Назад
Уява: що це таке і 7 способів його розвинути

Навигация по разделу
воображение

Що таке уява і як її розвивати?

Що таке уява і які види бувають? 7 відмінних методик як розвивати уяву від найпростіших до незвичайних

У числі навичок дорослої людини уяву незаслужено відсувається на другий план, асоціюючись з проявом дитинства. У процесі працевлаштування від претендентів потрібно стресостійкість, комунікабельність, нікому незрозуміла креативність, але тільки в рідкісних випадках уяву.

Хоча, якщо так розібратися, саме від цієї якості залежить успішність людини, його здатність досягати результатів. Що ж такого особливого в уяві? Чим воно так важливо для кожного з нас? Чи можна його розвивати цілеспрямовано, і що для цього необхідно?

Що таке уява?

Уява — це здатність фантазувати, подумки представляти неіснуючі процеси, явища і предмети. Наукова формулювання цього терміна не сильно відрізняється від побутової. Уява в психології – психічний процес формування образів , раніше не знайомих людині. Може здатися, що це дитинство, але при більш пильному розгляді стає очевидно, що від уяви залежить вся цивілізація.

Важливий компонент уяви – візуалізація . Наприклад, гравітаційна взаємодія часто представляють у вигляді вигнутої сітки, в якій розташовані планети і зірки. Реально гравітацію ніхто не бачить, але завдяки цьому зображенню вдається візуалізувати деякі процеси. Не можна розглянути будову атома або електричний струм, але ми їх малюємо в підручниках з фізики, щоб учням і студентам легше було засвоїти цей матеріал. Допомагає уява, що перетворює складні процеси в красиві кульки з плюсами і мінусами або мініатюрні блискавки, що рухаються по електричних ланцюгах.

Коли фізики зображують електрон, що обертається навколо атомарного ядра, вони стовідсотково візуалізують плід своєї уяви , адже електрона як такого немає. Є електронне хмара, в якому компоненти хаотично рухаються, поєднуючи властивості хвилі і частинки. Але це явно не кульки, які зображені в підручнику.

Пройти тест на тип сприйняття

Якби не уява вчених і вчителів, такі Б картинки так і не з'явилися, а учням довелося б вникати в складні формули, що описують закономірності мікроскопічного світу. Але уява творить чудеса і перед очима з'являється атомарне ядро, схоже на круглу виноградне гроно, що складається з нейтронів і протонів. А навколо них, подібно маленьким місяцям, обертаються сферичні електрони. Все чітко, зрозуміло, просто і стовідсотково вигадано завдяки уяві.

Крім того, є ще один «дорослий» аспект розвиненої фантазії. ця навичка допомагає досягати успіху. Справа в тому, що людині простіше отримати той результат, який він встиг подумки уявити. Наприклад, якщо боксер програв ще до початку бою, він навряд чи виграє під час сутички. Людина, яка налаштувала себе на поразку, ніколи не досягне успіху. Тому багато спікерів і мотиваційні автори, такі як Брайан Трейсі, Хел Елрод, Ентоні Роббінс та інші, стверджують, що людям необхідно щиро вірити в успіх, візуалізувати в своїй уяві ті результати, які вони хочуть отримати.

Всі ми знаємо фразу, що «думки матеріальні». Як мінімум, два закони Всесвіту допомагають уяві впливати на життя людини. по-перше , це Закон відповідності, адже людина формує саме те оточення, яке відповідає його думкам, словами і діям. по-друге , закон тяжіння , який фактично повторює попередню закономірність. Люди притягують до себе те, у що вони вірять, що намалювало їх уяву.

Яскраві приклади-це ефекти плацебо і ноцебо, добре відомі медичним працівникам. Перший ефект пов'язаний зі здатністю пацієнта одужувати тільки завдяки вірі. Ефект ноцебо, ще більше доводить силу уяви, будучи протилежністю плацебо. Лікарі давно помітили психосоматичний характер багатьох хвороб. У деяких випадках пацієнт буквально придумує захворювання, яке спочатку з'являється в його уяві, а вже потім викликає реальний дискомфорт і симптоми.

Відомий французький психолог і фармацевт Еміль Куе запевняв, що в процесі боротьби сили волі з уявою, переможцем виявляється друге. Ці думки послужили відправною точкою для вчення про афірмації - самонавіювання з метою поліпшення життя і досягнення успіху. Так що, роль уяви в житті людини дуже велика і йде далеко за сферу творчості. Ця навичка допомагає всім, від представників найпростіших професій і до перших осіб держави.

Оскільки людей багато, зустрічаються різні темпераменти і типи особистості , пов'язані зі швидкістю протікання психічних процесів, то і такий навик, як уява, може помітно відрізнятися за силою свого прояву. Розберемо його класифікацію і можливі варіанти.

Пройти тест на темперамент

Види уяви

По активності людини в процесі придумування образів, буває уява мимовільне (пасивний) і довільне (Активний). За ступенем творчого потенціалу можна виділити такі види уяви, як продуктивний (творчий) і Репродуктивне (відтворює).

Якщо людині, проти його волі, регулярно приходять погані думки, що малюють похмурі картини розвитку подій, то мова йде про пасивному уяві. Якщо ж хтось займається спрямованим самонавіюванням, наприклад промовляє афірмацію і пробує уявити себе в ролі успішної людини, то це активна уява.

Художник, створюючи новий шедевр, задіє весь свій творчий потенціал, привносячи в цей світ щось абсолютно нове. Вчений або винахідник, здійснюючи черговий прорив, також користується продуктивним уявою, представляючи те, чого ще раніше ніхто не бачив. Але менеджер великої фірми, мріючи про те, як із зарплати зможе купити собі новий автомобіль, нічого інноваційного не робить. Його уява репродуктивна, оскільки фантазії малюють вже відомий транспортний засіб. У будь-якому випадку така візуалізація корисна, оскільки мотивує людину на конкретні дії.

Щоб уява приносила користь, необхідно навчитися ним правильно користуватися, а ще розвивати і посилювати його.

Як розвинути уяву?

Будь-який навик піддається поліпшенню. Уява розвивається подібним чином, як і комунікабельність , лідерство або уважність. Головна порада в цій справі-практика. Під лежачий камінь вода не тече. Тільки щоденна праця приносить плоди. Якщо людина шукає способи, як розвивати уяву, йому необхідно їх випробувати в процесі практики. Нижче перелік прийомів, які допомагають поліпшити фантазію і навчитися малювати в думках цікаві та унікальні образи.

1. Читання книг і перегляд освітніх телепередач

Навіть найкреативніші з нас повинні черпати натхнення . Щоб розум представив щось абсолютно нове, в сірій речовині повинні сформуватися оригінальні нейронні зв'язки, яких раніше ні у кого не було. Це відбувається лише в процесі отримання нової інформації та досвіду. Уява залежить від інтелекту людини. Масштаб фантазій ерудита і дурного людини відрізняються.  Чим більше хтось знає, тим частіше у нього формуються несподіваних зв'язку між нейронами, тим розвиненіше уяву.

Пройти тест на півкулі мозку

2. Активна візуалізація

Хороший прийом для розвитку уяви – візуалізація текстів і аудіозаписів. Читаючи книгу або слухаючи її в форматі аудіо, можна малювати барвисті картини в своїх фантазіях, візуалізуючи те, про що йде мова. Чим яскравіше будуть ці образи, тим сильніше задіюється уяву, і тим краще воно буде розвиватися. Цей прийом особливо хороший при читанні казок, коли дорослі можуть разом з дітьми промовляти основні моменти, представляти головних героїв і лиходіїв твору, приписуючи їм певні характеристики і якості, про які в казці немає ні слова.

3. Фіксування навколишніх подій

Спостережливість дуже корисна для уяви. Завдяки цій якості людина вчиться активніше сприймати інформацію. Він отримує більше знань і досвіду. Хороший прийом – ведення особистого щоденника , в який записуються різні події. Це допомагає накопичувати більшу кількість даних, які дають можливість розширити світогляд. На відміну від книг, що відображають застарілу інформацію, спостережливість дозволяє отримувати актуальні знання, які застосовні в поточний час.

4. Інтелектуальні ігри

У нашому суспільстві популярні ігри, що вимагають задіяти уяву. Яскравий приклад-» крокодил", в якому необхідно зображати будь-які предмети або явища, при цьому абсолютно не підказуючи, про що йде мова. Ця вправа дуже добре розвиває фантазію і вміння візуалізувати. Також корисно грати в» вигадника", розповідаючи іншим учасникам придумані історії, які доповнюються в процесі гри. Ще цікавіше пограти в» асоціації", намагаючись знаходити паралелі між загаданими словами і реальними образами.

5. Творчість

На першому місці, все-таки, креативна сфера людського життя. творчість допомагає розвинути уяву краще за всіх інших прийомів і методів. Це може бути живопис, проза, поезія, спів або танці, різьблення по дереву, гончарне ремесло, орігамі або макраме, вишивка, в'язання, створення аплікацій, виготовлення ляльок, гра на музичних інструментах. Залучення до мистецтва, в будь-яких його формах і проявах, значно підсилює творчий потенціал людини, допомагає нестандартно дивитися на світ, генерувати незвичайні ідеї і образи.

6. Мобільні додатки

Світ немислимий без Інтернету і гаджетів. Якщо вони вже заполонили наше життя, то необхідно навчитися отримувати від цього сусідства максимальну користь. Уява та інші навички можна розвивати за допомогою всіляких мобільних додатків. При бажанні можна знайти, скачати і встановити десятки ігор, що підсилюють інтелект і творчі здібності людини. Замість того, щоб зависати в соціальних мережах, перегортаючи однотипні паблік, або грати в гонки і шутери, краще приділити трохи часу для саморозвитку , формуючи вдосконалену версію себе.

7. Спілкування з творчими людьми

Важко розвивати уяву серед людей, яким це не цікаво. Як правило, креативні особистості, потрапляючи в прагматичне суспільство, моментально стають «білими воронами». А все несхожі-це завжди лузери. Відповідно, бажаючи уникнути насмішок, ще зі шкільної лави, люди починають стримувати свій потенціал , цілеспрямовано стаючи такими як всі. Це їх помилка, адже вони спочатку вище сірої маси. Щоб відчувати себе» в своїй тарілці", необхідно шукати спілкування з такими ж фантазерами і мрійниками, посилюючи таланти один одного.

Пройти тест на тип особистості

Уява дуже корисна в будь-якому віці. У дитинстві воно допомагає з інтересом проводити час, в юності забезпечує кращим розумінням світу, а дорослій людині необхідно для кар'єрного і професійного зростання. Ця навичка стане в нагоді як на роботі, так і в сім'ї або з друзями. З огляду на ці факти, слід більше уваги приділяти творчому розвитку, посилюючи свій потенціал, адже нестандартне мислення означає успіх.

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео