Назад
Бритва Оккама: що це таке і коли її застосовують??

Навигация по разделу
бритва Оккама

Що таке бритва Оккама і чому вона все спрощує?

Що таке бритва Оккама? Як принцип бритви Оккама працює в бізнесі, програмуванні, психотерапії та особистому житті?

Одне з життєвих правил американського мільярдера Рея Даліо звучить так: «ускладнити може кожен, а спростити тільки розумний». Цю ж думку підтримує філософський принцип-бритва Оккама. У статті розповідаємо про походження гіпотези і випадках, коли бритви можна застосувати в роботі і в побуті.

Що таке бритва Оккама?

Бритва Оккама — це назва загального методологічного принципу ощадливості, озвученого монахом-схоластом Вільямом з Оккама. Основоположний теза "бритви Оккама «звучить так:»різноманіття не слід припускати без необхідності".

Відразу уточнимо, що принцип достатньої підстави був відомий ще з часів Аристотеля. У філософії під "бритвою" мався на увазі будь-який інструмент, який допомагав відсікати (голити) всі малоймовірні, неправдоподібні, занадто складні гіпотези. Але суть принципу полягає не в тому, щоб надмірно спростити теорію або зосередитись на пошуку примітивного пояснення. Бритва допомагає відкинути малоінформативні і малоймовірні концепції, уникнути надмірності, непотрібного нагромадження фактів.

Бритва Оккама – не аксіома, не закон, але дійсно призводить до правильних висновків. це, скоріше, рекомендація для випадків:

  • Якщо потрібно щось пояснити (принцип дії, схему), використовувати прості слова, не перевантажувати мова науковими термінами або складними оборотами.
  • Якщо є кілька працюючих способів, вибирати найпростіший.
  • Якщо потрібно щось довести, вибирати найкоротший логічний ланцюжок.
  • Якщо інформації недостатньо, перепитати і уточнити, а не будувати нескінченні припущення.

З гіпотези Оккама виведений ще один принцип – бритва Хенлона: «Не приписуйте злому наміру те, що можна пояснити звичайною дурістю або некомпетентністю».

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Коли бритва Оккама застосовується в науці?

Принцип бритви вважається основою логічного аналізу і містить важливий для науки тезу: не потрібно припускати чогось надприродного до тих пір, поки можливо обійтися природними поясненнями. Є й інше трактування:»серед усіх гіпотез, що пояснюють досліджуване явище, слід шукати найбільш просту".

Незважаючи на, здавалося б, тривіальність, принцип не є суто теоретичним, а застосовується у багатьох практичних сферах:

1. Економіка.

В економічній сфері принцип відображає дбайливе ставлення до ресурсів (матеріальних, біологічних, екологічних). Це стосується питань надлишкового виробництва, що вимагає утилізації великої кількості товарів.

2. Бізнес.

З декількох варіантів рішень або стратегій, вибирається найменш заплутаний. Для ведення переговорів досвідчені бізнесмени радять вибирати зрозумілі докази, Аргументи і вигоди.

3. Програмування (програмне забезпечення).

В IT-технологіях цей принцип розуміється так: потрібно намагатися зробити програму набагато простіше. Якщо програміст збирається додати якийсь новий код/метод/інструмент / процес, слід задуматися про майбутні переваги. Якщо вигоди немає, а програма ускладнюється, То навіщо додавати?

4. Психотерапія.

Дотримуючись принципу спрощення, психолог вибирає меншу кількість технік, якщо вони вирішують проблему клієнта. Якщо є можливість застосувати швидку і працюючу техніку, психотерапевт не відводить клієнта в глибини самокопання або неприємних переживань минулого.

Бритвою Оккама можна скористатися і в побуті. Наприклад, розібратися зі звичкою ускладнювати, накручувати себе і створювати нові проблеми.

Як застосувати бритву Оккама в звичайному житті?

Кожна дія, думка, емоція змінює життя на краще чи на гірше. Ось корисні на вигляд звички, які насправді можуть з'їдати внутрішню енергію.

1. Завзятість.

Як часто ми доїдаємо їжу, тому що не хочемо образити когось або продовжуємо доробляти роботу, хоча розуміє її безперспективність? Навіщо продовжуємо вкладатися у відносини, які давно зжили себе? Хоча в більшості культур завзятість вважається чеснотою, вона частіше заганяє нас у психічну пастку: ми витрачаємо життя на події, які вже втратили цінність.

Як цього уникнути? Час від часу переглядати свої цілі і співвідносити їх зі своїми діями. Можливо, вони давно викликають дискомфорт і не доставляють ніякого задоволення. Але ми робимо так, тому що»так треба".

Пройти тест на самооцінку

2. Перфекціонізм.

Дослідження Американської психологічної асоціації показали, що покоління XXI століття набагато більше піддається бажанню бути ідеальним. це не допомогло людям стати досконалими, зате стало ознакою або першопричиною тривожного розладу , обсесивно-компульсивного розладу. перфекціонізм не забезпечив успіху, зате підвищив шанси отримати депресію або розлад харчування.

Як цього уникнути? Відмова від перфекціонізму в будь-якому випадку покращить фізичне та психічне здоров'я . Адже відчути себе гідним або значущим можливо і без ідеальності.

3. Багатозадачність.

Графа «багатозадачність» стала обов'язковою характеристикою в резюме. Але ефективно працювати в такому режимі можуть тільки 2% людей. Інших звичка тримати все в голові, читати і писати на ходу, говорити про справи і обідати з сім'єю призводить до сумних результатів: від стресу до аварій на дорогах. Тому що всупереч стереотипам наш мозок може сконцентруватися тільки на одному завданні.

Як цього уникнути? працювати над своєю концентрацією і відстежувати моменти, коли режим багатозадачності включається автоматично. Наприклад, закрити на комп'ютері зайві вкладки, під час відпочинку відключити гаджети, перевіряти електронну пошту вранці і ввечері.

4. Я все зроблю сам (невміння просити про допомогу).

Попросити допомоги чи Поради для деяких вважається важкою або навіть неможливою справою. Хтось не хоче опинитися залежним, хтось боїться відмови, хтось слідує девізу «кожен сам за себе». Але звернення за допомогою – це одна з основ взаємодії в суспільстві. Адже спільно можна зробити те, чого ніколи не зробиш поодинці.

Як цього уникнути? прийняти як даність, що жодна людина не самодостатня. Для тренування щодня звертатися до когось з невеликим проханням і допомагати самому.

Іноді наведені вище звички підштовхують людей до позитивної роботи, допомагають домогтися успіху. Але якщо вони крадуть радість від життя, з ними потрібно боротися. Так що коли в черговий раз захочеться перейти від простого до складного, варто згадати слова Зигмунда Фрейда: «іноді банан – це просто банан». І крапка.

Висновки :

  • Бритва Оккама - це не Пошук примітивного рішення, а уникнення нагромадження рішень.
  • Мета «бритви» – нагадати про необхідність економити ресурси і зусилля.
  • Якщо просто заспокоїти мізки, це вже наблизить до відчуття щастя.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео