Назад
Психофізіологія: що це таке, походження та основні теорії

Навигация по разделу
психофизиология

Що таке психофізіологія і які її головні теорії?

Що таке психофізіологія? Чому це наука про зв'язок тіла, психіки та мозку? Які питання вивчає, які методи використовує?

Нещодавно компанія Coca-Cola представила «розмовляючу» рекламу, надруковану на плакатах. Звичайно, самі по собі постери нічого не розповідають. Але зображують моменти, які асоціюються з конкретними звуками. Наприклад, при погляді на зображення з відкривається банкою газованої води, мозок сам генерує звук клацання. І це не фантазії маркетологів. Це один з наукових феноменів, якими займається наука психофізіологія.

Що таке психофізіологія?

Психофізіологія-наукова дисципліна на стику двох фундаментальних наук: психології та нейрофізіології. Перша досліджує явища нашого ментального світу: пам'ять , сприйняття , уява . Друга вивчає інженерію мозку: як мозок обробляє інформацію, передає команди органам, контролює сон. Ці дві сфери тісно пов'язані. Психофізіологія якраз вивчає:

 • Як робота клітин мозку (матерії) породжує психічні та фізіологічні процеси?
 • Як утворюються думки, нові ідеї, фантазії?
 • Як створюються, формуються і відмирають нейронні зв'язки?
 • Як ми аналізуємо варіанти та приймаємо рішення ?
 • Чому деякі події викликають сльози,а інші-посмішку?
 • Як мозок керує м'язами, координує роботу органів, налаштовує біологічний годинник?
 • Чому одна людина легко вивчає кілька мов,а інша не може навчитися читати?
 • Нарешті, найголовніший предмет вивчення: як всередині матерії мозку утворилося свідомість ?

Психофізіологія-один з напрямків нейронауки, всередині якого склалися окремі напрямки:

 • Диференціальна - вивчає біологічні передумови для індивідуальних відмінностей.
 • Когнітивна - вивчає основи пізнавальної діяльності.
 • Професійна - вивчає конкретні властивості людини, які знадобляться для професії.
 • Нейронні моделі сприйняття - вивчає кодування сигналів для передачі по нервах.
 • Організації рухів - вивчає основні види рухових функцій.
 • Прикордонних станів - вивчає невротичні стани, пов'язані з опроміненням.
 • Дитяча - вивчає «дитячі» синдроми і симптоми методами, пристосованими до дитячого віку.

Психофізіологія використовує новітні методи дослідження: функціональне сканування мозку за допомогою високочутливої томографії та електроенцефалографії, реєстрацію та аналіз руху очей, електричні коливання м'язової тканини та інші. Але всі вони досліджують тільки властивості матерії. Можна вставити в мозок електроди або» нашаткувати " його на пластини нано-товщини, але це не дасть інформації про що відбуваються в ньому процесах. Так що сьогодні способів дізнатися: що відбувається в голові людини під час мислення, звідки береться музика або сни, ще не існує.

Пройти тест на тип сприйняття

Історія виникнення.

Вивчення мозку сьогодні мало не наймодніша тема. Але інтерес до неї виник ще за часів античності. Проблема співвідношення матерії і свідомості описана в роботах Платона, Аристотеля, Фоми Аквінського, Ф.Бекона, Декарта. Причому думки вчених мали досить широкий діапазон: від» особливої духовної реальності «до»високоорганізованої матерії".

Новий виток інтересу до науки припав на 20-ті роки XX століття а. але найбільш активно вчені почали вивчати роботу мозку після двох Світових воєн, коли з'явилося багато хворих з ураженнями голови. Сам термін "психофізилогія" вперше був використаний в 1949 році в публікації канадського нейропсихолога Дональда Хебба. Знаковими для цієї галузі науки вважаються роботи Л.С. Виготського, А. Р. Лурія, б. в. Зейгарник, П. К. Анохіна. Сучасні результати досліджень зводяться до того, щоб спробувати зрозуміти, як працює людський мозок і створити його машинну аналогію.

Причинно-наслідковий зв'язок емоція-дія стала базою для прикладного нейромаркетингу . Експерти виділили чотири емоційно-потужні стани: щастя , смуток , страх, огида. Ці базові емоції викликають найбільш передбачувані фізіологічні реакції: вони спонукають людину зробити цілком очікувані дії. Щастя, наприклад, викликає бажання "поділитися", смуток пробуджує співпереживання, а страх підвищує лояльність. Цей нейрофізіологічний інструментарій великі компанії використовують для збільшення продажів.

Але «зворотній зв'язок» тіло-мозок набагато складніший і міцніший, ніж здається. Так, пацієнтів після інсульту реабілітують за допомогою екзоскелета. Після крововиливу в мозок його функції частково порушуються. Застосування екзоскелета дає мінімум дві переваги. По-перше, з його допомогою людина може відпрацьовувати руху, які у нього не виходять. По-друге, рухи кінцівок посилають нервові імпульси в мозок і допомагають йому «включитися». Так поступово може відновитися мова, координація, положення в просторі.

Головні теорії психофізіології.

Кількість методів і можливостей дослідження мозку дозволяють вченим регулярно видавати нові факти про людину. Одна з шокуючих новин-спростування теорії Нобелівського лауреата Роджера Сперрі про» правопівкульні «і» лівопівкульні " здібності. Насправді обидві півкулі задіяні однаково. Справа не в їх «розвиненості», а в кількості нейронних зв'язків.

Є й інші теорії, які спростовують усталені уявлення про головний мозок. Які ще цікаві факти дає нам нейронаука:

 • Нервові клітини насправді відновлюються – цей процес називається нейрогенезом.
 • Рівень інтелекту не залежить від розміру мозку.
 • Головне призначення мозку – навчання.
 • Стан тіла впливає на сприйняття зовнішнього світу набагато сильніше, ніж здається.
 • Мозок може фіксувати інформацію в обхід свідомості.
 • Мозок сам приймає рішення, а потім «переконує» нас, що це наш вибір.
 • Насправді мозок використовує свій потенціал на 100% (а не на 9-10%, як це вважали раніше).
 • Розвиток мозку в 25 років не закінчується, але розумові здібності залежать від його пластичності.
 • Наша пам'ять не погіршується, просто не справляється з такою кількістю інформації.
 • Психіка реагує на словесні образи точно так же, як і на удар палицею по голові.
 • Прикладання долоні до хворого місця зменшує біль приблизно в 3 рази.

Один з найбільш показових психофізіологічних процесів – це мотивація. Вона управляє поведінкою людини, надає енергію, підсилює організованість, концентрацію, активність. Одним з найдивовижніших є дзеркальні нейрони, які керують нашою здатністю до емпатії.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Як зміцнити дзеркальні нейрони і розвинути емпатію?

Навіть якщо ми не посміхаємося, м'язи обличчя реагують на чужу посмішку – це доведений факт. Під час дослідження, проведеного вченими, людина повинна була стискати в зубах олівець і спостерігати за іншими людьми. З'ясувалося, що зафіксовані таким чином м'язи обличчя не могли реагувати, а людина в результаті гірше розпізнавав чужі емоції.

Вся справа в дзеркальних нейронах. Ці особливі клітини кори великих півкуль допомагають нам» приміряти " чужі рухи і емоції. Сенс рухових дзеркальних нейронів в тому, щоб повторювати рухи іншого і вчитися самому. Емоційні дзеркальні нейрони допомагають відчувати те саме, що і інша людина.

Емпатія допомагає зрозуміти інших людей. Здатність співпереживати не передається у спадок і не залежить від рівня інтелекту. Емпатія-це дуже людська якість, обумовлена нормами людського співжиття і моральними цінностями. Змусити себе співчувати неможливо. Звичайно, можна послатися не недолік дзеркальних нейронів. Але можна навик емпатії розвинути.

Пройти тест на емпатію

1. Тренуватися.

Емпатії можна навчитися, читаючи книги, спілкуючись, переглядаючи фільми чи вистави. Наприклад, переглядати для тренування психологічні фільми і ставити себе на місце головного героя. Можна ставити фільм на паузу в моменти складного вибору, що змінюються обставин і подумати, як би ви вчинили в аналогічній ситуації. Це буде корисна тренування.

2. Шукати людину.

Цей прийом для загострення емпатії бере початок в буддійських практиках: Проведіть день з думками про людину, яка доклала руку до вашої повсякденності. Наше життя безпосередньо пов'язане з життями інших, невідомих людей: продавцями, водіями тролейбусів, майстрами-ремонтниками. Спілкування з незнайомцями розкриває емпатичний потенціал. Можна не просто знайомитися з різними людьми, а й долати бар'єри: расові, релігійні, національні.

3. Вчитися слухати.

Це означає не просто бути присутнім поруч, а чути свого співрозмовника, спробувати зрозуміти сенс його суджень. Також корисно "слухати" очима-звернути увагу на мікроміміку співрозмовника. Мікровираження особи тривають миті, зате допомагають розпізнати справжні емоції.

4. Поставити себе на місце співрозмовника.

Цей універсальний прийом допомагає не тільки зрозуміти співрозмовника, але реагувати на його слова правильними питаннями і зауваженнями. Розуміючи переживання співрозмовника, легше схопити саму суть і реагувати правильно – так, що людині захочеться розповідати ще більше.

5. Допомогти співрозмовнику відчувати себе вільно.

У напружені моменти можна кивнути співрозмовнику, зробити відповідний жест, щоб спонукати його говорити далі. Але при цьому усунути будь-які відволікаючі фактори: не клацати кнопкою ручки, не шарудіти папером, вимкнути дзвінок телефону.

6. Вслухатися в загальний зміст, а не окремі слова.

Мабуть, найскладніше – спробувати вловити загальний зміст, а не відволікатися на окремі фрази або вирази. Концентрація уваги і відсутність відволікаючих звуків напевно допоможуть побачити картину цілком.

7. Стежити за невербальними сигналами.

Рухи очей, хрускіт пальців, нервовий смішок, прискорене дихання – все це впроваджується в загальний контекст спілкування. Іноді рухи тіла можуть дати більше інформації, ніж вимовлені слова. А все тому, що орієнтовані на несвідоме і сприймаються нами на більш «тонкому» рівні.

8. Зберігати дистанцію.

На думку з.Фрейда люди з емпатичними здібностями легко пропускають чужі емоції через себе. Ось тут потрібно бути обережним. Іноді занадто інтенсивне співпереживання підштовхує слухача до того, щоб уберегти співрозмовника від сильних переживань. Разом з переживаннями чужого болю, горя, травмуючих подій це може стати важким випробуванням для слухача.

9. Не перестаратися.

Емпатія, звичайно, справа благородна. Але іноді в пориві співпереживання ми забуваємо запитати співрозмовника, чи потрібна йому активна підтримка. Найкраще, що можна зробити в такому випадку – запитати його безпосередньо. Не тиснути, не уточнювати, не наполягати. І піти, якщо іншій людині просто хочеться побути на самоті.

Психофізіологія дає нам багато нових фактів щодо того, як працює мозок. Але в основному-це надзвичайно занудна робота з цифрами, обробка і аналіз хитромудрих алгоритмів, повторна перевірка отриманих даних і винахід нових способів дослідження тіла людини.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою ...
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Хто такий оратор і якими якостями він повинен володіти? 6 порад як підго ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Що таке вумбілдинг і як він пов'язаний з різними вправами для зміцнення ...
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами завжди була дуже актуальна тема, а в нин ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Що таке пофігізм і чому це поняття вважають негативним? Які види пофігіз ...
Новое youtube видео