Назад
Галюцинації: що це таке, їх види та причини виникнення??

Навигация по разделу
галлюцинации

Що таке галюцинації і які бувають?

Що таке галюцинації? Як виникають слухові галюцинації? Як розрізняти голоси внутрішніх субособистостей, домовлятися і управляти кожною з них?

Багато хто вважає галюцинації тривожним знаком і ознакою психічного розладу. Але неврологи стверджують, що від 5% до 10% здорових людей чули «голоси» або мали інший містичний досвід. Чи завжди Внутрішні голоси-це галюцинації? Хто розмовляє всередині нашої особистості? Як домовитися і подружитися зі своїми внутрішніми радниками? Відповіді, поради та стратегії – в статті.

Що таке галюцинації?

Галюцинації — це несвідомо виникають у неспання людини яскраві відчуття і образи, які з'являються без реального подразника. Причому людина навіть не усвідомлює обману, тому що його відчуття дуже навіть реальні. І немає жодного способу, щоб переконати його в тому, що галюцинації – тільки гра мозку. Слово походить від латинського « Hallucinatio » – « марення », « бачення " і спочатку використовувався для описів « бродять ночами духів ».

Причини виникнення галюцинацій бувають різні. Це можуть бути серйозні психічні розлади , неврологічні захворювання або пошкодження мозку. Галюцинації трапляються у психічно здорових людей після вживання алкоголю, наркотиків , психотропних або галюциногенних препаратів. іноді причина в сильному перевтомі , віковому порушенні, хронічному недосипі, стані крайнього збудження, релігійного екстазу, передчуття чогось важливого.

Пройти тест на психічні розлади

Іноді відчуття дратують, викликають агресію, часом стають просто нестерпними для хворого. Але іноді бувають досить приємними. Наприклад, деякі тактильні галюцинації викликають приємні еротичні відчуття аж до оргазму. Приходять образи скрашують самотність самотнім людям, дарують їм позитивні емоції . Іноді галюцинації рятують людям життя. Нерідко альпіністи або спортсмени-екстремали розповідають про появу внутрішніх голосів під час складних ситуацій. Причому голоси не просто розмовляють, а допомагають вижити в екстремальній ситуації.

Види галюцинацій.

Розрізняють галюцинації:

 • Справжні - коли людина сприймає галюциногенні образи як частину реального світу і не може відрізнити їх від реальності. Тобто ці образи знаходяться в межах досяжності органів почуттів. Приклад: бігають по тілу комахи, присмак отрути в їжі.
 • Помилкові або псевдогалюцинації - коли предмет, що викликає галюцинації, знаходиться поза досяжністю органів чуття. Людина відчуває внутрішні образи як щось чужорідне, що приносить йому дискомфорт. Приклад: людина бачить пейзажі з Марса, чує чужі думки.
 • Галюцинації Боне - фантомні відчуття в втраченому органі. Приклад: чіткі візуальні картинки, цілі батальні сцени або силуети в поле зору людей, повністю втратили зір.
 • Гіпнопомпічні - трапляються в прикордонному стані між неспанням і сном. Це може бути сонний параліч, коли після прокидання людина деякий час не може рухатися. Або поза-тілесний досвід-відчуття виходу з власного тіла.
 • Позитивні - коли людина бачить-нюхає-відчуває те, чого не існує в реальності.
 • Негативні - коли людина не помічає того, що дійсно присутній в реальності.
 • Елементарні - окремі безглузді фрагменти зображень, уривки фраз, неясні звуки.

Якщо класифікувати справжні галюцинації, види поділяються за формою сприйняття: слухові (чує звуки), вербальні (чує людську мову), зорові, нюхові, смакові, тактильні, комплексні (одночасно впливають на кілька органів).

Аудіальні галюцинації: причини та наукові докази.

Що таке галюцинація вчені з'ясовують вже більше ста років. Хоча приклади в історії існували і раніше. Найвідомішою історичною особою, якою керували Внутрішні голоси, була Жанна д'арк. Причин виникнення цих голосів не знали, тому відносили або до божественного провидіння, або до підступів диявола.

Складні загрозливі або коментуючі слухові галюцинації частіше розвиваються у шизофреніків, людей з хворобою Альцгеймера або як ускладнення після інсульту. Такі порушення вимагають дослідження і лікування. але аудіальні галюцинації не завжди свідчать про патологію . Часто трапляються на тлі нестачі сну, стану крайнього нервового збудження, що називається «на взводі». Експериментально доведено, що приводом може стати тривала відсутність сенсорних подразників. Учасників випробування поміщали в камери з повною світло-і звукоізоляцією. У підсумку вони чули неіснуючі звуки, бачили неіснуючі картинки. Зараз такі експерименти не проводяться з етичних міркувань.

Створити моделі походження слухових образів неврологи змогли тільки за допомогою магнітно-резонансного сканування. Одна із запропонованих теорій полягає в наступному. Коли ми над чимось розмірковуємо, то пробуджуємо внутрішню мову-голос, який озвучує питання, думка або рішення. Після збою в роботі нейронної мережі мозок "прокручує" платівку звуків, які через вуха не приходили. Тобто під час хвороби мозок починає сприймати внутрішню мову як зовнішню, що виходить від іншого об'єкта. Причому цьому є докази: під час МРТ-фіксації роботи мозку у людини з галюцинаціями, томограф показує таку ж картину, як і при слуханні реальних звуків.

Але це лише припущення. У когнітивної науки на даний момент немає чіткого уявлення про те, як мозок генерує образи і переконує свого «господаря» в їх реальності. Більш того, все наше оточення може бути грою нашої свідомості і однієї загальної галюцинацією. Докази цьому, як і докази зворотного поки немає.

Тому «голоси " не завжди є симптомом божевілля. тим більше, що вся людська свідомість пронизана розмовами з самим собою.

Пройти тест на невроз

Класифікація субособистостей Річарда Шварца.

Судячи з різних психологічних концепцій, у кожного в голові живе свій внутрішній колектив субособистостей. Причому імена і кількість «дійових осіб» може відрізнятися. Субособистості володіють своєрідним характером, мають різну силу, люблять шанобливе звернення і увагу. Але іноді вони конфліктують або навіть намагаються захопити повну владу над господарем.

Щоб співпрацювати зі своїми субособистостями на взаємовигідній основі, їх потрібно знати в обличчя. Отже, за класифікацією американського доктора філософії, практикуючого психотерапевта Річарда Шварца, субособистості:

Критик завжди незадоволений, негативно оцінює будь-яку дію, вселяє почуття невпевненості в собі. Він залежить від чужої думки, повторює, що виконати задумане вам не вистачить таланту, часу, знань. Говорить скрипучим, неприємним голосом, а після кожної невдачі додає « я так і знав ».

Жертва вимагає постійної уваги, співчуття, допомоги. Вона всього побоюється, згущує фарби, нічого не хоче. Жалібним голоском розповідає про свою безпорадність, загальної нелюбові або нерозумінні.

Диверсант підступний і підозрілий, проявляється тоді, коли його не очікують. Він здатний відмовити від багатообіцяючої посади або розвалити розпочату справу. Диверсант відбиває цікавість і азарт питаннями: "що буде «якщо справа провалиться?"або" А раптом ти виставиш себе посміховиськом?».

Нарцис зайнятий увагою до себе, занурений у внутрішні проблеми. Він швидко закохується, намагається викликати любов інших, але тут же знецінює будь-які відносини. Вимагає моментального виконання примх, але сам рідко йде назустріч іншим.

Мрійник реальному житті воліє занурення в придуманий ідеальний світ. Він прагне захопити серцевий центр, стати єдиним об'єктом любові. На жаль, він самотній і рятується від самотності одними фантазіями.

Шахрай досягає мети, не звертаючи уваги на засоби. Він віртуоз з пошуку обхідних шляхів, відходу від відповідальності або прийняття рішень. Він обожнює витрачати час на плітки, а завдяки своїй спритності збирає їх віртуозно.

Річард Шварц пропонує розглядати субособистостей як єдине сімейство зі спільною пам'яттю і складними взаємовідносинами. Причому кожен член сім'ї може приносити користь, поки не намагається захопити владу одноосібно. Особливо люблять владу внутрішній критик і диверсант. З ними, як з живими людьми можна домовитися. Якщо не вийде, доведеться йти на обман.

Як керувати внутрішнім критиком?

За словами творчих людей саме голос внутрішнього критика найбільше заважає під час творчого процесу. Але насправді говорить він з кращих спонукань. Це захисна реакція лімбічної зони мозку, яка відповідає за викид адреналіну в разі реальної небезпеки. Наші придумані страхи змушують критика захищати нас від міфічної небезпеки. А спроби ігнорувати його голос тільки погіршують ситуацію.

Всі домовленості з критиком полягають в тому, щоб налагодити з ним збалансовані відносини: не лаятися, не уникати, але в той же час не дозволяти йому знущатися над нами. впоратися з цим допоможе малюнок.

 1. Візьміть папір, олівці або фарби.
 2. Представте свого критика. Не обов'язково представляти його в деталях, досить загальних контурів.
 3. Почніть з центрального плями, прорисуйте з нього голову або тулуб.
 4. Додайте решту деталей та відтінків з палітри фарб.
 5. Будьте сміливим, зухвалим, підключіть почуття гумору або сарказм.
 6. Не намагайтеся домогтися фотографічного подібності, головне передати внутрішні образи.
 7. Коли картинка буде готова, дайте герою ім'я.
 8. Поговоріть з ним. Зробіть вигляд, що слухаєте його поради, а після повертайтеся до творчості.
 9. Повторюйте цю вправу стільки, скільки потрібно. Ви побачите, скільки різних критиків одночасно уживаються у вашому свідомості.

Як впоратися з внутрішнім диверсантом?

Розбушувався диверсант може настільки сильно протидіяти задуманому, що людина просто перестає робити щось значуще. Якщо фраза « це марно » – перше, що ви чуєте перед новим викликом, прийшов час поговорити з негативним голосом.

Для цього є дві стратегії:

1. Не впадати в крайнощі.

Звичка бачити все в чорно-білому кольорі відбиває будь-які починання. Якщо ви звикли жити крайнощами, візьміть аркуш паперу та ручку. Перерахуйте важливі справи, які регулярно відкладаєте. Навпроти кожного опишіть:

 • Ідеальний результат (практично неможливий).
 • Найгірший результат (практично неможливий).
 • Реалістичний результат.

Для негативно-реалістичних результатів придумайте альтернативне рішення. Наприклад: вам не вдалося з першого разу знайти інвестора для стартапу. Зате ви придбали досвід і шанс говорити більш переконливо на наступних переговорах.

2. Переосмислити і усунути негативні очікування.

Вже зрозуміло, що людина – істота нераціональне. Він діє так, як йому вигідно. Можна очікувати від інших повного виконання домовленостей, пунктуальності, пояснення своїм вчинкам. Але можна перестати чекати і заспокоїтися.

 • «колега не передзвонив у призначений час – він безвідповідальний».
 • «я працював над звітом всю ніч, а начальник переніс нараду – він мене не поважає».
 • «якщо ти цього не розумієш, ти дурень».

Краще пам'ятати, що інші люди можуть просто забути, бути завантажені своїми особистими проблемами, але можуть бути просто необов'язковими.

Висновки :

 • Галюцинації & 8212; це сприйняття без об'єкта сприйняття.
 • Субособистості-це ціла сім'я, яка живе, сперечається і воює за владу всередині особистості.
 • Приборкати внутрішніх особистостей можна В допомогою монологу, переконання або методу карикатури.
 • Щоб навчитися розуміти людську психологію , мотиви і негативні вчинки, досить домовитися з внутрішнім критиком і диверсантом.

Пройти тест на тип сприйняття

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео