Назад
Нірвана: що це таке і як її можуть досягти не буддисти??

Навигация по разделу
нирвана

Що таке нірвана і як її досягти?

Що таке нірвана і чи доступна вона західній людині? Поради для тих, хто хоче досягти щастя і позбутися від страждань.

Згадування слова «нірвана» викликає подвійне відчуття. З одного боку розумієш, що це щось світле, піднесене. З іншого – Згадка нірвани у зв'язку з наркотиками і агресією дещо псує враження. Як це центральне поняття буддизму перейшло в звичайне життя? Як пояснюють нірвану Далай Лама XIV та сучасні психологи? Як досягти щастя без страждань не-буддисту? Обговорюємо в статті.

Що таке нірвана?

Нірвана — це складний і неоднозначний ключовий термін буддійському світогляді, яким описують головну мету на стежці буддійського шляху. Це найприємніше з можливих місць, якого прагне досягти кожен буддист. Однозначного визначення нірвани не давав навіть сам Будда – він говорив, що в нірвані відсутня розумовий потік, побоювання, страхи, взагалі все має до світу явищ. Тому її неможливо описати в поняттях нашої звичної реальності.

У Західній свідомості поняття нірвана пояснюється занадто спрощено. Воно швидше нагадує збірний образ ейфорії , умиротворення, найвищого блаженства, непізнаного почуття спокою і захоплення. Досить примітивне поняття з'явилося в повсякденному лексиконі за часів руху хіпі. Тоді стан солодкого заціпеніння і невимовного задоволення після прийому психотропних препаратів називалося «впасти в нірвану». Залежно від уподобань і поглядів сьогодні «впадають в нірвану» від чого завгодно: при звуках улюбленої мелодії, після сексу, Від хороших напоїв, від вдало проведеного справи.

Для сучасної психології поняття нірвани залишається невивченим . Оскільки це стан за межами земного життя, поспостерігати і описати його неможливо.

У буддизмі нірвана завжди була унікальним поняттям. Давнє санскритське слово складається з двох частин: «нір»-«не» (заперечення), «вана»-«перехід з життя в життя». З'єднання цих слів означає переривання циклу безперервних реінкарнацій, зупинка обертання колеса сансари. Колесо сансари в буддизмі - це світ прихильності, марення та супутніх страждань. Тобто нірвана і Сансара – це два протилежних поняття.

Пройти тест на тип особистості

Релігійно-філософські джерела говорять про двох головних видах нірвани:

 • З залишками: поки фізичне тіло і розум все ще існують.
 • Без залишків : після смерті та знищення фізичного тіла.

Доповнення поняття нірвани в різних школах буддизму.

Різні школи буддизму по-своєму трактують точне значення нірвани і ступеня її досягнення. Ось як доповнюється поняття в різних буддійських поглядах:

 • Нірвана знаходиться поза всяких доступних для уяви сфери-це абсолютна межа.
 • Перехід в абсолют можливий за допомогою бога і йоги (медитаційного Трансу).
 • Свідомість згасає в нірвані абсолютно так, як згасає вогонь.

В уривках буддійських текстів епітетами нірвани називають: «місце безсмертя», «знищення» (переродження), «реальність» (окремий елемент, тотожний буття). Тобто в різних буддійських школах немає згоди щодо визначення нірвани. Більш того, вони розходяться в інших базових поняттях: реальна Нірвана або нереальна, є Будда після нірвани чи ні. Але всі школи сходяться в одному-сон ніякого відношення до нірвани не має.

Як пояснює нірвану духовний лідер послідовників буддизму Далай Лама XIV:

 • Досягнення нірвани - це перехід особистості в такий стан, коли свідомість звільняється від помилок. Ця порожнеча свідомості і є звільнення.
 • Шлях, свобода нірвани - це потенціал, який існує в нашій свідомості. Тобто ми всі маємо потенціал для досягнення нірвани.
 • У стані нірвани ми не перестаємо розрізняти погане і хороше.
 • Людина Заходу може спробувати досягти нірвани, якщо усвідомлює баланс матерії і свідомості, буде практикувати альтруїзм , врівноваженість, співчуття, роздуми про хороше, люблячу доброта .

Пройти тест на тип сприйняття

Як досягти нірвани не-буддисту?

Зрозуміло, що досягти тієї, буддійської нірвани можуть тільки буддисти, які пройшли складний шлях просвітлення. Але більшість людей просто хочуть бути щасливі . Правда, схопити синю птицю за хвіст рідко кому це вдається. Цьому є мінімум два пояснення:

 1. Ми мріємо про щастя , але не вміємо бути щасливими. У школі та університеті нас вчать розумним речам, але не розповідають головного: як контролювати свої емоції , протистояти надмірній депресивності, відстежувати рівень стресу, відстоювати особисті межі, приймати самостійні рішення. Але все це-база психічного здоров'я і щастя.
 2. Ми прагнемо щастя, але боїмося відмовитися від страждань. Це прозвучить несподівано, але у страждання є свої плюси і свої вигоди. Вони допомагають привернути до себе увагу, дають привід для жалості, хвилюють кров, лоскочуть нерви. Усвідомлюючи всі бонуси, які привносять в життя страждання, можна почати змінюватися.

Стати щасливим не так просто, це займає час. І перше, що можна зробити – пригальмуватися, виділити час для себе і розібратися зі своїми емоціями: коли і звідки вони беруться, як називаються, про що хочуть нам сказати. Такий самоаналіз не проводиться за один день, можливо зажадає роботи з психологом. Зате допоможе виявити головне джерело страждань і перестати жаліти себе. А це вже половина справи.

Що робити далі?

 1. Не ставити собі захмарних стандартів щастя. помічено, що тони мотиваційних порад з книг і відеороликів призводять до ще більшого розчарування . Воно в свою чергу підсилює комплекс неповноцінності, перешкоджає відчуттю щастя, якого хочеться досягти. Коло замикається.
 2. Поступово розвивати в собі навик «бути щасливим». перестрибнути з нещастя в щасті одним стрибком не вийде – перебудувати в один день свою звичну модель світу просто нереально. Позитивне сприйняття світу потрібно розвивати в собі день за днем. Іншими словами-перевиховати себе. А це кропітка, але приємна праця.
 3. Більше спілкуватися, але робити це з користю. іноді ми спілкуємося з іншими «просто так». Але просто так провести час, значить, вбити його. Навіть якщо поза роботою хочеться розслабитися , у спілкування повинна бути мета . Настільна гра, весела гаражна розпродаж, екскурсія по рідному місту, спільне приготування, уроки танців – все це допоможе відпочити, повеселитися і отримати приємні спогади.
 4. Не витрачайте час на спроби заповнити час, щоб уникнути самотності. набагато простіше насолоджуватися хвилинами, коли все залишається в спокої. Час наодинці з собою-можливість пізнати себе, освоїти медитація , поміркувати над своїм настроєм і цілями.
 5. Практикуйте ефективний альтруїзм. в основі практики лежить проста ідея: робити якомога більше добра. Вона не вимагає безперервної самопожертви або матеріальних витрат. Вона пробуджує враховувати не тільки свої інтереси, але інтереси близьких, потреби незнайомих людей. Адже очевидно-допомагаючи іншим, ми допомагаємо самим собі.

Висновки :

 • Нірвана в буддизмі – це порожнеча свідомості, вільної від марень і страждань.
 • Нірвана – це шлях. Пройде його людина чи ні-залежить тільки від нього.
 • Щастя вимагає регулярної роботи, як майстерність художника або тренування спортсмена.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео