Назад
Риси характеру людини: які бувають і як їх оцінити??

Навигация по разделу
черты характера

Що таке риси характеру та їх роль?

риси характеру є тими якостями, за якими оцінюють людину. Вони бувають сильними, слабкими, позитивними і негативними

Особливості поведінки, спілкування, ставлення до людей, предметів, праці, речей показують риси характеру, якими володіє індивідуум. За їх сукупності визначається думка про особистість. Такі кліше, як» душа компанії«,» зануда«,» песиміст«,» цинік " стають результатом оцінки рис характеру людини. Розуміння того, як влаштований характер, допомагає в вибудовуванні відносин. Причому це стосується, як власних якостей, так і чужих.

Класифікація характерів.

Характер визначають за переважаючими рисами, які в свою чергу впливають на поведінку і вчинки. Їх можна розглядати в системі відносин до праці, інших людей, речей, самому собі.

1. Послуга

 • Працьовитість-лінощі . Цей "дует" може бути, як рисою характеру, так і висловлювати ставлення до конкретної роботи. Постійний почуття ліні може вказувати і на те, що людині просто не цікаво ту справу, якою він зайнятий, а в чомусь іншому, він проявить себе краще. Лінь може стати ознакою недостатньої мотивації до життя . Але і надмірна працьовитість приймає ступінь трудоголізму, що також може вказувати на проблеми в особистих відносинах, відсутність інтересів.
 • Відповідальність-безвідповідальність . Одне з найважливіших якостей для співробітника. Людина, яка відповідально виконує своїх обов'язки, не підводить колег, буде цінним працівником.
 • Добросовісність-недобросовісність . Виконувати обов'язки і робити це добре – не одне і те ж. Керівництву важливо, щоб працьовитість виражалося не тільки в механічному виконанні дій, а приносило результат.
 • Ініціативність-пасивність . Це якість особливо цінно для людей, які хочуть просуватися по кар'єрних сходах. Якщо працівник не проявляє ініціативи, не генерує ідеї, ховається за спинами колег, він не буде і розвиватися в своїй професії.

Пройти тест на характер людини

2. Інші люди

 • Замкнутість-товариськість . Показує відкритість людини, його розкутість, наскільки легко йому заводити знайомства, як він відчуває себе в новій компанії, колективі.
 • Правдивість-брехливість . Патологічні брехуни брешуть навіть в дрібницях, приховують правду, легко зраджують. Є люди, які прикрашають дійсність, найчастіше вони це роблять через те, що реальність здається їм нудною або недостатньо яскравою.
 • Самостійність-конформність . Ця якість показує, як людина приймає рішення . Чи покладається він на свій досвід, знання, думку або йде на приводу у кого-то і його легко придушити.
 • Грубість-ввічливість . Озлобленість, внутрішні переживання роблять людину цинічним , грубим. Такі люди грублять в чергах, громадському транспорті, нешанобливо ставляться до підлеглих. Ввічливість, хоча і відноситься до позитивних рис характеру, може мати корисливу підґрунтя. Також вона може бути спробою піти від конфронтації.

3. Речі

 • Акуратність-неохайність . Творчий безлад або педантична чистота в будинку можуть показати, наскільки людина акуратний. Охарактеризувати його можна і за зовнішнім виглядом. Неохайні люди часто викликають антипатію, і не завжди знаходяться бажаючі розглянути за зовнішньою безглуздістю широку душу.
 • Ощадливість-недбалість . Оцінити людину можна по його відношенню до накопиченого майна, позичених предметів. Хоча ця риса людини виявилася в речовій групі, вона може проявлятися і по відношенню до людей.
 • Жадібність-щедрість . Щоб називатися щедрим необов'язково бути філантропом або віддавати останнє. У той же час зайва щедрість іноді є ознакою безвідповідальності або спробою «купити» чуже розташування. Жадібність же виражається не тільки по відношенню до інших людей, а й до себе, коли людина через страх залишитися без грошей, економить навіть на дрібницях.

4. Власне Я

 • Вимогливість . Коли яскраво виражена ця риса особистості, проявляються дві крайності. Людина, яка вимогливий до себе, часто буває настільки ж суворий і до інших. Він живе за принципом»я зміг, значить, і інші можуть". Він може бути не терпимий до чужих слабкостей, не розуміючи, що кожна особистість Індивідуальна. Друга крайність побудована на невпевненості. Людина самокатується, вважаючи себе недостатньо досконалим. Яскравим прикладом може служити анорексія , трудоголізм.
 • Самокритичність . Людина, яка вміє критикувати себе, має здорову самооцінку . Розуміння, прийняття і аналіз своїх досягнень і поразок допомагає у формуванні сильної особистості. Коли баланс порушений, спостерігається або егоцентризм , або самоїдство.
 • Скромність . Необхідно розуміти, що скромність і сором'язливість - різні поняття. Перше засноване на системі цінностей, прищепленої при вихованні. Друге є дзвіночком до розвитку комплексів . У нормальному стані скромність проявляється в помірності, спокої, знанні міри в словах, вираженні емоцій, фінансових витратах, пр.
 • Егоїзм та егоцентризм . Схожі поняття, але рисою тут є егоїзм, а ось егоцентризм – спосіб мислення. егоїсти думають лише про себе, але використовують інших в своїх цілях. Егоцентрики часто є мізантропами і інтровертами , які не потребують інших, які вважають що їх ніхто не гідний.
 • Почуття власної гідності . Показує, як особистість себе відчуває внутрішньо. Зовні воно виражається у високій оцінці своїх прав і соціальної цінності.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Оцінка особистості і види характерів.

Крім основних рис характеру, що формуються в системі відносин, психологи також виділяють Інші сфери:

 • Інтелектуальна. винахідливість, допитливість, легковажність, практичність.
 • Емоційна. пристрасність, сентиментальність, вразливість, запальність, життєрадісність.
 • Вольова. сміливість, наполегливість, цілеспрямованість.
 • Моральна. справедливість, чуйність, доброта .

Існують мотиваційні риси-цілі, які рухають особистістю, визначають її орієнтири. А також інструментальні риси-способи, вони показують, якими саме методами буде досягатися бажане. Так, наприклад, у дівчини можуть проявитися чоловічі якості характеру , коли вона наполегливо і ініціативно домагається коханого.

Про те, які бувають риси характеру, висунув теорію Гордон Олпорт. Психолог розділив їх на наступні види:

 • Домінуючі . Вони визначають поведінку індивідуума в цілому, незалежно від сфери, і при цьому впливають на інші якості або навіть перекривають їх. Наприклад, доброта або жадібність.
 • Звичайні . Вони також виражаються у всіх  сферах життя . До них відноситься, наприклад, гуманність.
 • Другорядні . Вони не особливо на щось впливають, часто є витікаючими з інших рис. Наприклад, старанність.

Існують типові та індивідуальні властивості особистості. Типові легко згрупувати, помітивши одне з домінуючих якостей або кілька другорядних, можна «намалювати» особистісний портрет в цілому, визначити вид характеру. Це допомагає передбачити вчинки, краще зрозуміти людину. Так, наприклад, якщо індивідуум володіє чуйністю, то швидше за все він прийде на допомогу в складній ситуації, підтримає, вислухає.

Позитивні та негативні риси характеру.

Особистість – це баланс позитивних і негативних якостей. У цьому плані все умовно. Наприклад, заздрість вважається поганою властивістю, але деякі психологи стверджують, що вона може стати спонукальним мотивом до роботи над собою або поліпшенням свого життя. Викривлення ж позитивних рис, навпаки, може привести до їх перетворення в негативні якості. Наполегливість переростає в нав'язливість, ініціативність в егоцентричність.

Слід виділити сильні і слабкі риси характеру, про них часто доводиться згадувати при заповненні резюме. Багатьох вони жахають, адже оцінити себе буває непросто. Ось, невелика «шпаргалка»:

 • Слабкі. формальність, дратівливість, сором'язливість, імпульсивність, невміння промовчати або сказати «ні».
 • Сильні. завзятість, товариськість, терплячість, пунктуальність, організованість, рішучість.
 • Негативні. гординя , ревнощі , мстивість, жорстокість, дармоїдство.
 • Позитивні. Доброта, щирість, оптимізм, відкритість, миролюбність.

Риси характеру формуються в дитинстві, але при цьому вони можуть змінюватися, трансформуватися в залежності від життєвих обставин. Ніколи не пізно поміняти в собі те, що не подобається.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя людини полягає і чи є у нього секрети??
У чому щастя? 8 дивовижних досліджень і 6 секретів щасливого життя, про ...
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Енергія людини: що це таке і як її підвищити??
Що таке енергія людини? 5 ефективних прийомів, як підвищити життєву енер ...
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися: 7 простих способів
Як навчитися розслаблятися з користю? 7 ефективних прийомів розслаблення ...
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Самопізнання: що це таке і з чого його почати??
Що таке самопізнання і які є етапи? Чек-лист з 44 питань для вивчення се ...
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Перебільшувати: що це означає І як правильно робити??
Що значить перебільшувати і чому це є навмисним спотворенням дійсності? ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Чоловіча і жіноча сексуальність: що це таке і в чому відмінність
Що таке сексуальність людини і як вона проявляється в його поведінці і з ...
Новое youtube видео