Назад
Мнемоніка: що це таке, її види і базові техніки.

Навигация по разделу
мнемоника

Що таке Мнемоніка і як її використовувати?

Що таке Мнемоніка і які є лайфхаки для тренування пам'яті в будь-якому віці? 3 Ради, які допоможуть вибрати свою мнемотехніку і запам'ятовувати ефективніше.

Є навички, без яких можна прожити. Але варто їх освоїти і якість життя помітно поліпшується. Наприклад, Мнемоніка. Навчився придумувати асоціації-і ось вже пам'ятаєш всі паролі і імена нових знайомих, а англійські слова заучуються без нудної зубріння. Причому тренувати пам'ять зберігати інформацію і відтворювати її за першим запитом можна в будь-якому віці. У статті розповімо, коли з'явилися перші мнемотехніки і які з них популярні сьогодні. А ще-навіщо потрібно знайомитися з собою, щоб зробити тренування найбільш результативною.

Що таке мнемотехніка?

Мнемотехніка-це всі алгоритми, створені для того, щоб виділити, структурувати, запам'ятати, зберегти і відтворити інформацію за допомогою додаткових асоціацій . Про мнемонічних техніках говорять як про» мистецтві дістати хорошу пам'ять", адже вони дозволяють легко засвоювати різні знання, згадувати їх на першу вимогу. Насправді немає ніяких чудес, тільки зміна типу інформації: цифри замінюємо словами, замість слів запам'ятовуємо місця, замість формул – вірші.

Загальний принцип полягає в наступному: людина отримує знання, які потрібно запам'ятати, мозок перетворює їх в образи через асоціації. Коли треба пригадати один з образів, спрацьовує асоціативний ланцюжок і відновлює всю інформацію. Але технік, які допомагають прокачати власну пам'ять , насправді дуже багато. Використовуючи кілька систем кодування інформації, ми збагачуємо свої здібності і полегшуємо запам'ятовування.

Пройти тест на півкулі мозку

Мнемонікам для легкого заучування вчать дошкільнят. Учням, студентам техніки запам'ятовування допомагають "писати" ментальні шпаргалки для підготовки до іспитів. Але отримані навички не пропадають даром. Зручні "запоминалки" придумують для своєї роботи педагоги, політичні діячі, бізнесмени. Знадобляться вони для самоосвіти, збереження розумового, психічного здоров'я . Адже мозку, як і всьому організму потрібно підтримувати фізичну форму. Мнемоніка-чудовий фітнес для мозку, який допомагає творчо мислити , запам'ятовувати і залишатися в тонусі.

Коротка історія мнемоніки.

Кажуть, що мнемотехнікою користувалися ще стародавні єгиптяни, індіанці майя. Але письмових доказів і офіційної дати виникнення мистецтва запам'ятовування немає. Одні вчені вважають винахідником мнемоніки грецького поета Симоніда, що жив в 556-468 роках до н.е. Інші офіційною датою зародження мнемоніки вважають 86 рік до Різдва Христового, яким датується перша збережена письмова робота.

Точно встановлено, що Мнемоніка завжди була тісно пов'язана з риторикою або ораторською майстерністю . Адже жоден оратор або політичний діяч не виступав перед слухачами з конспектом в руках. Зате від уміння вимовляти палкі, довгі промови часто залежала не тільки його популярність, але і життя.

Цілі мнемонічні системи є в працях римського оратора і полководця Цицерона . Актуальними сьогодні залишаються інші, сформульовані Цицероном техніки сьогодні все також актуальні. Але всі вони більш підходять для людей з візуальним мисленням, так як використовують для запам'ятовування зорові коди.

Основоположником альтернативної мнемонічної техніки вважають римського оратора Квінтіліана - автора найвідомішого підручника з риторики того часу. Він пропонує більш прості методи запам'ятовування , які базуються на «ретельному і старанному заучуванні чого-небудь». Запропоновані Квінтіліаном поради схожі з сучасними науковими методами: зосередьтеся, заспокойтеся, дихайте свіжим повітрям, займайтеся спортом.

У Середньовічні і більш пізні часи багато вчених роз'їжджали по Європі, пропонували навчити людей так званої memoria technica. Найвідоміші: італійський філософ Джордано Бруно, французький логік Петро Рамус. Різні мнемотехніки використовували Легендарні історичні особистості: Наполеон, Юлій Цезар, Теодор Рузвельт, Нікола Тесла.

Види і базові техніки мнемоніки.

Вчені-нейробіологи, які вивчають нервову систему стверджують: головне не запам'ятати інформацію, а «вийняти» її зі сховища пам'яті в потрібний момент. Тому правильне запам'ятовування походить на ретельно розкладений по потрібних осередках архів. Щоб дістати з нього дані, нашому мозку потрібна особлива програма. Ця програма повинна бути написана мовою, яка зрозуміла для конкретних звивин і нейронних зв'язків. Саме тому арсенал мнемоніки складається з великого набору технік.

Основні мнемонічні прийоми, використовувані в XXI столітті:

1. Літерний код.

Числа або дати спочатку переводяться в літерний код, за яким підбирається візуальна Асоціація.

Приклад : запам'ятайте цифрову комбінацію. Спочатку кожній цифрі спочатку присвоюється буква: 0 – Н(оль), 1 – р(аз), 2-Д(ва), і так за аналогією. Щоб завчити число 12 використовуємо дві літери: Р І Д, з яких складаємо слово Батьківщина.

2. Вільні асоціації.

Засвоєння інформації за допомогою емоційних зв'язок.

Приклад: запам'ятати прізвище нового колеги Кузнєцов. Для цього можна уявити його з молотом біля ковадла.

3. Рима.

Складання римованих фраз або невеликих віршів, в яких є потрібна інформація.

Приклад: запам'ятати правопис слів зручно нескладної римою

Багато їли торти,

Не налізли шорти.

4. Акроніми або абревіатура.

Придумування фрази, де перші літери слів будуть збігатися з першим буквах запам'ятовуються термінів.

Наприклад, потрібно запам'ятати класифікацію царства Тварини:

Царство, Тип, Клас, Порядок, Родина, Рід, Вид

Царський Терем Кіт Відкрив Відразу Рибу Випросив.

5. Метод Римської Вішалки.

Знайти звичні об'єкти і використовувати їх як базу для нанизування нової інформації.

Наприклад , потрібно запам'ятати перелік продуктів: сир, серветки, лимон, мило. Уявіть, що ви у себе на кухні відрізаєте шматочок сиру, з'їдаєте, витираєте рот серветкою з малюнком Лимона, потім йдете помити руки з милом.

Шість напрямків мнемотехніки:

 1. Народна . Це все нескладні правила, віршики або знайомі фрази для запам'ятовування, які ми чули з дитинства. Наприклад, багато в дитинстві вчили кольору веселки по фразі:»як одного разу Жан дзвонар Блакитний зібрав ліхтар".
 2. Класичний . Перший напрямок в історії, який використовували в античному світі.
 3. Педагогічна . Акцентується цікавому, простому і міцному процесі засвоєння великої кількості матеріалу.
 4. Циркова (естрадна). Використовується в уявленнях або шоу, тому головне в цій техніці не фіксація даних, а кодування інформації для передачі від помічника до головного виконавця.
 5. Спортивна . Використовується професійними мнемоністами для змагань. Боротьба йде за кращий результат за двома напрямками: швидкість і обсяг завченого матеріалу за певний час.
 6. Сучасна . Використовує напрацьовану теоретичну базу знань, на основі якої допрацьовуються техніки для вирішення конкретних завдань: вивчення біохімії, фізичних формул, правил ПДР, Підготовка до держіспиту.

Як вибрати мнемотехніку для себе?

Щоб поліпшити пам'ять , нам не потрібно досконально знати будову мозку або швидкість, з якою рухається нейрон по нейронній сітці. Краще, що ми можемо зробити – познайомитися з собою ближче і дізнатися: в який час доби ми найбільш продуктивні, вважаємо за краще слухати або дивитися, любимо самотність або компанії.

Пройти тест на тип сприйняття

Для міцних асоціацій створені образи повинні бути:

 • Великими . Зв'язки між контрастними розмірами фіксуються погано. Тому незалежно від реальних розмірів предметів, їх слід приводити до порівнянної величини. Наприклад, якщо потрібно запам'ятати чашку і відро, варто подумки збільшити чашку до більшого розміру.
 • Багатовимірними . Це можуть бути об'ємні картинки, які зручно повертати, розглядати з різних сторін.
 • Кольоровими . Наприклад, образ квітки запам'ятається краще, якщо уявити яскраві пелюстки на тлі соковитих зеленого листя.
 • Детальними . Якщо ви хочете вивчити герб країни, потрібно розглянути його найдрібніші деталі, виділити базові елементи, подумки проговорити все, що побачили.

І ще три правила, які стосуються запам'ятовування:

Правило 1. Сон ніяк не зменшує кількість запомненной інформації. Навпаки, переклад даних в потрібний відділ мозку відбувається саме під час сну. Щоб упакувати все отримане, мозку потрібен час і можливість. Саме тому вчені радять перед іспитом гарненько виспатися.

Правило 2 . Щоб вчитися не обов'язково смирно сидіти. Навчання-суто особистий процес. Одному потрібна музика, інший може вчитися тільки в тиші, третій повинен постійно ходити під час підготовки до іспиту. Головне, щоб обраний спосіб навчання був ефективним саме для вас.

Правило 3 . Нетривіальні, екстравагантні, яскраві речі запам'ятовуються краще, ніж звичайні. Чим більш абсурдною на перший погляд здасться Асоціація, тим чіткіше вона віддрукується в пам'яті.

Мнемотехніка для життя.

Хороша пам'ять стане в нагоді завжди: коли потрібно згадати номер телефону близького друга, дату народження подруги або ім'я прабабусі по материнській лінії. Але є в житті періоди, коли нові інструменти запам'ятовування пригождаются найчастіше.

Гра і вірші замість шкільної зубріння.

Гра - одне з головних джерел емоцій для людини. Особливо це помітно по дітям, але і дорослі не упускають можливості пограти або поспостерігати за захоплюючими змаганнями. Найголовніше в такому методі-утримати атмосферу веселощів і регулярно вчитися. Таким способом можна завчити столиці країн, константи, хімічні елементи, правила правопису, іноземні слова.

Наприклад:

Географія. Країна Мозамбік-столиця Мапуту: збирали мозаїку і все наплутали .

Хімічні елементи. залізо, алюміній, хром – їх валентність дорівнює трьом.

Три правила ігрової техніки: незвичайність, забавність, яскравість. Діти на льоту хапають те, що їх смішить або розважає. А ще-звикають до того, що навчання – це не нудна зубріння, а захоплююче заняття.

Асоціації для вивчення іноземної мови.

Мистецтво запам'ятовування допомагає освоїти будь-яку науку, але сьогодні воно найбільш популярно у вивченні іноземних мов. Адже будувати зв'язні пропозиції можна тільки тоді, коли знаєш достатньо слів. Ті, хто всерйоз займається вивченням англійської, знають, що найважче запам'ятовуються абстрактні фразові дієслова. В такому випадку допомагає спосіб метод асоціацій.

Наприклад , потрібно придумати яскраву асоціацію до словосполучень:

Cheer up – не сумувати. співзвучно з цвіріньканням горобців, які підстрибують на місці ( UP ).

Take interest – проявити інтерес. співзвучно з цікавою річчю, яку хочеться взяти ( Take ), щоб розглянути краще.

Servant – слуга. представляється сервант, біля якого стоїть слуга з підносом.

Ці мнемоніки не універсальні, адже у кожної людини свій досвід і свої асоціації. Але принцип однаковий: потрібно вимовити слова вголос і подумати, з якими словами рідною мовою вони асоціюються.

Висновки :

 • Мнемоніка – техніка запам'ятовування, заснована на асоціаціях, яка допомагає перетворити процес запам'ятовування в азартну гру.
 • Мнемотехніки хороші тим, що дають результат практично відразу.
 • Техніки запам'ятовування стануть в нагоді дітям для навчання, батькам для бізнесу, бабусям і дідусям для профілактики Альцгеймера.
 • Мнемоніка для учнів – спосіб запам'ятати нові знання через азартну гру.
 • Щоб вибрати для себе відповідну техніку, необхідно вивчити свій розпорядок дня, звички.

Пройти тест на психологічний вік

Зараз читають
Як знайти сенс життя? 7 перевірених ідей
Як знайти сенс життя? 7 перевірених ідей
Як знайти сенс життя? 7 простих рекомендацій обов'язково підкажуть в яко ...
Чим зайнятися у вільний час? 100 способів урізноманітнити життя
Чим зайнятися у вільний час? 100 способів урізноманітнити життя
Чим можна зайнятися у вільний час? На думку відразу ж приходить тільки д ...
Тренінг впевненості в собі: що це таке і як вибрати??
Тренінг впевненості в собі: що це таке і як вибрати??
Що таке тренінг впевненості і чому він допомагає прокачати емоційні м'яз ...
Як навчитися жити повним життям? 7 рекомендацій
Як навчитися жити повним життям? 7 рекомендацій
Як навчитися жити незалежно від громадської думки? У чому сенс життя і я ...
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Чим відрізняються між собою любов і пристрасть? Чи завжди вони уживаютьс ...
Як правильно цілуватися: повне керівництво з 20 порад
Як правильно цілуватися: повне керівництво з 20 порад
Як цілуватися правильно так, щоб доставляти своїй парі задоволення і пок ...
Куди сходити з дитиною на новорічних канікулах
Куди сходити з дитиною на новорічних канікулах
Переймаючись питанням, куди сходити з дитиною на канікулах, потрібно заз ...
Новое youtube видео