Назад
Лідер: хто це такий, які вони бувають і їх основні ознаки??

Навигация по разделу
Лидер

Хто такий лідер, його головні якості і як ним стати?

Хто такий лідер і чому він необхідний будь-якій групі людей? Як завдяки йому приймаються важливі рішення, а різні люди починають діяти, як єдиний механізм?

У будь-якому колективі з'являється лідер. Але хто це такий, і звідки він береться? Чому один стає ватажком, а інші за ним слідують? Які риси характеру і навички визначають лідера, допомагають йому виділитися на тлі інших? Чи можна стати лідером за власним бажанням? Які прийоми допомагають в цьому? Чи потрібно прагнути до першості, може краще бути як всі? З якими складнощами стикаються ті, хто вирішив очолити колектив? Чи співмірні вони з тими перевагами, які відкриваються перед людиною? Питань багато, але постараємося знайти на них відповіді.

Хто такий лідер?

Лідер — це людина, яка має великий вплив на оточуючих, керуючи ними для досягнення спільних цілей. Люди завжди намагалися зрозуміти природу цього явища, навчитися визначати і виховувати лідерські якості з раннього дитинства. Раніше це ставало привілеєм правлячого класу. Згодом суспільство усвідомило, що лідери потрібні скрізь, тому в багатьох розвинених країнах їх намагаються отримувати за допомогою системи освіти, не розділяючи людей на стани. Окреме питання-компетентність педагогів, які повинні цим займатися. Але сама ідея набуває масштабів масового явища.

Наміри намірами, але головна заковика в тому, чи можна взагалі зробити людину лідером або ним можна тільки народитися. Наприклад, Спартака ніхто не навчав, як піднімати повстання гладіаторів. Він це зробив, так би мовити, на аматорській основі, але досить ефективно, змусивши Римську імперію неабияк понервувати. Сотні аналогічних прикладів доводять, що лідерами стають люди, наділені до цього талантом від природи. Це явище поширене навіть в тваринному світі.

Значить, щось в генах змушує боротися за владу. Схожим чином йдуть справи і в людському суспільстві. У всякому разі, так було на зорі його розвитку. Вождями ставали сміливі і доблесні представники племені, передаючи свою ДНК нащадкам. Але через мінливість, «лідерські» гени поступово покидали спадкоємців, ставлячи при владі нових ватажків. Звідки вони з'являлися? Який генетичний "коктейль" змусив їх претендувати на трон? Чи можна було передбачити їх появу?

Швидше за все, на ці питання відповіді знайдуться не скоро. Наука тільки доторкнулася до таємниць світу і людини, так що багато для неї залишається загадка. Але факт є фактом, лідери регулярно з'являються і визначають розвиток людства, розширюючи кордони окремих держав і самої цивілізації.

Перш ніж з'ясувати, які риси характеру і навички необхідні лідерам, розберемося в їх класифікації, щоб розуміти, які вони взагалі бувають.

Пройти тест на характер людини

Класифікації лідерів.

Вченими розроблено багато теорій цього явища, серед яких популярні наступні класифікації.

1. Типологія лідерства Макса Вебера.

Німецький соціолог виділив три типи лідерів, залежно від їх походження. Ця класифікація більше підходить для політичних діячів, адже управління державою, перш за все, вимагає від людини лідерських якостей. Цю типологію можна застосувати і для управлінців організаціями.

На думку Макса Вебера, лідери бувають:

 • Традиційні - отримують керівну посаду у спадок, хоч в суспільстві, хоч в корпорації;
 • Харизматичні - домагаються влади завдяки своїм талантам, чарівності , комунікабельності ;
 • Раціонально-легальні - досягають соціальних вершин шляхом поєднання особистих якостей і побудови політичної кар'єри.

До першого типу належать монархи або родичі власників бізнесу. До другого-вихідці з народу, які своїми силами забирають кермо влади. Це можуть бути повстанці, революціонери або інші народні ватажки. Третій тип-люди, що поєднують талант керівника з умінням видертися по кар'єрних сходах. Яскравий приклад-президент країни. Як правило, це людина з сім'ї, наближеної до правлячого класу, але отримав владу не у спадок, а шляхом перемоги над конкурентами.

2. Класифікація лідерства л.і. Уманського.

Вивчаючи це питання, радянський психолог Лев Ілліч Уманський запропонував розділяти лідерів на шість основних типів, в залежності від їх особистих якостей:

 • Ініціатор - головний генератор ідей і пропозицій в колективі, який визначає напрямок активності;
 • Організатор - об'єднує зусилля оточуючих навколо поставленого завдання;
 • Ерудит - має необхідний досвід і знання для прийняття найбільш адекватних рішень;
 • Еталон - сприймається оточуючими в якості зразка для наслідування, надихає їх на успадкування;
 • Умілець - професіонал, який на особистому досвіді демонструє, що і як необхідно робити;
 • Генератор емоційного настрою - впливає на емоційний фон в колективі, формування настрою оточуючих.

Як правило, в одній людині вміщується відразу кілька типів управління, його вплив в колективі багаторазово зростає. Припустимо, ініціатор активності може сприйматися іншими, як приклад для наслідування і умілець, який задає тон у виконанні загального завдання. Найскладніше в рамках однієї особистості поєднати організаційний і творчий початок. Рідко коли головний вигадник перетворюється в ефективного організатора, або» майстер на всі руки «стає масовиком-витівником на»всю голову". Для ефективного менеджменту необхідна присутність в колективі лідерів кожного типу, які зможуть спільними зусиллями сприяти гармонійному розвитку колективу.

3. Поділ лідерів Б.Д. Паригіна.

Ще глибше в суть лідерства проник інший радянський вчений, основоположник соціальної психології, Борис Дмитрович Паригін. Його підхід допоміг визначити багато проявів цього феномена , які вдалося об'єднати в три великих типи: за універсальністю, за змістом і стилю управління .

Перша класифікація заснована на умовах, в яких проявляється сутність лідера. Якщо це відбувається не регулярно, час від часу, то говорять про ситуативному лідера. У разі постійного прагнення людини займати домінуючі позиції, можна стверджувати, що лідер універсальний.

За змістом ватажки бувають натхненниками, організаторами і такими, які об'єднують в собі ці дві якості. Але третій вид зустрічається рідше, адже надихають, як правило, ентузіасти , у яких не завжди вистачає посидючості, щоб ретельно все організувати.

За стилем управління лідери застосовують один з трьох варіантів:

 • Авторитаризм - має на увазі нехтування чужою думкою, Ревне відстоювання права одноосібного прийняття рішень;
 • Демократія - форма соціального діалогу, в результаті якої виробляється загальний погляд на ситуацію, колективно продумуються шляхи подальшого розвитку;
 • Лібералізм - своєрідне «загравання» лідера з колективом, через якого оточуючі отримують більше прав і відповідальності.

Ще зустрічається і четвертий тип управління – потурання , яке відрізняється повним абстрагуванням керівника від прийняття будь-яких рішень. Вся відповідальність лягає на плечі оточуючих. Зважаючи на явне порушення одного з базових принципів лідерства, а саме проактивності, цю управлінську стратегію сюди можна віднести лише умовно, оскільки ініціатива повністю переходить в руки підлеглих.

Пройти тест на тип особистості

4. Інші класифікації лідерів.

Є й інші типології лідерів. Наприклад, як їх сприймають інші люди, що входять в колектив. Зустрічаються наступні образи:

 • «один з нас» - позиціонує себе нарівні з оточуючими, з властивими для них слабкостями і недоліками;
 • »краще за нас" - виділяється з колективу в зв'язку з фізичним, емоційним або інтелектуальним перевагою, сприймаючись іншими, як кумир і приклад для наслідування ;
 • «служитель» - викликається відстоювати інтереси інших, проявляє високий рівень відповідальності і емпатії ;
 • " хороша людина» - втілює позитивні якості особистості, високі морально-етичні принципи, правильну поведінку.

Якщо говорити про масштаб явища, то прийнято розділяти лідерів на три основні категорії:

 • Побутові - проявляються в сім'ях та інших нечисленних об'єднаннях людей;
 • Соціальні - включають трудові об'єднання, профспілки, творчі або спортивні колективи;
 • Політичні - громадські та партійні організації, які беруть участь у житті спільноти.

Ця класифікація не буде повною, якщо не згадати про формальних і неформальних лідерів. Вищі керівники ставлять своїми намісниками не вихідців з колективу, а зовнішніх виконавців. Виникає конфлікт інтересів між працівниками і новообраним шефом. У співтоваристві виділяється свій власний ватажок, який не завжди співпрацює з офіційним ставлеником. Цей дуалізм здатний вивести систему з рівноваги. Але якщо діалог налагоджений, або формальний і неформальний лідер – взагалі одна і та ж людина, то працездатність підрозділу збільшується. Цю тенденцію необхідно враховувати на всіх рівнях організації навчального або виробничого процесу.

Типологія лідерів доповнюється поділом за стилем управління:

 • Силовик - справжній ватажок зграї, якого шанують вороги і друзі, наділений неймовірною енергетикою і харизмою ;
 • Тактик - створює відповідне оточення, керує роботою інших для досягнення цілей;
 • Душка - зосередження чарівності і м'якості, формує доброзичливу обстановку, що сприяє згуртованості колективу, підтримці позитивного емоційного фону;
 • Переговорник - наділений талантом переконання, який успішно застосовує для вирішення будь-яких внутрішніх протиріч і налагодження зовнішніх контактів.

На цьому класифікації не закінчуються, так як лідерство – дуже масштабне і багатокомпонентне явище. Але вже позначених видів досить, щоб провести аналіз свого оточення і зрозуміти, чи є серед колег або знайомих лідери. Але що ж робить їх такими особливими? Розглянемо, які якості допомагають піднятися вгору по соціальній ієрархії.

Відмінності лідерів від простих людей.

Про якості, які відрізняють лідерів від решти колективу, висловлено багато припущень. Один з найбільш змістовних і ємних трактатів-книга відомого американського вченого Джона Максвелла, під назвою «21 обов'язкова якість лідера». Є й інші характеристики, озвучені різними авторами, які доповнили цей список. Узагальнюючи весь наявний досвід, перерахуємо найважливіші якості, за допомогою яких лідери займають домінуючі позиції:

 • Оптимізм, впевненість у собі ;
 • Цілеспрямованість, навички планування;
 • Вміння мотивувати оточуючих і самого себе;
 • Бажання відповідати високим стандартам;
 • Відповідальність, надійність;
 • Ініціативність, підприємливість;
 • Вміння приймати рішення, відстоювати свою думку;
 • Мужність, мужність;
 • Популярність, повага в суспільстві;
 • Розвинене почуття гумору , вміння розрядити обстановку;
 • Емоційна зрілість;
 • Залучення до спільної справи, контакт з виконавцями;
 • Унікальність, самобутність;
 • Творчість, нестандартний підхід;
 • Пристрасть щодо спільної справи, іноді на рівні фанатизму;
 • Розвинена комунікабельність;
 • Вміння слухати людей, відчувати їх емоції ;
 • Компетентність у вибраному напрямку;
 • Самодостатність, незалежність від інших;
 • Цілісність внутрішнього світу;
 • Розвинена харизма, чарівність;
 • Врівноваженість, вміння контролювати емоції;
 • Твердість духу;
 • Високий рівень інтелекту;
 • Сильна внутрішня енергія;
 • Розвинена Емпатія, співпереживання, дбайливість;
 • Навичка делегування, розподілу обов'язків;
 • Прагнення до саморозвитку , бажання навчати інших;
 • Вміння бути дисциплінованим;
 • Справедливість, почуття міри;
 • Щедрість у винагороді своєї команди;
 • Інтуїтивне чуття при виборі напрямку.

Не потрібно чекати, що в одному лідері будуть поєднані всі якості. Просто, чим більше їх виявиться у людини, яка вирішила очолити колектив, тим більше шансів, що йому це вдасться.

Коли люди об'єднуються, в їхньому середовищі з'являється лідер. Це відбувається незалежно від діяльності, віку або соціальної орієнтованості колективу. Просто в один момент хтось вирішує стати першим, а решта йому в цьому сприяють. Насправді, невідомо, кому ще більше пощастило-тому, хто взяв на себе відповідальність за всіх, або іншим, які отримали спокійне життя, переклавши ініціативу на чужі плечі.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Не хочеться жити: чому трапляється і що робити? 6 порад
Як бути, якщо не хочеться жити? Звідки беруться ці негативні думки, коли ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Тренінг: що це таке, навіщо потрібні і які види бувають??
Що таке тренінг і на кого вони розраховані? Які види тренінгів бувають і ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину: 9 працюючих принципів
Як зацікавити дівчину? як справити враження на дівчину на першому побаче ...
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Працюй менше, заробляй більше: 3 секрету балансу від коуча
Якщо у вас є мрія, мета і бажання, то все можна реалізувати. Головне нал ...
Як стати привабливою для свого чоловіка??
Як стати привабливою для свого чоловіка??
У будь-якому шлюбі настає період, коли на зміну палким почуттям приходят ...
Новое youtube видео