Назад
Недовірливість: що це таке і як поводитися з недовірливою людиною??

Навигация по разделу
мнительность

Що таке недовірливість і як з цим боротися?

Що таке недовірливість ? Це риса характеру чи хвороба? Як спілкуватися з недовірливим людиною? Чотири способи допомогти собі.

У медиків є такий жартівливий діагноз – «синдром студента-другокурсника». Подібний синдром виникає у студентів, які починають вивчати прояви «страшних хвороб» і негайно відчувають їх на собі. Як правило, така недовірливість проходить до кінця семестру. Але недовірливі люди стикаються з подібними проблемами все життя – вони всюди шукають приховану загрозу і не заспокоюються, поки її не знайдуть. Звідки береться і як ще проявляється недовірливість? Чим небезпечне постійне занепокоєння? Як допомогти собі, родичу, другу в подібному стані? Про це розповідаємо в статті.

Що таке недовірливість?

Недовірливість — це патологічна схильність до тривожних побоювань з різних надуманих приводів, а також хвороблива підозрілість і недовірливість всупереч здоровому глузду. Це не невинна примха, а досить небезпечний стан для людини, здатне зіпсувати життя йому і тим, хто його оточує. тривоги з приводу здоров'я, відносини з оточуючими, загрози благополуччю або соціальному становищу провокують стрес і можуть стати причиною хронічного психічного розладу .

Недовірлива людина-це той, хто бачить в своєму оточенні більше приводів для занепокоєння, ніж для радості . Він сприймає світ як загрозу, тому живе в постійному страху і готовий дати відсіч, навіть якщо ніхто не нападає. Він весь час напружений, навіть якщо об'єктивних причин для занепокоєння немає. Він прагне все контролювати, тому що переконаний: навколишній світ доставляє тільки нещастя, які можуть трапитися в самий найближчий момент. І якщо трапляться, то саме з ним.

Пройти тест на психічні розлади

Насправді турбуються і перебільшують все, просто недовірливі люди роблять це набагато частіше і інтенсивніше. Якщо недовірливість-рідкісний стан, зняти супутню їй тривожність і напруга допоможуть хороші фізичні навантаження, плавання, медитації і книги з саморозвитку. Якщо стан стало рисою характеру, допоможе психотерапія або прийом антидепресантів.

Який буває недовірливість?

Недовірливість-досить складне, багатокомпонентне поняття:

 • Як стан на кшталт тривозі відвідує більшість людей, триває приступообразно і відносно недовго.
 • Як проявлена риса характеру генерує постійне занепокоєння за себе, дітей, батьків, подружжя, роздуваючи «з мухи слона».
 • Як окреме захворювання тривожно-недовірливий стан доповнюється м'язовою напругою, соматичними реакціями організму (пітливістю, серцебиттям, нервовим тиком), надмірною підозрілістю до всього навколишнього.
 • Як частина психічних розладів входить до складу неврозу нав'язливих станів, обсесивно-компульсивного розладу (ОКР), манії переслідування, параної .

Є ще кілька видів недовірливості, про які розповідають психологи: материнська (зазвичай приходить з появою першої дитини) і медична (проявляється у любителів погортати медичні довідники «просто так»).

Причини недовірливості.

Ніхто не народжується занадто недовірливим. Мистецтво вигадувати і переконувати себе в неіснуючих небезпеках приходить з віком. Але що змушує психічно здорових людей завмирати в очікуванні нещастя, замість того, щоб радіти життю? Причин кілька. Їх поєднання і робить людину надмірно недовірливим.

Причина 1. Дитинство.

У більшості випадків причиною тривожності стають дитячі психологічні травми . Найсумніше те, що винуватцями стають батьки. Початкова стадія недовірливості може виникнути в самому ранньому віці, коли дитина постійно чує фрази на кшталт « у всіх діти як діти, а мій – дурень дурнем ». Особливо вразливі Підлітки: вони вже перестали довіряти думці авторитетів, але не навчилися довіряти собі. Якщо в цьому віці батьки і вчителі критикують, навішують ярлики, підтримують відчуття нікчемності, вони тим самим посилюють невпевненість підлітка в собі. І це наступний крок на шляху до закомплексованості, заниженої самооцінки і патологічної тривожності.

Пройти тест на самооцінку

Причина 2. Властивості особистості.

Іноді причиною патологічної недовірливості може бути особлива «нервова Конституція». Тривожними натурами частіше виявляються астеніки і психастеніки. Астеників можна відрізнити по зовнішності: вони бліді, Худорляві, скуті в рухах. Такі люди страждають підвищеним відчуттям тривожності і некомпетентності практично з народження. Психастеники вкрай боязкі, нерішучі і надзвичайно вразливі. У них знижений больовий поріг, тому психастеники генетично запрограмовані на пошук у себе страшних захворювань.

Причина 3. Травматична подія.

Іноді в житті трапляється настільки сильні стреси, що захисна функція психіки дає збій. Зрада або раптова смерть родича, наклеп, підірване довіру збивають нормальні настройки в мозку, в результаті здорова нервова система стає нервовою системою астеніка.

Плюси і мінуси недовірливості.

Недовірлива людина зручний для соціуму. Це відмінний виконавчий працівник, який десятки разів перевіряє отримані дані або цифри в звіті. Він завжди підстраховується, прораховує ризики, стежить за технікою безпеки. Але що вважається плюсом для роботодавця, обертається мінусом для недовірливого людини :

 • Він стає боязким, нерішучим, нетовариським, нецікавим. Ці якості заганяють його в глухий кут, позбавляють спілкування, відносин, дружби.
 • Його поведінка та реакції не завжди адекватні. Тому що навіть в нешкідливою жарті він здатний запідозрити прихований сенс, а в компліменті – образа. Через це з ним складно спілкуватися або планувати спільні справи.
 • Зайва обережність позбавляє ініціативи, заважає ставити собі цілі і діяти. Все це позбавляє шансу зробити успішну кар'єру або проявити свої сильні сторони в якомусь яскравому, перспективному справі.
 • Постійні переживання з приводу можливої помилки посилюють стан напруги. М'язи і судини надмірно скорочуються, в кров викидаються підвищують тиск гормони. Все це провокує виразку, гіпертонію і безліч інших проблем.

Мабуть, єдине позитивне якість недовірливості – її просто помітити і побороти самостійно.

Щоб переконатися остаточно, можна пройти один з тестів, розроблених психологами. Є тести і спеціальні опитувальники для дошкільнят, підлітків, школярів, дорослих. Якщо підозри підтвердилися, цією проблемою належить зайнятися впритул.

Пройти тест на тип особистості

Правила самодопомоги.

Щоб розібратися в причинах недовірливості, потрібно розібратися в самому собі . Так що спочатку потрібно перефокусувати увагу на першопричини цього стану.

1. Вести щоденник.

Записувати свої переживання в щоденник - одна з тих порад, яка виглядає занадто доступною, щоб допомогти. Але часто саме нескладні, але регулярні речі приносять видиму користь. Для зниження тривожності важливо щодня знижувати градус тривожності. Крім того, переглядаючи записи, можна буде проаналізувати свої думки за півроку-рік і виявити головні тригери, що викликають напади недовірливості.

Як правильно вести:

 • Писати ручкою у звичайному зошиті. Записи в телефоні або комп'ютері такої терапевтичної сили не мають.
 • Почніть з малого. Не обов'язково відразу писати твір. Досить почати з однієї пропозиції в день.
 • Коли справа піде, вести щодня. Краще робити 3-5 записів за день, писати менше не має сенсу.
 • Придумати, про що писати. Наприклад, згадати події за день, які спровокували підозри, визначити рівень тривожності у відсотках. Або описати тілесні реакції, за якими зазвичай визначаєте негативні емоції (прискорений пульс, оніміння рук).
 • Знайдіть підхід, який найкраще працює саме для вас. Головне-не закидати щоденник і не розчаровуватися в методиці.

2. Змінити звички.

Позбутися від недовірливості повністю навряд чи вийде. Але можна позбутися від звичок , які підживлюють цей стан або придбати нові, корисні:

 • Не читати медичні енциклопедії, не дивитися рекламу.
 • Виключити з життя погані новини і плітки.
 • Звести до мінімуму спілкування з ненадійними, тривожними, агресивними людьми.
 • Навчитися планувати , а не прогнозувати.
 • Закладати додатковий запас часу для виконання складних завдань.
 • Скласти список обов'язкових перевірок, які потрібно зробити перед виходом з дому (перевірити крани, електроприлади, закрити вікна).
 • Частіше рухатися, слухати приємну музику.
 • Переглянути режим дня: висипатися, відпочивати, правильно харчуватися .
 • Освоїти розслаблюючі афірмації, медитацію, аутотренінг.
 • Знайти для себе хобі , яке відверне від нав'язливих думок.

3. Вивчити магічний питання«" так що?».

Це питання корисно задавати самому собі і іншим в ситуаціях, які зазвичай провокують напад недовірливості:

 • "перехожий подивився на мене скоса, значить, я погано виглядаю" & 8212; так що ?
 • "колега замовк, коли я зайшов, мабуть, щось задумав" &8212; так що?
 • "знайомий сказав, що я сьогодні не виглядаю добре" &8212; так що?

Спочатку це здасться абсурдним, але поступово це питання-доповнення допоможе переформатувати думки і згладити той самий момент, коли хвиля тривоги буде наростати.

4. Звернутися за допомогою.

Підтримка потрібна в будь-якому питанні, особливо якщо проблема стала занадто дискомфортною. Для початку-навчитися вибирати приємних людей для особистого і професійного спілкування. Це допоможе розірвати замкнуте коло соціофобії і самотності. Можна звернутися за допомогою до психотерапевту або записатися в терапевтичну групу людей з такими ж життєвими проблемами.

Як поводитися з недовірливою людиною?

Недовірливі люди поводяться по-різному. Одні знаходяться в повному невіданні щодо своєї надмірної недовірливості. Інші просять про допомогу, але одночасно підозрюють оточуючих у зраді. Завдання родичів-проявити увагу до такої людини. Причому не до його страхів, а до його особистості.

Допомогти можна, якщо дотримуватися рекомендацій для спілкування:

1. Заслужити довіру.

Показати, що Ви надійна людина. Для цього достатньо дрібниць: відповідати на дзвінки або передзвонювати, бути пунктуальним, попереджати про свій прихід.

2. Не іронізувати над його станом.

Поставитися до тривожності одного поблажливо, з м'яким гумором. Допомогти йому дотримуватися позитивної хвилі.

3. Відвернути від звичних занять. наприклад, запропонувати відправитися на прогулянку замість того, щоб перечитувати медичну енциклопедію.

4. Не заразитися тривожністю. намагатися не обговорювати з ним тривожні теми або стан здоров'я.

5. Не посилювати. не розповідати в його присутності погані новини, непристойні Анекдоти, не озвучувати свої тривоги.

6. Не впадати в крайнощі. не демонструвати невиправданий оптимізм або награну радість. Іноді досить просто побути поруч.

У зручний момент можна запропонувати звернутися за допомогою до психотерапевта або разом записатися в терапевтичну групу.

Висновки :

 • Недовірливість – це схильність людини перебувати в очікуванні неблагополуччя.
 • Недовірлива людина живе так, ніби прислухається до внутрішнього приймача, здатному виявити сигнал загрози.
 • Де закінчується недовірливість і починається параноя, може сказати тільки психотерапевт.
 • Як і у кожної медалі, у недовірливості є дві сторони.
 • Незалежно від причин боротися з недовірливістю можна і потрібно. Але необхідно робити це з розумом.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Самолюбство і самоповага: що це таке і в чому відмінність??
Самолюбство і самоповага: що це таке і в чому відмінність??
Що таке самолюбство і що таке самоповага? Де проходить грань між ними і ...
Чи може людина змінитися? 11 порад
Чи може людина змінитися? 11 порад
Чи може людина кардинально змінитися за короткий період? Як обійти душев ...
Як зробити так, щоб бажання здійснилося: 5 технік
Як зробити так, щоб бажання здійснилося: 5 технік
Що потрібно зробити, щоб здійснилося бажання? Яку техніку для цього вибр ...
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Що таке внутрішня сила людини і звідки вона береться? Суть цього поняття ...
Пропозиція вийти заміж: 9 грубих помилок
Пропозиція вийти заміж: 9 грубих помилок
Як зробити пропозицію вийти заміж, не зіпсувавши його безглуздою помилко ...
Розстановки за Хеллінгером і що таке сімейні системні розстановки??
Розстановки за Хеллінгером і що таке сімейні системні розстановки??
Що таке розстановки по Хеллінгеру? Працюючі закони сімейних розстановок. ...
Педант: хто це такий, які бувають і як їх розпізнати
Педант: хто це такий, які бувають і як їх розпізнати
Хто такий педант і чому він відрізняється підвищеною охайністю, точністю ...
Новое youtube видео