Назад
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.

Навигация по разделу
мораль

Що таке мораль і навіщо вона потрібна?

Що таке мораль? Чому вона буває внутрішньої і соціальної? Моральний принцип "золотої середини" і 10 порад про те, як застосувати його у власному житті.

Мораль штучного інтелекту – одне з обговорюваних питань серед юристів. Якщо раптом» розумний " робот усвідомлює себе особистістю і вчинить злочин, хто за нього буде відповідати-машина або її творець? Але з моральним вибором стикаються не тільки розробники, але і звичайні люди. Що таке моральність і чому вона так важлива? Якими принципами керується? Як шведський лагом допомагає освоїти моральний принцип "золотої середини"? Саме про це піде мова в статті.

Що таке мораль?

Мораль — це сукупність загальноприйнятих правил і законів, які керують вчинками людини в інтересах суспільства. Таке визначення дають словники. Але велика кількість дефініцій моралі в сучасній науці говорить про те, що універсального змісту в понятті поки немає. Якщо звернутися до буденної мови, то мораль – це внутрішній кодекс або внутрішня шкала добра і зла. Її порівнюють з невидимою межею, переступити яку людині не дозволяють внутрішні поняття про правильне і неправильне, добро і зло.

Мораль виражає ставлення людини до цінності іншого людського життя . Зварити кашу-нейтральний вчинок. Але приготувати обід, щоб нагодувати бездомних-це моральний вчинок. Сміх при вигляді чужого горя аморальний, хоча спочатку веселощі нейтрально. Аморальне завжди огидно, оскільки нехтує громадськими засадами.

Пройти тест на характер людини

Слово «мораль» походить від латинського «mores» – «звичай», «вдача», спочатку в Стародавньому Римі означало «відповідний добрим звичаям». У XVIII термін був запозичений з французької мови і буквально перекладається як «відповідний закону». Так що етимологічно "мораль» і "моральність" – це синоніми. У літературі мораль-моральне повчання, етичний висновок твору.

Мораль – та розкіш, яку можуть дозволити собі високорозвинені спільноти і одночасно – засіб для виживання. це соціальний інстинкт самозбереження , що рятує суспільство від самознищення. Перші моральні правила винайшли для того, щоб вивести ранні спільноти з хаосу в систему. Пізніше були придумані закони-компроміс між мораллю, реальністю і розумом. Але на відміну від законності, звичаїв і етикету моральні правила мають свої специфічні особливості:

 • Отримують ідейне обгрунтування у вигляді ідеалів добра і зла, справедливості.
 • Розглядаються як само собою зрозуміле, тому не прописуються на законодавчому рівні.
 • Недотримання цих правил викликає суспільний осуд, осуд.
 • Характеризуються універсальністю, доступною для будь-якого розумного індивіда.
 • Задають загальні орієнтири поведінки, але націлюють людину на «ідеал досконалості».

Моральні принципи.

Мораль-досить різнопланове поняття, яке розглядається з точки зору права, психології , соціології, теології. У філософському вченні існує окремий підрозділ-етика. Етика дає наукове, а значить критичне вивчення моралі. Одне з головних завдань етики-пошуки універсальних принципів моральності.

Сьогодні сформульовані моральні принципи, з яких складається  особистість людини :

 • Принцип Таліона, згідно з яким покарання за аморальний вчинок має перевершувати шкоду від самого вчинку.
 • Принцип моральності , який з часом перетворився на заповідь: «роби з іншими так само, як хочеш, щоб робили з тобою».
 • Принцип " золотої середини» , який проявився у закликах уникати крайнощів у своїх діях.
 • Принцип максимального щастя , заснований на твердженні про те, що поведінка людини має покращувати життя оточуючих.
 • Принцип справедливості або необхідність вирівнювання соціальних законів з моральними факторами.

Історія терміна «мораль».

Точно невідомо, коли саме моральність увійшла в суспільне свідомість , але найдавніші джерела, що дійшли до нас-притчі царя Соломона (ОК. 960 рік до н.е.). Читаючи його висловлювання, дивуєшся прикладів застосування норм моралі. Пізніше, за часів Гомера елліни оперували поняттями совісті, чесноти, честі, законності.

Одним з відомих філософів-дослідників моральності вважається Конфуцій . Хоча він запевняв, що не є автором нового вчення, а тільки передає учням мудрість древніх мудреців. Конфуцій вважав за необхідне жити згідно з основними принципами моральності: людинолюбству, милосердя , доброчесності.

Протягом століть безсумнівним авторитетом користувалися книги з роздумами про мораль, етики і права, написані Цицероном . Звичайно, ідеї моральності в римському суспільстві виявилися не нові, але в цицеронівської обробці були у великій пошані. Головна думка його праць: право і моральність – невіддільні поняття, які рятують людство від саморуйнування. Він же і ввів в ужиток визначення моралі, яке сьогодні цитують більшість джерел. Роздуми про моральність і моральність доповнили математик Піфагор , філософи Сократ , Платон , Кант .

Традиційна мораль заснована на вірі . В етичному сенсі Бог і є мораль, тобто ідея Бога – вічна цінність буття, що не залежить від часу. Про принципи, на яких має будуватися здорове суспільство, говорили Ісус, Мойсей, Будда, Мухаммед. Заповіді» не вкради«,» не вбий", актуальні і в XXI столітті. Мораль і релігія визначають духовне життя кожної людини і суспільства в цілому. Ці поняття невіддільні один від одного, адже вони ставлять перед собою однакові цілі: допомогти нам побороти власну лінь , егоїзм, презирство, заздрість .

Мораль в XXI столітті.

У наш час моральні принципи все частіше оголошуються упередженнями. Вважається, що логіку можливо підвести під будь-яку мораль, а старі, архаїчні поняття моральності давно застаріли. Сучасні теологи, психологи і філософи вважають, що сучасна суспільна мораль повинна бути продумана, обгрунтована, аргументована, обговорювана.

Але особиста мораль пов'язана з душею людини і є результат його особистого вибору. В даний час загальноприйнятим вважається думка, що людині спочатку притаманні Емпатія , милосердя, альтруїзм , готовність до співпраці. Вчені стверджують: рішення в питаннях моральності люди приймають інтуїтивно. Звідси висновок-мораль не є чимось насаджуваним, вона йде зсередини.

Можливо, аморальні люди більш успішні. Але чи щасливі?

Пройти тест на емпатію

Лагом: мораль «золотої середини».

Список країн-лідерів за рівнем щастя не змінюється вже кілька років. Крім Фінляндії, Данії та Канади в нього обов'язково входить Швеція. Крім шведського столу і шведської сім'ї шведи позичили нам поняття « лагом ». Лагом - це золота середина в житті кожної конкретної людини і його взаємодії з суспільством, яке базується на взаємному повазі і відсутність конфронтації. Це вміння жити не просто збалансованим життям, але відшукати для себе ідеальну рівновагу.

На побутовому рівні лагом вважається протиставленням надмірності . Лагом не закликає людей ставати посередніми, байдужими, апатичними або асоціальними. Навпаки, шведи вважають емоційно врівноваженого людини впевненим у своїх силах і досить гнучким, щоб пристосуватися до оточуючих змін.

Нитки лагом обплітають все життя шведів. Ось деякі з них:

 1. Іноді заздрість, яку ми відчуваємо по відношенню до оточуючих, пояснюється їх наближенням до щастя. Можливо, замість заздрості ми могли б зосередитися на пошуку власної рівноваги.
 2. Жити в рівновазі з навколишнім світом, значить економити енергоресурси, повторно використовувати речі, підтримувати національні кулінарні традиції.
 3. Під час їжі варто постійно запитувати себе: чому я їм саме ці продукти і як можу уникнути того, чого не слід їсти.
 4. Знайдіть час, щоб віддати старий одяг та речі в притулок, а не викидати їх у сміття.
 5. Купувати менше, але вкладатися в якість, вести бюджет і вчасно віддавати борги.
 6. Щире «Вибачте, я не можу» краще, ніж невиконана обіцянка.
 7. Моральна сила – в командній роботі. Зведіть хвастощі до мінімуму, робіть те, що говорите і не спізнюйтеся.
 8. Позбавляйтеся від непотрібного мотлоху – в будинку і в голові.
 9. Життя в невідповідності з достатком дуже стомлює.
 10. Навчіться слухати своє тіло, розум і совість.

Висновки:

 • Мораль – це внутрішній вектор, який вказує нам наші внутрішні цінності.
 • Перша мораль сформувалася на основі того, що людям необхідно було впорядкувати спільне існування, щоб вижити.
 • Моральність нелогічна, але пов'язана з нашою душею.
 • Лагом-шведський закон щастя, який можна пристосувати до власного життя.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео