Назад
Альтруїзм: що це таке, його походження та види??

Навигация по разделу
альтруизм

Що таке альтруїзм і який буває?

Що таке альтруїзм і який він буває? Ефективний альтруїзм, волонтерство та благодійність. 5 фактів про альтруїзм.

У звичному для нас розумінні альтруїзм – це безкорислива допомога оточуючим. У загальному розумінні його вважають позитивним, гідним поваги якістю. Але самопожертва іноді приймає крайні форми. Наприклад, в турботі про інших людина повністю забуває про себе або діє демонстративно, виключно для власного авторитету. Де тонка грань між альтруїзмом та егоїзмом? Які мотиви спонукають людей діяти на благо інших? Які бувають види альтруїзму?

У статті розповімо: еволюцію поняття, чому добро варто робити усвідомлено, в чому різниця між волонтерством і благодійністю.

Що таке альтруїзм?

Альтруїзм — це група емоцій, що спонукає людину здійснювати вчинки, корисні для оточуючих, але невигідні для нього самого. Відповідно альтруїстами називають людей, готових пожертвувати власними інтересами на благо рідних, оточуючих або суспільства. Коротким позначенням поняття вважається установка « жити для інших ». В рамках теорії еволюції існує поняття "взаємовигідний альтруїзм". Його складові: Емпатія , співчуття, щедрість – необхідні умови виживання соціуму.

Пройти тест на емпатію

Альтруїстична поведінка притаманна не лише людям . Тварини або комахи також здатні безкорисливо служити своїй громаді. Наприклад, соціальні Комахи Бджоли або мурахи щодня діють на загальне благо і жертвують собою в хвилини небезпеки. Інший приклад самопожертви у тварин-ховрахи. Коли до зграї гризунів наближається орел або лисиця, перший ховрах, який виявив небезпеку, видає специфічні звуки. Він не тікає, жертвує собою, щоб врятувати свою сім'ю.

Але в безкорисливому служінні людини ТА РЕШТИ живих істот є велика різниця. Мурахи або ховрахи жертвують собою виключно заради «своїх». Людська жертовність поширюється далеко за межі «ближнього кола».

Походження альтруїзму.

Хоча сам термін відносно молодий, його значення споріднене з іншими поняттями: любов до ближнього, милосердя . Проблема пошуку чесноти займала людей ще в дохристиянські часи. Перші ідеї феномена описані ще за часів Аристотеля. Римський поет і державний діяч Сенека називав вчинки на благо інших благодіянням. Також Сенека поділив благодіяння на три розряди: необхідні, корисні, приємні.

Термін "альтруїзм" як окреме визначення вперше ввів французький філософ і соціолог Огюст Конт (1798-1857). Хоча альтруїзм і егоїзм – два слова-антонима, згідно з теорією Конта це доповнюють, але не виключають один одного властивості людської природи. Ці два поняття постійно конкурують між собою, альтруїзм тільки підпорядковує, але ніколи не перемагає егоїзм. Під вивіскою безкорисливого служіння філософ об'єднував три поняття: відданість, шанування, доброту . А синонімами поняття вважав співчуття, жалість.

Пройти тест на егоїзм

Пізніше Герберт Спенсер (1820-1903) доповнив опис терміна іншими синонімами: справедливість, великодушність, щедрість. Крім любові і благодійності Спенсер вважав альтруїзмом активну політичну боротьбу за чужі інтереси, місіонерську діяльність. Чарльз Дарвін (1809-1882) пов'язував альтруїзм з самопожертвою, але вважав небезпечним для життя заняттям. Смерть у Дарвіна була логічним завершенням альтруїстичної або благородної поведінки людини.

Пізніше філософи та соціологи додали до поняття кілька типів поведінки :

 • Допомога безпорадному, яка проявляється в співчутті, прагненні опікати, втішати, піклуватися.
 • Допомога під час небезпеки.
 • Розподіл їжі, знарядь праці.
 • Допомога або поліпшення життя хворих, людей похилого віку, дітей.

Альтруїзм у релігії.

У словнику з християнства альтруїзм – моральний принцип, згідно з яким добробут інших людей вважається більш значущим, ніж власне «я». Альтруїстична поведінка пояснюється любов'ю до ближнього, а не простим виконанням обов'язку. У християнстві альтруїстів часто називають святими. Для прикладу можна згадати опис життя і вчинків захисника дітей Святого Миколая або покровителя всіх закоханих Святого Валентина.

Безмежний альтруїзм - основа буддійського вчення. Це визначення завжди підкреслює в своїх виступах духовний лідер послідовників буддизму Далай Лама XIV. Причому альтруїстичне ставлення важливо проявляти на глобальному і сімейному рівні. Головним показником милосердного ставлення до оточуючих Далай Лама XIV вважає посмішку. Якщо посмішка щира, йде від співчуття, вона заспокоює вас самого і оточуючих.

В Ісламі альтруїстичний заклик сприймається як спонукання до самопожертви, нескінченного терпіння, доброти, турботи. Іслам не знецінює бажання піклуватися про себе. Щоб допомагати іншим (морально, емоційно, матеріально), потрібно враховувати власні можливості і потреби. Адже допомога іншим без турботи про самого себе не завжди закінчується благополучно.

Види альтруїзму.

Соціологи розрізняють героїчний і повсякденний альтруїзм. Героїчний проявляється під час воєн, стихійних лих або в надзвичайних ситуаціях. Історії героїв, які рятують незнайомих людей від грабіжників або виносять дітей з пожеж, потрапляють в газети і залишаються на слуху. Але є менш драматичний побутовий альтруїзм, коли доброта проявляється щодня, в дрібних вчинках.

Розрізняють кілька варіантів повсякденного альтруїзму:

 • Батьківський . Самий зрозумілий і очевидний вид самопожертви, властивий більшості живих істот.
 • Взаємний . Виявляється у давніх друзів або закоханих, які піклуються один про одного в впевненості, що їм допоможуть точно так же.
 • Моральний . Людина просто кайфує при вигляді щастя інших людей. Найкращим прикладом роботи на благо інших є волонтерство.
 • Демонстративний . Прикладом подібної Благодійності є мільярдери-філантропи, які жертвують гроші на лікарні або школи перед камерами.
 • Співпереживання . Це прояв емпатії, коли людина подумки ставить себе на місце нужденного і розуміє гіркоту його положення.
 • Ситуаційний . Це самопожертва в особливому психологічному стані під впливом релігійної проповіді, наслідування поведінки інших людей.
 • Компенсація . Ще Зигмунд Фрейд в своїх роботах описував альтруїстичність як компенсацію почуття провини, коли свою тривожність людина компенсує жертовною поведінкою.

Філантропія та благодійність.

Найдавнішою формою благодійності вважалася милостиня, але сьогодні філантропія стала величезною індустрією. Сучасні філантропи Білл Гейтс, Марк Цукерберг, Опра Вінфрі змінили характер благодійної діяльності. Нові філантропи не прагнуть скуповувати яхти або спортивні клуби. Вони хочуть бачити свої імена на фасадах шкіл, лікарень, музеїв, дослідницьких центрів. За благодійність вручаються Гуманітарні премії. Наприклад, у 2012 році Опра Вінфрі отримала премію Джина Гершольта за свою гуманітарну та благодійну діяльність.

Багато людей допомагають фінансово і організовують благодійні фонди в масштабах країни, міста, області. Вони збирають гроші на нове обладнання для медичного центру, знайомлять оточуючих з потребами будинку престарілих або організовують хоспіси. Такі люди називають себе не філантропами, а «соціальними активістами».

Пройти тест на тип особистості

Ефективний альтруїзм.

Ефективний альтруїзм — молодий соціальний рух, до якого входять молоді, соціально активні люди. Послідовники руху не віддають свої гроші, а витрачають сили, знання і час, шукають найбільш ефективні способи зробити світ кращим. Вони більше прагматики , ніж мрійники. Філософія руху звучить так: ми використовуємо докази і міркування в пошуках найбільш ефективних способів зробити світ кращим. Основна допомога направляється організаціям, які допомагають жителям найбідніших, неблагополучних країн.

Спільноти ефективних альтруїстів сьогодні є в більшості університетів світу. Вони займаються волонтерською роботою, донорством, боротьбою з глобальною бідністю. Також допомагають студентам вибрати професії , які приносять найбільшу користь світу. Послідовники руху розповідають, що ефективна доброта допомагає покращувати життя інших людей, наповнюючи при цьому сенсом власне життя.

Робота волонтера.

Робота волонтера – це усвідомлена і регулярна допомога людям без розрахунку на винагороду. Турбота один про одного дає можливість виживати під час війни, після стихійних лих, під час хвороби або потреби. У волонтерство приходять з різних причин: за покликом душі, щоб забутися після важкої втрати, з бажання просто допомагати людям. Є кілька напрямків волонтерства: соціальне, спортивне, культурне, екологічне, донорське, подієве. Можна займатися діяльністю у себе вдома або переїхати в іншу країну.

Перше місце за кількістю волонтерів займає організація Об'єднаних Націй. Волонтерство в ООН-можливість просувати ідеї миру і розвитку більш ніж в 150 країнах. Багато хто використовує роботу волонтером для поліпшення мовної практики і пошуку друзів. Крім того волонтерство в ООН – відмінний старт для розвитку кар'єри, адже роботодавці цінують навички взаємодопомоги і мислення поза рамками.

5 фактів про альтруїзм.

Нейробіологи встановили, що потреба в безкорисливих вчинках, допомоги, співпереживанні, закладена в нас генетично. Існує метод магнітної стимуляції кори головного мозку, після якої егоїстичні імпульси блокуються, змінюючи поведінку людини. Але до якої міри потрібно приглушати егоїстичні думки ще не зрозуміло. Поки магнітне обладнання знаходиться на стадії удосконалення, можна дізнатися, як розшифровують готовність до безкорисливої допомоги філософи, соціологи і психологи.

 1. Допомога оточуючим - це прекрасно, якщо вона робиться усвідомлено . Безкорислива допомога іншим покращує ваш фізичний та емоційний стан тут-і-зараз . Але очікування моментальної вигоди зменшує задоволення від зробленого. Безкорислива допомога-це щоденна праця і найважча практика.
 2. Довгострокова інвестиція. альтруїстична поведінка має накопичувальний ефект і найкраще описується фразою «роби іншим добро і повернеться вам сторицею». Їли сказати інакше-це закон бумеранга, згідно з яким нам повертається добро, добрі вчинки.
 3. Жертвувати можна не тільки гроші. говорячи про пожертвування ми часто маємо на увазі гроші або речі. Але справжня самопожертва передбачає "внутрішні витрати": приборкання гордині , подолання огиди, вміння керувати своїми емоціями .
 4. Надмірний альтруїзм – це погано. зайва самовідданість призводить до сумних наслідків. Турбота про інших без турботи про себе може викликати емоційне вигорання , образу , зниження настрою. А навколишні розслабляються і починають споживацьки ставитися до людини, яка про них піклується.
 5. Допомога самому собі. за статистикою учасники добровільних акцій менш схильні до поганого настрою, депресії . Замість своєї допомоги ми отримуємо сенс життя , особистісний ріст, наповнюємо життя новими емоціями і відчуттями.

Висновки

 • Альтруїзм-це коли робиш щось для іншого, без власної вигоди.
 • Соціологи називають самопожертву обов'язковим елементом соціальної поведінки. Без жертовності, готовності допомагати іншим виживання соціуму неможливе.
 • У співвідношенні альтруїзму і егоїзму важливий розумний баланс, що допомагає зберегти себе і вибудувати відносини з оточуючими.
 • Допомагати іншим можна не тільки фінансами. Витрачати можна свій час, знання.
 • ООН - найбільша волонтерська організація, з якою співпрацюють близько мільярда волонтерів.

Пройти тест на характер людини

Зараз читають
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Хто така Луїза Хей і чому її афірмації такі особливі? Приклади позитивни ...
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Що таке дисципліна і які є її види? Навіщо потрібна дисципліна? 5 надійн ...
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Якими бувають поцілунки? Чим відрізняються їх техніки? Як цілуватися в п ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Тема даної публікації під назвою «ефективна мультифункціональність» тіль ...
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характерис ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео