Назад
Темперамент: що це таке і які його властивості? Класичний тест

Навигация по разделу
темперамент

Що таке темперамент людини та його властивості?

Що таке темперамент людини? Які бувають і особливості кожного з них? Навіщо і як дізнатися свій? Тест на його визначення

З юних років нам знайоме поняття темпераменту. Точніше навіть не його визначення, а поділ людей на сангвініків, меланхоліків, холериків, флегматиків. Але чи актуальний такий підхід в ХХІ столітті? Що таке темперамент? Чи з'явилися більш сучасні класифікації? Наскільки справедливо стверджувати, що темперамент є основою нашої поведінки? Що дає знання свого темпераменту або розуміння того, який темперамент у співрозмовника? Чи можна змінити життя, якщо розібратися в цьому питанні?

Що таке темперамент?

Темперамент-це стійка характеристика особистості, що визначає її життєву активність і пов'язана з типом вищої нервової діяльності. На відміну від характеру , який формується і змінюється протягом життя, темперамент людини закладається ще до народження . Він обумовлений спадковими факторами. Тому помилкою буде вважати, що темперамент і характер – одне і те ж. Вони безумовно взаємопов'язані, але не ідентичні. Характер розвивається під впливом темпераменту, але ще залежить від виховання, життєвого досвіду.

Пройти тест на темперамент

Чутки про те, що темперамент особистості змінюється, викликані неправильним розумінням приналежності людини до того чи іншого психологічного типу. чисті темпераменти виявляються не так часто . В основному вони поєднуються, просто ступінь їх прояву залежить від впливу зовнішніх і внутрішніх факторів. Наприклад, людина з яскраво вираженими властивостями сангвініка, за збігом обставин починає себе вести як холерик. Хтось вирішить, що темперамент змінився. Насправді, у цієї людини були задатки обох типів темпераменту. Просто простежувався акцент у бік манери поведінки сангвініка, який змінився імпульсивністю холерика.

Типи темпераменту

Поділ людей на базові типи темпераменту було зроблено ще за часів стародавніх греків. Вперше уявлення про існування чотирьох груп людей сформував Гіппократ, який виділив сангвініків (веселуни), меланхоліків (плаксиві), холериків (скандалісти), флегматиків (пофігісти). Через півтисячоліття його ідеї були доопрацьовані Галеном. Вчення виявилося настільки вдалим, що запропонована ними Класифікація існує досі.

Характеристики темпераменту пояснювалися домінуванням одного з чотирьох «життєвих соків». У сангвініків переважає кров ( сангуа ), що наділяє їх енергією і веселощами. Меланхоліки знаходяться під владою "чорної жовчі"» мелене холе ), що вселяє почуття смутку і страху. Холерикам затуманює розум жовч ( холе ), через яку вони не можуть контролювати пориви гніву. Флегматиками керує "мокрота" ( флегма ), заспокоюючи і сповільнюючи їх.

Незважаючи на те, що така класифікація темпераментів створена давно, не зазнала вона істотних змін навіть зараз. Хоча регулярно робляться спроби оновити наші уявлення про те, що таке темперамент. Психологія розвивається, разом з нею не стоять на місці ключові постулати цієї науки.

Сучасні теорії темпераменту

Чотири базові типи – це одна з класифікацій темпераменту. Хоча, варто віддати належне грекам-найпопулярніша. Свою лепту у вивчення темпераменту внесли Карл Густав Юнг, Ганс Юрген Айзенк, Іван Петрович Павлов, Борис Михайлович Теплов та ін.

Темперамент по Павлову визначається за допомогою розуміння типу нервової системи. Вчений виділив три основні критерії, що дозволяють ідентифікувати темперамент. Це сила, рухливість, врівноваженість. Він зіставив своє вчення з класифікацією Гіппократа, охарактеризувавши відомі темпераменти:

 • Сангвінік - сильний, врівноважений, рухливий;
 • Холерик - сильний, неврівноважений, рухливий;
 • Флегматик - сильний, врівноважений, інертний;
 • Меланхолік - слабкий тип.

Павлов допрацював наявну структуру, доповнивши її даними з області фізіології вищої нервової діяльності.

Інший радянський психолог Борис Теплов по-своєму описував темперамент, визначення якого включало динамічні характеристики протікання психічних процесів. Їх силу, а також швидкість виникнення, зміни, припинення.

Карл Юнг у своїх роботах поєднав темперамент і особистість , застосувавши поняття інтроверсії і екстраверсії . Він взяв за основу прагнення людини до комунікації, або орієнтацію на свій внутрішній світ. Також Юнг детально вивчив вплив на темперамент кожної з основних психологічних функцій: відчуття, почуття, мислення, інтуїції. Взагалі Карл Юнг пішов далі і зробив поділ на 8 психотипів особистості . Дізнатися свій можна за допомогою тесту.

Пройти тест на тип особистості

Одну з найпопулярніших систем, що описують типологію особистості створив Ганс Айзенк. Темперамент, згідно з його уявлень, крім екстраверсії та інтроверсії, залежить від емоційної стійкості індивідуума. Зібравши воєдино всю інформацію про темперамент, яка була на той момент, він запропонував унікальну методику тестування особистості. Цей підхід був названий на честь автора – тест на темперамент по Айзенку . Він дозволяє з високою точністю визначити тип темпераменту, ступінь його вираженості в людині.

Властивості темпераменту

Темперамент в психології розглядається найпильнішим чином. Щоб було легше охарактеризувати його типи, вченими проаналізовано такі властивості:

 • Активність - наполегливість і енергійність особистості в досягненні поставлених цілей;
 • Реактивність - рівень мимовільності (пасивності) людини і його реакцій;
 • Співвідношення активності та реактивності - показник, що визначає рівень усвідомленості людиною власної ролі в житті;
 • Екстраверсія - взаємодія зі світом;
 • Інтроверсія - акцент на «занурення» в самого себе;
 • Пластичність - здатність індивідуума пристосовуватися до зовнішніх змін;
 • Ригідність - знижені адаптаційні можливості людини;
 • Сензитивність - найменша порогова величина впливу, здатна викликати відповідну психічну реакцію;
 • Емоційна збудливість - подібна властивість, тільки виявляється на емоційному рівні;
 • Темп реакції - швидкість протікання психічних процесів і реакцій організму, включаючи міміку, жести, динаміку мови.

Характеристика темпераменту формується на основі аналізу всіх його властивостей. Наприклад, флегматики відрізняються домінуванням інтроверсії, підвищеною ригідністю і реактивністю, їм властива знижена емоційна збудливість, а також темп реакцій. Відповідну психічну реакцію з боку флегматика вдасться викликати тільки приклавши відчутний вплив, що визначається його «непробивною» сенситивністю.

Пройти тест: інтроверт чи екстраверт?

Навіщо визначати темперамент?

Розуміння власного темпераменту помітно полегшує життя людині. Йому стає набагато простіше шукати роботу, заводити нові знайомства або будувати відносини. Не знаючи самого себе, людина ризикує загубитися в цьому світі, не знайти свій життєвий шлях.

Є люди, які стверджують, що темперамент – це психологія, ось нехай вчені ним і займаються. Вони однозначно помиляються, ведучи в оману інших. Людина самостійно може розібратися в питанні визначення свого темпераменту. І, прочитавши пару тематичних статей, зрозуміти, що робити з отриманою інформацією далі.

Важливо розбиратися і в темпераменті співрозмовника, адже від цього залежить якість діалогу, розуміння того напрямку, куди розмова може завести. Марно» вантажити " флегматика, підбивати меланхоліка, провокувати холерика, нити перед сангвініком. до кожного типажу свій підхід , і чим раніше він буде знайдений, тим більше шансів на успішний розвиток спілкування. А оскільки в суспільстві роль комунікацій переоцінити складно, то вміння вибудовувати діалог – одне з найважливіших в будь-якому віці і соціальному середовищі.

Темперамент вже дуже давно дуже популярна тема. Причому справедливо дане твердження і серед вчених, і серед рядових обивателів. Просто далеко не всі люди знають, чим їм допоможе розуміння свого темпераменту. У даній публікації ми відповіли на багато питань. Актуалізували знання про чотири базові типи темпераменту. Більше інформації можна знайти в тематичних статтях на нашому сайті, де детально розглянуті всі різновиди темпераменту. У них містяться основні ознаки кожного з типів, поради щодо застосування цих знань для побудови кар'єри та особистого життя

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео