Назад
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??

Навигация по разделу
скептицизм

Що таке скептицизм і чому він важливий?

Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характеристиці особистості? Чотири техніки для тренування навички критичного мислення.

З незрозумілих причин громадська думка малює скептика як дивну, вічно сумнівну істоту без стійкої точки зору. А скептицизм сприймається як форма песимізму або зневіри. Але ж пристрасть отримати вичерпний доказ може бути дуже корисною. Без скептичної оцінки неможливо тверезо міркувати про інформацію з інтернету, захиститися від аферистів, фільтрувати плітки і протистояти хитрощам маркетологів.

У статті розповімо про гранях скептицизму, користь критичного мислення і стратегіях для тих, хто хоче навчитися довіряти здоровому глузду.

Що таке скептицизм?

Скептицизм — це схильність утримуватися від категоричних суджень, критично-недовірливе ставлення до будь-якого загальноприйнятого феномену або нав'язаної ззовні інформації, яка не підтверджена і не доведена. Слово походить від грецьких слів « Scepsis – - "сумнів «і" Scepticos » – «роздивляється, спостерігає». Тобто скептицизм спонукає не стільки сумніватися, скільки вивчати і розслідувати. бути скептиком - значить, мати здорову частку недовіри і здорового глузду, щоб відрізнити істинне від підробленого.

Скептицизм почався з вчення давньогрецького філософа Піррона, засноване в першому столітті до нашої ери. Вчення базується на твердженні: « думати – значить, сумніватися. Людині невластиво бути впевненим у чому-небудь ». Скептик якраз йде по шляху сумніву: він осмислює всі варіанти відповідей, потім приходить до висновку, що всі варіанти є рівносильними. В результаті скептик утримується від судження, адже не знає, яке твердження істинно. За словами сучасних вчених це саме терпиме вчення, яке не заперечує правоти інших ідеологій.

Скептицизм має свої переваги та недоліки . У ньому одночасно уживаються консерватизм і спрага істини . З одного боку це якесь силове поле, яке оберігає людей від псевдофактів, поганих ідей, надмірної довірливості, маніпуляцій. Але скептичний погляд може бути проявом пасивності, цинізму , підозрілості, страху втратити свою точку зору.

Так що головний мінус в крайнощах. Відсутність критичності робить людину легкою мішенню для шахраїв. Нездоровий скептицизм нічого не довіряє без доказів. Тому він не вірить у Бога, любов , дружбу.

Пройти тест на тип особистості

Грані скептицизму.

Яскраве, багате явище скептицизму безпосередньо пов'язане з людською природою. Це потужний древній філософський напрям, метод наукового пізнання і частина життя людини. У XXI столітті склалося кілька підходів до класифікації форм скептицизму. Ось одна з класифікацій за характеристиками процесу мислення:

Філософський скептицизм не означає сумнівів заради сумнівів. Початковою метою нового напрямку було утримання від рішучих і остаточних висловлювань. Тому скептицизм - саме пошук істини, а не її заперечення, як часто інтерпретується це філософський напрямок.

Науковий скептицизм потрібен для того, щоб перевіряти і критикувати зручні, але не обгрунтовані псевдонаукові теорії. Складний і багатогранний феномен наукового скептицизму містить дві складові наукового дослідження: з одного боку прагнення до доказу, з іншого – сумнів.

Релігійні скептицизм - сумнів в істинності релігійних вчень або по відношенню до релігійних діячів, не пов'язане з запереченням релігії в цілому. Релігійними скептиками стають з різних причин. Одні в минулому переживали неприємний досвід, пов'язаний з релігійними навчаннями. Другі скептично ставляться до бездоказових духовних істин. Треті вивчають всі догми і залишаються в подиві від суперечливих віровчень.

Нейтральний скептицизм нічого не стверджує і нічого не спростовує. Він просто висловлює свою думку, не чекаючи, поки інші погодяться або не погодяться з аргументами. Якщо сказати інакше-він вважає за краще мовчати, а не говорити.

Здоровий скепсис - це скоріше стиль мислення або світогляд людини. Це залученість і активність розуму. Так що бути скептиком – мудрий вибір. Якщо хочете побудувати кар'єру, заслужити повага , зробити світ більш безпечним і розумним – критичне мислення вам на допомогу.

Як навчитися критичному мисленню?

Мислити критично – значить аналізувати інформацію, вміти відрізняти правду вищої проби від брехні, враховувати всі аргументи, безпристрасно міркувати і виходити з ситуацій з вигодою для себе. З чого почати?

1. Визнайте проблеми у своєму мисленні.

Початкова точка тренування – самопізнання . Потрібно навчитися спостерігати за собою з боку, аналізувати свої рішення. Для початку можна розібрати неприємні ситуації, які трапляються регулярно: не просто описати хід думок, але виявити логіку , роль емоцій у прийнятті рішення.

Одночасно знадобиться тренування пам'яті . Погана пам'ять може спотворювати події до невпізнання, видавати отриману інформацію за подію, пережите насправді. Зате тренована пам'ять дає всі матеріали для того, щоб порівняти отримані дані з пережитим досвідом.

Обов'язково потрібно врахувати перешкоди на шляху критичного мислення. Це страх висловлювати власне судження, небажання міркувати над отриманою інформацією. Це невпевненість у собі , надто швидка критика своїх ідей. Сюди ж відноситься недолік знань, відсутність потрібного досвіду.

Пройти тест на впевненість у собі

2. Застосувати керівництво з критичного мислення для вирішення проблем.

Створіть звичку переосмислювати одну проблему на тиждень. Можна використовувати приблизний формат:

 • Проблема. переконайтеся, що вона існує.
 • Ситуація. опишіть проблему з різних сторін: хронологічної, логічної, емоційної.
 • Аналіз . Подумайте, що сталося насправді, докопайтеся до суті.
 • Мозковий штурм . Складіть список можливих рішень, нехай найбільш ризикованих і неймовірних.
 • Рішення. приймайте рішення виважено, вибирайте те, що спрацює в конкретному випадку.
 • Дія . Дійте чітко за планом, хоча б ля того, щоб перевірити критичне мислення в дії.
 • Оцінка . Оцініть результат, свої помилки, набутий досвід.

3. Розвивати якості, необхідні для критичного мислення.

 1. Спостережливість – значить помічати деталі, збирати інформацію.
 2. Скепсис – піддавати здоровому сумніву будь-яку інформацію, навіть з самого надійного джерела.
 3. Об'єктивність-обмежити вплив емоцій там, де потрібен холодний розум.
 4. Цікавість – проявляти інтерес до світу, до людей.
 5. Точність – оцінювати, наскільки точним вийшов висновок або все ж залишаються слабкі місця.
 6. Аналітичне мислення – приймати рішення на основі спостережень, збору та оцінки доказів.
 7. Емпатія - враховувати людський фактор.
 8. Відкритість всьому новому – неупереджено ставитися до альтернативних трактувань.
 9. Неупередженість – брати до уваги всі докази, точки думки, відомості.
 10. Комунікація – стежити за ходом думок співрозмовника.

4. Читати книги, які допоможуть розвинути критичне мислення.

Книги з критичного мислення пишуть Лауреати Нобелівської премії, відомі психологи, біологи, наукові журналісти, Бізнес-тренери та вчені університетів. Вибір книг теж вражає. Таке читання-це можливість освоїти новий майстерність і реальний шанс змінити життя .

Висновки :

 • Скептицизм-мистецтво сумніватися в недоведеному.
 • Скепсис – це не самоціль, а спосіб знайти душевний спокій.
 • Послідовники вчення скептиків закликали слідувати твердженням розуму, своїм природним інстинктам, читати книги, займатися наукою і пізнавати світ.
 • Навчитися мислити критично потрібно для того, щоб знайти істину.

Пройти тест на емпатію

Зараз читають
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою ...
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Хто такий оратор і якими якостями він повинен володіти? 6 порад як підго ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Що таке вумбілдинг і як він пов'язаний з різними вправами для зміцнення ...
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами завжди була дуже актуальна тема, а в нин ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Що таке пофігізм і чому це поняття вважають негативним? Які види пофігіз ...
Новое youtube видео