Назад
Види пам'яті: які бувають і їх характеристика

Навигация по разделу
виды памяти

які є види пам'яті людини?

які види пам'яті існують і які у них особливості? Чи існує термін зберігання даних? Всі класифікації, опис кожного типу, приклади.

Хтось краще запам'ятовує, якщо почує, а комусь потрібно обов'язково побачити або помацати.  Чому так відбувається і чи існує термін зберігання даних? Чому ми надовго запам'ятовуємо емоції і згадуємо по асоціаціям? На ці питання відповідає безліч класифікацій важливого процесу. Про те, які види пам'яті існують і чим вони характеризуються, читаємо далі.

Пам'ять як здатність сприймати, зберігати і відтворювати інформацію класифікують за різними ознаками.

1. За часом зберігання інформації.

Залежно від того, скільки ми готові зберігати дані розрізняють:

 • Миттєвий тип пам'яті-інформація зберігається тільки на час її відтворення (частки секунди).
 • Короткочасний - матеріал зберігається довше, ніж на мить, але тимчасові рамки все ж незначні (мова про 30 секундах). Обсяг короткочасної пам'яті становить до 10 одиниць даних – слів, образів або об'єктів. Коли до нас надходить нова інформація, що вимагає задіяти саме короткочасний тип, Стара автоматично стирається.

Короткочасний тип поділяється на іконічну і логічну пам'ять. Перша відповідає послеобразному запам'ятовування. Наприклад, якщо закрити очі, потім відкрити і знову закрити, не замислюючись над своїми діями, ми на частку секунди запам'ятаємо образ побаченого. Логічна теж побудована на послеобразном сприйнятті, але вона зберігає загальне уявлення про об'єкт протягом двох-трьох секунд після почутого або побаченого.

 • Оперативному типу властиво зберігати інформацію заздалегідь встановлений період. Після закінчення терміну (від пари хвилин до декількох днів) матеріал забувається.
 • Довготривала пам'ять спрямована на довгострокове зберігання даних. Іноді, щоб їх згадати, потрібні зусилля, а також воля і мислення. Тип вважається основним, так як завдяки йому ми пам'ятаємо, як звали першу вчительку і що таке дієприслівник.
 • Генетична пам'ять передає інформацію у спадок, зберігаючи її в генотипі. Це явище не вивчено грунтовно, існує лише ряд теорій, як це відбувається і що несе в собі генетична база даних.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

2. За змістом і принципам сприйняття.

Залежно від того, який з органів вважав і запам'ятав інформацію, розрізняють такі види пам'яті людини:

 • Зорова пам'ять - найрозвиненіший спосіб запам'ятовування, який базується на зоровому сприйнятті образів. Рідний дім, обличчя дорогих людей, обкладинка щоденника.
 • Слухова - те, що ми запам'ятовуємо завдяки органам слуху – музику, мова, Інші звуки. Важлива для музикантів, вокалістів, усних перекладачів. Так ми пам'ятаємо голос бабусі, шум прибою і так далі.
 • Рухова - заснована на запам'ятовуванні рухів. Для її розвитку має пройти час. Найчастіше розкрита у спортсменів і тих, хто виконує повторювані фізичні дії – масажистів, столярів і так далі.
 • Дотикова - пов'язана з тактильними відчуттями, які ми запам'ятовуємо, обмацуючи предмети. Наприклад, холод вікна взимку, гладкість шовку, м'які лапи кошеня. Грунтуючись на зорових спогадах, дотикові створюють цілісний і точний образ об'єкта.
 • Нюхової називається пам'ять, яка фіксує запахи. Зазвичай вона властива людині з народження, але для розвитку в повному обсязі її слід розвивати. Важливу роль відіграє для парфумерів.
 • Словесно-логічна - базується на наших думках, мови, їх взаємозв'язку. Якщо інформація була оброблена мисленням, вона запам'ятовується логічно, в іншому випадку – механічно. Цим типом активно користуються викладачі. Розповідаючи новий урок, вони згадують знання, засвоєні на попередньому уроці.
 • Смакова пам'ять добре розвинена у дегустаторів і кухарів вищого рангу. В її основі-запам'ятовування смаків (солодкого, гіркого, солоного).
 • Емоційна пам'ять названо вміння зберігати відчуття, викликані емоційними переживаннями. Від потужності пережитих емоцій залежить міцність фіксування даних. Хороша пам'ять на емоції зустрічається у поетів, письменників, акторів, творчих особистостей .

Всі ці види відносяться до образної пам'яті. Кожен з них має різні можливості.

Дослідження показали, що лише прослухавши інформацію, ми можемо відтворити 10%. Якщо нам вдалося побачити об'єкт, відсоток піднімається до 30. Комбінована взаємодія (розповіді і наочності) дозволяє цифрі вирости до 50%. Практична робота, заснована на теоретично-наочному навчанні, забезпечує 90 відсотковий успіх.

3. Типи пам'яті в залежності від участі волі.

П роізвольний тип пам'яті - ми усвідомлюємо те, що запам'ятовуємо. Потрібна концентрація волі, мислення і деякі зусилля.

Мимовільний – неконтрольований, вільний процес засвоєння і відтворення матеріалу. Ми не докладаємо зусиль, щоб запам'ятати те, що відбувається, але важливі моменти залишаються в «архіві» самі. Завдяки цьому типу ми мимоволі навчаємося новому, постійно взаємодіючи зі світом.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

4. За ступенем усвідомленості.

Залежно від ступеня усвідомленості інформації, яку ми запам'ятовуємо, розрізняють імпліцитну і експліцитну види пам'яті.

Імпліцитна - це пам'ять на неусвідомлений матеріал, тобто процес засвоєння матеріалу відбувається приховано, його не можна спостерігати або контролювати.

Щоб цей процес активізувався, повинна виникнути потреба вирішити важливу задачу. У цьому випадку ми не усвідомлюємо ступінь володіння власними знаннями. Все відбувається як би само собою.

K експліцитної ми звертаємося свідомо, використовуючи здобуту раніше інформацію, пригадуючи або дізнаючись її.

5. Виходячи з наукових цілей.

Залежно від мети дослідження розрізняють кілька видів пам'ять людини.

Епізодична пам'ять-фіксування інформації, отриманої під час певної ситуації в конкретних місці, час, обставинах. Наприклад, людина запам'ятала товарну точку, зафіксувавши обличчя продавців і розташування магазинів.

Репродуктивна – запам'ятовування послідовності дій. Так, збирач меблів без схеми збере складну конструкцію.

Асоціативна - базується на асоціаціях, тобто в функціональних зв'язках між об'єктами. Наприклад, людина проходячи повз рибного магазину, згадує, що родичі попросили купити його корм для рибок.

Автобіографічна - характеризується чітким запам'ятовуванням на ситуації з власного життя. Схожа з епізодичною, але вимагає самоідентифікації і глибокого самоаналізу.

6. За коштами запам'ятовування.

В залежності від використаних для запам'ятовування засобів розрізняють три види пам'яті.

Безпосереднє – технічне запам'ятовування подій, характеризується примітивністю процесу.

Опосередковане запам'ятовування являють собою фіксування інформації на етапі розвитку людини, вимагає зусиль. Для спогадів потрібні певні подразники: записи в блокноті, галочки на руках і так далі. Вони стимулюють пам'ять і організовують.

Внутрішня безпосередня пам'ять являє собою вищий рівень, коли людина логічний сприймає інформацію і освоює її головну роль для успішного процесу. Грають роль мова і мислення

Ще існує так звана феноменальна пам'ять . Її унікальність полягає в можливості запам'ятати багато складної або незв'язної інформації: дати, факти, імена, хронологію подій. Нею володіли Ф.Достоєвський, в. Моцарт та інші видатні особистості.

Всі види пам'яті так чи інакше пов'язані. Кожен з них певний період життя може переважати, а потім, навпаки, згасати. Ідеально, коли для сприйняття об'єктів задіяні кілька типів. Вивчіть, як працює кожен з них, щоб краще зрозуміти себе та свої природні можливості. А щоб не заплутатися і все запам'ятати, збережіть статтю.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Що робити, якщо на душі порожнеча? Як визначити, чи є порожнеча в душі і ...
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Що таке цілеспрямованість і як вона допомагає впевнено рухатися в обрано ...
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з оточуючими, щоб вони проявляли щирий інтерес? ...
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і в чому особливості красивої мови? 6 спос ...
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину, якщо часу не так багато? Чи доведеться готуватися ...
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Як говорити ласкаві слова чоловікові? Які прізвиська краще вибирати для ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео