Назад
Самооцінка особистості: що це таке, її види і як формується??

Навигация по разделу
самооценка

Що таке самооцінка особистості і яка буває?

Що таке самооцінка особистості? Як вона формується і які види бувають? Усталене розподіл на рівні і як її можна скорегувати?

Те, як особистість ставиться до себе, «програмує» її на подальші звершення. Самосприйняття відіграє велику роль в житті кожного, тому його не варто випускати з виду. Базові знання про це не зашкодять нікому, а, швидше за все, навіть підуть на користь. Вони допоможуть виділити проблемні моменти і, по можливості, скорегувати. У статті йдеться про поняття самооцінки, її формуванні, можливості зміни, що виділяються видах і рівнях.

Що таке самооцінка?

Самооцінка — це рівень прийняття себе, вміння критично аналізувати власні можливості. Вона нерозривно пов'язана з любов'ю до себе . Людина з купою комплексів не зможе відчути це почуття, поки не позбудеться їх. Самооцінка впливає на те, наскільки індивіду легко дається спілкування з іншими, виконувати поставлені цілі, розвиватися. Ті, у кого вона занижена, відчувають у всіх сферах серйозні труднощі.

Проблема низька самооцінка в тому, що її власники відмовляються змінюватися. Найчастіше вони впевнені, що таке ставлення до себе зберігається на все життя . Це помилкова думка, адже на самосприйняття впливає безліч факторів; воно не може бути однаковим протягом життя.

Пройти тест на самооцінку

Як формується самооцінка?

Її основи закладаються ще в дитинстві. Після дитячого віку дитина починає усвідомлювати суть порівнянь, в його системі понять з'являється самооцінка. Батькам варто бути обережніше з висловлюваннями на адресу сина або дочки. Фрази на кшталт « Аліна вчиться краще з усіх предметів «або" а ось Діма до своїх чотирнадцяти вже другу мову вчить » не мотивують дітей.

Скоріше подібні вирази змушують їх ненавидіти і Аліну, і Діму, а іноді і батьків, які завдають удару по самооцінці. Дитина / підліток не повинен думати, що йому потрібно заслужити любов близьких або намагатися перегнати ровесників в надуманій гонці. Йому необхідні в першу чергу підтримка і віра. Навпаки, захвалювання теж не призводить до формування адекватної оцінки.

Дорослі, що вселяють дитині, що він найталановитіший, а решта йому в підметки не годяться, надають ведмежу послугу. Виховані на похвалі, навіть вийшли з пубертатного періоду, не здатні до самокритики . Це заважає їм розвиватися, викорінювати власні недоліки. Деякі з тих, хто свого часу отримав " передозування» компліментів і лестощі, в зрілому віці стають забитими, відлюдними. Така модель поведінки-результат поєднання батьківських дій і суворої реальності. Розуміння того, що у власній унікальності він не унікальний, приводить людину до депресії та іншим психічних розладів .

Крім цього, на самооцінку впливає і ряд інших факторів, серед яких оточення (Однокласники, однокурсники, колеги по роботі,родичі) , матеріальне становище, освіта . Багато комплекси родом ще зі школи. Жертви цькування довго справляються зі страхами, до кінця життя схильні до фобій. Сильно б'є по самооцінці порівняння власного матеріального становища з доходами більш успішних. Але оцінка себе не статична; вона змінюється протягом життя, рівень залежить в тому числі від зусиль її власника.

Види самооцінки.

Існує три основних види. Їх назви використовуються не тільки в психології , але і в побуті. Нерідко можна почути фрази на кшталт»у нього неадекватна самооцінка". Класифікація допомагає розібратися в тому, як особистості оцінюють себе, наскільки їх думка наближена до об'єктивності.

Адекватна самооцінка - вид, характерний, на жаль, для меншості людей. Його власники вміють тверезо ставитися до своїх здібностей, не заперечують недоліки, намагаючись від них позбавлятися. Крім цього, акцент робиться на сильні сторони, які активно розвиваються. Мало хто здатний до адекватної самокритики. Найчастіше можна спостерігати дві крайності – або перебір з самобичуванням, або завищене зарозумілість.

Радикальні якості-це ознаки другого виду самооцінки, яку прийнято називати спотвореної (неадекватною). Її освіта-практично завжди результат комплексів, явних або прихованих. Часто за завищеною самооцінкою криється невпевненість, спроби здаватися краще в очах інших. Занижена відрізняється тим, що її володар безпосередньо транслює власні комплекси – говорить про них оточуючим, поводиться відповідно (скутість, скутість, труднощі в спілкуванні).

Існує ще один вид, властивий більшості – змішана . Під нею мається на увазі, що в окремі моменти життя людина по-різному ставиться до себе. Він здатний адекватно оцінювати дії / вчинки, приділяти час зайвої самокритики, при цьому іноді переоцінювати власні вміння. На жаль, у більшості не виходить дотримуватися балансу, а подібні «коливання» чреваті проблемами з психікою.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Рівні самооцінки.

Основних рівнів, як і видів, виділяється три. Вони демонструють ступінь любові до себе, вміння бачити як позитивні, так і негативні риси, близькість до балансу. Рівні пов'язані з видами, але все ж відмінності є, про що далі піде мова.

1. Низький.

Перший, самий нелюбимий усіма. Від низької самооцінки намагаються позбутися всіма доступними способами. Існують тисячі методик, що розповідають, як боротися з комплексами, і деякі з них дієві. Рівень відноситься до спотвореного сприйняття; для нього характерні невміння себе хвалити, заниження достоїнств, високий рівень тривожності , постійні порівняння з іншими, більш успішними. Тих, у кого проблеми з самолюбством , легко образити – досить просто над ними пожартувати або натякнути на недолік в зовнішності/знаннях. Низька самооцінка створює масу незручностей. З нею дійсно варто боротися.

2. Нормальний.

Один з показників того, що у людини немає серйозних проблем з психічне здоров'я . Він вміє прислухатися до внутрішнього голосу, аналізує власні промахи, здатний відпускати жарти на свою адресу. При цьому така особистість не допустить, щоб її ображали, змушували робити марну виснажливу роботу, ігнорували права. До цього рівня варто прагнути, адже він визнаний оптимальним.

3. Високий.

Третій рівень властивий тим, хто акцентує увагу на своїх сильних якостях, випускаючи з уваги недоліки. Вона не менш небезпечна, ніж низька. Цей тип самосприйняття не відноситься до адекватного. Володарі високої самооцінки легко ігнорують конструктивну критику. Їм важко дається вихід із зони комфорту, вони противляться цьому всіма силами. Закостенілість переконань, неприйняття інших – це велика проблема. Її небезпека полягає ще і в складності розпізнання. Вважається, що яро відстоює свою позицію – сильний, впевнений, надійний. Але є і зворотний бік медалі: непохитні переконання гальмують розвиток , не дають можливості дізнаватися, пробувати щось нове.

За підсумком - самооцінка безпосередньо залежить від умов проживання, виховання і оточення. Однак несприятливі фактори - ще не привід ставити на собі хрест. При великому бажанні ставлення до себе успішно піддається коригуванню, і є чимало прикладів, коли забиті, нерішучі чоловіки і жінки перетворювалися в розкутих, сильних особистостей. Все починається з усвідомлення проблем, прагнення змінитися на краще і, природно, зусиль.

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Психіатрія: що це таке, хто такий психіатр і коли до нього йти??
Психіатрія: що це таке, хто такий психіатр і коли до нього йти??
Що таке психіатрія і якими проблемами вона займається? Які застосовуютьс ...
Психічні процеси: що це таке і як їх удосконалити??
Психічні процеси: що це таке і як їх удосконалити??
Що таке психічні процеси? Як вони описуються, розділяються та взаємодіют ...
Адиктивна поведінка: що це таке, як розпізнати і побороти??
Адиктивна поведінка: що це таке, як розпізнати і побороти??
Що таке адиктивна поведінка і які у нього прояви? Чек-лист для бажаючих ...
Воля: що це таке і навіщо вона потрібна??
Воля: що це таке і навіщо вона потрібна??
Що таке воля і як вона допомагає боротися з миттєвими слабкостями і бажа ...
Креативна людина: хто це такий і як його розпізнати??
Креативна людина: хто це такий і як його розпізнати??
Хто така творча людина і як вона може генерувати творчі ідеї? Як можна р ...
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток: 8 універсальних способів
Як знайти підробіток? Додатковий заробіток ще нікому не завадив. Про те, ...
Новое youtube видео