Назад
Педант: хто це такий, які бувають і як їх розпізнати

Навигация по разделу
педант

Хто такий педант та його переваги та недоліки?

Хто такий педант і чому він відрізняється підвищеною охайністю, точністю і скрупульозністю. Приділяє увагу дрібницям, проявляє посидючість

Коли в розмові «спливає» педант, перед очима з'являється образ вкрай серйозної людини, одягненого в строгий костюм і відрізняється підвищеною вимогливістю до оточуючих. Наскільки це уявлення відповідає істині? Спробуємо з'ясувати в даній публікації. Також пошукаємо відповідь на питання про плюси і мінуси педанта. Проаналізуємо сильні і слабкі сторони цього типу особистості. Розберемося в причинах педантичності і її ролі в житті людини. Дізнаємося, як виховувати таких дітей і будувати діалог з уже дорослими людьми. Виконаємо все це гранично скрупульозно і вдумливо.

Хто такий педант?

Педант — це людина, яка багато сил і енергії приділяє дотриманню правил, розпорядків, норм, вимог, приписів. Це властивість передбачає надмірну точність, акуратність, охайність. Описуючи педантичність, експерти вказують на різну ступінь прояву цієї ознаки, від простої відповідальності, до хворобливих і навіть маніакальних форм. Що ж це таке, педантичність, і чому в окремих випадках вона доречна, а в інших неприпустима? Чи зустрічаються схожі якості особистості і в чому їх відмінності?

Педантичність може бути рівною мірою винагородою та покаранням . Наприклад, для юриста це якість дуже важливо, тоді як в особистому житті може серйозно нашкодити. Про всі плюси і мінуси цього явища поговоримо далі, а поки торкнемося теми синонімів і їх відмінностей.

Дуже часто педантів плутають з перфекціоністами . У чомусь вони схожі, але не ідентичні. Перші приділяють велику увагу деталям, часом скочуючись до прискіпливості і дріб'язковості. Але вони далеко не завжди прагнуть до розвитку і досконалості. Педанти швидше "впиваються «самим процесом розкладання всього»по поличках". Для них важлива не перемога, а участь в «конкурсі» на самого допитливого.

Перфекціоніст ж прагне до прогресу і ідеалу. Така людина обов'язково вникне в усі дрібниці і нюанси, але з метою їх поліпшення. Перфекціоністам, як і педантам чужа поверховість, але з різних причин. Вони бояться упустити найменшу деталь, оскільки тоді не зможуть довести розпочате до досконалості. Педантичні особистості просто бояться упустити нюанс, без чіткого усвідомлення, чому так відбувається.

Ця якість має виражену географічну прив'язку. Наприклад, в Росії воно зустрічається досить рідко. Набагато більше справжніх педантів у Північній Європі. В першу чергу-в Німеччині. Товари з цієї країни користуються значним попитом у всьому світі. Наприклад, німецькі автомобілі вважаються одними з кращих.

Пройти тест на впевненість у собі

Види педантів

Педантичність не має чіткої класифікації. Умовно її можна розділити на помірну (раціональну) і надмірну (хворобливу). У першому випадку, вона виникає в результаті логічного умовиводу, яке підказує необхідність акуратності і скрупульозності. У другому випадку, людина маніакально перебирає в голові одні й ті ж деталі, буквально «розбираючи» матерію на атоми. При цьому він сам не розуміє сенсу своїх вчинків, які швидше пригнічують його, ніж допомагають в житті. Такий стан називається ананкастія .

Помірний педант - людина успішна, завдяки своїй точності і грунтовності. На противагу йому, ананкаст – нервовий і засмиканий тип, дошкуляє нав'язливими ідеями і негативними переживаннями. Цей стан може перетворитися на клінічний випадок, який вже вимагає втручання психіатра . Щоб цього не сталося, слід, якомога раніше, виявити посилення педантичності, навчиться розпізнавати норму і відхилення. Про те, як ідентифікувати педанта в своєму оточенні і зрозуміти, наскільки сильно виражено в ньому це якість, поговоримо далі.

Як розпізнати педанта?

Виявити педанта можна за зовнішнім виглядом і манерою поведінки. У більшості випадків, акуратність поширюється на одяг такої людини, в цілому його зовнішність і манеру триматися. Навряд чи хто-небудь побачить справжнього педанта в пом'ятому костюмі, з брудним взуттям або дірявими рукавичками. Найчастіше, він одягнений» з голочки«, при цьому, віддаючи перевагу класичному одязі, ніж модному» пищанию " чергового дизайнера. Тому дорослий педант може одягнутися старомодно і при цьому відчувати себе абсолютно комфортно. Саме в такому вигляді він, найчастіше, і з'являється в фантазії тих, хто думає про педантичність.

Але основний критерій, все-таки, пов'язаний з манерою поведінки цього типу особистості. Зайва охайність і акуратність проявляється в підвищеній вимогливості по відношенню до себе та інших. До того ж, ці якості мають місце, як на роботі, так і в сім'ї. Педантизм не розрізняє обстановку. Він однаково виражений у всіх сферах життя .

Тому першокласний бухгалтер, якого практично «носять на руках» колеги, може менш радісно сприйматися своєю дружиною і друзями. Увага до дрібниць, прагнення до впорядкованості і точності проявляються завжди і скрізь. В одному випадку, це доречно, а в іншому дратує оточуючих. Але педант такий, і бажано ставитися до нього з розумінням, як тільки він виявляється ідентифікований.

Добре чи погано бути педантом?

Досить складне питання, яке продовжує попередню думку. Все залежить від ситуації і ступеня вираженості педантизму. Якщо мова йде не про психічне відхилення, яке ускладнює життя, то акуратність – незаперечна перевага. У разі явного перебору це якість здатне зруйнувати відносини, кар'єру і все зіпсувати. Але не будемо про сумне. Для початку, поговоримо про сильні сторони таких людей.

Пройти тест на самооцінку

Переваги педантів

Плюси педантичності полягають в педантичності і виваженості її власників. Цей тип особистості ідеально вписується в роль співробітника, що має відношення до фінансів, або юриспруденції. Також, педант буде хорошим працівником контролюючих органів, клерком, будівельником, механіком, інженером і т.п. Доб'ється він успіху і в бізнесі, оскільки ретельно прорахує всі можливі сценарії розвитку подій, врахує найменші деталі і нюанси.

Педантизму варто навчитися будь-якому організатору або керівнику, якому доводиться мати справу з великим числом «підводних каменів». Це допоможе уникнути проблем з фіскальною службою, перевіряючими організаціями, виявити махінації з боку підлеглих. Так що, для розвитку кар'єри або свого бізнесу, це якість практично незамінне. Його можна порівняти тільки з креативністю і впевненістю в успіху. Але це стосується роботи. Якщо говорити про особисте життя, то не завжди варто бути педантом і в ній.

Недоліки педантів

Мінуси педантичності проявляються, як тільки ця якість вторгається у стосунки чи дружбу. Справа в тому, що під час відпочинку люди, як правило, люблять розслабитися, забуваючи про всілякі правила і розпорядки. І якщо хтось наполегливо їм нагадує про норми, приписи, вимоги, то таку людину часом готові боляче побити. Може до розправи справа і не дійде, але спілкуватися з педантом навряд чи стануть. Тому, створюючи сім'ю, або починаючи дружнє спілкування, варто трохи простіше ставитися до життя, тим самим не відштовхуючи потенційного партнера своєю строгістю.

Особливий випадок складають клінічні прояви педантичності, коли людина і сам не радий своїм «талантам». Найчастіше, вони розвиваються вже в дорослому стані, під впливом численних стресів і депресії . Надмірна дратівливість і нервове перенапруження проявляються в посиленні ананкастии. Щоб виправити такий стан, необхідно допомогти людині розслабитися, переключитися і відпочити. Більш детально на тему спілкування з педантами поговоримо в наступному розділі.

Пройти тест на депресію

Як поводитися з педантом?

Для початку, варто розуміти, навіщо з ним спілкуватися. Якщо така необхідність є, то слід враховувати особливості характеру цієї людини. Він на дух не переносить розхлябаність, неохайність, а також звичку спізнюватися. Так що, намагаючись сподобатися педанту, необхідно проявити точність, пунктуальність, скрупульозність, акуратність і повагу до формальностей. Виражатися це повинно, як в одязі, так і поведінці. В такому випадку спілкування може придбати більш довірчі форми. Актуально це, наприклад, під час співбесіди з потенційним роботодавцем, який не приховує свою педантичність.

Якщо необхідності і бажання спілкуватися немає, то краще такий діалог і не розвивати, оскільки легким його не назвеш. Навіть в хорошому настрої педант здатний "завантажити" будь-якого співрозмовника. Назвати таку людину поганим не можна, просто він дуже складний в спілкуванні. Відповідно, помічаючи нотки педантичності у своєї дитини, бажано звернути на це увагу в процесі його виховання. Про це і поговоримо.

Як виховувати педанта

Діти-педанти зустрічаються не так і часто. Це властивість особистості , як правило, з'являється в більш зрілому віці. Безумовно, розвивати у дитини відповідальність, пунктуальність, акуратність – це правильно, але переборщувати не бажано. Головне самому не проявляти педантичність щодо дитини, скрупульозно прищеплюючи йому надмірний формалізм.

Дітей не варто позбавляти дитинства, перетворюючи їх в маленьких «дорослих». Якщо все-таки подібні проблиски з'являються в їх юному погляді, необхідно акуратно стримувати максималізм, оскільки звички, вироблені в дитячі роки, потім найскладніше виправити. Маленький педант спочатку виглядає смішно , але в процесі дорослішання все менше викликає приводів для веселощів. Кожній манері поведінки притаманний свій вік, тому не варто перетворювати дитину в «архіваріуса діловодства».

Як і з будь-яким іншим типом характеру або темпераменту , слід заохочувати розвиток сильних сторін (наприклад, пунктуальність, відповідальність, послідовність), при цьому, не допускаючи надмірного фанатизму. Також, бажано навчити підростаючого педанта розрізняти працю і відпочинок, проявляючи свою натуру в першому випадку, і стримуючи в другому.

Відомо багато типів особистості людини. Педант не найгірший варіант, але зі своїми відчутними недоліками, які, перш за все, проявляються в особистому житті. Якщо така людина навчиться контролювати свою старанність, періодично дозволяючи собі розслабитися, то акуратність і пунктуальність допоможуть йому домогтися успіху в будь-якому обраному справі.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Афірмації Луїзи Хей на здоров'я, любов і успіх
Хто така Луїза Хей і чому її афірмації такі особливі? Приклади позитивни ...
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Дисципліна: що це таке і 5 способів її в собі розвинути
Що таке дисципліна і які є її види? Навіщо потрібна дисципліна? 5 надійн ...
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Як цілуватися в перший раз: 5 видів поцілунків і загальні правила
Якими бувають поцілунки? Чим відрізняються їх техніки? Як цілуватися в п ...
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Синдром жертви-хто найчастіше страждає і що з цим робити??
Складно уявити людину, яка хоче опинитися в позиції жертви. Що таке синд ...
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Ефективна мультифункціональність і Кайрос-менеджмент
Тема даної публікації під назвою «ефективна мультифункціональність» тіль ...
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Скептицизм: що це таке і як пов'язаний з критичним мисленням??
Що таке скептицизм? Як використовується у філософії, науці та характерис ...
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Відчуття: що це таке і як розвинути тактильні відчуття??
Що таке відчуття і чому їх важливо практикувати? Як продовжити відчуття ...
Новое youtube видео