Назад
Стереотипи: що це таке і чим вони погані??

Навигация по разделу
стереотип

Що таке стереотипи і чому вони обмежують можливості?

Що таке стереотипи і як вони допомогли вижити нашим предкам. Навіщо вони потрібні сьогодні? Стереотипи та упередження, які ускладнюють наше життя.

Протягом життя ми накопичуємо багато стереотипів. Спочатку вони заважають нам вчитися, потім – зав'язувати стосунки, працювати, спілкуватися. Тому ставлення до поняття часто буває негативним. Але хто вигадав ці моделі мислення? Навіщо вони потрібні, якщо вони не залишають нам свободи дій? І як навчитися розпізнавати свої стереотипи? В одній статті розповісти про всі шаблони мислення не вийде. Але можна поговорити про найпопулярніші.

Що таке стереотип?

Стереотип — це формульна думка про людину, явище, соціальну групу чи подію. Шаблони мислення-результат еволюції. Вони є у всіх людей, тому краще приймати їх як даність. У нашому мозку закладений певний ліміт пізнання, уваги, творчого роздуму. Щоб економити енергію мозок спрощує картину світу, робить її більш зрозумілою.

Стереотипи — це встановлені в нашому мозку автоматизовані програми, які акумулюють генетичний і набутий досвід. Тобто наша генетика-це якийсь фундамент для шаблонів мислення. Але самі стереотипи не є чимось вродженим . Вони виникають з інформації, яку дають нам батьки та оточення.

Нашим пращурам шаблони мислення допомагали не тільки жити, а й виживати. Коли до волохатого предка наближався ворог, йому ніколи було філософствувати: бігти або поміркувати. Хто побіг-вижив, філософи були з'їдені. Так що історично розподіл за кольором шкіри, релігії, статі, способу спілкування було повністю виправдано. Багато людей і сьогодні залишаються консерваторами: шанують старі традиції, не визнають чужинців і вчать всьому цьому дітей.

Наше життя змінюється настільки швидко, що стереотипи, які ми прийняли від наших предків, перестають захищати нас. Іноді упередження заволодівають нами настільки, що набувають негативне забарвлення і помітно спотворюють реальність.

Пройти тест на характер людини

Приклади стереотипів:

 • Жінки мріють про кохання, а чоловіки хочуть лише сексу.
 • Жінки люблять тільки багатих/чоловіки люблять довгоногих блондинок.
 • Всі багатії – злодії.
 • Заробити багато грошей чесною працею неможливо.
 • Б'є – значить любить.
 • Найдорожче – найякісніше.

Але є і хороша новина: стереотипи не є чимось постійним, вони можуть руйнуватися. Наприклад, після переїзду в іншу країну, розсіюються багато культурні, етнічні або расові упередження. Багато, але не всі.

Історія поняття «стереотип».

Слово стереотип походить від двох грецьких слів: «твердий» і «удар». У перекладі означає "Слід від удару»або "твердий відбиток". Вперше було використано в 1796 році в друкарській справі, де стереотипом називали монолітну друковану форму або кліше, за допомогою якої можна було друкувати сторінку цілком. У метафоричному сенсі стереотип-це зафіксований варіант чого-небудь, що склався стандарт.

У 1922 році американський письменник, журналіст Вальтер Ліппман (1889-1974) ввів термін «соціальний стереотип» – емоційно забарвлений, стійкий образ групи, який переноситься на всіх її представників. У такій моделі безладний, різноманітний світ представляється чітким і розділеним на категорії. Таке своєрідне "розчленування" суспільства-це захисний механізм, без якого людям було важко співіснувати.

У. Ліппман описав чотири властивості шаблонного мислення:

 • Спрощення реальності. упередження описують навколишній світ двома-трьома словами (наприклад: всі мужики – козли/ все баби – стерви).
 • Помилкове твердження. у кожного народу або нації є історично сформовані шаблони щодо чужої культури, представників інших народів. Наприклад, англійців багато представляють аристократичними снобами, а індусів – худими йогами в позі лотоса. Але англієць або індус не зобов'язаний відповідати нашим уявленням про нього.
 • Втілення чужого життєвого досвіду. коли ми дорослішаємо, ми вбираємо чужі стереотипи, не піддаючи їх переосмисленню, критиці.
 • Незмінність. упередження сильніші за реальність. Якщо жінка переконана, що» шлях до серця чоловіка лежить через шлунок", вона буде годувати кожного знайомого. І якщо зустріне байдужого до їжі чоловіка, вирішить, що це був єдиний в світі чоловік, який не любить поїсти.

Пізніше завдяки роботам американського філософа Хіларі Путнам (1926-2016) стереотип активно вивчається в лінгвістиці. Патнем розвивав гіпотезу поділу мовної праці, згідно з якою в кожному трудовому колективі формуються терміни, визначення і мовні звороти, зрозумілі тільки членам цієї групи. Наприклад, на своєму особливому мовою говорять програмісти, лікарі, юристи. Причому вони використовують не тільки термінологію, а й свої професійні анекдоти, жарти.

Стереотипізація багатопланова . Вона проявляється в різних сферах діяльності людини і вивчається багатьма науками: соціологією, політологією, культурологією, етнографією, психологією , лінгвістикою, когнітивістикою. Жорсткі шаблони мислення породжують забобони до людей з особливими потребами, з різним кольором шкіри, до представників сексуальних меншин або релігійних конфесій. Вони активно обговорюються і засуджуються в суспільстві. З упередженнями воюють феміністки , політичні та громадські діячі, міжнародні організації ООН та ЮНЕСКО.

Але існують моделі сприйняття, які є частиною нас самих. Вони зростаються з нами настільки, що ми навіть не здогадуємося про їх існування. Боротися зі своїми стереотипами доводиться самостійно.

Пройти тест на тип сприйняття

5 стереотипів, які заважають нам жити.

Негативна сторона стереотипів – забобони. Коли ми упереджено дивимося на оточуючих, часто діємо несправедливо або шкодимо самі собі, своєму майбутньому.

Етностереотипи.

Етностереотипи – це шаблонні уявленнях про своє та інших народів. Вони існували завжди і продовжують існувати. У більшості випадків етностереотипи шкодять взаєморозумінню і призводять до нерадісних наслідків. Але якщо упередження проти "чужинців" визнаються нормою, вони стають благодатним грунтом для расизму, тероризму, крайнього націоналізму, дискримінації. Якщо задати собі питання про жителів інших країн, уява відразу малює образ "типового" представника:

 • « типовий американець »: доброзичливий, працьовитий, самовпевнений, вічно поспішає.
 • « Типовий Китайський »: низькорослий, безцеремонний, галасливий, що жує один тільки рис.
 • « Типовий англієць »: стриманий, зневажливий, тримаючи чашку чаю в одній руці, тарілку вівсянки в іншій.
 • « Типовий француз »: самовдоволений, модний, люблячий, люблячий поїдати равликів і жаб.

Ми сміємося з анекдотів про чукчів або Вірменське радіо, любимо пожартувати про неквапливість фінів або скупість євреїв. Зрозуміло, етностереотипів, на яких будуються Анекдоти, можна не надавати особливого значення. Але повсякденні стереотипи про представників інших культур в першу чергу шкодять нам самим. Етнічні забобони можна порівняти з шорами, які звужують наш кругозір, заважають знайомитися, закохуватися, спілкуватися, насолоджуватися культурою інших країн.

Гендер або стать.

Гендерні стереотипи – це усталені спотворені уявлення про жіночі та чоловічі образи. Уявлення про чоловіків і жінок формувалися протягом всієї історії, починаючи з часів чоловіків-мисливців і жінок-хранительок домашніх традицій. Додаткових штрихів до портрета додали античні міфи, романтичні балади. У XXI столітті гендерні ролі змінилися, але міфи про «Альфа-самця» і «ніжною німфі» все так само популярні. Перерахуємо ті самі, що набили оскому:

 • Чоловіки не плачуть.
 • Роль жінки 3К: Кіндер, кюхе, кірхе (діти, кухня, Церква).
 • Всі блондинки дурні.
 • Домашня робота для мужика – ганьба.

Звучить маревно, правда? Але саме на цьому виховувалися багато хто з нас. Таке шаблонне мислення діє як збільшувальне скло, яке ще більше підкреслює відмінності між чоловіком і жінкою. Зате якщо не протиставляти чоловіче жіночому, відносини стануть більш цікавими, барвистими і різноплановими.

Стосунки та сімейне життя.

В наші голови з дитинства вкладають шаблони про ідеальні стосунки. Більшість інформації ми отримуємо від батьків, але свої корективи вносять книги і розповіді оточуючих «про те, як треба». Часто юнаки і дівчата зав'язують стосунки і вступають в шлюб, надівши рожеві окуляри. Головне правило міцних відносин звучить так: ніхто не знає, як буде краще саме для вас. Але є кілька популярних шаблонів, які напевно приведуть до неприємностей і ускладнять життя:

 • Він зміниться після весілля.
 • Свою людину я дізнаюся з першого погляду.
 • Справжня любов - це завжди свято.
 • У відносинах не повинно бути зобов'язань.
 • Протилежності притягуються.

Іноді відносини руйнуються через дурниці і час по тому ми зітхаємо: «чому я дозволив(ла) своїм упередженням мною керувати». Шаблони часто допомагають нам в різних життєвих ситуаціях, але в основному – заважають. Адже культурні та гендерні коди постійно змінюються. Те, що було нормою для наших батьків, вже не завжди застосовується в нашому житті.

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Реклама.

У 2012 році законом заборонили рекламу ліків «людьми в білих халатах». Тому що людям, що нагадують лікарів, ми довіряємо безвідмовно. Легше було ввести заборону на законодавчому рівні, ніж спробувати розвінчати цей стереотип. Стереотипи споживачів-це, як правило, загальноприйняті упередження. Це можуть бути образи, люди, фрази, інтер'єри. Використовуючи свої стереотипи, ми самі "домальовуємо" відсутню і починаємо вірити:

 • В те, що їжачки носять на спині стиглі яблука прямо на завод (хоча їжаки поїдають жуків і черв'яків).
 • В те, що смачну сметану і кефір готує Бабуся в глиняному горщику (Типовий стереотип сільського життя).
 • У те, що наручний годинник носять процвітаючі бізнесмени або вправні спокусники, які залучають жінок (використання гендерний стереотип ).
 • В те, що радам літньої жінки можна довіряти (знаменита тітка Ася і бабуся Містера Пропера).

Стереотипи в рекламі – масове явище. Їх використовують невеликі компанії і великі бренди. При розробці реклами підключають психологів, тому ми регулярно потрапляємо на нові виверти або маніпуляції. Протистояти такому натиску складно, але реально. Варто підключити здоровий глузд і виходити зі своїх потреб, а не з обіцянок.

Харчування і ЗСЖ.

Здоровий спосіб життя сьогодні в моді. І це прекрасно. Але крім пропаганди пр авільного харчування і спорту нам пропонують чергові стереотипи, в які ми охоче віримо. Ще недавно популярно була думка про» широкої кістки", яка не дає схуднути. Потім в пошані були білкові або безвуглеводні дієти, без яких скинути вагу було немислимо. На хвилі сучасного ентузіазму ми купуємо бігові кросівки і мультиварку, але чомусь знову не худнемо. Можливо, в цьому винні наші упередження:

 • Схуднення неможливо без клізми.
 • Чим менше ви їсте, тим швидше ви схуднете.
 • Можна схуднути, якщо не їсти після 6 години вечора.
 • Екзотичні фрукти і овочі краще, ніж рідні.
 • Найкорисніші продукти – знежирені.

Іноді ми самі себе обманюємо і віримо тільки тому, чому хочемо вірити. Але частіше-попадаємося на рекламні виверти або обіцянки миттєвого схуднення. Але, перш ніж закуповувати дієтичну газовану воду або соєве молоко, варто підключити здоровий глузд і інтуїцію . Адже стереотипи щодо здорового способу життя можуть коштувати нам занадто дорого. Здорові продукти виявляються не такими вже здоровими, хоча коштують в рази дорожче аналогів.

Висновки:

 • З точки зору психології стереотип – це розумовий робот, який сортує інформацію, що надходить у наш мозок.
 • Стереотипи-це добре. Вони економлять розумову енергію, допомагають нам миттєво реагувати на те, що відбувається.
 • Стереотипи – це погано. Вони обмежують наші можливості, роблять дійсність більш примітивною.
 • Зі стереотипами життя спокійніше, а без них – цікавіше.
 • Шаблони мислення – не вроджені. Вони можуть змінюватися під дією обставин або із зусиллям волі.
 • Негативна сторона стереотипів – забобони, які ускладнюють наше життя.
 • Моделі мислення не враховують індивідуальних відмінностей між людьми, тому можуть стати причиною соціального розшарування або дискримінації.

Пройти тест на емоційний інтелект EQ

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео