Назад
Які види саморозвитку бувають і що можна почитати??

Навигация по разделу
виды саморазвития

які види саморозвитку бувають?

Будь-хто, людина, яка вирішить спробувати себе в саморозвитку, зіткнеться з широким і безмежним полем інформації. Які види саморозвитку бувають? З чого почати? Яку книгу прочитати першою?

Будь-хто, людина, яка вирішить спробувати себе в саморозвитку, зіткнеться, перш за все, з широким і безмежним полем інформації, яке моментально вжене його в ступор. Які види саморозвитку бувають? З чого почати? Яку книгу прочитати першою?

Якщо вбити пошуковий питання в цю тему, як правило випадає абсолютно різношерстий набір статей, які або значно ускладнюють тему, або навпаки, її спрощують. Як бути в такій ситуації? Пропоную свій погляд на ці питання, не спрощений, але і не складний для сприйняття.

Категорії і види саморозвитку

Щоб охопити все різноманіття форм саморозвитку і, при цьому, не заплутатися на самому початку шляху, пропоную виділити три головні категорії саморозвитку, які зустрічаються на інформаційних носіях, або озвучуються коучами, тренерами, мотиваційними спікерами:

  1. Особистісне зростання;
  2. Професійний саморозвиток;
  3. Розширення світогляду.

Це три базові категорії саморозвитку, кожна з яких містить вузькі напрямки, про які і поговоримо далі.

1. Особистісне зростання

Незалежно від виду діяльності, віку, статі, віросповідання та інших особливостей людини, він здатний стати більш ефективним на роботі і в побуті. Це найпопулярніше і одночасно суперечливе напрямок саморозвитку, яке викликає масу суперечок і відкриває широке поле для спекуляцій, породжуючи орди інфоциган.

Сюди відносяться Найрізноманітніші види саморозвитку, від популярних Time-менеджменту, фінансової грамотності, лайф-коучингу до екзотичних напрямків, таких як Трансерфінг реальності Вадима Зеланда .

До слова до видів саморозвитку можна віднести не тільки інтелектуальні і духовні практики, а й спорт в найширшому його розумінні, а також всі види творчості і народних ремесел.

За допомогою особистісного зростання люди намагаються стати розумнішими, мудрішими, спритнішими, ефективніше, поліпшити пам'ять, уважність, матеріальне становище, комунікативні навички. Безпосередньо ці якості не допомагають їм у роботі, але опосередковано оптимізують виконання щоденних обов'язків, роблячи більш продуктивними і конкурентоспроможними. Сюди ж відноситься всіляка рефлексія, самоаналіз, духовне зростання і вдосконалення — йога, медитація, езотерика та інші психофізичні практики, і навчання.

Найцікавіше, що ці види саморозвитку можуть надати абсолютно протилежний ефект — від досягнення слави і багатства, до відходу від тлінного буття і ведення самітницького життя. Тому їх ефективність виключно суб'єктивна і не піддається будь-якої стандартизації. Це ж породжує і велика кількість пропозицій, а також їх хаотичність. Черговим гуру може стати як мільярдер, так і бомж, при цьому, другий навіть може виявитися більш успішним і результативним.

Історія сповнена прикладів «вуличних» мудреців, які за життя не мали матеріального достатку, але міцно вписали свої імена в історію. Згадаймо хоча б Діогена Синопського, який жив у бочці, але мав такий авторитет, що навіть цар не смів затуляти йому сонце (мова йде про знамениту зустріч Діогена з Олександром Македонським, якого мудрець попросив відійти і не створювати тінь).

Види саморозвитку, які забезпечують особистісний ріст, бувають не тільки суперечливими, але і часом небезпечними для людини, в плані руйнування його звичного світогляду. Є багато прикладів розпалися сімей, що зруйнувалися кар'єр і витрачених статків, які стали результатом надмірного «просвітлення» окремих особистостей.

Жінка раптом усвідомлює, що її чоловік абьюзер (домашній тиран і деспот), співробітник розуміє всю підлість і підступність шефа, а успішний бізнесмен починає відчувати почуття сорому за колишню меркантильність і прагматизм. Їх "осяяння «стає справжнім шоком для рідних і близьких, які вважають, що» просвітлений «збожеволів... можливо, в чомусь вони і мають рацію, адже» нормальний «-це синонім» зручного", а особистісний ріст, перш за все, спрямований на набуття самого себе.

Але руйнування звичних підвалин — скоріше побічний продукт саморозвитку, найчастіше воно допомагає посилити і зміцнити ту реальність, в якій людина перебуває. Давайте розглянемо, з яких книг і вчителів найкраще почати вивчення видів саморозвитку, пов'язаних з особистісним зростанням.

книги для особистісного зростання

  1. Брайан Трейсі, Крістіна Стейн. "Знайди свою точку рівноваги» - надзвичайно цікава і корисна книга, присвячена азам саморозвитку і питання набуття внутрішньої гармонії. Її головний автор Брайан Трейсі-найвідоміший письменник і спікер, творчість якого цілком спрямована на підвищення особистої ефективності людини.
  2. Міхай Чиксентміхаї. «Потік. Психологія оптимального переживання» - фундаментальна робота відомого американського психолога дає цінні підказки, як знайти своє покликання і прожити цікаве життя, займаючись по-справжньому надихає діяльністю.
  3. Дейл Карнегі. "Як завоювати друзів і вплинути на людей» - зібрання секретів ефективного спілкування з оточуючими, яке з'явилося завдяки багаторічній практиці Дейла Карнегі в ролі наставника і вчителя з ораторського мистецтва і комунікабельності.
  4. Чінг-Нінг Чу. "Кам'яне обличчя, Чорне Серце» - вельми суперечливий працю з позицій моральності його змісту, який без удаваного гуманізму показує основні правила і закономірності соціальних взаємодій. При її написанні Чінг-Нінг Чу спиралася на схожу роботу китайського мислителя Лі Жонг Ву, яким зачитувався сам Мао Цзедун. Закони і принципи, викладені в цій книзі, допоможуть не тільки стати успішніше, але і уникнути безліч «пасток», розставлених оточуючими.

Безумовно, види саморозвитку особистості не зводяться до цих чотирьох книг і авторів, але прочитання зазначеної літератури допоможе сформувати ефективний світогляд і розширити розуміння соціальних закономірностей.

2. Професійний саморозвиток

Цей напрямок розвитку і зростання набагато приземленее і практичніше. Скільки існує професій і спеціальностей, стільки ж є видів саморозвитку, щоб стати краще в обраній сфері. Маркетолог може записатися на курси SMM, щоб ефективніше просувати товари або послуги в соціальних мережах. Секретарю підійде техніка "сліпий" друку для оптимізації набору тексту і складання документів. Навіть Різноробочий може підучитися у більш досвідчених колег, як краще виконувати свою роботу. Художники, дизайнери, журналісти, солдати, продавці та інші працівники можуть освоїти нові методи роботи, забезпечуючи собі просування по кар'єрних сходах або підвищення заробітної плати.

Книги для професійного саморозвитку

Через різноплановість спеціальностей складно запропонувати якусь універсальну літературу, яка виявиться однаково корисною для працівників фізичної та інтелектуальної праці.  Складно, але можна. Найбільш універсальними напрямками саморозвитку в професійному плані можна вважати вчення Кайдзен і НОТ, які в рівній мірі ефективні в будь-якому виді діяльності. Познайомимося з ними ближче.

Кайдзен - це Японська філософія безперервного розвитку, яка вперше була застосована в післявоєнний період для відродження виробництва компанії Toyota. Завдяки цій практиці автобудівна корпорація швидко вийшла на показники довоєнного періоду і навіть багаторазово їх перевищила. Класичною вважається робота японського автора Масаакі Імаї « Кайдзен. Ключ до успіху японських компаній » , з видання якої і веде свій відлік популяризація цієї філософії серед широкої громадськості, включаючи європейців і американців.

Кайдзен можна вважати одним із компонентів більш широкого поняття Бережливе виробництво або Lean production, яке також бере свої витоки з згаданої раніше фірми Toyota. Творець цього напрямку японський інженер Тайіті Воно проаналізував основні види виробничих втрат і запропонував ефективні способи їх усунення. Він також видав серію книг, одна з яких " виробнича система Toyota: відхід від масового виробництва» стала справжнім бестселером серед східних і західних підприємців.

Ще одне японське ноу-хау-система організації робочого процесу Канбан , спрямований на досягнення результатів «точно вчасно». Його впровадження у виробництво також пов'язане зі згаданим раніше японським автомобілебудівником. У цю тему можна почитати книги "Канбан і" точно вчасно " на Toyota: Керівництво починається на робочому місці» або « Kanban: альтернативний шлях до Agile ». Авторство другої книги належить тренеру і консультанту з 30-ти річним досвідом консалтингової діяльності Девіду Андерсену , який розглядає Канбан крізь призму ще одного управлінського підходу Agile - інтерактивного управлінського підходу до реалізації проектів.

Не можна обійти стороною і споконвічно нашу, Радянську розробку НОТ , або наукову організацію праці, яка була винайдена в СРСР на початку минулого століття. Одним з основоположників цієї науки став Олексій Гастев . У вільному доступі в Інтернеті є його монументальна праця " як треба працювати» , що включає весь досвід управління та виробництва цієї системи управління.

Частково наукова організація праці перегукується з вченням Фредеріка Тейлора , популярному в США приблизно в ті ж роки. Обидва ці напрямки, НОТ і тейлоризм , були спрямовані на оптимізацію робочих процесів, зниження їх витратності з паралельним підвищенням якості продукції. Хто захоче глибше ознайомитися з ідеями американського автора, може почитати його книгу " принципи наукового менеджменту» , з якої можна почерпнути чимало цікавих і актуальних навіть для нашого часу ідей.

3. Розширення світогляду

Самий аморфний і невизначений тип саморозвитку — світоглядний. Він включає всю інформацію і досвід, які тільки можуть бути доступні людині. Чи можна вважати читання книг з історії або фізики різновидом саморозвитку? А чому ні?

По-перше , в динамічно розвивається світі будь-які знання і навички корисні не залежно від роду діяльності людини.

По-друге, широкий світогляд допомагає краще орієнтуватися в подіях, що відбуваються, ефективніше планувати і досягати результати.

По-третє, нова інформація здатна вплинути на генерацію креативних ідей, що дає поштовх до оригінального виконання завдань, тим самим сприяючи оптимізації будь-яких методик і технологій.

Наприклад, іспанський архітектор і скульптор Сантьяго Калатрава широко відомий своїми неймовірними роботами, включаючи Художній музей Мілуокі, Місто мистецтв і наук Валенсії, Східний вокзал в Лісабоні і безліччю інших шедеврів, для реалізації своїх проектів опанував мінімум чотирма спеціальностями. Він став скульптором, архітектором, інженером у цивільному будівництві та дизайнером. Його приклад-справжнє натхнення для кожної людини, яка цікавиться «всім на світі» і не може вмістити свої численні захоплення в рамки однієї дисципліни.

До слова, для любителів всебічного саморозвитку підійде книга американської письменниці і мотиваційного спікера Барбари Шер " відмовляюся вибирати! Як використовувати свої інтереси, захоплення і хобі, щоб побудувати життя і кар'єру своєї мрії» , в якій вона захоплююче описує всі принади так званих «сканерів» або людей, з широким колом інтересів і захоплень.

Перераховувати всі можливі книги з історії, географії, хімії, біології, фізики, астрономії, математики та інших дисциплін безглуздо. Їх сотні тисяч. Можу порадити тільки алгоритм вивчення-відразу краще прочитати узагальнену енциклопедію, яка допоможе зрозуміти предмет, об'єкт і основні напрямки обраної науки, а потім вже займатися конкретними напрямками, які викликають найбільший інтерес.

Ми розглянули основні категорії підвищення особистої та професійної ефективності, дізналися які види саморозвитку бувають. Можливо, вони і не охоплюють всі відомі системи знань, але дозволяють сформувати загальне уявлення про цю сферу і хоч приблизно намітити маршрут свого вдосконалення і розширення світогляду.

Зараз читають
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Посттравматичний синдром: що це таке, симптоми і лікування
Що таке посттравматичний синдром і що робити людині, яка пережила його? ...
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??
Хто такий лідер і чому він необхідний будь-якій групі людей? Як завдяки ...
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Немає настрою: 5 способів його виправити, якщо воно погане
Що робити, коли немає настрою і чому воно пропадає? Чи можна цьому запоб ...
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і навіщо? 5 порад правильного читання
Як читати книги і робити це правильно? Навіщо читати книги і в чому кори ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Ентузіазм: що це таке і як його розвинути??
Що таке ентузіазм? Він є несподіваним натхненням або контрольованим стан ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео