Назад
Історія тайм-менеджменту: від виникнення до наших днів

Навигация по разделу
История тайм-менеджмента

Історія управління часом: від виникнення до наших днів

екскурсію основними віхами та етапами розвитку тайм-менеджменту для нас робить доктор економічних наук, професор, фахівець у сфері тайм-менеджменту Дмитро Дячков

Проблема постійної нестачі часу в різних галузях людської діяльності стає все більш актуальною. У зв'язку зі зростанням інтересу до управління часом з'являються і еволюціонують різні методики, які об'єднуються в одну науку. Історія тайм-менеджменту вже досить насичена, і її розуміння допомагає краще розібратися в сутності управління часом.

Екскурсію основними віхами та етапами розвитку тайм-менеджменту для нас робить доктор економічних наук, професор, фахівець у сфері тайм-менеджменту Дмитро дячков. Можна виділити окремі етапи розвитку тайм-менеджменту.

1. Тейлоризм (1910-1940)

Фредерік Уінслов Тейлор, який також є засновником менеджменту, позначив певну тенденцію, помічену на початку XX століття притаманну західному суспільству, згідно з якою, працівники в силу своєї «природної ліні», властивою всім ссавцям, а також сформованим культурним особливостям «кругової поруки», розвинули стереотип «роботи з прохолодою» з метою навмисного уповільнення темпу роботи.

У зв'язку з цим, ф.Тейлор намагався позначити «золоту середину» між «природною лінню» робітників, з одного боку і безпідставними вимогами до продуктивності роботи і темпів праці з боку управлінського персоналу. Пошук "золотої середини" ґрунтувався на науковому підході до організації виробництва через певні аспекти управління часом.

Тому, цей період розвитку тайм-менеджменту ототожнюють з науковою і виробничою необхідністю впорядкування справ, для чого характерним стало складання списків цілей і завдань раціонального розподілу часу для їх виконання.

2. Класичний тайм-менеджмент (1950-1990)

Цей етап розвитку тайм-менеджменту характеризується розвитком всередині нової сформованої науки – менеджменту, яка передбачала синтез економіки, соціології та психології для досягнення цілей організації за допомогою ефективних управлінських рішень, які ґрунтувалися на системному, ситуаційному, процесному та комплексному підходах.

У той же час, концепція тайм-менеджменту, на цьому етапі, вироблялися всередині теоретичного і прикладного менеджменту. І, незважаючи на те, що тайм-менеджмент, як складова частина загального менеджменту, має, значною мірою гуманітарний базис, він також використовував знання і методичне підґрунтя кібернетики і математики.

Другим витком розвитку тайм-менеджменту на цьому етапі є впровадження і широке використання методів прогнозування і календарного планування в Діяльність організацій, які здійснювалися, не тільки за допомогою планів і стратегій розвитку на довгостроковий період, а й за допомогою блокнотів для запису ділових зустрічей, органайзерів, які передбачали планування тактичних і операційних дій, особливо серед управлінського персоналу.

3. Сучасний тайм-менеджмент (1990-2010)

З появою міжнародних організацій і бізнес-структур, розвитком ринкових відносин, запеклістю конкурентної боротьби, формується нове відгалуження загального менеджменту – управлінське консультування. Створюються цілі консалтингові організації, які спеціалізуються на окремих напрямках менеджменту, значну увагу приділяючи аспектам управління часом.

Таким чином, до напрацювань у сфері тайм-менеджменту попередніх періодів додаватимуться аспекти, пов'язані з ранжуванням завдань щодо критеріїв важливості та терміновості. Крім цього, здійснюється чіткий розподіл цілей діяльності організацій на коротко -, середньо - і довгострокові, із зазначенням їх тимчасового періоду реалізації.

Саме в цей період формується нова концепція тайм-менеджменту, що включає елементи і систему щоденного планування управлінських завдань з чітким критеріальним розподілом.

Третій етап розвитку тайм-менеджменту сприяв суттєвому підвищенню продуктивності роботи через цілеспрямоване щоденне планування та визначення пріоритетів. Також, цей етап вважається підставою становлення тайм-менеджменту як окремої галузі наукових знань. Деякі вчені і практики вважають його вершиною розвитку, але, одночасно, виділяють ряд істотних проблем, пов'язаних не з самою ідеєю, а з недосконалістю деяких підходів до управління часом.

4. Новітній тайм-менеджмент (з 2010 року)

На цьому етапі управління часом відходить від масштабного застосування його в рамках вирішення виробничих і управлінських завдань організації, і розглядається через призму життєвою позицією особистості як інструмент реалізації індивідуального потенціалу людини відповідно його життєвих цінностей, світогляду і світовідчуття.

Таким чином, формується нова концепція тайм-менеджменту, яка здійснює індивідуалістичний підхід до формування цілей кожної людини, цінності якого стають основою для пріоритетів справ, а прагнення до саморозвитку – основним мотиватором.

З'являється новий елемент «кайрос» – якісний час, який існує нарівні зі звичним кількісним часом – «хроносом». Виникає новий напрямок менеджменту Кайрос-менеджмент , яке, до речі, розроблено одним з авторів Cau.

Цей етап поглинає всі переваги першого, другого та третього історичних періодів, позбавляючись від їх недоліків.

Новітній етап історії тайм-менеджменту передбачає вивчення аспектів цифрової трансформації соціально-економічних відносин між різними суб'єктами на всіх рівнях взаємодії, що включають в себе як одну людину, так і об'єднання людей.

Зараз читають
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою ...
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Хто такий оратор і якими якостями він повинен володіти? 6 порад як підго ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Що таке вумбілдинг і як він пов'язаний з різними вправами для зміцнення ...
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами завжди була дуже актуальна тема, а в нин ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Що таке пофігізм і чому це поняття вважають негативним? Які види пофігіз ...
Новое youtube видео