Назад
Кайрос-менеджмент і Кайдзен

Навигация по разделу
кайрос менеджмент и кайдзен

Кайрос-менеджмент і Кайдзен

нещодавно натрапив на вакансію в одній з фірм мого міста «Менеджер по Кайдзен». Якщо відкинути питання, як вони збираються цього фахівця з Класифікатора професій проводити, ТО ідея хороша

Нещодавно натрапив на вакансію в одній з фірм мого міста «Менеджер по Кайдзен». Якщо відкинути питання, як вони збираються цього фахівця з Класифікатора професій проводити, ТО ідея хороша. Вникнувши у філософію Кайдзен, я побачив багато спільних моментів з Кайрос-менеджментом і вченням про ефективну мультифункціональність. Саме про Кайдзен і піде мова в даній публікації, точніше про ті його принципи, які збігаються з моїми уявленнями про правильний розвиток соціальних систем.

Що таке Кайдзен?

Кайдзен – це Японська філософія, спрямована на безперервне вдосконалення всіх процесів життя, в першу чергу бізнесу. Зародилася вона в післявоєнні роки для прискореного відновлення економіки Японії. Вперше ефективність Кайдзен відчула кампанія Toyota, яка завдяки йому змогла швидко налагодити виробництво після завершення Другої світової війни.

Успіхи японців не залишилися непоміченими на Заході, швидко поширивши філософію Кайдзен в багато країн світу. З'явилися представництва і в країнах СНД. Особисто мені дуже подобається сайт Кайдзен-клубу в Україні. На ньому можна знайти у вільному доступі безліч тематичних статей, інформаційний бюлетень і кейси впровадження даної філософії в умовах вітчизняних підприємств. У чому ж унікальність даної концепції? Розглянемо основні принципи Кайдзен.

Принципи Кайдзен

Якщо порівняти з європейським і американським підходом, східні традиції кардинально відрізняються в менеджменті та організації праці. Звичні нам вертикаль влади і поділ праці замінені горизонталлю взаємодопомоги і взаємозамінності. Аналогічний підхід пропагує і система Кайрос-менеджменту, але про це трохи пізніше.

До базових принципів Кайдзен відносяться:

 • Акцент на клієнтах, задоволенні їх потреб;
 • Чітке планування роботи, зіставлення отриманих результатів з прогнозованими;
 • Безперервний аналіз і моніторинг діяльності різних відділів фірми;
 • Знати, як визнати свої помилки та проблеми;
 • Оперативне усунення причин, що погіршують роботу, профілактика їх появи в майбутньому;
 • Заохочення змін у всіх сферах компанії;
 • Оптимізація виробничого процесу та якнайшвидше впровадження якості на всіх його етапах;
 • Стандартизація підходів і методів, що сприяють закріпленню успіху;
 • Налагодження ефективної комунікації та відкритості між працівниками;
 • Інформування персоналу про процеси, що відбуваються у фірмі;
 • Регулярний обмін досвідом по горизонталі, між співробітниками, передача особистого досвіду іншим учасникам робочого процесу;
 • Заохочення самодисципліни та шанобливого ставлення до інших;
 • Культ особистісного зростання і саморозвитку, безперервне підвищення професіоналізму;
 • Підтримання хороших взаємин в колективі, акцент на залученості працівників в життя фірми;
 • Створення робочих команд і відповідних гуртків якості у всіх напрямках діяльності фірми;
 • Делегування різноманітних повноважень співробітникам, що стає можливим завдяки їх багатофункціональності;
 • Створення міжфункціональних колективів, регулярна ротація кадрів між різними підрозділами.

Впровадження цих досить нескладних принципів дозволило японським корпораціям зайняти лідируючі позиції в світі, а вченню Кайдзен стати одним з найпопулярніших способів управління.

Крім великих фірм, Кайдзен може бути використаний і в невеликій компанії, або для поліпшення життя однієї людини. У цьому допомагає один з інструментів Кайдзен під назвою 5S-система раціоналізації робочого простору або життя в цілому:

 • Seiri - акуратність (сортування);
 • Seiton - порядок (раціоналізація);
 • Seiso - чистота (прибирання);
 • Seiketsu - стандартизація;
 • Shitsuke - дисципліна.

Якщо в декількох словах, то Seiri має на увазі складання списку того, що потребує оптимізації, і позбавлення від усього зайвого, Seiton означає впорядкування, розставлення пріоритетів, Seiso – прибирання свого робочого місця і непотрібних думок в голові, Seiketsu – складання стандартів на ефективні інновації, Shitsuke – неухильне проходження обраному шляху розвитку.

Ще один ключовий елемент Кайдзена – система 4м, яка визначає чотири основних стовпи будь-якого підприємства. До них відносяться:

 • Man - людина;
 • Machine - обладнання;
 • Material - матеріали;
 • Method - методи роботи.

Оптимізація кожного з цих «М» призводить до поліпшення діяльності всієї фірми.

Що спільного і які відмінності між Кайдзен і Кайрос-менеджментом?

Оскільки переказ зібраної інформації про Кайдзен не є самоціллю цієї статті, перейдемо безпосередньо до загальних моментів з Кайрос-менеджментом . І той і інший підхід спрямований на оптимізацію взаємодії людини і навколишнього світу. І Кайдзен і Кайрос-менеджмент вітає саморозвиток.

У разі Кайрос-менеджменту, в першу чергу вітається всебічний розвиток людини, не завжди пов'язане з його професійною діяльністю. Це цілком вкладається в один з базових постулатів Мого вчення – ефективну мультифункціональність .

Чим ширше ерудиція і досвід людини, тим оригінальніше можуть бути його ідеї. Особливо актуальний даний навик в колективах, які практикують метод мозкового штурму . Уявімо досить поширену ситуацію, коли у відділі працює чотири вузькозаточених співробітника: рекламіст, маркетолог, дизайнер і програміст. Відповідно, проводячи мозковий штурм в такому колективі ми отримуємо потенціал об'єднання чотирьох інтелектуальних сфер. А тепер припустимо, що у кожного з них є ще кілька хобі, або професійних напрямків. Наприклад, рекламіст паралельно ще й піарник, який захоплюється йогою. Маркетолог за першою освітою історик, А під час навчання ще й барменом підробляв. Дизайнер завжди цікавився архітектурою, а у вільний від роботи час ще й комп'ютерними іграми. Програміст, підробляє копірайтером, а також захоплюється колекціонуванням монет. Завдяки подібній мультифункціональності з чотирьох учасників мозкового штурму ми отримуємо перетин цілих дванадцяти інтелектуальних сфер. Відповідно і число можливих комбінацій багаторазово збільшується.

У Кайдзен також широко практикується принцип міжфункціональних команд і паралельного проектування, коли для реалізації певних завдань залучаються представники різних професій.

Кайрос-менеджмент пішов у цьому ще далі, популяризуючи не тільки діалог між різними професіями, а й застосування цілого пулу навичок людини, не завжди тільки пов'язаних з його безпосередньою роботою.

Нова епоха принесла чергові виклики перед людиною. У XXI столітті вже далеко не завжди спрацьовує принцип «навчання-робота-успіх». Людям все частіше доводиться імпровізувати, відвойовуючи Життєвий простір, тепер не тільки серед собі подібних, але і у штучного інтелекту. Філософія Кайдзен, що зародилася в неспокійні часи і увібрала в себе тисячолітню японську мудрість дозволяє зробити людину і його бізнес конкурентоспроможним. Кайрос-менеджмент допомагає ще більше актуалізувати прихований потенціал кожного з нас, відкриваючи додаткові перспективи в самореалізації та досягненні успіху.

Зараз читають
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити з цим життям? 7 різних шляхів для розвитку
Че робити зі своїм життям, якщо здається що все не так? Як вийти з цього ...
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Самореалізація особистості: що це таке і які види бувають??
Що таке самореалізація людини і які є її види? Які основні ознаки, за як ...
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Психологічний портрет: що це таке і з чого складається??
Що таке психологічний портрет і які пункти обов'язково включає в себе? В ...
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Ніжні слова і як їх говорити коханим: + 40 прикладів
Як говорити ніжні слова правильно? Чи однакові вони для чоловіків і жіно ...
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Кращий спосіб як мотивувати себе просто
Як мотивувати себе на досягнення своїх цілей, особливо довгострокових. А ...
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Садист: хто це такий, причини агресії і як протистояти??
Хто такий садист і як розпізнати побутового садиста? Як справлятися зі с ...
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Когнітивний дисонанс: що це таке і в чому його причина??
Що таке когнітивний дисонанс і як наш мозок зменшує психологічну напругу ...
Новое youtube видео