Назад
Безвихідь: що це таке і чим небезпечне це почуття??

Навигация по разделу
безысходность

Що таке безвихідь і що з нею робити?

Що таке безвихідь і чому це складна тема, ускладнена відчаєм і безсиллям. Як взаємодіють ці почуття і як вийти з цього стану

У голлівудських сценаристів є популярний прийом: фільм починається в момент, коли головний герой опиняється в глухому куті, і, здається, що світло в кінці тунелю не з'явиться ніколи. Ось тоді починається найголовніше. Безвихідь надає стільки енергії, що герой змінюється, здійснює подвиги і знаходить новий сенс життя. Так ми нічим не гірше цих розкручених супергероїв. Спробуємо розібратися в складових безвиході і навчимося долати їх крок за кроком.

Що таке безвихідь?

Безвихідь — це афективне, негативно забарвлене почуття, пов'язане з втратою віри і надії на позитивний результат події. Почуттю безвиході завжди супроводжує таке відчуття«" обставини сильніші за мене, я нічого не можу змінити ». Воно приходить тоді, коли людина помічає, що вже пізно. Що життя складається з суцільної чорної смуги. Що катастрофа вже сталася, а він знаходиться в потопаючому човні.

Безвихідь виникає тоді, коли руйнується щось надзвичайно цінне для людини. якщо війна, якщо зруйнований будинок, якщо пережив насильство або відносини розвалюються –  Як жити далі ? Коли сьогодення і майбутнє в руїнах, людина втрачає під собою опору і впритул підходить до глухої стіни – він в глухому куті. Тому що безвихідь – це відсутність виходу. Або небажання його шукати.

Пройти тест на депресію

Безвихідь тісно спаяна з відчаєм і безсиллям. Відчай забарвлене фарбами страху і самотності. Коли руйнуються відносини з самим собою, виникає страх: що мені тепер робити зі своїм життям? Безсилля якраз сигналізує, що зробити нічого неможливо. Наприклад, ми безсилі перед погодою або чужою дурістю.

Але гримуча суміш безвиході, відчаю та безсилля небезпечна з інших причин.

Чим небезпечна безвихідь?

1. Паралізує і робить людину пасивним.

Тобто він відчуває, що повинен щось зробити, але не може нічого робити-не може врятувати свій будинок, не може прожити відносини, не може творити. Він не здатний робити те, що для нього завжди було важливим.

2. Відбирає гідність.

У стані безвиході людина відчуває себе жертвою обставин. А у жертви немає цінності і гідності.

3. Послаблює віру.

Віра і надія – це 100% щеплення від безвиході. Адже Не дарма кажуть»відчай лікується сподіванням". Сподівання-життя з надією.

4. Пожирає життєву енергію.

Насправді енергія в організм надходить не стільки з їжею. Максимальний сплеск енергії дає мотивація - чим цікавіше нам щось, тим яскравіше горять очі. І навпаки - якщо немає інтересу або щирого бажання вибратися з ситуації, мозок переходить в «сплячий» режим і не генерує ніяких ідей.

5. Заважає зрозуміти, що робити далі.

Взагалі-то ніхто не застрахований від безвихідної ситуації. Але одні шукають, борсаються, пробують, а інші вважають за краще нарікати на свою безпорадність.

6. Змушує зациклитися на проблемі.

Зацикленість шкідлива з трьох причин. По-перше, вона заважає відсторонитися і поглянути на ситуацію з боку. По-друге, заважає прислухатися до порад з боку. По-третє, вона не дає розслабитися і відпочити, тому що мозок постійно переробляє проблему.

7. Підсилює негативні емоції.

Негативні емоції - головний ворог людини в стані безвиході. Паніка, гнів , злість не просто захльостують, а панують, заважають зосередитися. Хоча в спокійній ситуації вихід з глухого кута знаходиться набагато швидше.

8. Вселяє страх майбутнього.

Негативні сценарії лякають, відбирають багато сил на своє обдумування. А оскільки в глухому куті немає нічого хорошого і виходу теж немає, посилюється страх перед майбутнім.

9. Проблема знаходиться всередині, а не зовні.

У стані безвиході забувається головна істина: «все, що з нами відбувається – результат наших дій або бездіяльності». Як тільки ми перестаємо звинувачувати когось у своїх невдачах, внутрішня енергія підвищується, а рішення з'являються самі собою.

Наш розум не терпить неробства, тому заповнює емоційний вакуум будь-якими переживаннями або нав'язливими роздумами на непотрібні теми. Все це ще більше дезорієнтує і вибиває з колії. Але саме відчай в моменти безвиході дає сили щось змінити і зміни самому.

Пройти тест на самотність

Що робити з безвиході?

Насправді безвихідь не таке вже енергетично-негативне стану. Так, воно може привести до алкоголізму або до суїциду. Але ж для цього теж потрібна енергія. Так що справа не в її відсутності, а в неправильному додатку.

1. Змиритися з ситуацією

Для початку спробувати змиритися з ситуацією, яка є. Намалювати для себе найнесприятливіший сценарій: мене більше ніхто не полюбить, мене всі зневажають, я витратив останні гроші. Іноді доводиться визнати свою поразку: так, я програв у конфронтації з партнером. І потім почати з цією ситуацією працювати.

2. Відпочивши

З одного боку втома - це привід переглянути свої пріоритети і цінності. Але з іншого-це просто втома, яка лікується хорошим відпочинком. Щоб пережити складний період і заповнити «яму» позитивних емоцій, потрібно дозволити собі зробити те, що любиш: з'їсти щось смачненьке, прочитати хорошу книгу, повалятися на пляжі. Можливо, в цей момент позитиву знайдеться вихід з безвихідної ситуації.

3. Знайти свою мету

Побував в концтаборі психолог Віктор Франкл ближче всіх був знайомий з відчаєм. Але говорив, що перед обличчям безвиході ми все-таки можемо щось зробити – змінити себе . Дякувати цілі він вижив і допомагав виживати іншим. Тому психологи радять знайти для себе мету – будь-яку. Не обов'язково піднесену або благородну. І зануритися в неї настільки, щоб не залишалося часу на неробство.

4. Піти від тотального негативізму

Негативізм більше пов'язують з підлітковим прагненням зробити все всупереч. Але доросла людина в моменти відчаю також починає відкидати всі мало-мальськи корисні поради. Не потрібно чекати гарантовано-правильних схем виходу. Пробувати, помилятися, знову пробувати – це і є сама працююча схема.

5. Не ізолюватися

З точки зору психології важливо, щоб людина в стані безвиході могла говорити про це. Якщо поговорити з кимось, значить, проблему можна розділити, отримати підтримку. Значить, людина вже не залишається в глухому куті один. Потрібно постаратися хоча б раз в день спілкуватися з кимось по душам-це допоможе поглянути на ситуацію з боку і просто виговоритися.

6. Міні-практика по виходу з глухого кута

Колись американський підприємець Джеймс Альтушер потрапив у складну ситуацію. І тоді придумав свою міні-практику, яка допомогла йому і після допомогла іншим.

Виконувати її нескладно-потрібно щодня робити один з пунктів:

 1. Не вмикати телевізор або гаджети.
 2. Їжте двічі, замість трьох.
 3. Відповісти на лист, який отримали рік тому.
 4. Прочитайте духовний текст.
 5. Висловити подяка другові.
 6. Цілий день не скаржитися, не пліткувати, не оцінювати.
 7. Здивувати когось.
 8. Викреслити зі звичного розпорядку дня один пункт і більше його не робити.
 9. Готувати їжу самостійно і їсти вдома.
 10. Сказати собі: «Сьогодні я когось врятую» і постаратися врятувати.

Висновки :

 • Безвихідь – почуття в ситуації, коли людина не бачить виходу і не бачить рішення.
 • Почуття безвиході не виникає в один момент – до нього призводить збіг обставин і відсутність будь-яких дій з боку людини.
 • Іноді, щоб вийти з глухого кута, потрібно почати рятувати інших.

Пройти тест на психіку

Зараз читають
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Психотипи особистості: що це таке і які вони бувають??
Що таке психотипи особистості? Класичне розподіл по Юнгу та інші. Коли д ...
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Темпераментна людина: хто це такий і як його визначити??
Хто така темпераментна людина і в чому це проявляється? Переваги, недолі ...
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Цілі SMART: що це таке і з чого складаються??
Що таке цілі SMART і чому вони набули широкого поширення в менеджменті? ...
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
Як притягнути до себе удачу: 5 робочих технік
5 прийомів як притягнути до себе удачу на різні випадки життя. Ефективні ...
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник правильно і як ним користуватися??
Як вести щоденник і чому це допомагає впорядкувати своє життя? Як вибрат ...
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Основні питання хлопцеві, які дуже важливо запитати перед відносинами
Питання хлопцеві про його хобі або роботі можливо багато про нього не ск ...
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Розчарування: що це таке і як його подолати??
Що таке розчарування і яку користь можна отримати від цього стану? 7 пор ...
Новое youtube видео