Назад
Цинік: хто це такий, які бувають і хто такий цинічна людина

Навигация по разделу
циник

Хто такий цинік і чому їх не люблять?

Хто такий цинік і чому він заперечує суспільні норми моралі і принципи поведінки. Які види бувають, їх сильні і слабкі сторони

Відомі різні типи особистості. Одні викликають позитивні емоції, а інші притягують негатив. Цинік відноситься до другого варіанту. Але чому тоді цей типаж досі поширений в суспільстві? Які причини роблять людину цинічною? Чи є раціональне зерно в такому ставленні до життя? Які переваги цинізму, і які небезпеки він приховує? Наскільки складно спілкуватися з подібними людьми? Чи можна їх перевиховати? Як визначити ці якості у співрозмовника? Про все це детальніше.

Хто такий цинік?

Цинік — це людина, яка демонстративно нехтує соціальними, культурними чи релігійними цінностями, а також моральними нормами та правилами поведінки. У суспільстві не існує єдиної думки щодо такого типу людей. Одні вбачають у циніці сильна особистість , дотепну і рішучу, яка бачить людські недоліки і сміливо засуджує їх. Інші вважають, що цинічна людина-це аморальний тип, який не здатний відчувати, а лише насміхається над усім, що дорого нормальним людям. Постараємося розібратися, хто з них ближче до істини.

Описуючи тип особистості цинік, автори робить основний акцент на деструктивності цього поняття. Так що, більшість читачів, які бажають розібратися в цій темі, без тривалих пошуків в Інтернеті, прочитають пару статей і вирішать, що циніки погані. Але, якщо  проаналізуйте власний життєвий досвід , то стає зрозумілим, що цинічна людина зовсім не такий поганий. Для початку розберемося з самим поняттям і історією його виникнення.

Бунт проти суспільних норм і рутин, ймовірно, зустрічався з моменту зародження людства. Це ще не було цинізм , в його сучасному розумінні. Просто окремі люди, через особливості їх темпераменту або характеру , складніше уживалися з оточуючими. Вперше цинізм, як масове явище, з'явився в Стародавній Греції, приблизно в IV-V століттях до нашої ери. Саме тоді мислитель Антисфен заснував філософську школу кініків, які почали боротьбу проти умовностей. Вони вітали максимальне спрощення і природність всіх сфер життя. Римляни мабуть погано вимовляли букву» ДО", тому згодом перейменували їх в циніків.

Пройти тест на темперамент

Одним з яскравих послідовників кінізму став Діоген Синопський, що запам'ятався сучасникам і нащадкам унікальним способом життя . У масову культуру міцно увійшло уявлення про нього, як про філософа, який жив у бочці. Навіть будучи філософією, кінізм тісно стикався з маргінальністю, тобто випаданням людини з соціальних взаємин. Такий тип мислення і в XXI столітті підштовхує свого володаря до асоціального способу життя. Але це відбувається тільки в разі яскравої вираженості цинізму.

Проходили століття, і поступово філософський кінізм відступив, залишивши лише слово, яким почали називати тих, хто не приймає суспільні норми. Навряд чи відчувають себе причетними до філософії Сучасні бездомні, або злостивці, очорнюють будь-які сторони людських відносин. Але чи настільки неправі люди, які проявляють цинізм? Для відповіді на це питання необхідно розібратися в причинах, які породжують цей тип світогляду.

Як правило, циніками стають у відповідь на безкарність або розчарування. це різні варіанти, відповідно і їх «плоди» не можна оцінювати однаково. у першому випадку йдеться про почуття вседозволеності та самовпевненості , коли домінує егоцентризм . Яскравим прикладом таких циніків вважаються представники»золотої молоді". Вони не вірять в щирість оточуючих, впиваються владою батьківських грошей, байдуже ставляться до законів і порядків, розуміючи, що в будь-якій ситуації зможуть відкупитися. Часом їх поведінка становить загрозу для оточуючих.

До другого варіанту відносяться циніки, які просто розчарувалися в справедливості світу. Цей світогляд стає для них захисною реакцією. На відміну від мажорів, такі люди характеризуються певним порушенням психіки , яке може прогресувати, перетворюючи їх на злочинців або мізантропів (ненавидять оточуючих). Залежно від ступеня вираженості цинізму, прийнято говорити про різні його видах, які розглянемо детально.

Види циніків.

Цинік – персонаж досить не однорідний, що відрізняється багатьма різновидами і суміжними формами. Перш за все, можна говорити про професійному і побутовому цинізм.

Перший притаманний представникам різних спеціальностей, які пов'язані з великими емоційними навантаженнями. Наприклад, працівникам медицини, правоохоронних органів, засобів масової інформації, адвокатури, сфери продажів і т.д. у світовій культурі популярним став образ Доктора Хауса, який, будучи першокласним лікарем, демонструє нестерпний характер і неповагу до своїх колег. Для таких, як він, цинічність – професійна необхідність, без якої не можливо довго виконувати свої обов'язки.

Побутові циніки - люди, які переносять недовіру і аморальність в своє особисте життя. Вони насміхаються над почуттями і правилами своєї сім'ї, сусідів, друзів, випадкових співрозмовників, або представників протилежної статі. Останнім, як правило, дістається більше всіх.

Пройти тест на тип особистості

Розширена Класифікація циніків виглядає наступним чином:

  • Іронічні - люблять чорний гумор і жорсткі жарти;
  • Вульгарні - схильні опошляти людські почуття;
  • Здорові (нормальні – - просто не дають себе обдурити;
  • Затяті - проявляють свою натуру в будь-яких ситуаціях;
  • Жадібні - у всьому намагаються знайти вигоду;
  • Злісні - впиваються чужими невдачами;
  • Раціональні - детально аналізують ситуацію без зайвих емоцій.

Якщо іронія – це одне з властивостей розвиненого інтелекту, а раціональність просто відображає аналітичний склад розуму, то такі циніки нічого поганого не роблять. Так само, як і нормальні представники цього типу особистості. Вони просто дивляться вглиб життєвих ситуацій, відкидаючи непотрібну романтизацію і «рожеві окуляри». Жадібність не можна назвати гарною якістю людини, але в сучасному прагматичному суспільстві, прагнення до наживи і збагачення стало соціальною нормою, не сильно засмучуючи оточуючих.

Найнеприємнішими співрозмовниками виявляються вульгарні, затяті і злісні циніки, оскільки вони демонструють явний перебір. Вульгарність, як правило, відображає психічну ущербність людини, оскільки жарти «нижче пояса» свідчать про невисокий інтелект їх автора. Надмірна цинічність відштовхує від людини співрозмовників, поступово роблячи його самотнім. Злобливість взагалі перетворює людину в аморального індивіда, схильного до протизаконних дій. У кримінальному законодавстві навіть відмітка особлива є, про злочини, скоєні з»винятковим цинізмом".

Злобливість властива і людям, які схильні до вандалізму . Кожен вандал відрізняється зневагою до цінностей, але не кожен цинік займеться вандалізмом. Ці поняття взаємопов'язані, але не тотожні. Адже цинічність передбачає не сприйняття чужих цінностей, але не їх руйнування. Тоді, як вандал займається саме фізичною наругою.

Трохи ближче до циніка-нігіліст. Ця людина заперечує будь-які правила, закони та переконання. На відміну від циніка, він схильний сумніватися саме в процесі пізнання, а не моральних аспектах. Нігіліст рідко коли буде висміювати почуття іншого, але із завидним ентузіазмом посперечається з твердженнями вчених, філософів і просвітителів.

Ще одним різновидом вважається Підлітковий цинізм , який проявляється в якості своєрідного протесту проти світу дорослих. Як правило, це явище виникає в період статевого і особистісного дозрівання, коли підліток ставить під сумніви ідеали дорослого світу. Не варто думати, що підліток-цинік обов'язково перевиховається в юнацькі роки. Інфантильність може залишитися і в 30 або 40 років. Найчастіше до цього схильні чоловіки. Серед них більше циніків, ніж серед жінок, хоча цей тип особистості зустрічається серед обох статей.

Як розпізнати циніка?

Навряд чи знайдеться доросла людина, яка скаже « цинік, хто це ?", адже ми раз у раз зустрічаємо таких людей. Вони привертають до себе увагу жорстким гумором, недовірою до оточуючих і зневажливим ставленням до загальноприйнятих правил. Спочатку, це викликає симпатію, оскільки такі особистості здаються сильними і незалежними.

Але незабаром думка змінюється, оскільки циніки дуже часто «перегинають палицю», насміхаючись над тими речами, які викликають співчуття У інших людей. У цьому криється головна небезпека, якої схильний кожен цинік. Рано чи пізно він може виявитися зовсім один. Детальніше про недоліки цього типажу поговоримо далі. Але, справедливості заради, розглянемо і переваги такого типу мислення.

Пройти тест на самооцінку

Добре чи погано бути циніком?

Якби цинік був абсолютно негативним персонажем, то, швидше за все, він зник би в процесі соціальної еволюції. Якщо цього не сталося, то у нього повинні бути і сильні сторони. Зараз їх і обговоримо.

Переваги циніків.

Розмірковуючи про те, хто такий цинік, значення цього слова дуже часто спотворюється. Під загальну гребінку підпадають Хами, злочинці, вандали, маргінали, мізантропи та інші асоціальні елементи. Але це не завжди відповідає істині . Безумовно, люди, причетні до криміналу, відрізняються цинізмом, але далеко не кожен цинік здатний на злочин. Дуже часто, цей тип мислення виникає у відповідь на розчарування, як психологічний захист.

У цьому перший його плюс – несприйнятливість до брехливих обіцянок і показною чесноти. Коли людина перестає бути надто довірливим, його складніше обдурити. Другий плюс-щирість. Цинік може назвати речі своїми іменами і не витрачати час на підбирання відповідних слів. Третя перевага-мода. Справа в тому, що образ циніка досить популярний в суспільстві. Згадати доктора Бикова або Хауса. Відповідно, ті люди, які йому відповідають, часто викликають інтерес і симпатію.

Недоліки циніків.

Головний недолік циніків в тому, що рано чи пізно симпатія змінюється антипатією, оскільки довго терпіти їх глузування і зневагу захочуть далеко не всі. Самотність-логічний підсумок для людей з таким світоглядом. Більш цього, циніки можуть налаштовувати проти себе оточуючих, набуваючи ворогів і недоброзичливців.

Крім чисто соціального збитку, люди з таким типом мислення страждають і психологічно, оскільки відчувають менше емоцій . Вони позбавляють себе романтичних переживань, любові і дружби. Вічно сумніваючись і підозрюючи співрозмовників, цинік ускладнює комунікацію. Про те, наскільки важко з ним спілкуватися, поговоримо в наступному розділі.

Як поводитися з циніком?

Будь-кому, хто вирішить зав'язати спілкування з циніком, слід заздалегідь підготуватися до можливих «бонусів». Не варто розраховувати на співпереживання з боку цієї людини. Також нерозумно сподіватися на довіру і щирість. З одного боку, цинік не буде підбирати слів, оскільки не боїться образити співрозмовника. З іншого, він не буде досить щирим, оскільки навряд чи комусь довіриться. Все, щоб не прозвучало в його бік, буде піддано сумніву і висміяно. Так що, будь-якому співрозмовнику варто передбачити цілий ряд аргументів на користь сказаного.

При цьому цинік досить зручний в робочому і діловому плані. Він все "приземляє" і намагається звести до вигоди. Так що, якщо спілкування з цією людиною може виявитися взаємно вигідним, то діалог влаштує кожного. Такий підхід визначає ділову активність людини, але ускладнює його особисте життя. Складнощі починаються з ранніх років.

Як виховувати циніка?

Справжнім циніком може вважатися тільки доросла людина з остаточно сформованим світоглядом. Діти і підлітки часом проявляють це якість, але воно несе швидше адаптивний характер, ніж характеризує їх особистість . Головне питання « " чи варто взагалі виховувати людину циніком?", адже ця якість помітно ускладнює її соціалізацію.

Безумовно, наївність і довірливість-погані союзники , але вічний скепсис і очікування підступу, також ускладнюють життя. Якщо дитина поводиться, як цинік, бажано його перевиховати. Показати приклади щирих почуттів і пояснити сенс дотримання правил. Зрештою, людина-істота соціальна, тому не можна повністю випадати з його рамок. Звичайно, свою голову мати потрібно, але це абсолютно не означає зневаги до почуттів і цінностей інших.

Цинік – людина, яка одночасно викликає антипатію і жалість. Безумовно, він поводиться аморально, часом навіть по-хамськи. Але причини такої поведінки, як правило, ховаються в глибоких психологічні травми . Якщо їх вчасно не виправити, такі люди ризикують опинитися самотніми, а перед цим встигнуть морально поранити оточуючих.

Пройти тест на психічні розлади

Зараз читають
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Гнів: що це таке і його причини, 9 способів управління гнівом
Що таке гнів і чи є від нього користь? Які причини і наслідки його появи ...
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним: 9 простих порад
Як стати смішним і наскільки це складно? Які прийоми можна використовува ...
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Відповідальність: що це таке і як перестати її боятися??
Що таке відповідальність і які є її види? Основні причини чому люди уник ...
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті правильно? 9 правил
Як писати статті щоб їх читали? Секрети ефективного заголовка і найпошир ...
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки: 8 основних чоловічих потреб
Чого хочуть чоловіки від нас, жінок. Існує маса стереотипів, проте наспр ...
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Упереджене ставлення: що це таке і як побороти упередженість??
Що таке упереджене ставлення-це результат еволюції, виховання чи нав'яза ...
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Туга: що це таке і 8 способів її побороти??
Що таке туга і чому вона з'являється? 8 перевірених способів як побороти ...
Новое youtube видео