Назад
Особисті фінанси на війні і після

Навигация по разделу
личные финансы

Особисті фінанси на війні та після

виживуть ті, хто пристосується до нових реалій. Піклуватися про особисті фінанси на війні і після неї нетривіальне завдання, але можлива і просто необхідна

Виживуть ті, хто пристосується до нових реалій. Добре житимуть ті, хто навчиться підлаштовуватися під нові реалії в перманентному режимі. Це можна зробити, якщо взяти на себе відповідальність за своє фінансове благополуччя і робити реальні кроки для поліпшення особистого добробуту. Кожен день.

Бабуся розповідала, що роки після війни були складнішими, ніж сама війна. Під час війни люди жили новинами з фронту, пестили віру і плекали надію на перемогу, забували про власні потреби і радощі, працювали на знос. Коли війна закінчилася, вони вирішили, що житимуть як раніше. Але цього не сталося. Почалися розруха, голод, безгрошів'я, репресії і з'ясування «хто правий», «хто винен», «хто повинен за це відповісти» з повною безнадією і відсутністю райдужних перспектив.

Бабусині історії я сприймала як казку, яка закінчується в той момент, коли вщухає її голос. Ніколи не думала, що зіткнуся з війною в реальному житті. Прийти.

В минулому статті я розповідала, що система особистих фінансів складається з 6 елементів.

 1. Облік і аналіз особистих доходів і витрат.
 2. Постановка довго - і середньострокових фінансових цілей.
 3. Нейтралізація негативних психологічних установок про гроші.
 4. Оптимізація особистих витрат.
 5. Збільшення особистих доходів.
 6. Формування заощаджень та інвестування.

Сьогодні я розповім про те, як використовувати цю систему у воєнний та повоєнний час. Ніхто не знає, що буде завтра, через місяць, через рік. Але розуміння того, як можуть розвиватися події і свого місця в їх вирі, можуть знизити тривожність і показати альтернативні способи дій. Уявляючи те, що буде завтра – можна зрозуміти, що робити сьогодні, щоб завтра було веселіше.

В основі цієї статті − прогноз Українського інституту майбутнього «Україна 2022: як не упустити свій шанс стати сильною державою». На основі цього прогнозу я описую як може діяти звичайна людина, щоб знайти своє місце в новій реальності.

Як думати, щоб не стати бідним?

На тренінгах і консультаціях я багато часу приділяю способу мислення. Те, як і що ми думаємо про себе та гроші, відображається на нашому фінансовому становищі. Тому важливо звернути увагу на думки та почуття, пов'язані з грошима.

У повоєнний період багато людей втратять роботу. У квітні 2022 року на 1 робоче місце претендувало 12 осіб. Віра в те, що міжнародні організації будуть компенсувати наші збитки і дозволять нам жити так, як раніше – далека від реальності.

Міжнародне співтовариство виділяє і виділятиме для України фінансові кошти. Проте:

 1. 90 % цих коштів даються в борг і під відсотки, їх треба повертати;
 2. Гроші виділяються на конкретні цілі, серед них:
  • А) скорочення апарату держслужбовців;
  • Б) цифровізація державних органів та економіки;
  • В) розвиток інновацій та екологія.

Нам не дадуть гроші, тому, що «у нас була війна», «ми нещасні», «ми всіх врятували». Ці думки точно не допоможуть розбагатіти.

У цій ситуації краще думати: «ми виконали свою місію», «ми заслужили жити у вільній, сильній і багатій країні», «нам треба докладати зусиль, щоб її побудувати», «ми відкриті до нового, готові вчитися хорошому і ділитися своїми знаннями зі світом».

Як оптимізувати особисті витрати?

Оптимізація витрат – об'єктивна частина системи особистих фінансів в післявоєнний час. До війни більше 70% доходу домогосподарств йшло на оплату продуктів харчування та комунальні платежі. Зараз, в умовах зниження заробітних плат і масових звільнень, не всі українці зможуть забезпечити себе необхідною їжею і заплатити за електрику, газ і воду.

Окремо зупинюся на витратах на обслуговування і погашення кредитів. Я завжди голосую проти споживчих кредитів, особливо, кредитів в мікрофінансових організаціях. На лекціях слухачі часто не згодні з цим твердженням.

Вони кажуть: «Хто не вміє − той нехай не бере. Я вмію-буду брати. Не бачу сенсу собі в чомусь відмовляти. Життя-одне"»

Я кажу: «якщо ви вмієте розпоряджатися грошима, для вас не складає проблем за 2-6 місяців відкласти суму на потрібну вам покупку. Навіщо ризикувати і вводити себе в стрес?». Але, всі ми дорослі люди і живемо так, як вважаємо за потрібне.

1 червня 2022 року закінчуються кредитні канікули в багатьох банках. Якщо до цього вони не стягували щомісячні платежі, відсотки і не нараховували штрафи, то тепер продовжать. Для людей, які втратили роботу, житло, здоров'я, при щодня зростаючих цінах, ситуація складається не кращим чином.

Як збільшити особисті доходи?

Збільшення активних доходів – це запорука виживання в осяжному майбутньому. У воєнний час багато українців втрачають роботу і житло. Частина з них виїжджає за кордон. За даними Міністерства внутрішніх справ України, з 24 лютого по 19 травня 2022 року за кордон виїхали 6,2 млн.осіб. За даними опитування Центру Разумкова 79% тих, хто виїхав, планують повернутися в Україну, але чи буде в Україні для них житло і робота, поки не ясно.

Доходи українців різко знизяться. Найбільше це торкнеться людей, що живуть на території активних бойових дій. А також працівників органів управління, банків, освіти, охорони здоров'я, сфери обслуговування та культури. Попит на ринку праці на «офісні професії» зменшитися в рази.

Де можна буде знайти роботу?

Економісти стверджують: «ми не піднімемо економіку за допомогою ресторанів і перукарень. Потрібні великі підприємства (заводи і фабрики)».

Для звичайного українця це може прозвучати як образа. Ми звикли називати себе» менеджерами«,» фінансистами«,»економістами". Хоча мало хто знає, що входить в посадові обов'язки на цих позиціях.

Найближчим часом роботу можна буде знайти на будівництвах або, в кращому випадку, на заводах і фабриках, які будуть побудовані в новій Україні. Стратегічні напрямки-машинобудування, легка і харчова промисловість.

Важлива частина економіки України – експорт сировини. Тому "ласкаво просимо" в сільське господарство, перевезення, логістику, зовнішньоекономічну діяльність. Найближчим часом нас чекає мілітаризація економіки України, тому армія і підприємства оборонного комплексу теж можна розглядати як варіант.

Малий бізнес (ресторани, Перукарні, розваги-навчання) безпосередньо залежить від платоспроможності населення. А вона наступні 1-3-5 років падатиме.

Як зберігати і куди інвестувати після війни?

Заощадження та інвестиції – необхідна частина системи особистих фінансів. Вони забезпечує такий бажаний» пасивний " дохід, заради якого більшість людей починають цікавитися темою особистих фінансів.

Для формування інвестиційного капіталу треба зберігати 10-20-30% доходу. Це означає, що решта повинна покривати поточні витрати (!).

На консультаціях, ми часто торкаємося теми інвестицій в знання. Інвестиції в знання і нові навички можуть забезпечити необхідний рівень активного доходу, частина якого можна направити на заощадження.

Кілька способів дізнатися які нові знання і навички будуть потрібні найближчим часом.

 1. У повоєнний час буде створено багато центрів перекваліфікації, де можна буде отримати нову професію з подальшим працевлаштуванням. Тому треба стежити за інформацією центральних і місцевих органів управління в цьому напрямку.
 2. Можна звернутися за допомогою до кар'єрного консультанта. Консультант допоможе зробити "чек-АП" поточної ситуації, визначити стратегію розвитку кар'єри, підкаже яких знань не вистачає і де їх отримати.
 3. Можна шукати свій шлях самостійно. На щастя, зараз багато безкоштовних онлайн-курсів з різних професій. Можна пройти кілька десятків і вибрати те, що до душі. Головною інвестицією, в цьому випадку, буде час.

Заощадження зберігаємо в твердих валютах в готівковій і безготівковій формах. Поточна ситуація з курсом гривні тому підтвердження.

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Психотерапевт: хто це такий, як вибрати і не помилитися??
Психотерапевт: хто це такий, як вибрати і не помилитися??
Хто такий психотерапевт і як зрозуміти, що він не порушує етику в роботі ...
Як дізнатися свої здібності: 7 способів
Як дізнатися свої здібності: 7 способів
Як дізнатися свої здібності і які рівні їх розвитку бувають? 7 ефективни ...
Головні питання Для дівчат, які варто задати перед відносинами
Головні питання Для дівчат, які варто задати перед відносинами
Питання Для дівчат не такі прості. Можна завчити хоч 500 звичайних, але ...
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
6 порад, як розпоряджатися грошима в умовах нестабільності
Відмінності та основи мотивації і натхнення людей
Відмінності та основи мотивації і натхнення людей
Що таке мотивація і що таке натхнення. Основні інструменти мотивації та ...
Реаліст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути
Реаліст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути
Хто такий реаліст і які бувають види реалістів. Як себе з ним вести і як ...
Новое youtube видео