Назад
Різні теорії мотивації, поняття мотивації

Навигация по разделу
теории мотивации

теорії мотивації, від основ до наших днів

мотивація – один з процесів психології, що підштовхує людину до вчинення дій. Але це тільки одне з визначень, існують безліч теорій мотивації

Перед тим як приступити до розгляду теорій, визначимо значення слова мотивація.

Мотивація  - один з процесів психології, що підштовхує людину до вчинення дій. Мотивація є головним фактором у створенні поведінки і спрямована на задоволення власних потреб.Простіше кажучи, мотивація це двигун до дії.

Теорії мотивації почали вивчати з давніх часів.

На сьогоднішній день їх нараховано кілька десятків.

існують мотивації різних видів:

  • Зовнішня;
  • Внутрішня;
  • Позитивні та негативні;
  • А також стійка і нестійка.

Зовнішня мотивація визначається зовнішніми факторами. Наприклад, знайомі поїхали за кордон, і людина починає збирати кошти на поїздку.

Внутрішня мотивація зароджується незалежно від зовнішніх факторів. Наприклад, людина давно хотів поїхати за кордон, виходячи зі своїх особистих міркувань.

Позитивна ґрунтується на позитивних стимулах. Наприклад,»отримаю хорошу оцінку в школі, батьки подарують велосипед".

Негативний , навпаки, заснована на стимулах негативних. Наприклад,»якщо буду погано вчитися, батьки нічого не подарують".

Стійкий мотивація обумовлена потребами людини. Наприклад, втамувати спрагу і відчуття голоду.

Нестійкий потребує постійної зовнішньої підтримки.

Мотиваційні основи часто використовуються в організаціях з метою стимулювання персоналу до роботи.

Отже, розглянемо найбільш популярні.

Теорії мотивації.

Одними з перших стали  теорія автомата і  Теорія прийняття рішень .

Теорія автомата пояснює поведінку тварин, а теорія прийняття рішень & 8212; поведінка людей. При більш докладному вивченні цих теорій, психологи прийшли до висновку, що тварини і люди досить схожі в емоційному плані, формах поведінки, інстинктах і потребах.

Успіхом користується теорія мотивації Маслоу.

На підставі того, що всі люди потребують певних речей, психолог з Америки Абрахам Маслоу виявив шість рівнів потреб людини. Причому кожен рівень, який слід нижче попереднього, зароджує мотивацію на більш високому рівні. Розглянемо їх, починаючи з самого нижчого.

  • Перший рівень – фізіологічний. Це первинні потреби людини, такі як їжа, дохід, комфорт;
  • Другий рівень – рівень безпеки. Потреба захищати себе від недоброзичливців, шкоди та інших поневірянь;
  • Третій рівень &8212; Любов і почуття приналежності. Виражається в бажанні бути комусь потрібним: створити сім'ю, завести друзів, колег по роботі;
  • Четвертий рівень &8212; Достаток, шана. Віднесемо сюди визнання суспільства, статус, похвалу;
  • П'ятий рівень &8212; рівень знань. Виявляється цікавість і інтерес до нового;
  • Шостий рівень – самореалізація. Це потреба в розкритті свого творчого потенціалу.

Ієрархія рівнів Маслоу показує, що поки людина не доб'ється почуття задоволення перших рівнів, не виникне мотивації переходити на наступні. Причому в фізіологічному рівні і рівні безпеки, ми потребуємо сильніше інших, так як від них безпосередньо залежить процес життєдіяльності.

Теорія К. Альдерфера схожа з теорією а.Маслоу. Альдерфер також розбиває потреби по групах, розставляючи їх в ієрархічному порядку, але ділить всього на три рівні: існування, зв'язку і зростання.

Рівень існування має на увазі потребу у виживанні, рівень зв'язку – у відособленості, а зростання – в готовності до навчання і пізнання нового. Згадаймо як Маслоу в своїй теорії передбачив рух в ієрархії потреб знизу вгору; тут же рух може рухатися в обидві сторони: якщо не задоволена потреба нижчого рівня, то вгору, а якщо не задоволена потреба вищого рівня, то вниз. Проте, теорія Альдерфера включає в себе і рух в обидва напрямки, що дає шанси виявити в поведінці людини нові можливості мотивації.

Однак в 1959 році вході своїх досліджень Фредерік Герцберг спростував той факт, що задоволення потреб підсилює мотивацію до дій. Він стверджував зворотне &8212; в залежності від мотивування людини, його настрій і емоційний стан коливається в бік задоволеності або невдоволення своїми діями.  Теорія Герцберга виділяє дві групи, які впливають на задоволеність людини своєю роботою &8212; гігієнічні та мотивуючі фактори.

Гігієнічні (по іншому їх називають фактори «здоров'я») включають в себе безпеку, статус, правила, ставлення колективу, режим роботи, розпорядок робочого дня і т.п. такі умови здатні знизити почуття невдоволення роботою.

Мотиваційні або задовольняючі фактори . Ними можуть бути відповідальність, досягнення, визнання, кар'єрне зростання. Адже саме ці причини спонукають працівників викладатися по повній.

Але багато вчених не підтримали вищевикладену теорію, знаходячи її недостатньо обґрунтованою. Теорія Герцберга не врахувала ряд моментів, які можуть змінюватися в залежності від тієї чи іншої ситуації.

Взявши до уваги всі аспекти, були створені процесуальні теорії мотивації, де крім потреб враховується: які зусилля людина докладає для досягнення мети, сприйняття ситуації і вжиті дії.

У сучасній управлінській діяльності найбільш популярні чотири  процесуальні теорії мотивації : теорія очікування, теорія рівності та справедливості, теорія постановки цілей, теорія стимулювання
теорія очікування (К.Левіна, Е. Лоулера. В. Врума та ін.)

Включає в себе ряд очікуваних обставин: очікування того, що підсумковий результат вартий витрачених зусиль, очікування винагороди за досягнуту мету, а також очікування саме того розміру винагороди, на який людина розраховувала з самого початку, тобто який би відповідав очікуваному.

Теорія рівності та справедливості Стейсі Адамса.

Говорить про те, що в робочому процесі людина порівнює свою працю і отриману за нього плату з тими ж факторами інших працівників. Провівши порівняльну характеристику, людина формує рівень своєї подальшої самовіддачі. У разі винагороди, що не відповідає очікуванням, він буде вкладати менше зусиль в робочий процес; якщо ж винагорода гідне, значить, праця виправданий, і ймовірність того, що він готовий працювати з подвоєною силою, зростає.

Теорія постановки цілей.

Поведінка людини безпосередньо залежить від цілей, до яких вона прагне. Відзначимо, що якість роботи залежить також від рівня її складності, специфіки і прийнятності.

Теорія моральної та матеріальної мотивації .

Моральна звернена до визнання суспільством. Наприклад, отримавши за хорошу роботу грамоту, людина з подвоєною силою приступить до роботи, розраховуючи отримати статус кращого працівника. Це і буде моральним стимулюванням.

Матеріальна, мабуть, найважливіша частина в мотивації, яка спрямована на матеріальне заохочення співробітника.

Отже, вище були представлені найбільш чільні з теорій , але проведемо короткий огляд ще трьох діячів, які грають важливу роль в даній області.

А. Н. Леонтьєв виділив дві головні величини для мотивації & 8212;  спонукання і смислоутворення.

Г. Мюррей вирішив, що в корені всього лежить два поняття &8212;  потреба з боку особистості і тиск зовнішнього.

Д. Макклелланда поставив в основу своєї теорії три групи потреб:

У владі, в успіху і причетності. Зіставивши компоненти потреби в повазі і самовираженні, психолог ввів нову похідну &8212; потреба у владі.

На основі вищевикладеного прийдемо до висновку, що мотивація людини досить складна система, біля витоків якої як психофізіологічні, так і гостросоціальні елементи. Все це варто враховувати при проведенні аналізу того чи іншого індивіда.

Зараз читають
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Настрій: що це таке і від чого залежить??
Що таке настрій і які фактори можуть на нього впливати? Які види настрою ...
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Оратор: хто це такий і як ним стати??
Хто такий оратор і якими якостями він повинен володіти? 6 порад як підго ...
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка з урахуванням його темпераменту??
Як підкорити чоловіка, якщо він холерик, флегматик, сангвінік або меланх ...
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Вумбілдинг: що це таке, навіщо потрібен і основні вправи
Що таке вумбілдинг і як він пов'язаний з різними вправами для зміцнення ...
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами: проста схема, яка допоможе стати багатшими кожному
Управління особистими фінансами завжди була дуже актуальна тема, а в нин ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Пофігізм: що це таке і 3 способи стати реальним пофігістом??
Що таке пофігізм і чому це поняття вважають негативним? Які види пофігіз ...
Новое youtube видео