Назад
Коучинг: що це таке, його види, принципи і недоліки.

Навигация по разделу
коучинг

Що таке коучинг і його різновиди?

Що таке коучинг і які його базові принципи? Яких видів буває коучинг і в чому між ними різниця? Переваги та недоліки коучингу.

Важко знайти людину, яка б ніколи не чула про коучинг. Але дуже мало тих, хто розуміє, що таке коучинг і може зробити правильні висновки про його значення. Ще складніше зрозуміти рівень коуча, відрізнити фахівця від шарлатана. Адже далеко не кожен, хто називає себе коучем, пройшов профільне навчання і має необхідні сертифікати. Виходить так, що багато людей, розмірковуючи про коучинг, що це таке так і не розуміють. Роблять помилки, розчаровуються, роблять неправильні висновки. Розберемо тему коучингу і подумаємо, чи потрібен він взагалі.

Що таке коучинг?

Коучинг — це спосіб розвитку, спрямований на досягнення клієнтом успіху в роботі або особистому житті, завдяки співпраці, а не навчання. Коуч не дає відповіді або рекомендації, а під час діалогу допомагає клієнту самому прийти до необхідних висновків і виробити правильну стратегію поведінки.

Якщо мова йде про тренінгах , то мається на увазі взаємодія з аудиторією, спрямоване на формування у присутніх необхідних навичок . Якщо ж говорити про Консалтингові послуги, то коуч – консультант, який надає безперервну підтримку. Виходить так, що коучинг-це рішення життєвих або робочих питань, за допомогою активації власних глибинних знань і умінь клієнта.

Не варто думати, що коучингу можна навчитися самостійно . Це така ж дисципліна, як лікарська справа, психологія , Педагогіка і т.д. найвідоміший центр, навчальний нових коучів – Міжнародна Федерація коучингу (ICF). Ця організація зібрала понад 24 тис.професіоналів з 50 країн. Її засновники розробили жорстку систему сертифікації претендентів, приділяючи увагу уніфікації коучингу в усьому світі.

Існує три основних рівня посвяти коучів. для отримання базового, необхідно пройти більше 60 годин підготовки і 100 годин приділити практиці. Якщо ж людина вирішила стати майстром коучингу, то йому слід бути готовим до 200 годин навчання і 2500 годин практики. Як і будь-яка інша професія, коучинг не позбавлений своїх мінусів, Володіючи і позитивними сторонами. Про них поговоримо далі.

Пройти тест на тип особистості

Переваги коучингу.

Найважливіша риса коучингу – методика формування необхідних навичок. Це не лекція чи семінар. Коучинг-співпраця, а не процес навчання. Цей підхід повинен допомогти у розвитку особистих навичок, а не забезпечити знання. Адже знання не завжди припускають вміння, а ось навички дозволяють здійснювати правильні вчинки на підсвідомому рівні. Тобто, після тренінгу учасник може не запам'ятати багато з того, про що там говорилося. Але в необхідній ситуації він вчинить так, як потрібно.

Переваги коучингу — розстановка правильних пріоритетів, розуміння себе і своїх здібностей. Але зустрічаються і мінуси.

Недоліки коучингу.

За умови кваліфікованості фахівця коучинг практично позбавлений недоліків, крім високої вартості таких послуг. Але багато "тренера" вибирають цей напрямок для власного збагачення, а не реальної турботи про своїх учнів. Якщо потрапити до такого «наставника», то в кращому випадку, можна сподіватися, що не стане гірше. Щоб вибрати справжнього профі, бажано переконатися в наявності у нього необхідних сертифікатів, подивитися портфоліо, дізнатися відгуки клієнтів і т. п.

Істотний недолік коучингу – необхідність регулярного «освіження» його результатів. Відразу після тренінгу слухач, в основному, сповнений сил і впевненості , але все це швидко починає забуватися. Тут або регулярні заняття потрібні або особиста завзятість.

Основні принципи коучингу.

Ефект від коучингу виходить завдяки позитивному підходу до вирішення завдань. Він виражається в п'яти основних принципах коучингу:

  • У будь-якої людини все добре;
  • Кожен володіє необхідними для свого успіху ресурсами;
  • Клієнтом керують позитивні наміри;
  • Люди постійно змінюються;
  • Людина схильна вибирати найкраще.

Можливо, прочитавши ці постулати, хтось не погодиться-це справа кожного. Але щоб коучинг привів до необхідного результату, бажано так мислити.

Пройти тест на самооцінку

Види коучингу.

Нові виклики, що виникають у світі, породжують все нові запити з боку суспільства, які намагається враховувати коучинг. Регулярно з'являються нові його форми або напрямки. Серед популярних видів коучингу:

  • Бізнес-коучинг;
  • Адміністративний коучинг;
  • Кар'єрний коучинг;
  • Лайф-коучинг ;
  • Спортивний коучинг.

За цільовою аудиторією коучинг ділитися на груповий (командний) та індивідуальний. Адже можна розвиватися особисто, а також запросити коуча для підвищення загальної ефективності своїх співробітників, або команди спортсменів (футбол, хокей, волейбол і т.д.).

1. Бізнес-коучинг.

Збірна назва послуг, що дозволяють краще орієнтуватися в підприємницькій діяльності, домагатися результатів в бізнесі. Найчастіше такий коучинг спрямований на підвищення ефективності всієї команди співробітників. Особливо тих людей, які безпосередньо контактують з клієнтами.

Саме цей різновид найчастіше буває на консалтинговій основі, коли запрошується фахівець, що допомагає налагодити роботу всієї організації.

2. Адміністративний коучинг.

Тренування для Топ-менеджерів (керівників), які керують діяльністю всієї фірми. Не варто ідеалізувати керівництво, представляючи їх якимись особливими людьми вищого стану. Часом в топи потрапляють випадкові люди, яким необхідно «втовкмачувати» прості істини. Адміністративний коучинг нічим за складністю не відрізняється від інших видів цієї професії. Але відповідальність, безумовно, вище, оскільки від компетентності керівництва залежить ефективність всієї справи.

3. Кар'єрний коучинг.

Такий коучинг налаштований на прискорене просування по кар'єрних сходах. Має на увазі індивідуальний підхід. Кар'єрне зростання-явище індивідуальне, практично інтимне. Так що, навчання необхідним навичкам відбувається тет-а-тет, або під час збірного тренінгу для представників різних фірм. Дуже часто такі коучі співпрацюють з агентствами з працевлаштування, допомагаючи людям знайти свою професію і домогтися в ній успіху.

4. Лайф-коучинг.

Самий авантюристичний вид даної професії. Коуч повинен вселити невдасі, що він може домогтися успіху, а потім встигнути сховатися, поки той в цьому не переконав. Якщо серйозно, то лайф-коучинг - найвідповідальніша сфера. Адже від неї залежать, в прямому сенсі цього слова, життя людей. Одна справа, наштовхнутися на шарлатана і не просунутися по службі, а зовсім інша-втратити сенс життя . Спеціалісту лайф-коучингу необхідний багатий досвід, знання в психології, життєва мудрість у всіх можливих сферах, від відносин або дружби, до майже клінічних випадків.

5. Спортивний коучинг.

Практично те ж саме, що і попередній варіант, тільки тікати треба оперативніше, особливо якщо навчаєш команду боксерів. Досягнення в спорті залежать від правильної психологічної підготовки спортсменів. Як не дивно, від цього м'язи швидше ростуть, голів забивається більше, травми переносяться легше. Коуч в спорті є психологом і стратегом в одній особі.

Важливий напрямок спортивного коучингу – командоутворення, що дозволяє гравцям стати практично одним цілим, розуміючи один одного як самого себе, а часом навіть краще.

Що таке коучинг — розібралися. види перерахували, «підводні камені» позначили. Залишилося відзначити, що професія ця актуальна, але запрошувати таких фахівців чи ні – справа кожного. В принципі, коучі не дають нічого нового, а допомагають людям краще розібратися в своїх власних здібностях. Але іноді без сторонньої допомоги людина ризикує так ніколи себе і не зрозуміти. Тому, якщо виникла така потреба, краще спробувати, просто в процесі навчання регулярно прислухатися до своїх відчуттів і інтуїції .

Пройти тест на впевненість у собі

Зараз читають
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, коли нудно??
Чим зайнятися на роботі, якщо завдань немає, а нудьга вже дає про себе з ...
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Особиста ефективність: що це таке і 7 способів її розвинути
Що таке Особиста ефективність і лайф-менеджмент? Як можна підвищити свою ...
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Відверта розмова: що це таке і з чого почати??
Що таке відверта розмова і як вона допомагає краще зрозуміти один одного ...
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Любов і пристрасть: які їх ознаки і в чому відмінності??
Чим відрізняються між собою любов і пристрасть? Чи завжди вони уживаютьс ...
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Сентиментальність: що це таке і коли корисно плакати??
Що таке сентиментальність показна і дієва? Чому корисно проявляти почутт ...
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Парадокс: що це таке і які бувають в психології і мисленні??
Що таке парадокс? Парадоксальні методи для лікування фобій і позбавлення ...
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??
Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії ...
Новое youtube видео