Назад
Плацебо: що це таке і чому працює цей ефект??

Навигация по разделу
плацебо

Що таке плацебо і в чому його ефект?

Що таке ефект плацебо і як він працює? Як, на кого і наскільки сильно він діє? Чотири випадки, коли не варто сподіватися на самонавіювання.

Ліки не лікують, але допомагають, якщо вірити в їх дію. Таку думку можна прочитати в гомеопатичних виданнях або на тренінгах з самонавіювання, наприклад. Так, ефект плацебо відомий медикам давно, але він не є настільки надійним, як в це хочеться вірити. Яка існує статистика по плацебо-ефекту? За рахунок чого він відбувається? І в яких випадках замість " чарівної таблетки» краще прийняти справжню? Обговорюємо в статті.

Що таке ефект плацебо?

Ефект плацебо — це поліпшення самопочуття після прийому препаратів або процедур, які імітують ефективне втручання, але насправді не мають необхідних лікарських властивостей. Термін» плацебо «походить від латинського слова" placebo ", що буквально перекладається як « сподобаюся », « буду догоджати ».

Але на практиці його частіше називають «пустушкою». Головне діюча речовина ліки-пустушки-це віра людини в цілющу силу використовуваного препарату або певних дій для одужання (загартовування, наприклад).

У медицині плацебо замість ліків використовується в трьох випадках:

 • Коли інші медпрепарати недоступні;
 • Немає впевненості в ефективності існуючого препарату;
 • Через недогляд.

Правда, ефект плацебо може дати тимчасове і суб'єктивне враження про те, що хвороба відступила, але об'єктивно все залишиться на колишньому рівні. Тому результат застосування ліків-пустушки не вважається таким же доведеним і надійним, як ефект від прийому справжніх ліків.

Термін «ефект плацебо» ввів американський лікар Генрі Бічер в 1955 році. У статті "потужне плацебо" він описав випадки одужання після прийому ліків-пустушки. Але такий дивовижний, хоча і незрозумілий результат лікарі спостерігали і раніше.

Так, наприклад, німецький цілитель Антон Месмер в кінці XVIII століття проводив експерименти з цілющими магнетизмом і зауважив, що пацієнти починають відчувати себе краще під час його візитів і без дотику лікувальних магнітів. У XIX столітті російський терапевт Матвій Мудров лікував і виліковував своїх пацієнтів від багатьох хвороб «чарівними порошками». І тільки після смерті лікаря з'ясувалося, що до складу ліків входив звичайний крейда.

Механізми ефекту плацебо.

Ефект від прийому ліків-пустушки пояснюється роботою складних психо-нейро-иммуннологических механізмів в мозку: активністю нейронів, серотонінової і дофамінової систем, зміною метаболізму різних відділів кори головного мозку. Важливою частиною запускає механізму є навіювання. Доведено, що очікування позитивного результату стимулює вироблення природних сполук з болезаспокійливу і заспокійливим ефектом. Іноді ефект зберігається, навіть якщо пацієнт знає, що приймає плацебо.

Але реакція на плацебо однакова не у всіх . Якщо уявити результат у фактах, цифрах і статистиці, то виходить картина:

 • Піддаються і не піддаються пацієнтів при лікуванні пустушкою приблизно однаково: 50/50.
 • Введення пустушки через ін'єкції або крапельниці підвищує плацебо-ефект порядку на 7%.
 • Впливу краще піддаються екстраверти , а гірше – інтроверти .
 • Якщо хвороба триває занадто довго, віра в плацебо зростає.
 • Діти більш довірливі і навіювані, тому плацебо на них діє краще.
 • Плацебо-ефект посилюється разом з подорожчанням лікування.
 • Сила ефекту залежить від географії: жителі США більш схильні до іпохондрії , а жителі Росії більше довіряють лікуванню з крапельницями.

Плацебо-терапія найкраще лікує біль. Але майже так само добре справляється з депресією , хворобою Паркінсона, тривожними розладами , іпохондрією, бронхіальною астмою. Ефект плацебо викликається самонавіюванням, тому посилюється додатковими факторами. Доведено, що роль відіграє смак і колір ліків, зовнішній вигляд лікаря і інтонація, з якою він розповідає про лікування.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Коли плацебо не працює?

Психологічний плацебо-ефект відомий, напевно, кожному. Коли за день до довгоочікуваної поїздки на море раптово проходить нежить або пропадає алергія, яка мучила тижнями, інакше як дивом цього не назвеш. Але бувають випадки, коли самонавіювання не працює.

Розлад особистості.

На ранніх етапах захворювання хворі з душевними розладами не можуть зрозуміти, що з ними відбувається. І в цьому криється головна проблема. При цьому людина відчуває, що з ним «щось не так» і починає шукати підтримки. Сформована думка про» злих лікарів-психіатрів " все так же вселяє жах, тому багато хто йде до психологів. Небезпека в тому, що незнайомий з психіатрією психолог не може поставити правильний діагноз або розпізнати розлад на ранній стадії. Час минає, психотерапія не працює, симптоми погіршуються.

Нібито психосоматичні хвороби.

На хвилі віри в гасло "всі хвороби від нервів" багато хто знаходить психосоматику там, де її немає. Але ж крім душі в організмі є ще багато органів і систем, хвороби яких впливають на психіку . Наприклад, при порушеннях функцій щитовидної залози з'являється дратівливість. А словом « лінь » людина без медичної підготовки називає стомлюваність, яка з'явилася через анемію. У цьому випадку робота психотерапевта безглуздо.

Психічна травма.

Найчастіше людина, що потрапила в трагічну ситуацію, відчуває настільки сильні емоції, що лякає себе і оточуючих. Навколишні намагаються заспокоїти його, підбадьорити. Сама людина намагається " взяти себе в руки», зробити вигляд, що нічого не сталося. Але в таких ситуаціях потрібно бути дуже уважним до свого психічному здоров'ю . Краще виплакатися, погоревать, проявити емоції і зробити це разом з психотерапевтом.

Деструктивні тренінги особистісного зростання.

Особиста ефективність, мотивація, позитивне ставлення вважаються обов'язковими людськими якостями, навчити яким обіцяють на численних тренінгах особистісного зростання . Не розібравшись з внутрішніми проблемами, люди роками ходять на курси, семінари, консультації. За гроші там вчать "поміняти негативний настрій на позитив», «вірити в краще», "жити без внутрішніх конфліктів". Психологічні проблеми тим часом накопичуються, але ніхто з ведучих не порадить піти до психотерапевта і спочатку розібратися в собі .

Мова не про те, щоб підірвати довіру до психології, применшити роль психотерапії або розкритикувати весь ринок психологічних послуг. Просто робота з психікою і» легкі рішення проблем " – речі несумісні. Тому перш, ніж записуватися на консультацію або тренінг, варто поговорити з освіченими людьми, подивитися на ситуацію з точки зору здорового глузду, підключити логіку. І звертатися до тих фахівців, які дійсно зможуть допомогти конкретній людині в його конкретній ситуації.

Висновки :

 • Ефект плацебо – це поліпшення самопочуття після несвідомого або свідомого прийому ліків-пустушки.
 • Очікуваний плацебо-ефект запускає в мозку психічні та неврологічні механізми. Правда, не у всіх.
 • Віра і самонавіювання працюють не завжди. Доводиться звертатися до медиків за справжнім лікуванням.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Хто така Луїза Хей і чому її афірмації такі особливі? Приклади позитивни ...
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Що таке дисципліна і які є її види? Навіщо потрібна дисципліна? 5 надійн ...
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Якими бувають поцілунки? Чим відрізняються їх техніки? Як цілуватися в п ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Тема даної публікації під назвою «ефективна мультифункціональність» тіль ...
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характерис ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео