Назад
Типи темпераменту: що таке і як визначити? Класичний тест

Навигация по разделу
типы темперамента

Що таке типи темпераменту людини?

Що таке типи темпераменту і яка їх класифікація? Як визначити свій темперамент і навіщо це потрібно? Що дає розуміння свого темпераменту?

Життя людини визначається цілим рядом факторів. Частина з них закладається ще до народження. В першу чергу, мова йде про темперамент, який формує ставлення людини до самої себе і навколишнього світу. Типи темпераменту часом відрізняються настільки сильно, що люди можуть не знайти спільну мову. Опис темпераментів зробили вже дуже давно, а сучасні дослідження тільки доповнили цю картину. Якщо правильно визначити тип темпераменту, то можна ефективніше досягти своїх життєвих цілей. Розберемо 4 типи темпераменту і подумаємо, як ці знання краще застосувати.

Типи темпераменту людини

Ще в Стародавній Греції вчені і філософи звернули увагу на психологічні відмінності між людьми, які в одних і тих же ситуаціях надходили зовсім інакше. Уважно проаналізувавши поведінку своїх співвітчизників, давньогрецький лікар Гіппократ виділив 4 типи темпераменту: флегматиків , меланхоліків , холериків і сангвініків . Цю класифікацію пояснювали домінування одного з " життєвих соків» .

Так, у флегматиків, на думку стародавніх греків, переважала лімфа ( флегма ), яка і робить їх спокійними, врівноваженими, інертними. Темпераментність холерика обумовлена впливом жовчі ( холе ), через яку вони схильні до спалахів гніву. Причини пригніченості меланхоліка в чорній жовчі ( мелена холе ). Цей "життєвий сік" наповнює смутком і страхом. Якщо ж переважає кров ( сангуа ), то людина буде веселим, активним, життєрадісним. Цей опис відповідає сангвініку.

Пройти тест на темперамент

Поділ на такі типи темпераменту міцно вкоренилося в суспільстві. Давньоримський лікар Гален допрацював вчення Гіппократа про те, що буває 4 типи людей. Незважаючи на те, що жив він на півтисячоліття пізніше, визначення типу темпераменту також відбувалося на інтуїтивному рівні, оскільки ще не були відкриті багато характеристик вищої нервової діяльності людини.

У такому вигляді опис темпераментів, практично без змін, дійшло до ХХ століття, коли даним феноменом зацікавилися вчені-психологи і фізіологи. Так, завдяки Івану Петровичу Павлову характеристика типів темпераменту доповнилася розумінням особливостей нервової системи . Тепер для більш ефективного визначення були використані такі показники, як сила, рухливість і врівноваженість вищої нервової діяльності. Дослідником були виділені один слабкий (меланхолік) і три сильних (сангвінік, холерик і флегматик) типу. Якщо говорити про рухливість, то інертним виявився тільки флегматик. Неврівноваженістю відзначився тип темпераменту холерик.

Швейцарський психіатр Карл Густав Юнг, описуючи темперамент , детально вивчив вплив на нього психологічних функцій: відчуття, почуття, мислення, інтуїції. Він зіставив типи темпераменту людини з поведінкою, ввівши поняття екстраверсії (орієнтація на зовнішній світ) і інтроверсії (занурення в себе). Холерик і сангвінік виявилися схильними до першого, а флегматик з меланхоліком – до другого. Хоча цей поділ умовний. Взагалі Юнг пішов далі і зробив поділ на 8 психотипів особистості . Дізнатися свій можна за допомогою тесту.

Пройти тест на тип особистості

Типи темпераменту та їх психологічна характеристика були серйозно вивчені британським вченим Гансом Юргеном Айзенком. На його думку, темперамент крім екстраверсії та інтроверсії, залежить від емоційної стійкості індивідуума. Систематизувавши всю наявну інформацію, він створив унікальну методику високоточного тестування особистості, названу згодом тестом на темперамент по Айзенку. Цей підхід дозволяє визначити тип темпераменту, а також його вираженість в особистості людини. Чому це так важливо, поговоримо в наступному розділі.

Як визначити тип темпераменту?

Складність в спілкування між людьми дуже часто з'являється через те, що у них різні темпераменти. Відповідно, налагодити діалог або підібрати підходящого співрозмовника стає набагато легше, якщо визначити тип темпераменту. Дізнатися свою приналежність не так і складно. Для цього достатньо виділити п'ять хвилин часу на тест на темперамент , який дозволить дізнатися до якого типу темпераменту ви ставитеся.

Щоб проаналізувати співрозмовника , доведеться витратити більше часу. Психологічна характеристика типів темпераменту послужить в цьому хорошою шпаргалкою. Отже, 4 типи темпераменту і їх короткий опис:

  • Сангвінік - енергійний і активний, з підвищеною працездатністю і позитивним поглядом на світ;
  • Холерик - запальний, емоційний, імпульсивний, схильний до лідерства і домінування;
  • Меланхолік - вразливий, вразливий, душевний, довго переживає з будь-якого приводу, вміє фантазувати;
  • Флегматик - спокійний, врівноважений, інертний, слабо взаємодіє з оточуючими людьми.

Ця характеристика допомагає сформувати загальне уявлення про людину, але вона далеко не вичерпна. рідко зустрічаються чисті типи темпераменту . В основному, в людині можуть бути представлені задатки декількох темпераментів, просто вони по-різному виражені. Залежно від ситуації або життєвих обставин сангвінік часом перетворюється в флегматика, меланхолік в холерика і т. д.

Все ж, спробувати зрозуміти тип темпераменту співрозмовника дуже важливо, адже це допоможе уникнути цілого ряду «підводних каменів». А, якщо ще й зі своїм типажем розібратися, то взагалі рівень комунікації підніметься на несподівані висоти.

Про те, як будувати відносини або діалог з кожним конкретним типом темпераменту ми детально розібрали в тематичних статтях, які опубліковані на нашому сайті. Але бажано не забувати і те, що кожна людина індивідуальна. Не варто ставити «штампи» і «клейма» на всіх без розбору. Виховання і соціальне середовище можуть значно коригувати особистість людини. Холерик може вирости вихованою людиною, флегматик виявитися дуже допитливим, сангвінік відзначитися завидною постійністю, а меланхолік виграти чемпіонат з боксу.

Перераховані в статті типи темпераменту прості в сприйнятті, але, одночасно з цим, досить зручні. Мабуть, в цьому і криється секрет їх популярності вже протягом декількох тисячоліть. Тип темпераменту зумовлює життя людини, але велику роль відіграють і інші фактори. Так що, визначення типу темпераменту на кшталт підказці, але не суворому керівництву до дій. Все в світі відносно, від швидкості світла, до типізації людей.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео