоції . справжні емоції не тільки покажуть слухачам вас, справжнього, але відгукнуться в їх душі. Протиріччя додають енергії, критика викликає пожвавлення і допомагає встановити неформальні відносини зі слухачами. Але хвастощі, зарозумілість, агресія, злість – надійний спосіб втратити довіру аудиторії.
 4. Узгоджуйте міміку і сенс виступу . Манера говорити, жести, поза спікера означають не менше, ніж сенс виступу. Але якщо поведінка оратора суперечить його словами, слухачі як мінімум залишаються в подиві.
 5. Розкажіть історію поразки . Історії успіху активно розкручуються і створюють ілюзію ідеальності . Історії неуспіху набагато глибші і мотиваційні . Але вони працюють тільки тоді, коли автор всупереч труднощам домігся успіху.
 6. Придумайте два запасні плани . Виступ може несподівано затягнутися або закінчиться швидше. Продумайте, що можна викинути з мови в першому випадку або додати в другому. Але головне робити це так, щоб не зіпсувати ефект від виступу.
 7. Перегляньте виступи відомих ораторів . Вивчення відомих промов-чудовий спосіб оволодіти ораторською майстерністю. Знамениті промови Мартіна Лютера Кінга, Стіва Джобса, Ніка Вуйчича, Опри Вінфрі підкажуть, як здивувати, схвилювати слухачів, запам'ятатися своєю неординарністю.

Топ-3 мотиваційних ораторів: у чому секрет популярності?

Серед мотиваційних ораторів є відомі телеведучі, політики, письменники, релігійні діячі. Кожен з них розповідає непросту історію свого життя і вміє достукатися до самого байдужого слухача. Але теми і підходи у всіх різні. Ми зібрали ТОП-3 найбільш надихаючих людей і професійні секрети, якими вони поділилися.

Тоні Роббінс визнаний мотиваційним оратором номер один у світі. Успіх його виступів визначають:

 • Зовнішність і Акторська майстерність – своїм двометровим зростом і громоподібним голосом він заповнює всю сцену, чим притягує слухачів, як магнітом.
 • Хороший гумор – він використовує жарти і охоче сміється разом з аудиторією.
 • Знання матеріалу-прочитав все, що було видано по психології , ЗСЖ, ораторської майстерності.

Брайан Трейсі більше, ніж спікер-автор книг по саморозвитку , бізнес-тренер, підприємець і коуч . У своїй книзі ділиться порадами:

 • Виступайте, щоб перемогти. Розум-головний актив, використовуйте його по максимуму. Це допоможе заробляти більше, стати впевненіше.
 • Почніть свої виступи по-різному. Гарний початок промови або презентації гарантує успіх виступу. Продумайте, що ви будете говорити, стоячи на сцені, враховуйте аудиторію, тему попереднього виступу, час дня.
 • Посміхайтеся щиро, тримайтеся скромно. Коли Ви посміхаєтеся, то випромінюєте доброзичливість. Коли ви тримаєтеся скромно, то не демонструєте перевагу над слухачами.

Джо Язбек - часто виступає перед залом для глядачів і вчить ораторській майстерності бізнесменів. На своїх семінарах ділиться секретами:

 • Під час виступу спостерігайте за всім навколо. Вивчіть промову на пам'ять , щоб не читати з листка. Коли виходите на сцену, подивіться в останні ряди, відчуєте атмосферу залу.
 • Складайте свою промову самостійно. Не довіряйте написання тез або виступ комусь іншому. Обов'язково роздрукуйте і принесіть промову з собою, щоб вона не загубилася в електронній пошті, наприклад.
 • Складайте мова так, щоб її ідеї плавно переходили одна в іншу. Перехід від однієї ідеї до іншої – сполучна нитка виступу. Якщо перехід буде непомітним, мова вийде плавною, природною.

Висновки:

 • Пафос – це такий прийом в мові, літературі або кіноіндустрії, що викликає сильні почуття і переживання.
 • Мовою гламуру одним прикметником «пафосний» описуються всі принади красивою, солодкого життя.
 • Пристрасть і емоційність – базові прийоми виступу, що допомагають донести думку аудиторії, утримати увагу слухачів, отримати підтримку.
 • Мотиваційні спікери – Сучасні ритори, які діляться своїми секретами успішних публічних виступів.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Як бути, якщо не хочеться жити? Звідки беруться ці негативні думки, коли ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Що таке тренінг і на кого вони розраховані? Які види тренінгів бувають і ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину? як справити враження на дівчину на першому побаче ...
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Якщо у вас є мрія, мета і бажання, то все можна реалізувати. Головне нал ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Новое youtube видео