Назад
Пунктуальність: що це таке і навіщо її виховувати??

Навигация по разделу
пунктуальность

Що таке пунктуальність і як її розвинути?

Що таке пунктуальність і як вона може залежати від типу особистості? Три техніки для тренування навички пунктуальності.

Вічні запізнення шкодять самому запізнився, оточуючим, відносинам, кар'єрі репутації і гаманцю. І начебто хочеться прийти вчасно, але весь час щось заважає: то будильник не задзвонить, то машина не заводиться, то колега відверне розмовою. Можливо, пунктуальність зашита в генах? Як перебудувати життя, щоб завжди приходити вчасно? Навіщо збирати "ранкову коробку"? У статті розповідаємо про особливості психіки «запізнених» і правила роботи над власною пунктуальністю.

Що таке пунктуальність?

Пунктуальність — особиста якість, що має на увазі здатність вкрай точно, методично, акуратно виконувати свої зобов'язання, слідувати встановленим правилам, виконувати домовлене в точно призначений час. Причому це не просто вміння стежити за часовими рамками, а повага до часу ІНШИХ і, відповідно, повага до людей . Особливо цінується пунктуальність в бізнесі, де вона визнається однією з головних корпоративних звичок і неодмінною якістю керівника.

Кожній культурі властиві специфічні норми поведінки , які складаються на підставі уявлень про час. Тому спілкування і взаємини людей в значній мірі залежать від того, як вони ставляться до часу, а також якими словами користуються для його опису.

Люди із західним менталітетом відносяться до часу як до дорогоцінного і навіть рідкісного товару. Адже Не дарма до часу, грошей, ресурсів, можливостями застосовні ті ж уточнення – їх можна розтратити, упустити, заощадити, відняти. Тому неповажне ставлення до часу-це негласне визнання в тому, що Ви належите до іншої культури.

В Японії Час носить менш «матеріальне» поняття. Японці менше переживають про те, скільки часу піде на ту чи іншу справу, зате намагаються його розподілити так, щоб точно слідувати традиціям. Знавці японської культури знайомі з контрастом між блискавичною швидкістю роботи японських працівників і любов'ю до неспішного споглядання квітів в саду.

Жителі інших країн також по-різному ставляться до пунктуальності. Німці відомі своїм педантизм і пунктуальністю, тому запізнення для них неприпустимі. Фіни, шведи, швейцарці відрізняються коректністю і надійністю, тому в пунктуальності не поступаються німцям. Ізраїльтяни і австралійці про зустріч домовляються заздалегідь, хоча допускають запізнення. Французи займають проміжне місце між надпунктуальними британцями та не надто пунктуальними італійцями.

Пройти тест на характер людини

Як і навіщо виховувати пунктуальність?

Непунктуальні люди не просто дратують, вони буквально доводять інших до сказу. Якщо інші недоліки можуть засуджуватися з гумором, то непунктуальність виняток. Як би не віджартовувався запізнився, довіра до нього падає. На особистому фронті це вганяє в стрес, псує відносини з близькими, шкодить репутації, позбавляє безлічі соціальних і професійних можливостей. А в рамках компанії – впливає на її прибутковість.

Пунктуальність – навик, який можливо натренувати. Планувати свій час, розставляти пріоритети і вирішувати проблему запізнень вчить Управління часом . Правила, які працюють у великих корпораціях, допоможуть організувати себе в побуті.

1. Знати свої і чужі особливості.

Чому одні люди завжди приходять заздалегідь, а інші ніколи не вміють себе організувати? Виявляється, це залежить від типу особистості. Психологи умовно ділять людей на 5 типів:

Раціонали - люди, які звикли відповідати за свої слова. Іноді занадто зациклені на пунктуальності, ніж створюють зайву напругу в колективі.

Ірраціонали або « запізнення » – схильні переоцінювати свої сили, робити необгрунтовано оптимістичні прогнози. Тому часто змінюють плани, не виконують обіцяне, зривають терміни, скасовують зустрічі тільки тому, що не надають значення часу.

Ексцентрики - вважають себе винятковими особистостями , спізнюються завжди, а на невдоволення оточуючих не звертають увагу. Часто запізнюються навмисно, щоб ефектно з'явитися перед усіма і ще більше підкреслити свою велич.

Невдахи - вічно потрапляють в незрозумілі ситуації, вибачаються, картають себе за незібраність. Як правило, приносять більше шкоди собі, ніж іншим.

Любителі термінів - шанувальники гострих відчуттів, для яких планування - нудна, марна робота. Щоб виконати роботу, їм потрібно влаштувати гонку з часом. Якщо ж битва програна, вони впевнено звалюють провину на колег, обставини, зламаний годинник.

Як з цим боротися? Враховувати ці особливості, коли призначаєте зустріч.

Пройти тест на тип особистості

2. Організувати свої обставини.

Підйом, збори на роботу або навчання, прогулянка з собакою, дорога на роботу і назад – в житті досить рутинних справ, які доводиться робити щодня. Ті, хто спізнюється завжди і скрізь, не замислюються, скільки часу реально йде на всі справи. Або виявляють зайвий оптимізм, не враховуючи все, що потрібно зробити.

Як з цим боротися? Навчитися планувати:

 1. Запишіть, скільки часу зазвичай витрачається на щоденні справи. В кінці все підсумувати.
 2. Порівняти із загальним часом, який зазвичай йде на збори. Якщо реальний час помітно більше, значить, ви щось не враховано.
 3. Переглянути список-наскільки реалістично вказано час? Можливо, забуті дрібні справи: чистку зубів, пошук гаманця або ключів для машини.
 4. Додати фактори, які знаходяться поза контролем: погоду, запізнення автобуса.
 5. Переписати кожен пункт списку на різнокольорові стікери, прикріпити їх на дошку на видному місці. Так стає видно, скільки справ дійсно належить зробити.
 6. Зробити частину ранкових справ ввечері: приготувати одяг, зібрати сумку, скласти документи, ключі від машини, парасольку, годинник в одну «ранкову коробку» і поставити її на видному місці. Часу на збори вранці піде набагато менше.

Такий прийом позбавить голову від запам'ятовування непотрібної інформації, допоможе не відхилятися від розкладу.

3. Переглянути своє ставлення до пунктуальності.

Звичка запізнюватися залежить від особистих якостей і виховання. Велику роль відіграє оточення, в якому ми росли. Якщо в сім'ї до точності ставилися без поваги, то в дорослому житті пунктуальність не вважається пріоритетним якістю.

Як з цим боротися? Якщо ж пунктуальність не ваш коник, потрібно переглянути свої звички:

 • Подумати про наслідки запізнень для себе і для оточуючих . Це можуть бути штрафи за перевищення швидкості, зірвані переговори, зіпсовані відносини з коханою людиною.
 • Встановити на телефоні додаток для ефективного тайм-менеджменту . На щастя, технології пропонують масу можливостей для тих, хто хоче продуктивно управляти часом: автоматично оплачувати квартплату, складати списки справ для всіх членів сім'ї, планувати свята, розподіляти справи за окремими категоріями.
 • Переглянути причини своїх запізнень. іноді причиною непунктуальності є не лише погана організація. Щоб докопатися до суті проблеми, потрібно зрозуміти, які вигоди ви отримуєте від запізнень. В одних випадках це бажання показати своє неповажне ставлення до співрозмовника, в інших – небажання йти на зустріч, в третіх – страх перед майбутніми змінами.

І ще: якщо вам не роблять зауваження про непунктуальність, це не означає, що іншим все одно. Просто з часом бажаючих зустрітися з необов'язковим людиною стає все менше.

Висновки :

 • Пунктуальність – це здатність опинитися в призначеному місці, в призначений час і в призначеному вигляді.
 • Найпростіший спосіб сподобатися людям – прийти вчасно.
 • У більшості випадків спрацьовує перевірений «дідівський» метод – закласти запас часу 10-15 хвилин мінімум.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Що таке Особиста ефективність і лайф-менеджмент? Як можна підвищити свою ...
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Що таке відверта розмова і як вона допомагає краще зрозуміти один одного ...
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Чим відрізняються між собою любов і пристрасть? Чи завжди вони уживаютьс ...
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Що таке сентиментальність показна і дієва? Чому корисно проявляти почутт ...
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Що таке парадокс? Парадоксальні методи для лікування фобій і позбавлення ...
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії ...
Новое youtube видео