Назад
Альтруїст: хто це такий, добре це чи погано і як розпізнати

Навигация по разделу
альтруист

Хто такий альтруїст і чи добре їм бути?

Хто такий альтруїст і чи легко їм стати. Як розпізнати альтруїста і які бувають. Переваги і недоліки альтруїзму і як його в собі виховати

У світі, де правлять гроші і розрахунок, часом зустрічаються люди, що виходять за рамки всього цього. Здійснюючи безкорисливі вчинки, вони ставлять себе вище меркантильності. У кожного з нас є хоча б один знайомий альтруїст, який щиро допомагає іншим. Але чи легко живеться йому самому? Добре це чи погано-піклуватися про оточуючих? Може, є сенс бути таким, як усі? Чи легко розпізнати альтруїста? Чи варто виховувати в собі цю якість? Що робити, якщо дитина виявилася альтруїстом? Чи потрібно його переучувати? Безкорисливо надаємо необхідну інформацію.

Хто такий альтруїст?

Альтруїст — це людина, яка безкорисливо робить добрі вчинки, іноді навіть на шкоду собі. Враховуючи меркантильні тенденції, які все глибше вкорінюються в суспільній свідомості, альтруїзм стає все більш екзотичним явищем, поступаючись місцем прагматичності . З іншого боку, стверджувати, що він зовсім пропаде – не можна, адже альтруїстична поведінка широко поширене в живій природі, вказуючи на глибинний сенс цього явища. У чому ж його значення?

В еволюційному плані мають значення біологічні види, а не окремі особини. Самопожертва одних в ім'я виживання цілої групи закладено генетично. Немає сенсу зберігати життя одному представнику популяції, якщо всі інші загинуть. Тому і спрацьовують глибинні генетичні механізми, що перетворюють особина в альтруїста, або навіть «камікадзе».

Цей принцип поширений навіть на клітинному рівні. Наприклад, відомо явище апоптозу, коли клітина руйнується за власним бажанням, якщо вона починає заважати організму. Альтруїзм однієї клітини полегшує життя цілісної системи.

Але навіть у тваринному світі , альтруїзм іноді виходить далеко за рамки еволюційних механізмів. Поширені випадки, коли коти і собаки піклуються про дитинчат інших видів (курчат, каченят, білченят і т.д.). Такі приклади широко зустрічаються і серед інших тварин. Конкретного пристосувального сенсу ця поведінка не має.

У людей альтруїзм набуває ще більших форм. Вперше це явище описав французький філософ Огюст Конт, який уважно вивчив поведінку людини, створюючи науку соціологію. Його цікавили вчинки людей, що несуть користь для інших. Згідно з його поглядами, альтруїсти діють за принципом "життя для інших". Така поведінка протиставляється егоїзму, широко поширеному в суспільстві.

До слова, далеко не всі вважають, що альтруїзм ускладнює життя людини. Справа в тому, що можлива вигода від такої поведінки в перспективі значно перевищує витрачені на вчинення доброго вчинку зусилля. Альтруїст найчастіше користується повагою і довірою в суспільстві. Багато людей, натхненні його стараннями, намагаються зробити добрий вчинок у відповідь. У розвинених країнах допомога людям стає дуже популярною. Багато заможних громадян долучаються до благодійності , пишаючись званням філантропа.

Якби альтруїсти були нежиттєздатною частиною населення, вони просто зникли б під впливом соціального відбору. Це не відбувається. Більш того, багато соціальні інститути, включаючи церкву, цілеспрямовано виховують альтруїстів, оскільки соціум без них просто не виживе.

Пройти тест: Шкала самоповаги

Найвищим ступенем альтруїзму вважається самопожертва , тобто принесення себе в жертву в ім'я загального блага. Такі вчинки перетворюються в легенди, які переказуються з покоління в покоління. Подібно Данко-персонажу оповідання "Стара Ізергіль", який пожертвував своїм палаючим серцем, щоб врятувати інших.

Таким чином, навряд чи знайдеться людина, яка скаже " альтруїст? Хто це?", адже всі ми, так чи інакше, стикалися з подібними людьми. Просто виражається їх активність в різних напрямках. Про це і поговоримо далі.

Види альтруїзму

З огляду на всю складність і різноманіття цього явища, існує досить велика його класифікація. Умовно можна виділити дві великі групи: демонстративний (наприклад, «любов» багатьох політиків до свого народу) і справжній альтруїзм. Останній, в свою чергу, ділиться на ряд видів:

 • Моральний (моральний) - співвідноситься з власною совістю;
 • Батьківський - пов'язані з доглядом за дітьми;
 • Чуттєвий - пов'язані з симпатією чи співчуттям;
 • Взаємний (реципрокний – - характерний для спілкування між друзями;
 • Раціональний - викликаний розумінням правильності добрих вчинків;

Альтруїст може здійснювати добро, оскільки так йому підказує його «внутрішній цензор», або відчуваючи глибоку симпатію до людини, або ж логічно розуміючи правильність такої поведінки. Наприклад, можна вважати проявом раціонального альтруїзму фразу «чужих дітей не буває». Мудрі батьки розуміють, що у формуванні їхньої дитини велику роль відіграють його друзі і товариші. Відповідно, вони логічно приходять до висновку, що піклуючись про тих дітей, їх здоров'я і соціалізації, вони побічно сприяють розвитку власного малюка.

До речі, альтруїзм має певні гендерні відмінності. Жінка-альтруїст частіше демонструє турботу про близьких. Чоловік-альтруїст більше схильний до ситуативних подвигів (під час війни, пожежі, катастроф і т.д.).

Існує філософський напрямок під назвою ефективний альтруїзм. Його послідовники аналізують найпродуктивніші способи покращення світу. Це вчення можна вважати раціональною формою чесноти, на відміну від благодійності. Воно спрямоване на досягнення максимального приросту загального соціального блага в рамках всього людства.

Як розпізнати альтруїста?

Визначити альтруїста не так вже й складно. Тільки для цього має пройти час. Якщо людина регулярно робить благородні і безкорисливі вчинки, не вимагаючи нічого натомість, то, швидше за все, він альтруїст. Такі люди відрізняються розвиненою емпатією , тобто вмінням відчувати емоційний стан іншої людини, вловлювати його потреба в допомозі.

Якщо для підтримки « доброти » необхідні голоси виборців, покупка певних товарів і послуг, або ще що-небудь в цьому дусі, то мова йде про псевдо альтруїста, який просто намагається таким здаватися. Незаперечний "лідер «в цьому антирейтингу – політика, суть якої полягає у витонченій» грі" з електоратом.

Найчастіше, безкорислива допомога виходить від батьків, друзів і коханих. Ці люди в першу чергу претендують на роль альтруїстів, оскільки саме від них найбільше чекають підтримки і турботи.

Пройти тест на впевненість у собі

У випадку родинних зв'язків, турбота про дітей закладена на генетичному рівні і сприяє продовженню роду. Є таке поняття, як кін-відбір або сукупна пристосованість близькоспоріднених особин (якщо мова йде про тварин). Самовіддача одних індивідуумів підвищує виживаність інших. У людському суспільстві це проявляється в турботі про своїх рідних.

Друзі, в основному, стають альтруїстами, усвідомлюючи взаємність цього почуття. Вони знають, що можуть і самі розраховувати на допомогу, тому з радістю прийдуть на підмогу, щоб зміцнити цю впевненість. Якщо говорити про закоханих, то їх роблять альтруїстами складні біохімічні процеси, які «підказують» як треба себе вести з об'єктом жадання.

Є і більше складні соціальні форми альтруїзму , виражені в любові до Батьківщини або конкретного народу. Описуючи це явище, використовують термін просоціальної поведінки. Наприклад, волонтери, які витрачають свій час на допомогу іншим, або меценати, які надають матеріальну підтримку розвитку спорту, науки і мистецтв.

Поширені випадки, коли люди йдуть навіть на самопожертву заради суспільного благополуччя. Найчастіше, вони стають героями в умах своїх співвітчизників. Хоча, часом, їх жертва виявляється марною, тільки посилюючи переконаність окремих людей, що альтруїзм шкідливий. Безумовно, абсолютизувати такі висловлювання не можна, але раціональне зерно вони також містять.

Добре чи погано бути альтруїстом?

Про сильні та слабкі сторони альтруїзму написано багато публікацій. Одні вважають це явище закономірним і необхідним для життя в суспільстві. Інші вказують на його недоліки, які ускладнюють життя людини. Розберемо обидві версії про те, чи варто бути альтруїстом.

Переваги альтруїстів

Багато дослідників переконані, що безкорислива допомога людям має цілий ряд переваг в далекій перспективі. Серед них:

 • Хороша репутація в суспільстві;
 • Чиста совість;
 • Відчуття щастя у допомозі іншим;
 • Безпечніше життя;
 • Відповідна допомога від оточуючих;
 • Довіра з боку оточуючих;
 • Можливість змінити світ на краще.

Безумовно, не кожен альтруїст відчуває ці бонуси. Багато з них наштовхуються на реалії прагматичного світу. Саме не сприйняття простим обивателем високих життєвих цінностей і обумовлює цілий ряд мінусів.

Пройти тест на самооцінку

Недоліки альтруїстів

Потрапляючи в погане оточення, альтруїст ризикує бути обдуреним. Його благородними поривами можуть цинічно скористатися, а потім ще й «плюнути в душу». До основних мінусів відносяться:

 • Знецінення себе та своїх інтересів;
 • Можливі негативні наслідки;
 • Глузування з боку меркантильного оточення.

З огляду на подібні мінуси, оптимальним можна вважати раціональний альтруїзм, який дозволяє здійснювати добрі вчинки на «свіжу голову» не розпорошуючись перед негідними людьми. Все ж, отримати альтруїста в найближчому оточенні – це справжня удача.

Як поводитися з альтруїстом?

Перш за все, будь-які взаємини варто будувати за принципом взаємної поваги. Альтруїст також людина, а не слуга чи робот. Якщо він надає підтримку, необхідно висловлювати подяка . Все-таки багато хто звик до того, що добрі справи винагороджуються. Тому підсвідомо чекають моральну "компенсацію" витрачених зусиль. Безумовно, альтруїст не шукає вигоду в своїх вчинках, але на людське ставлення розраховує. І по совісті буде саме так до нього ставитися.

Якщо це близький друг або родич, варто пояснити йому, що надто добрим бути не варто, оскільки цим можуть користуватися нехороші люди. У меркантильному світі, навчити когось бути трохи прагматичніше-це теж добрий вчинок.

Як виховувати альтруїста?

Продовжуючи попередню тему, відзначимо, що виховання альтруїста – заняття непросте. З одного боку, суспільству необхідні добрі і безкорисливі люди. З іншого - їм живеться не завжди легко. Може, є сенс перевиховати альтруїста, навчивши його егоїзму?

Це теж не вихід, адже егоїстів не люблять . Звичайно, людина повинна думати про себе, але для соціуму важливіше люди, які приносять користь іншим. Суспільство стимулює розвиток альтруїзму. З народження людині читають казки, де більшість героїв надають безкорисливу допомогу людям, рятують красунь і захищають свою землю. Навіть у Дорослі роки є механізми виховання альтруїстів. Найбільш ефективний-релігія, прищеплює цінності взаємоповаги і допомоги ближньому.

Виховуючи дитину, перш за все, варто розуміти чого хоче саме він . Чи не вийде з альтруїста егоїст і навпаки. Ламати характер і особистість людини - справжній злочин. Необхідно пояснити дитині всі сильні і слабкі сторони його поведінки, підказати, в чому він може досягти успіху. Допомагати іншим можна теж» з розумом", не переступаючи через себе і свої інтереси. Це, згаданий раніше раціональний альтруїзм, який не дає людині витрачати свої життєві ресурси даремно. Але, знову ж таки, у кожного своє покликання в житті, і якщо хтось відчуває щастя, допомагаючи іншим - це його особистий вибір і спосіб життя .

Користь, яку приносить альтруїст суспільству, вимірюється не лише його особистими зусиллями. Куди важливіше, що його вчинки сприяють переосмисленню цінностей оточуючими. Допомагаючи комусь, людина, крім конкретного вчинку, запускає низку добрих справ. Подібно посмішці, яка викликає появу інших посмішок, так і приклади благодійності надихають на аналогічну поведінку.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Що таке Особиста ефективність і лайф-менеджмент? Як можна підвищити свою ...
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Що таке відверта розмова і як вона допомагає краще зрозуміти один одного ...
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Чим відрізняються між собою любов і пристрасть? Чи завжди вони уживаютьс ...
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Що таке сентиментальність показна і дієва? Чому корисно проявляти почутт ...
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Що таке парадокс? Парадоксальні методи для лікування фобій і позбавлення ...
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії ...
Новое youtube видео