Назад
Презирство: що це таке, звідки береться і чим небезпечно??

Навигация по разделу
презрение

Що таке презирство і в чому воно проявляється?

Що таке презирство? Чому вираз презирства може бути маскуванням нелюбові до себе? 3 вправи, щоб підвищити самооцінку.

Вміння рахувати інформацію про співрозмовника по його міміці – частина роботи психологів, журналістів, кадровиків. Але є емоція, яку розпізнають люди без професійної підготовки – це презирство. Розпізнають і віддаляються, адже мало хто хоче спілкуватися з людиною, яка ось-ось почне плюватися отрутою. Навіщо природа нагородила нас такою деструктивною емоцією і як виправити становище? Про це наша стаття.

Що таке презирство?

Презирство-це негативно забарвлена і свідомо принизлива емоція, яка викликається визнанням кого-небудь негідним, нікчемним, не заслуговує поваги . Емоція презирства може направлятися на конкретну людину, на групу людей або на себе. Презирливе ставлення до інших межує з почуттям осуду, переваги, зарозумілості. Самопрезрение-зневажливе, вкрай неповажне ставлення до самого себе.

Презирство не входить до списку основних шести емоцій , але володіє унікальною впізнаваною мімікою. Здивовано підняті брови, гидлива усмішка одним куточком рота, знущальний тон голосу-всі вони супроводжуються німим питанням: « а це ще що ?». На додаток людина випрямляється, злегка відкидає голову – так він ніби стає вище і може дивитися на об'єкт презирства зверху вниз. Подібні мікроруху зчитуються оточуючими моментально і так само швидко провокують конфлікт .

В англійській мові є вираз « resting bitch face » (RBF) – це «зневажливий вираз обличчя», особливо помітний у моменти, коли людина розслаблена або думає, що на неї ніхто не дивиться. Синдром RBF, перш за все, приносить незручності самому власникові рис обличчя, які ненавмисно утворюють презирливу маску. Громадська думка відразу ж записує таких людей в категорію вічно незадоволених, зарозумілих особистостей. Доведено, що феномен resting bitch face дійсно існує, виникає мимоволі і зовсім не означає, що людина когось ненавидить. Але стійка упередженість докучає зоряним і звичайним власникам «презирливого особи».

Якщо ж презирство демонструється навмисно , воно відображає світогляд людини, його виховання, ставлення до оточуючих. Серед психологів навіть є гіпотеза про» зневажливих " рисах характеру, запропонована дослідниками з Університету Каліфорнії. Автори гіпотези наполягають, що схильність ставитися до оточуючих нешанобливо і зарозуміло - не тимчасовий афект, а сформований поведінковий патерн . У цьому є своя частка правди.

Пройти тест на характер людини

Звідки береться презирство?

Спочатку емоція презирства була архаїчним захистом від тривоги , маскуванням страху, породжуваних несхожістю інших людей. Наприклад, перед боєм чоловік вселяв собі « я краще супротивника », а під час битви демонстрував більше сміливості. Таким чином, презирство було задумане (можливо) як мотивуюча емоція, яка повинна була дати більше впевненості в собі .

Як більшість оціночних емоцій зневага вивчається у віці 4-7 років. Засвоєна емоція застосовується в статусних іграх, щоб підняти себе і принизити інших. Пізніше зневажливе ставлення до всього і до всіх стає характерною рисою підліткового або юнацького негативізму. Часто зберігається в дорослому віці і вважається вірним супутником нарцисизму, психопатії, істеричності.

Взагалі презирливе ставлення виникає скрізь, де є опозиція або нерівність: розумні зневажають дурних, міські – сільських, свої – чужих. А все тому, що зневажає отримує для себе певні вигоди:

 • Досконалість. переможець може зневажливо ставитися до переможеного, тим самим посилюючи свої заслуги.
 • Усвідомлення своєї цінності. презирство посилює гордість людини, яка слідує своїм і суспільним життєвим орієнтирам.
 • Маскування. презирлива гримаса добре маскує власну ущербність, невпевненість або який-небудь недолік.

З презирливим людиною неприємно спілкуватися, його уникають друзі, колеги, партнери і просто знайомі. Але презирство небезпечно не тільки відсутністю спілкування.

Пройти тест на впевненість у собі

Чим небезпечне презирство?

Серед практикуючих психологів є думка, що презирство – це результат дитячої захисної реакції на травматичну ситуацію. Це може бути відсутність батьківської підтримки, що підсилює у дитини почуття непотрібності. Або виховання в неповній сім'ї, де один з батьків демонструє підкреслено-презирливе ставлення до іншого. Тому часто презирливе ставлення до інших – всього лише маскування нелюбові, ненависті, негативу по відношенню до самого себе.

Самопрезрение-це ознака руйнування особистості, а до того ж-потужний таран для самооцінки . Адже неможливо цінувати того, кого вважаєш негідним. Тож, незважаючи на видимість піднесення над іншими, почуття презирства надзвичайно токсичне. Але при бажанні і достатньою мотивації можна позбутися від чого завгодно. Навіть від нелюбові до себе.

3 вправи для підвищення самооцінки.

Важко уявити собі глянцевий журнал або онлайн-видання без порад психолога про те, як підняти самооцінку, набути впевненості, любов до себе . Проте, ці розтиражовані поняття-обов'язковий компонент особистого щастя .

Вправа 1. Мандала

Знадобиться аркуш паперу, олівці або крейда улюблених відтінків, тарілка.

 1. Поставити тарілку на аркуш паперу, обвести.
 2. Позначте простір всередині кола: «це я».
 3. Заповнити простір будь-якими формами, кольорами.

Подивитися на готову мандалу і подумати: яким частинам мого внутрішнього «Я» відповідає конкретний фрагмент малюнка. Додатково задати собі питання:

 • Чим мені подобається малюнок?
 • Які емоції відчуваю, дивлячись на нього?
 • Він ідеальний чи чогось не вистачає?

Мандала – це відображення внутрішнього стану. Регулярна практика малювання допоможе пізнати себе, зняти стрес, збалансувати настрій .

Вправа 2. Автозаміна

Знадобиться ручка, кілька листків паперу.

 1. Згадати всі негативні переконання про самого себе, написати в список.
 2. До кожного пункту Додати "тому що ... » і написати пояснення (наприклад «" Я поганий працівник, тому що ... не здав проект вчасно»).
 3. Навпроти кожного пункту написати протилежне твердження про себе (наприклад: "Я добре працівник, тому що ... заміняв хворого колегу і впорався з незнайомою для Мене роботою"»
 4. Доповнювати список кожен раз, коли хочеться себе покритикувати.

Ця техніка самопрограмування допомагає переглянути і змінити негативні установки, а замість них «завантажити» позитивні твердження.

Вправа 3. Постава

Подивитися зверхньо на людину з гордо піднятою головою неможливо. Навіть якщо ця людина - я сам. Щоб не виникало бажання в черговий раз посміятися над собою або покритикувати, потрібно стежити за поставою. Доведено, що високо піднята голова, розправлені плечі, пряма спина підсилюють вироблення природного тестостерону, відповідального за впевненість в собі. Одночасно вивільняється кортизол-гормон-антистрес.

Правда, в цій вправі важливо не загратися, щоб не почати дивитися зверхньо на інших. А в іншому-це корисне для самооцінки і здоров'я вправу.

Висновки :

 • Презирство – деструктивна оціночна емоція, яка провокує конфлікт, посилює нерівність, погіршує відносини.
 • Зневажливий вираз обличчя не завжди є ознакою ненависті до всіх. Іноді це просто мимовільна міміка.
 • Гармонія в душі не допускає презирливого ставлення до кого-небудь.
 • Самопрезреніе – вбивця самооцінки і можливості хоч якось поліпшити своє життя.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити зі своїм життям, якщо здається що все не так? Як вийти з цього ...
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Що таке самореалізація людини і які є її види? Які основні ознаки, за як ...
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Що таке психологічний портрет і які пункти обов'язково включає в себе? В ...
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Як говорити ніжні слова правильно? Чи однакові вони для чоловіків і жіно ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Хто такий садист і як розпізнати побутового садиста? Як справлятися зі с ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео