Назад
Гіперактивна дитина: хто це, його ознаки і що робити??

Навигация по разделу
гиперактивный ребенок

Хто така гіперактивна дитина і що з цим робити?

Хто така гіперактивна дитина? Це розлад або дитяча незібраність? Причини СДУГ і як це визначити? Поради щодо виховання та навчання

За статистикою Американської психіатричної асоціації діагноз СДУГ зустрічається у 5% дітей. Але за оцінками батьків і педагогів таких дітей набагато більше. Просто більшість ніколи не дізнаються діагноз і перенесуть свої проблеми в доросле життя. Гіперактивна дитина-це діагноз чи характер? Як вчити його і чому вчитися батькам? Що відбувається з активними дітьми в дорослому віці? У статті зібрали відповідь на питання, статистику і правила, які допоможуть зробити життя з гіперактивними дітьми простіше.

Хто така гіперактивна дитина?

Гіперактивна дитина — це та, яка має сукупність симптомів, пов'язаних із надмірною психічною та руховою активністю. Про хлопців, готових цілодобово стрибати і бігати, в народі кажуть «шило в попі». Лікарі діагностують синдром у дітей з підвищеною імпульсивністю, неуважністю, невмінням сконцентруватися; такі діти не замислюються про наслідки своїх вчинків, хапаються за кілька справ одночасно, але не доводять їх до кінця, вередують без приводу або навпаки лякають оточуючих своєю інертністю.

Гіперактивність як прояв характеру не заважає дитині розвиватися, спілкуватися з однолітками. Його поведінка, скоріше, можна назвати занадто активним, непосидючим або рухомим, а саму дитину частіше називають неслухняним.

Гіперактивність як хвороба має конкретний медичний діагноз: СДУГ — синдром дефіциту уваги гіперактивність. Йдеться не про пошкодження мозку, а про деякі функціональні розлади центральної нервової системи. Але поставити остаточний діагноз може тільки дитячий психіатр після цілого ряду досліджень, включаючи енцефалограму мозку і спостережень протягом не менше півроку.

За статистикою ознаки підвищеної активності спостерігаються у 5-12% дітей дошкільного віку. Остаточно діагностується гіперактивність у дітей молодшого шкільного віку і за останнє десятиліття їх стало значно більше – на 24%. Причому у хлопчиків це захворювання зустрічається в 5-9 разів частіше, ніж у дівчаток. А у 55-57% дітей з діагнозом СДУГ знаходять інші захворювання: дислексію, дисграфію, тривожні розлади .

У XX столітті вважали, що дорослі люди синдромом не страждають. Але в 2010 році було встановлено, що в третині випадків діагноз переноситься в доросле життя. Гіперактивність у дорослих проявляється тягою до екстриму, ризикованим водінням, агресією, неконтрольованими спалахами гніву , нестриманістю мови, депресією.

Пройти тест на депресію

Ознаки та причини активності.

Занадто активної дитини першим описав німецький лікар Генріх Гофман і навіть прозвав його непосида Філ. Зв'язок гіперкінестичності і мозкової дисфункції виявили в 1940-х американські вчені. Сьогодні СДУГ вважається найпоширенішою формою нервово-психічної патології у дітей. Точна причина виникнення синдрому поки невідома. Більшість нейропсихологів називають три основні фактори, що впливають на надмірну дитячу активність – генетичний збій, вроджене пошкодження мозку, соціально-психологічні чинники.

Перш, ніж самостійно ставити діагноз, потрібно розібратися, що таке гіперактивність. Термін походить від грецького "Hyper" - "безліч" і латинського "Activus" - "активний" і в точному перекладі позначає перебільшену активність . У лікувально-медичному розумінні це один із проявів складного комплексу симптомів, пов'язаних з недоліком самоконтролю.

Гіперактивні діти не виглядають хворими в традиційному розумінні, та й по суті, не є ними. Але з проявом надмірної активності батьки можуть зіткнутися в перші місяці життя немовляти: діти багато плачуть, погано сплять, занадто дратуються від світла і шуму. Ближче до школи ситуація погіршується. Якщо залишити таку поведінку без уваги, в майбутньому у дитини можуть початися проблеми в спілкуванні, соціалізації, емоційному розвитку.

Гіперактивність дитини визначається за основними ознаками:

 1. Робить часті помилки через неуважність.
 2. Швидко захоплюється, але швидко видихається.
 3. Втручається в розмову дорослих, ігри інших дітей.
 4. Метушиться, зривається з місця без дозволу дорослих і без видимої причини.
 5. Не вміє відпочивати, навіть якщо сильно втомився.
 6. Проявляє ознаки занепокоєння: совається на стільці, барабанить пальцями, перебирає ногами.
 7. Намагається забратися на високі предмети, меблі.
 8. Легко відволікається, перемикає увагу з одного предмета на інший, навіть якщо нічого ззовні не відволікає.
 9. Все вистачає, але має проблеми з координацією.
 10. Постійно втрачає речі і забуває про це.
 11. Починає пояснювати, не дослухавши питання.
 12. Настрій змінюється від підвищеної рухової активності до загальмованої мрійливості.

Якщо на половину пунктів зі списку батьки відповідають ствердно, значить, в сім'ї може рости гіперактивний дитина, лікування якому може призначити лікар. Для лікування застосовуються різні техніки, терапія або медико-психологічний супровід.

Гіперактивна дитина: що робити?

Гіперактивність у дитини – стрес для всієї родини. Буває, що така дитина безперестанку конфліктує з однолітками, насилу адаптується в школі, погано вчиться сам і заважає іншим. Найсумніше в тому, що такі діти рідко знаходять друзів. Але панікувати рано. У більшості випадків синдром поєднується з нормальним інтелектуальним розвитком. Так що таких хлопців вчити можна, якщо знати, як це робити.

1. Зверніть увагу на себе.

Дорослим потрібно навчитися взаємодіяти саме зі своєю дитиною, адже ніяких норм або середньостатистичних показників не існує. Для початку прийняти діагноз і його особливості. Прийняття допоможе зберігати терпіння, проявляти толерантність і емпатію у моменти, коли син або дочка ігнорує прохання, несподівано починає шуміти, постійно втрачає речі.

Пройти тест на емпатію

2. Розробіть особливий режим дня

Дитині потрібно продовжити «дошкільний спосіб життя» до 10-11 років. Не можна віддавати його в усі секції, щоб «погасити» надмірну активність. Так, йому хочеться постійно рухатися, але при втомі моторна активність тільки підвищується. Це особливість психіки. не можна залишати його самого після уроків, завантажувати рутинними завданнями, вимагати акуратного оформлення робіт.

3. Уповільніть ритм навчання

Діяльний дитина швидко розуміє і рухається, але швидко видихається. Зусилля батьків повинні бути спрямовані на те, щоб зробити навчання якомога більш плавним і ритмічним. Наприклад, кожні три-п'ять хвилин робити паузи під назвою «час подумати». Це допоможе зосередитися на заняттях хоча б ці п'ять хвилин, а потім посидіти спокійно. Таку ритмічність треба знаходити в будь-яких діях.

4. Будьте обережні у висловлюваннях

Щоб залишатися уважними і чуйними батькам потрібно постійно тримати себе в руках. Зрозуміло, це складно. Але це не зрівняється з тими складнощами, з якими стикаються діти з СДУГ. Співчуття допоможе доносити свою думку без зайвої критики. Потрібно вселити дитині, що він-це не синдром, не чужа думка, не його особливості. Але робити це без оцінок або докорів. Який є, і так добре.

5. Практикуйте нові техніки навчання

Якщо поставлений діагноз гіперактивність, у дітей лікування проводиться лікарськими препаратами та поведінковою терапією. Ліки призначає лікар, але шукати нові методики корекції поведінки можуть батьки. Наприклад, вже є перевірений і випробуваний на волонтерах тренажер для розвитку уважності . А коригувати поведінку активних дітей спеціально підібраною музикою вміють музичні психотерапевти .

Психологи і педагоги дуже оптимістично висловлюються про майбутнє дітей з СДУГ. Якщо батьки проявлять терпіння, підберуть бадьорих, уважних і розуміють вчителів, то основні симптоми згладжуються до підліткового віку.

Висновки :

 • СДУГ – це неврологічно-поведінковий розлад розвитку, але гіперактивність може бути не синдромом, а проявом характеру.
 • У міру дорослішання синдром сам по собі не проходить.
 • При правильному навчанні діагноз не заважає успішно адаптуватися в суспільстві, створити сім'ю, побудувати кар'єру. Часто в цьому допомагає спорт.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Самовпевненість: що це і хто така самовпевнена людина??
Що таке самовпевненість і коли вона буває зайвою? Хто такий самовпевнена ...
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Стримувати емоції: як це робити і які можуть бути наслідки??
Як стримувати емоції і чи може бути шкідливо для психічного здоров'я? Як ...
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Вправи на розвиток уваги: 5 технік концентрації
Які є вправи на розвиток уваги і наскільки вони складні? 5 перевірених і ...
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Лайф коуч: хто це такий і для чого потрібен лайф коучинг??
Хто такий лайф коуч і навіщо до нього звертатися? Що таке лайф коучинг і ...
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Зрада: що це таке і чому люди зраджують??
Що таке зрада і чому вона відбувається? Як визначити потенційного зрадни ...
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Соціофоб: хто це такий і в чому виражається соціофобія??
Хто такий соціофоб і які причини виникнення соціофобії? 9 питань для сам ...
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Іпохондрія: що це таке, причини, симптоми та лікування.
Що таке іпохондрія і чому це хвороба розуму, а не тіла? Чим іпохондрик в ...
Новое youtube видео