Назад
Як навчитися висловлювати свої думки правильно? 12 порад

Навигация по разделу
как научиться выражать свои мысли

Як навчитися висловлювати свої думки усно і письмово?

Як навчитися правильно висловлювати свої думки і що для цього необхідно? 12 технік, які допоможуть розвинути цю навичку.

Замислюючись про те, як навчитися висловлювати свої думки, потрібно приготуватися до того, що це займе деякий час. Цей навик формується в результаті тренувань. Допоможе розмова з собою, ведення блогу або щоденника, читання книг. Причому важливо поєднувати ці техніки, займатися постійно.

1. Читання всьому голова.

Неможливо навчитися правильно говорити і писати без гідного прикладу. Таким є якісна література. Читайте в день хоча б кілька сторінок. Жанр може бути будь-яким, але переймаючись питанням, як навчитися правильно висловлювати свої думки, краще зупинитися на класиці. Підійдуть твори сучасників, але якщо автор вкладає в уста своїх героїв сленг або використовує просторіччя, навчитися у нього буде складно.

2. Розкладання складного на просте.

Присутність в мові неологізмів, складних термінів, запозичених з іноземної мови слів може як вказати на широкий кругозір і розум, так і зіпсувати враження про людину. Потрібно не тільки збагачувати словниковий запас новими словами, а й вміти їх доступно пояснити.

Пройти тест на характер людини

3. Збір інформації.

Ще одна користь читання – збір інформації. Вона повинна бути достовірною, пізнавальної, ємною. Якщо людина буде годинами просторікувати про те, як кораблі борознять Всесвіт, навіть дивовижне красномовство не врятує його публіку від нудьги. Озброївшись правдивою і підтвердженою фактами інформацією, оратор буде відчувати себе впевненіше.

4. Твір на вільну тему.

Є дієва вправа, яке допоможе Як навчитися викладати свої думки письмово, так і згодом промовляти їх. Потрібно вибрати будь-який побутовий предмет в будинку, наприклад, кухонну піч. Далі слід написати твір про неї приблизно на 400 слів (це один друкований аркуш А4). Можна ускладнити завдання-без підготовки 5-7 хвилин говорити про прилад.

Щоб зробити вправу ще цікавіше, можна перетворити піч в «головну героїню» розповіді, розглянувши її з різних сторін.

  • Описати історію появи плити в будинку. Причина покупки, де було зроблено придбання, за яким принципом її вибирали.
  • Описати достоїнства і недоліки печі, ніби хтось запитав, чи добре вона працює. Можна навіть уявити, що хтось бере інтерв'ю про те, як це жити в одному будинку з цією плитою.
  • Розглянути технічні характеристики приладу і техніку безпеки роботи з нею. Для цього буде потрібно вивчити інформацію з мережі або інструкції до неї.
  • Складіть міні-роман про піч. Жанр не важливий, так як тут тренується ще й фантазія . Це може бути казка, фантастика, жіночий роман, драма.

5. Промовляння дій.

Можна перетворити будь-яку дію в гру. Наприклад, уявити себе в ролі ведучого кулінарного проекту. У процесі приготування їжі потрібно описувати кожну дію, пояснюючи, як нарізати петрушку, в якій послідовності закладати продукти. Можна розповісти, звідки взявся рецепт, або робити ремарки про користь того чи іншого інгредієнта.

Проробляти те ж саме можна з будь-яким домашнім процесом. Наприклад, в процесі прибирання розповідати, які засоби використовуються для наведення чистоти. Перебираючи речі в шафі, проговорити історію, яка пов'язана з нею: плаття, в якому ходили на перше побачення; светр, на який був пролитий суп.

6. За тезами.

Перевірено, що текст краще засвоюється, якщо він записаний тезово. Короткі абзаци або список сприймаються набагато легше і швидше запам'ятовуються. Щоб підстрахувати себе, можна запам'ятати кількість пунктів і промовляти їх нумерацію. Наприклад, потрібно назвати 10 достоїнств крему. У промові можна відкрито їх називати: перше, друге, третє і т. д.

Якщо має бути публічний виступ, де можна користуватися шпаргалкою, зорієнтуватися в ній буде простіше, якщо підкреслити найважливіше і представити тезисно.

Пройти тест на тип сприйняття

7. Ведення особистого щоденника.

Особистий щоденник - хранитель сокровенних секретів і тренер з вираження думок. Головна умова, не тільки робити записи, а й перечитувати їх. Ведучи щоденник, людина зможе побачити свій прогрес, перші записи можуть бути простими, далі мова буде наповнюватися новими словесними оборотами. Можна ввести звичку-описувати день як мінімум п'ятьма епітетами або фразами. Щоб трохи ускладнити завдання, можна поставити умову – словосполучення не повинні повторюватися, хоча б в межах одного тижня. Це підштовхне до пошуку синонімів, розвитку словникового запасу.

8. Викорінення слів-паразитів.

У розмові практично кожної людини є такі слова: типу, коротше, ну, загалом, блін, як би і пр.їх бути не повинно. Можна виробити у себе рефлекс , щоб їх не говорити. Для цього потрібно надіти на руку звичайну гумку (не м'яку), і кожен раз кажучи слово-паразит, відтягувати і відпускати її. Так прийде розуміння, що говорити неправильно – це боляче.

9. Розмова з собою.

Не всі можуть відразу легко говорити на публіці, тому можна спробувати відточити свою промову наодинці з собою. Говорити можна про все-про переживання, про те, як пройшов день, про плани і мрії. Внутрішнього критика потрібно трохи приглушити, адже ви тільки вчитеся висловлювати думки, але важливо зберегти об'єктивність.

Ще один непоганий спосіб – запис своєї промови на диктофон. Її можна прослухати пізніше, щоб оцінити не тільки якість мови, а й темп, тембр.

10. Темп мови.

Важливо не тільки логічно викладати думки, але ще і правильно говорити. Мова повинна бути виразною, не дуже швидкою, але і не монотонною. У ній повинні бути присутніми паузи, вираз. Ось тут і стане в нагоді диктофон. Після прослуховування запису, слід розібрати, наскільки чиста дикція, вимова.

Виробити правильну мову можна, прослуховуючи виступи зірок і просто публічних людей. Звертати увагу слід не тільки на те, що вони говорять, а й на те, як вони це роблять. Важлива міміка, жестикуляція.

11. Ведення діалогів.

Цей пункт важливий, коли хочеться навчитися висловлювати думки усно. Можна визубрити мова, натренувати поведінку, але варто комусь задати додатковий або наводить питання і думки вросип. Щоб цього не сталося потрібно більше спілкуватися. Робити це можна особисто або листуючись на форумах. Підійдуть коментарі в соціальних мережах.

12. Допомога з боку.

Якщо мова йде про письмовій мові, варто виставити свої творіння, навіть ранні, на загальний огляд в Інтернеті, критика не змусить себе чекати. Але слід відрізняти конструктивні зауваження від банального інтернет-стьобу або суб'єктивної думки. Оцінити усне мовлення допоможуть друзі. Попросіть їх визначити, чи є у вашій промові слова-паразити або з яким темпом ви говорите. Самостійно це розчути виходить не завжди.

Як навчитися висловлювати свої думки, знає далеко не кожна людина, але цей майстерність можна в собі розвинути. Він допоможе при виступах на публіці, дозволить налагодити взаєморозуміння, так як іноді невміння дохідливо говорити загрожує сварками і образами .

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Чи варто жити? Аналіз причин і 3 способи подолати цей стан
Чи варто жити? Аналіз причин і 3 способи подолати цей стан
Чому виникає питання " чи варто жити?"і як це пов'язано з апатією? 3 спо ...
Роздвоєння особистості: що це таке, ознаки і лікування
Роздвоєння особистості: що це таке, ознаки і лікування
Що таке роздвоєння особистості і чому воно рідко діагностується? Як розп ...
Гештальт терапія: що це таке, її плюси і мінуси.
Гештальт терапія: що це таке, її плюси і мінуси.
Що таке гештальт терапія і як вона підвищує інтерес до світу суб'єктивни ...
Внутрішньоособистісний конфлікт: що це таке, його види і причини.
Внутрішньоособистісний конфлікт: що це таке, його види і причини.
Що таке внутрішньоособистісний конфлікт і як можна його розпізнати? Чому ...
Особистісний конфлікт і груповий: що це таке і в чому різниця??
Особистісний конфлікт і груповий: що це таке і в чому різниця??
Що таке особистісний конфлікт і які відмінності від групового? Причини в ...
Перший поцілунок: ну коли вже можна? 5 золотих правил
Перший поцілунок: ну коли вже можна? 5 золотих правил
Як підготуватися до першого поцілунку? Які його особливості і чи можна ц ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео