Назад
Особисті фінанси на війні і після

Навигация по разделу
личные финансы

Особисті фінанси на війні та після

виживуть ті, хто пристосується до нових реалій. Піклуватися про особисті фінанси на війні і після неї нетривіальне завдання, але можлива і просто необхідна

Виживуть ті, хто пристосується до нових реалій. Добре житимуть ті, хто навчиться підлаштовуватися під нові реалії в перманентному режимі. Це можна зробити, якщо взяти на себе відповідальність за своє фінансове благополуччя і робити реальні кроки для поліпшення особистого добробуту. Кожен день.

Бабуся розповідала, що роки після війни були складнішими, ніж сама війна. Під час війни люди жили новинами з фронту, пестили віру і плекали надію на перемогу, забували про власні потреби і радощі, працювали на знос. Коли війна закінчилася, вони вирішили, що житимуть як раніше. Але цього не сталося. Почалися розруха, голод, безгрошів'я, репресії і з'ясування «хто правий», «хто винен», «хто повинен за це відповісти» з повною безнадією і відсутністю райдужних перспектив.

Бабусині історії я сприймала як казку, яка закінчується в той момент, коли вщухає її голос. Ніколи не думала, що зіткнуся з війною в реальному житті. Прийти.

В минулому статті я розповідала, що система особистих фінансів складається з 6 елементів.

 1. Облік і аналіз особистих доходів і витрат.
 2. Постановка довго - і середньострокових фінансових цілей.
 3. Нейтралізація негативних психологічних установок про гроші.
 4. Оптимізація особистих витрат.
 5. Збільшення особистих доходів.
 6. Формування заощаджень та інвестування.

Сьогодні я розповім про те, як використовувати цю систему у воєнний та повоєнний час. Ніхто не знає, що буде завтра, через місяць, через рік. Але розуміння того, як можуть розвиватися події і свого місця в їх вирі, можуть знизити тривожність і показати альтернативні способи дій. Уявляючи те, що буде завтра – можна зрозуміти, що робити сьогодні, щоб завтра було веселіше.

В основі цієї статті − прогноз Українського інституту майбутнього «Україна 2022: як не упустити свій шанс стати сильною державою». На основі цього прогнозу я описую як може діяти звичайна людина, щоб знайти своє місце в новій реальності.

Як думати, щоб не стати бідним?

На тренінгах і консультаціях я багато часу приділяю способу мислення. Те, як і що ми думаємо про себе та гроші, відображається на нашому фінансовому становищі. Тому важливо звернути увагу на думки та почуття, пов'язані з грошима.

У повоєнний період багато людей втратять роботу. У квітні 2022 року на 1 робоче місце претендувало 12 осіб. Віра в те, що міжнародні організації будуть компенсувати наші збитки і дозволять нам жити так, як раніше – далека від реальності.

Міжнародне співтовариство виділяє і виділятиме для України фінансові кошти. Проте:

 1. 90 % цих коштів даються в борг і під відсотки, їх треба повертати;
 2. Гроші виділяються на конкретні цілі, серед них:
  • А) скорочення апарату держслужбовців;
  • Б) цифровізація державних органів та економіки;
  • В) розвиток інновацій та екологія.

Нам не дадуть гроші, тому, що «у нас була війна», «ми нещасні», «ми всіх врятували». Ці думки точно не допоможуть розбагатіти.

У цій ситуації краще думати: «ми виконали свою місію», «ми заслужили жити у вільній, сильній і багатій країні», «нам треба докладати зусиль, щоб її побудувати», «ми відкриті до нового, готові вчитися хорошому і ділитися своїми знаннями зі світом».

Як оптимізувати особисті витрати?

Оптимізація витрат – об'єктивна частина системи особистих фінансів в післявоєнний час. До війни більше 70% доходу домогосподарств йшло на оплату продуктів харчування та комунальні платежі. Зараз, в умовах зниження заробітних плат і масових звільнень, не всі українці зможуть забезпечити себе необхідною їжею і заплатити за електрику, газ і воду.

Окремо зупинюся на витратах на обслуговування і погашення кредитів. Я завжди голосую проти споживчих кредитів, особливо, кредитів в мікрофінансових організаціях. На лекціях слухачі часто не згодні з цим твердженням.

Вони кажуть: «Хто не вміє − той нехай не бере. Я вмію-буду брати. Не бачу сенсу собі в чомусь відмовляти. Життя-одне"»

Я кажу: «якщо ви вмієте розпоряджатися грошима, для вас не складає проблем за 2-6 місяців відкласти суму на потрібну вам покупку. Навіщо ризикувати і вводити себе в стрес?». Але, всі ми дорослі люди і живемо так, як вважаємо за потрібне.

1 червня 2022 року закінчуються кредитні канікули в багатьох банках. Якщо до цього вони не стягували щомісячні платежі, відсотки і не нараховували штрафи, то тепер продовжать. Для людей, які втратили роботу, житло, здоров'я, при щодня зростаючих цінах, ситуація складається не кращим чином.

Як збільшити особисті доходи?

Збільшення активних доходів – це запорука виживання в осяжному майбутньому. У воєнний час багато українців втрачають роботу і житло. Частина з них виїжджає за кордон. За даними Міністерства внутрішніх справ України, з 24 лютого по 19 травня 2022 року за кордон виїхали 6,2 млн.осіб. За даними опитування Центру Разумкова 79% тих, хто виїхав, планують повернутися в Україну, але чи буде в Україні для них житло і робота, поки не ясно.

Доходи українців різко знизяться. Найбільше це торкнеться людей, що живуть на території активних бойових дій. А також працівників органів управління, банків, освіти, охорони здоров'я, сфери обслуговування та культури. Попит на ринку праці на «офісні професії» зменшитися в рази.

Де можна буде знайти роботу?

Економісти стверджують: «ми не піднімемо економіку за допомогою ресторанів і перукарень. Потрібні великі підприємства (заводи і фабрики)».

Для звичайного українця це може прозвучати як образа. Ми звикли називати себе» менеджерами«,» фінансистами«,»економістами". Хоча мало хто знає, що входить в посадові обов'язки на цих позиціях.

Найближчим часом роботу можна буде знайти на будівництвах або, в кращому випадку, на заводах і фабриках, які будуть побудовані в новій Україні. Стратегічні напрямки-машинобудування, легка і харчова промисловість.

Важлива частина економіки України – експорт сировини. Тому "ласкаво просимо" в сільське господарство, перевезення, логістику, зовнішньоекономічну діяльність. Найближчим часом нас чекає мілітаризація економіки України, тому армія і підприємства оборонного комплексу теж можна розглядати як варіант.

Малий бізнес (ресторани, Перукарні, розваги-навчання) безпосередньо залежить від платоспроможності населення. А вона наступні 1-3-5 років падатиме.

Як зберігати і куди інвестувати після війни?

Заощадження та інвестиції – необхідна частина системи особистих фінансів. Вони забезпечує такий бажаний» пасивний " дохід, заради якого більшість людей починають цікавитися темою особистих фінансів.

Для формування інвестиційного капіталу треба зберігати 10-20-30% доходу. Це означає, що решта повинна покривати поточні витрати (!).

На консультаціях, ми часто торкаємося теми інвестицій в знання. Інвестиції в знання і нові навички можуть забезпечити необхідний рівень активного доходу, частина якого можна направити на заощадження.

Кілька способів дізнатися які нові знання і навички будуть потрібні найближчим часом.

 1. У повоєнний час буде створено багато центрів перекваліфікації, де можна буде отримати нову професію з подальшим працевлаштуванням. Тому треба стежити за інформацією центральних і місцевих органів управління в цьому напрямку.
 2. Можна звернутися за допомогою до кар'єрного консультанта. Консультант допоможе зробити "чек-АП" поточної ситуації, визначити стратегію розвитку кар'єри, підкаже яких знань не вистачає і де їх отримати.
 3. Можна шукати свій шлях самостійно. На щастя, зараз багато безкоштовних онлайн-курсів з різних професій. Можна пройти кілька десятків і вибрати те, що до душі. Головною інвестицією, в цьому випадку, буде час.

Заощадження зберігаємо в твердих валютах в готівковій і безготівковій формах. Поточна ситуація з курсом гривні тому підтвердження.

Зараз читають
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися? 7 ідей
Як кардинально змінитися і чи допоможе це наблизитися до успіху? Чому ва ...
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Чим зайнятися в житті? 10 перевірених способів дізнатися
Як зрозуміти, чим займатися в житті, щоб це приносило радість? 10 практи ...
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Позитивні емоції і негативні емоції: що це і як з'являються??
Що таке позитивні емоції і чи можна їх викликати? Чим корисні негативні ...
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Самоконтроль: що це таке і 7 способів його розвинути
Що таке самоконтроль і які є способи поліпшення цієї навички? Що таке що ...
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Внутрішня сила: що це таке і в чому її секрети??
Що таке внутрішня сила людини і звідки вона береться? Суть цього поняття ...
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві: 10 способів застати його зненацька
Каверзні питання хлопцеві змушують його задуматися, а дівчині говорять б ...
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Питання другу або подрузі: які можна задавати? 8 тим з прикладами
Які задати питання одному, щоб перевірити, міцні стосунки з ним на етапі ...
Новое youtube видео