Назад
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм

Навигация по разделу
бихевиоризм

Що таке біхевіоризм або наука про поведінку особистості

Що таке біхевіоризм, звідки він походить і що вивчає? Як допомагає дослідникам знаходити причинно-наслідкові зв'язки між вчинками?

На початку 20 століття найбільш вивченим і обговорюваним напрямком психології вважався біхевіоризм. Слово має англійське коріння і означає «поведінка». Психологів, які вирішили присвятити життя розвитку даної течії, знайшлося чимало. Разом з ними з'явилися соціальний і необіхевіоризм, які як перепліталися, так і суперечили один одному.

Що таке біхевіоризм?

Біхевіоризм — це напрямок в психології, яке досліджує поведінку і активність особистості. Одним з першовідкривачів даної течії був американець Джон Уотсон. Він жорстко критикував психоаналіз і психологію за їх суб'єктивізм. Вчений вважав, що в основу всіх психологічних методів слід було покласти лише те, що було зафіксовано об'єктивними засобами.

Предмет вивчення.

Біхевіористи вивчають поведінку, що включає вчинки, слова, дії, які можуть бути, як вродженими, так і набутими в процесі життя. Уотсон запропонував представити поведінку у вигляді формули S-R. слідуючи їй, поведінка являє собою будь-яку реакцію (R) на зовнішній стимул (s).

Психолог класифікував реакції по 2-розум ознаками:

 • Набуті в процесі жізнідеятельності і спадкові;
 • Внутрішні та зовнішні.

Покладаючись на цей поділ, можна виділити наступні типи реакцій:

 • Зовнішні придбані . Сюди відносять будь-які навички , пов'язані з рухом: заняття спортом.
 • Внутрішні придбані . Це мислення, виражене промовою.
 • Зовнішні спадкові . До цієї категорії відносяться миготіння, хапання, реакції, що виникають в момент закоханості, ненависті, тривоги . Емоції та інстинкти, описані в площині стимулів і реакцій.
 • Внутрішні спадкові . Тут зібрані фізіологічні реакції: кровотік, секреція, пр.

Пройти тест на тип особистості

Методи вивчення в біхевіоризмі.

Поведінка особистості вивчалася за допомогою природничих методик:

 • Спостереження без використання технічних пристроїв . Суть методу полягає в проведенні візуальної оцінки реакцій, що виникають у відповідь на стимули .
 • Активне спостереження за допомогою приладів . У методиці застосовуються технічні пристрої, що фіксують будь-які зміни, які відбуваються в організмі під дією стимулів або явищ навколишнього середовища. До цих показників відноситься частота дихання, пульс, пр.крім того, вивчається час, що витрачається на вирішення завдань, швидкість реакцій, що відбуваються.
 • Проведення тестів . У цей момент аналізуються не психічні якості, а саме людська поведінка, психологи беруть до уваги, який спосіб реагування вибирає людина.
 • Дослівний запис . В основі методики лежить інтроспекція. Це такий спосіб самоспостереження, при якому випробувач і піддослідний – один і той же чоловік. Аналізувалися не емоції або почуття, а озвучені вголос думки.
 • Методи умовних рефлексів . Побудовані на фізіології. Вироблення реакції відбувається через негативне або позитивне підкріплення стимулу.

Проміжна змінна.

Популярність даного психологічного течії пояснювалася простотою його принципів, а формулу Уотсона довгий час вважали універсальною. Але в ході досліджень було виявлено, що це не так.

Колеги Уотсона з'ясували, що за одним і тим же стимулом може послідувати безліч реакцій. Це змусило психологів додати до формули S – R ще одну «проміжну змінну». Це стало нестандартним рішенням для біхевіористів, оскільки їм довелося відступити від свого головного переконання – науково лише те, що об'єктивно підтверджено. Нова формула виглядала так: S-О-R .

Психологи вважають, що введення ненаукової інстанції є обґрунтованим, оскільки стимул не може працювати сам по собі, він діє разом із проміжною змінною.

Необіхевіоризм.

На підтримку ідей Уотсона встав Б.Ф. Скіннер. Психолог погоджувався, що наука повинна покладатися тільки на те, що об'єктивно. Вчений не бачив сенсу проводити тести, які не мають об'єктивного підтвердження. Він був схильний до дослідження механізмів поведінки, а головною метою біхевіоризму в психології Скіннера було «програмування» людської поведінки для отримання певного результату.

Для програмування Скіннер обрав метод пряника , він був впевнений, що позитивний стимул є більш ефективним. Подальші дослідження підтвердили це.  Психолог не брав до уваги цілі виховання, психоаналітичну соціологію. Він ставив біхевіоризм на чільне місце, вважаючи, що якщо він не дає відповіді на поставлене запитання, то такої відповіді в природі немає.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Скіннер висунув дві цікаві теорії:

 • Про шкоду поширення творчого початку . Якщо припустити, що творчий потенціал більше у модельєра, який створює ескізи, ніж у швачки, яка на їх основі створює одяг, то це нормально. Але якби у всіх людей був однаково розвинений творчий потенціал, то хто б створював одяг? Тобто виходить, що рівність у розвитку творчого початку приносить більше мінусів, ніж плюсів.
 • Про контроль рабом свого рабовласника . Те, що рабовласник здатний контролювати раба – очевидно. Якщо раб виконує доручення, його заохочують, за невиконання – карають. Але і у раба є мінімальний рівень контролю, так як він сам вибирає, підкорятися йому чи ні, отже, впливає на міру покарання або заохочення.

Скіннер стверджував, що особистість людини формується під впливом суспільства.

Соціобіхевіоризм.

Американські вчені, які досліджують природу агресії, покладаються на біхевіоризм, психологія індивіда їм не так цікава, як процес здійснення певної дії. Тобто, людина використовує силу з певною метою, наприклад, для досягнення поваги , отримання влади.

Не всі теорії біхевіористів є правильними.

 • По-перше, вивчення вчинення дії не можна розглядати незалежно від характеристик особистості.
 • По-друге, навіть при однаково сформованих умовах і при однакових «стимулах» є багато варіантів «реакцій».

Соціобіхевіоризм зародився в 60-х.від інших течій він відрізнявся тим, що його прихильники стверджували, що набуття досвіду можливо не тільки завдяки власним помилок, але і завдяки спостереженню за чужими і їх аналізу. Методика покладена в основу кооперативного і агресивної поведінки, яке формується в тому числі і в залежності від інтересів суспільства, в якому людина знаходиться.

Біхевіоризм застосовується не тільки для вивчення поведінки, але і для її корекції. Так, багато психотерапевти використовують біхевіоральні способи боротьби з психологічними проблемами, наприклад, негативне і позитивне підкріплення, техніку зовнішнього впливу, десенсибілізацію та інші.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Хто така Луїза Хей і чому її афірмації такі особливі? Приклади позитивни ...
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Що таке дисципліна і які є її види? Навіщо потрібна дисципліна? 5 надійн ...
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Якими бувають поцілунки? Чим відрізняються їх техніки? Як цілуватися в п ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Тема даної публікації під назвою «ефективна мультифункціональність» тіль ...
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характерис ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео