Назад
Реверсивна психологія: що це таке і як вона працює??

Навигация по разделу
реверсивная психология

Що таке реверсивна психологія і на кого вона працює?

Що таке реверсивна психологія і чому вона побудована на феномені опору і подвійності людської натури? Чи діє вона на всіх?

Знавці літератури нарікають, що Пушкінську фразу « чим менше жінку ми любимо, тим більше подобаємося ми їй… » більшість цитує неправильно і не до місця. Можливо. Зате в такому усіченому вигляді вона ідеально описує суть реверсивної психології. Як і на кому працює реверсивна психологія і що, зробити, щоб вона не спрацювала на вас, розповідаємо в статті.

Що таке реверсивна психологія?

Реверсивна психологія — це термін, який безпосередньо відноситься до методів мотивації або маніпулювання, які призводять до свідомо негативної реакції. Реверсивна психологія базується на феномен реактивного опору, коли наданий на людину психологічний тиск призводить до активного протесту з його боку. По суті, це явище можна коротко описати фразою «на зло мамі відморожу вуха».

Слово «реверс» перекладається як «зворотний», тому реверсивну психологію називають зворотною, а в психотерапії вона називається парадоксальною інтервенцією. Дія "реверсу" засноване на двох складових. теоретично вони залишають свободу вибору - людина нібито вирішує сам, без сторонньої допомоги. Проте на практиці вони «смикають» за потрібні струни душі, тому підштовхують людину до очікуваних для маніпулятора дій.

Реверсивна психологія розроблена на базі теорії реверсивності, сформульованої британськими психологами К.Смітом і м. Аптером в середині 1970-х. цей мотиваційний підхід давав роз'яснення подвійності людської натури – коли одні й ті ж речі в різних обставинах людина або любить, або ненавидить, а також показував можливість людей перемикатися з одного стану в інший після простих словесних фраз. Пізніше Реверсивний підхід переріс в розгорнуту теорію і сьогодні використовується для психологічних і соціологічних досліджень.

На кого працює реверсивна психологія?

З психологією опору частіше стикаються батьки дволіток – саме в цьому віці більшість дітей починає вести себе суперечливо: вимагають інші іграшки або їжу, відкидають допомогу і тут же знову її вимагають. А все тому, що діти хочуть відстояти свою незалежність і часто роблять протилежне тому, що говорять батьки. Наприклад, починають їсти корисні сухофрукти тільки тому, що батьки ховають їх або забороняють торкатися до банку з курагою.

Наступний період " опору» – підлітковий вік . Підлітки в принципі часто надходять наперекір всьому, і забороняти їм щось, значить, підстьобувати мотивацію. І здається, що ось як раз в ці періоди життя можна застосувати зворотну психологію – свідомо попросити про протилежне і чекати, коли дитина сама зробить наперекір. Але Реверсивні методи досить провокативні і можуть дати непередбачений результат. Сумним прикладом опору батьківському тиску вважається так званий феномен Ромео і Джульєтти – Підлітки покінчили з собою, опираючись спробам розлучити їх.

Якщо забороняти не варіант, потрібно дозволяти . Але дозволяти з розумом. Американські вчені опитали підлітків і з'ясували, що будь-яке батьківське втручання тільки розпалює інтерес до партнера. Хоча без тиску з боку палкі почуття стихають досить швидко. Але все ж маленькі діти і підлітки погано контролюють свої емоції , тому більшість психологів ставляться до методів зворотної психології насторожено або зовсім не рекомендують застосовувати у вихованні.

Але для дорослих, психічно здорових людей психологія опору спрацьовує при певних обставинах, які віртуозно створюють маркетологи , продавці, політики. Прикладом успішної маніпуляції є історія про те, як Петро I змусив людей їсти картоплю: він засіяв кілька полів картоплею і виставив навколо охорону. Принцип "забороненого плоду" спрацював – селяни активно крали бульби і садили їх на своїх городах. Ще одним прикладом феномена зворотної психології є цензура – як тільки під неї потрапляє книга або публікація, так все тут же хочуть її прочитати.

Отже, методи реверсивної психології діють не на всіх, але можуть спрацювати, з тими хто :

 • Є впертим за своєю природою і хоче, щоб все було «за його», а не інакше.
 • Емоційно нестабільний, надмірно впевнений або дратівливий.
 • Прагне до домінування завжди і скрізь.
 • Вважає себе бунтарем або борцем за правду.

Але є у зворотній психології недолік: її неправильне використання моментально розпізнається оточуючими. В результаті невмілий маніпулятор втрачає довіру, а іноді дружнє ставлення. Так що Реверсивні прийоми працюють далеко не на всіх, тому використовувати їх краще в повній впевненості в діях людини.

Пройти тест на впевненість у собі

Як не попастися на хитрощі маніпуляторів?

На психологічному опорі побудована одна з технік впливу – «принцип дефіциту». Дефіцит або що-небудь малодоступне автоматично представляється людині більш цінним і тільки підсилює його бажання отримати дефіцитний предмет. Цим користуються маркетологи. Наприклад, оголошують про знижки для перших покупців, короткі терміни акції або пропозиції «тільки доя своїх». Помічено: покупці охочіше купують товар, якщо знають, що його кількість обмежена.

Головне завдання маніпулятора-викликати бурхливі емоції у опонента і дестабілізувати його емоційний стан, в якому він починає діяти ірраціонально . Тому порада для тих, хто хоче навчитися чинити опір маніпуляціям, складна і проста одночасно: не піддаватися емоціям. Хоча, здається, це простіше сказати, ніж зробити. Як діяти?

Перше і головне-не поспішати . Маніпулятор закидає гачок і чекає реакції опонента – як тільки той вступає в діалог, гра вже йде на поле маніпулятора. І кращий спосіб піти з – під удару-взяти паузу. Не відповідати, не сперечатися, не підставлятися під наступний удар, а взяти паузу і дати собі час все обміркувати. Зробити це елегантно і непомітно можна різними способами:

Відволіктися на побутову подробицю фразами:

 • У мене щось потрапило в око.
 • Щось дере в горлі, зараз вип'ю води.
 • Щось дме, зараз закрию двері і продовжимо розмову.

Фізично вийти з простору взаємодії:

 • Кардинально змінити позу: встати, пройтися, нахилитися, щоб зав'язати шнурок.
 • Почати шукати в сумці, в кишені або на столі паперу, телефон, ручку – що завгодно.
 • Сказати, що терміново потрібно відповісти на СМС або повідомлення в комунікаторі.

Зробити щось несподіване, що не вписується в стандартну схему маніпулятора:

 • Розлити воду.
 • Відповідати невпопад або робити вигляд. що питання незрозумілі.
 • Відповідати філософськими фразами або заготовленими афоризмами.

Будь-яка пауза допоможе взяти себе в руки і нормалізувати свій емоційний стан. А потім вже можна відповідати маніпулятору.

Усвідомлено або несвідомо реверсивна психологія використовується в побутовому спілкуванні, у відносинах, в роботі. Тому не варто відразу ж звинувачувати когось в спробах маніпулювати або шукати злий умисел. Просто не потрібно випускати такі випадки з уваги і блокувати спроби маніпулювати своїми емоціями. Тому що впертого або емоційного людини можна схилити до чого завгодно, причому під самим банальним приводом.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Порожнеча в душі: що це і як її заповнити? 7 способів
Що робити, якщо на душі порожнеча? Як визначити, чи є порожнеча в душі і ...
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Цілеспрямованість: що це таке і як її розвинути??
Що таке цілеспрямованість і як вона допомагає впевнено рухатися в обрано ...
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з людьми: 8 правил
Як правильно розмовляти з оточуючими, щоб вони проявляли щирий інтерес? ...
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і що значить красива мова??
Як навчитися красиво говорити і в чому особливості красивої мови? 6 спос ...
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину? 10 швидких способів її вразити
Як підкорити дівчину, якщо часу не так багато? Чи доведеться готуватися ...
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Ласкаві слова чоловікові: як їх говорити і 50 прикладів
Як говорити ласкаві слова чоловікові? Які прізвиська краще вибирати для ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео