Назад
Цинізм: що це таке, який буває і чи потрібен він??

Навигация по разделу
цинизм

Що таке цинізм і чи завжди це погано?

Що таке цинізм і коли він необхідний? Хто такі цинічні люди і чому вони однаково висміюють добрі наміри та стереотипи?

Кажуть, що розчарування є ознакою зрілості. Адже після краху ілюзій настає період відновлення, подяки і насолоду від самого процесу життя. Але циніки все життя спираються на розчарування минулого, відрікаються від почуттів і насміхаються над найпотаємнішим, що є в людській душі. Сьогодні важко сказати: цинізм-це добре чи погано? Що робить людину циніком? Як спілкуватися з такою людиною? У статті-відповіді на питання і короткий словник цинічності.

Що таке цинізм?

Цинізм-це особистісна позиція, яка виражається в зухвало-презирливому ставленні до людської культури, правилам моральності, традиціям і нормам. цинічність пов'язують з грубістю, хамством, аморальністю, сарказмом. Найближчі синоніми: бездушність, безкультур'я, бездуховність, відсутність співпереживання. Воно й не дивно, адже термін "цинізм" походить від грецького слова « cynisme », яке в буквальному перекладі означає «собачий спосіб життя людини».

У розумінні сучасних людей цинізм – негативна характеристика. Однак починалося все з філософії. у початковому значенні цинізм-давньогрецьке вчення філософської школи кініків, послідовники якої ігнорували умовності і намагалися від них позбутися. У XIX столітті слово втратило філософський сенс і увійшло в ужиток в сучасному значенні: нехтування системою цінностей конкретного суспільства.

Важко сказати однозначно: цинізм – це добре чи погано ? З одного боку цинічна людина прилюдно критикує стереотипи , відкрито називає речі своїми іменами. Логічний підхід до життя допомагає йому досягти успіхів у кар'єрі або на політичному терені. Але існує зворотний бік медалі-злісний цинізм. Це відноситься до людей, які своїми їдкими зауваженнями і повчальним тоном провокує скандали або розбіжності.

Пройти тест на тип особистості

Походження цинізму.

Історія цинізму починається у філософській школі кінізму у V столітті до нашої ери. Засновником школи кініков був Антисфен , який вважає, що кожна людина має право жити за своєю філософією. Антисфен проповідував перевагу раціоналізму над емоціями , користі над душевними і духовними переживаннями.

Розвинув і популяризував вчення кініків Діоген Синопський , який вважав лицемірством будь-які суспільні норми. Діоген і його учні жили в крайній злиднях, проповідували перевагу практики над теорією, відкрито висміювали все, що робило життя співвітчизників приємною. Навколишні називали їх грубіянами, вони самі називали себе кініками.

Сьогодні цинізм втратив своє початкове значення, але залишається однією з найбільш обговорюваних тем. Новий інтерес до вчення кініків пов'язують з ідеями " неокініка» Фрідріха Ніцше . У 1983 році німецький філософ Петер Слотердайк видав книгу "Критика цинічного розуму"» в якій розглядає феномен цинізму з точки зору філософів і героїв художніх творів: Мефістофеля з «Фауста» Гете, великого Інквізитора з «Братів Карамазових» Федора Достоєвського.

Цинізм має своє продовження – нігілізм або заперечення культурних цінностей. Ці поняття відрізняються тільки ступенем агресії. Нігілістичний підхід не допускає знущання над мораль , але також пов'язаний з недовірою до людської доброті , безкорисливості, внутрішнім цінностям.

Грані цинізму.

Цинізм невіддільний від внутрішнього моральності людини , тому насилу піддається раціональному поясненню. Неспроста поняття "цинічний" в поєднанні з іншими словами використовують в негативних оцінках: від цинічного погляду до цинічного ставлення до життя і злочину, вчиненого з особливим цинізмом.

Сутність бездушності багатовимірна. Щоб розмежувати поняття поділяють два види цинізму:

Професійний цинізм не викликає особливого захоплення, але до нього частіше ставляться з розумінням. Він відноситься до професій, де передозування «важкими» емоціями з часом включає захисні механізми мозку. Наприклад, для медиків, вчителів все хворобливе, страшне, неприємне стає звичним. Вважається, що в деяких професіях без аморальності неможливо досягти успіху. До подібних фахівців відносять медіумів, страхових брокерів, маркетологів, мережевих продавців.

Побутовий цинізм проявляється в прагматичному, але аморальному ставленні до повсякденного життя. Як все аморальне він ретельно ховається, але проявляється в зіткненнях на тему віри, традицій, гендерних питань. Сьогодні розмірковують про побутову бездушність підлітків, політиків, політологів, журналістів, письменників.

Існує навіть короткий словник різновидів цинізму за рівнем складності:

 • Нормальний - проявляється недовірою до суспільства.
 • Жадібний - зацикленість на фінансових питаннях.
 • Державний - виражається ставленням держави до своїх громадян.
 • Іронічний - використання хльосткого порівняння або жорстокої жарти.
 • Жорсткий - проявляється використанням «чорного гумору».
 • Телевізійний - виражається в «своєрідною» подачі новин, реклами.
 • Юнацький - виникає у підлітків, які заперечують будь-яку мораль.
 • Ярий - вживається щохвилини і з будь-якого приводу.

Цинізм іноді плутають із зарозумілістю. Але це різні поняття. Зарозумілість-це позиція по відношенню до іншої людини, яка проявляється від невпевненості у власній перевазі. Цинічний світогляд формується зсередини і має відношення до моральності. Не варто плутати цинічність з сарказмом. У цих понять різна обгортка: сарказм підстьобує, цинізм грубіянить і ображає.

Пройти тест на характер людини

Цинічні люди.

Кажуть, що цинічні люди – колишні романтики та ідеалісти, розчаровані в любові . Але не кожна розчарована людина стає бездушною. Цинічність не закладена в наших генах, вона не виникає нізвідки, навіть після великих розчарувань. Це стан "неповернення", який стає способом життя та мисленням. Психологи порівнюють цинізм із захисним механізмом, що спрацьовує як знеболююче для душевних ран.

Що робить людину цинічною:

 • Страх відмови або знецінення . Діє як попереджувальний удар за принципом»не чіпай мене, я небезпечний".
 • Розчарування . В основі образи лежать очікування. Якщо вони не виправдовуються, настає розчарування, бажання висміяти все, що раніше було дорого.
 • Не прожитий біль . Глибинна суть поведінки цинічного людини-змусити іншого страждати і тим самим розділити загальну біль.
 • Невміння справлятися зі складними емоціями . Виною тому-звичайна розгубленість, паніка людини, яка не вміє впоратися з горем, ненавистю, приниженням.
 • Розбита ілюзія ідеальності . Ми живемо в помилках щодо себе, батьків, навколишньої реальності. Іноді Втрачені ілюзії настільки травматичні, що ламають особистість .
 • Невміння прощати інших. поняття «прощати» і «забувати» не одне і те ж. Пробачити-значить звільнитися від образи , а не заковтувати біль все глибше.
 • Невміння прощати себе . Жаль, почуття провини, приниження не тільки переслідують роками, але провокують стрес, песимізм, презирливе ставлення до всього навколишнього.
 • Пошук співчуваючих . Мораль "втомленого романтика" найкраще зрозуміють такі ж бездушні і скривджені люди. І не тільки зрозуміють, а нададуть гідну відсіч.

Як з ними спілкуватися?

Ставлення до цинікам загалом можна назвати неоднозначним. Неприємне враження вони справляють не з першого і не з другого разу. Чоловіки-циніки буквально притягують жінок, як магнітом. Адже чарівний негідник з точки зору біології – альфа самець. Він активний, агресивний, непередбачуваний і сильний. Щастя з такою людиною можливо тільки в тому випадку, коли з ним краще, ніж без нього.

Вірите, що зумієте перевиховати циніка? Даремно. Перехитрити або переграти циніка-переможця неможливо. Однак можна у нього повчитися: викрити лицемірство, відкрито висловити свою думку, відстоювати свої переконання, не піддаватися на маніпуляції.

Висновки :

 • Цинізм-це нігілізм, який заперечує існуючу систему цінностей.
 • Циніками не народжуються, ними стають.
 • Іноді цинізм-це відповідна реакція психіки на душевний біль або важкі почуття: страх втрати, розчарування.
 • Буде цинізм наслідком розчарування або засобом для його попередження – вирішувати тільки вам.
 • Будувати відносини з циніком – як ходити по мінному полю: небезпечно, але цікаво.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю? 8 ідей
Як позбутися від душевного болю і вилікувати душу? 8 різних універсальни ...
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим? 7 основних правил
Як стати щасливим і що в цьому може допомогти? 7 дієвих способів знайти ...
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Шкала самооцінки: низька самооцінка, занижена, адекватна, висока і завищена
Що таке шкала самооцінки? Що таке низька самооцінка, занижена, адекватна ...
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Що робити, коли все погано? 9 відповідей
Стан що робити, коли все погано, не приходить раптом. 9 простих порад, я ...
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Смуток: що це таке і що робити якщо сумно??
Що таке смуток і чому нам буває сумно? Як позбутися від смутку: кращі сп ...
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Егоїст: хто це такий, як його розпізнати і чи добре їм бути??
Хто такий егоїст і його види. Позитивні і негативні сторони егоїстів. Як ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео