Назад
Види пам'яті: які бувають і їх характеристика

Навигация по разделу
виды памяти

які є види пам'яті людини?

які види пам'яті існують і які у них особливості? Чи існує термін зберігання даних? Всі класифікації, опис кожного типу, приклади.

Хтось краще запам'ятовує, якщо почує, а комусь потрібно обов'язково побачити або помацати.  Чому так відбувається і чи існує термін зберігання даних? Чому ми надовго запам'ятовуємо емоції і згадуємо по асоціаціям? На ці питання відповідає безліч класифікацій важливого процесу. Про те, які види пам'яті існують і чим вони характеризуються, читаємо далі.

Пам'ять як здатність сприймати, зберігати і відтворювати інформацію класифікують за різними ознаками.

1. За часом зберігання інформації.

Залежно від того, скільки ми готові зберігати дані розрізняють:

 • Миттєвий тип пам'яті-інформація зберігається тільки на час її відтворення (частки секунди).
 • Короткочасний - матеріал зберігається довше, ніж на мить, але тимчасові рамки все ж незначні (мова про 30 секундах). Обсяг короткочасної пам'яті становить до 10 одиниць даних – слів, образів або об'єктів. Коли до нас надходить нова інформація, що вимагає задіяти саме короткочасний тип, Стара автоматично стирається.

Короткочасний тип поділяється на іконічну і логічну пам'ять. Перша відповідає послеобразному запам'ятовування. Наприклад, якщо закрити очі, потім відкрити і знову закрити, не замислюючись над своїми діями, ми на частку секунди запам'ятаємо образ побаченого. Логічна теж побудована на послеобразном сприйнятті, але вона зберігає загальне уявлення про об'єкт протягом двох-трьох секунд після почутого або побаченого.

 • Оперативному типу властиво зберігати інформацію заздалегідь встановлений період. Після закінчення терміну (від пари хвилин до декількох днів) матеріал забувається.
 • Довготривала пам'ять спрямована на довгострокове зберігання даних. Іноді, щоб їх згадати, потрібні зусилля, а також воля і мислення. Тип вважається основним, так як завдяки йому ми пам'ятаємо, як звали першу вчительку і що таке дієприслівник.
 • Генетична пам'ять передає інформацію у спадок, зберігаючи її в генотипі. Це явище не вивчено грунтовно, існує лише ряд теорій, як це відбувається і що несе в собі генетична база даних.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

2. За змістом і принципам сприйняття.

Залежно від того, який з органів вважав і запам'ятав інформацію, розрізняють такі види пам'яті людини:

 • Зорова пам'ять - найрозвиненіший спосіб запам'ятовування, який базується на зоровому сприйнятті образів. Рідний дім, обличчя дорогих людей, обкладинка щоденника.
 • Слухова - те, що ми запам'ятовуємо завдяки органам слуху – музику, мова, Інші звуки. Важлива для музикантів, вокалістів, усних перекладачів. Так ми пам'ятаємо голос бабусі, шум прибою і так далі.
 • Рухова - заснована на запам'ятовуванні рухів. Для її розвитку має пройти час. Найчастіше розкрита у спортсменів і тих, хто виконує повторювані фізичні дії – масажистів, столярів і так далі.
 • Дотикова - пов'язана з тактильними відчуттями, які ми запам'ятовуємо, обмацуючи предмети. Наприклад, холод вікна взимку, гладкість шовку, м'які лапи кошеня. Грунтуючись на зорових спогадах, дотикові створюють цілісний і точний образ об'єкта.
 • Нюхової називається пам'ять, яка фіксує запахи. Зазвичай вона властива людині з народження, але для розвитку в повному обсязі її слід розвивати. Важливу роль відіграє для парфумерів.
 • Словесно-логічна - базується на наших думках, мови, їх взаємозв'язку. Якщо інформація була оброблена мисленням, вона запам'ятовується логічно, в іншому випадку – механічно. Цим типом активно користуються викладачі. Розповідаючи новий урок, вони згадують знання, засвоєні на попередньому уроці.
 • Смакова пам'ять добре розвинена у дегустаторів і кухарів вищого рангу. В її основі-запам'ятовування смаків (солодкого, гіркого, солоного).
 • Емоційна пам'ять названо вміння зберігати відчуття, викликані емоційними переживаннями. Від потужності пережитих емоцій залежить міцність фіксування даних. Хороша пам'ять на емоції зустрічається у поетів, письменників, акторів, творчих особистостей .

Всі ці види відносяться до образної пам'яті. Кожен з них має різні можливості.

Дослідження показали, що лише прослухавши інформацію, ми можемо відтворити 10%. Якщо нам вдалося побачити об'єкт, відсоток піднімається до 30. Комбінована взаємодія (розповіді і наочності) дозволяє цифрі вирости до 50%. Практична робота, заснована на теоретично-наочному навчанні, забезпечує 90 відсотковий успіх.

3. Типи пам'яті в залежності від участі волі.

П роізвольний тип пам'яті - ми усвідомлюємо те, що запам'ятовуємо. Потрібна концентрація волі, мислення і деякі зусилля.

Мимовільний – неконтрольований, вільний процес засвоєння і відтворення матеріалу. Ми не докладаємо зусиль, щоб запам'ятати те, що відбувається, але важливі моменти залишаються в «архіві» самі. Завдяки цьому типу ми мимоволі навчаємося новому, постійно взаємодіючи зі світом.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

4. За ступенем усвідомленості.

Залежно від ступеня усвідомленості інформації, яку ми запам'ятовуємо, розрізняють імпліцитну і експліцитну види пам'яті.

Імпліцитна - це пам'ять на неусвідомлений матеріал, тобто процес засвоєння матеріалу відбувається приховано, його не можна спостерігати або контролювати.

Щоб цей процес активізувався, повинна виникнути потреба вирішити важливу задачу. У цьому випадку ми не усвідомлюємо ступінь володіння власними знаннями. Все відбувається як би само собою.

K експліцитної ми звертаємося свідомо, використовуючи здобуту раніше інформацію, пригадуючи або дізнаючись її.

5. Виходячи з наукових цілей.

Залежно від мети дослідження розрізняють кілька видів пам'ять людини.

Епізодична пам'ять-фіксування інформації, отриманої під час певної ситуації в конкретних місці, час, обставинах. Наприклад, людина запам'ятала товарну точку, зафіксувавши обличчя продавців і розташування магазинів.

Репродуктивна – запам'ятовування послідовності дій. Так, збирач меблів без схеми збере складну конструкцію.

Асоціативна - базується на асоціаціях, тобто в функціональних зв'язках між об'єктами. Наприклад, людина проходячи повз рибного магазину, згадує, що родичі попросили купити його корм для рибок.

Автобіографічна - характеризується чітким запам'ятовуванням на ситуації з власного життя. Схожа з епізодичною, але вимагає самоідентифікації і глибокого самоаналізу.

6. За коштами запам'ятовування.

В залежності від використаних для запам'ятовування засобів розрізняють три види пам'яті.

Безпосереднє – технічне запам'ятовування подій, характеризується примітивністю процесу.

Опосередковане запам'ятовування являють собою фіксування інформації на етапі розвитку людини, вимагає зусиль. Для спогадів потрібні певні подразники: записи в блокноті, галочки на руках і так далі. Вони стимулюють пам'ять і організовують.

Внутрішня безпосередня пам'ять являє собою вищий рівень, коли людина логічний сприймає інформацію і освоює її головну роль для успішного процесу. Грають роль мова і мислення

Ще існує так звана феноменальна пам'ять . Її унікальність полягає в можливості запам'ятати багато складної або незв'язної інформації: дати, факти, імена, хронологію подій. Нею володіли Ф.Достоєвський, в. Моцарт та інші видатні особистості.

Всі види пам'яті так чи інакше пов'язані. Кожен з них певний період життя може переважати, а потім, навпаки, згасати. Ідеально, коли для сприйняття об'єктів задіяні кілька типів. Вивчіть, як працює кожен з них, щоб краще зрозуміти себе та свої природні можливості. А щоб не заплутатися і все запам'ятати, збережіть статтю.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Як зрозуміти, чим займатися в житті, щоб це приносило радість? 10 практи ...
Як змінити життя? 7 перевірених технік
Як змінити життя? 7 перевірених технік
Як змінити життя і чи можливо це зробити за порадами психологів? Чи можн ...
Як підвищити самооцінку? 9 перевірених способів
Як підвищити самооцінку? 9 перевірених способів
Як підвищити самооцінку не тільки в теорії, але і на практиці, знайшовши ...
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Психічні захворювання: що це таке, які бувають і їх види.
Що таке психічні захворювання і як визначити їх наявність? Яке ставлення ...
Роздвоєння особистості: що це таке, ознаки і лікування
Роздвоєння особистості: що це таке, ознаки і лікування
Що таке роздвоєння особистості і чому воно рідко діагностується? Як розп ...
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке самоконтроль і які є способи поліпшення цієї навички? Що таке що ...
Навички: що це таке і як їх можна розвинути??
Навички: що це таке і як їх можна розвинути??
Що таке навички людини і чи можна їх визначити? Яка є система формування ...
Новое youtube видео