Назад
Панічні атаки: що це таке, її смптоми і як впоратися

Навигация по разделу
панические атаки

Що таке панічні атаки? Через що вони виникають і як від них уберегтися?

Що таке панічні атаки і як вони з'являються. Основні симтоми панічних атак і способи медикаментозного лікування. Як впоратися з панічними атаками самостійно?

У світі бувають різні люди. У деяких дуже міцні нерви, іншим же дісталася вкрай вразлива психіка. Панічні атаки навряд чи відомі холоднокровним особистостям, зате можуть помітно псувати життя вразливим людям. Що це таке і як з ними боротися? Чи можна не допустити напади паніки? Як бути, якщо нервозність посилюється?

Що робити, коли дихання частішає, а серце буквально норовить вирватися з грудей? Наскільки небезпечна панічна атака? Чи шкодить вона здоров'ю? Якими способами можна швидко взяти ситуацію по контроль? Чи відомі ефективні прийоми, які допомагають впоратися з панікою? Про це і піде мова далі.

Що таке панічні атаки?

Панічні атаки-це напади тривоги і паніки, які посилюються соматичними проявами. За різними опитуваннями, до 5% людей хоч раз в житті відчували панічну атаку. Цьому негативному явищу в більшій мірі схильні молоді люди віком від 25 до 44 років. Більший відсоток випадків зустрічається у дівчат, приблизно в чотири рази частіше, ніж серед чоловіків. Мабуть це пов'язано з особливостями жіночої фізіології, а також психіки.

Вони виростають більш емоційними, на відміну від чоловіків, яких з дитинства вчать контролювати емоції. Причини панічних атак досліджені ще не дуже добре, але фахівці пов'язують їх появу з серйозними фізичними та емоційними навантаженнями, а також з вагітністю. У певний момент психіка виявляється ослабленою і починає гостро реагувати на якісь негативні фактори. Що одна людина навіть не помітить, у другого може викликати панічну атаку. Все пов'язано з особливостями вироблення «гормонів стресу», таких як адреналін.

Пройти тест на панічні атаки

Напади паніки не з'являються на рівному місці. Вони пов'язані з попереднім негативним досвідом. Наприклад, дівчина від надмірних дієт втратила свідомість в громадському місці. Це ненормальне фізіологічне явище, але має цілком аргументовану причину. Якщо людину морити голодом, він рано чи пізно може виявитися без свідомості, навіть якщо володіє здоров'ям олімпійського чемпіона. Просто один так це і зрозуміє, а в іншого може розвинутися фобія, що викликає панічні атаки.

Повернемося до цієї дівчини. Після втрати свідомості у неї з'явилася боязнь, що подібне повториться. Кожен раз, коли вона потрапляє в натовп, у неї починає прискорено битися серце, що відображається і на диханні. Крім цього, все починає «плисти» перед очима, і вона реально відчуває запаморочення і слабкість. Причиною стає не проблема зі здоров'ям, а напад паніки. Якщо вона в цей момент буде думати про що-небудь інше, то подібні симптоми навіть не почнуться. Головне, відігнати негативні думки при перших же ознаках страху.

Ознаки панічної атаки

У кожної людини можуть виникати різні симптоми, але найчастіше панічна атака проявляється одним з таких відчуттів:

 • Частіший пульс;
 • Раптовий страх;
 • Нудота і дискомфорт у животі;
 • Безпричинна паніка;
 • Тремтіння в тілі;
 • Прискорене серцебиття;
 • Утруднене дихання;
 • Відчуття тепла або холоду в тілі;
 • Запаморочення;
 • Посилене потовиділення;
 • Парестезії( поколювання або оніміння в кінцівках);
 • Біль в області грудей;
 • Зміна тиску;
 • Заплутані думки;
 • Відчуття здавленості в горлі;
 • Відчуття нереальності того, що відбувається;
 • Страх втратити контроль над своєю поведінкою.

Щоб діагностувати панічну атаку необхідно виявити від чотирьох зазначених симптомів. Якщо у пацієнта спостерігається менше число проявів, прийнято говорити про «обмеженому симптоматичному припадку». Тривалість цих симптомів може вимірюватися хвилинами або навіть годинами, але як правило, вони припиняються протягом півгодини.

Панічну атаку можуть викликати поїздки в транспорті, потрапляння в натовп людей, перебування в замкнутому просторі. Наприклад, якщо вразливу людину покусає пес, у нього може залишитися психологічна травма. Кожен раз, коли він побачить собаку, саме її поява буде провокувати напади паніки. Будь-який стрес може стати приводом для подальшої фобії.

Пройти тест на стрес

Панічна атака – це явище абсолютно ненове. Ще на зорі цивілізації філософи і лікарі намагалися пояснити напади страху у своїх сучасників. Спочатку їх пов'язували з витівками давньогрецького бога Пана, який мешкав в лісі і періодично з'являвся перед подорожніми. Звідси і етимологія назви "паніка". Його страхітливий, наполовину тваринний вигляд міг повалити в жах навіть холоднокровних воїнів, не кажучи вже про жінок і дітей. Так що, симптоматика нападів паніки добре відома людству.

Панічні атаки та медицина

Приблизно з середини XIX століття вчені всерйоз зацікавилися питанням, що таке панічна атака. Якщо раніше симптоми пов'язували з порушенням в роботі конкретних органів, то поступово комплексним вивченням цього явища зайнялися психіатри . Було встановлено зв'язок між панікою і психологічними особливостями людей. Прискореного серцебиття або підвищеного тиску перестали приписувати хвороби серцево-судинної системи. Стало зрозуміло, що соматичні ефекти виникають у відповідь на нервову напругу.

У 1950-х роках з'являються перші препарати для боротьби з панічними атаками, які надають інгібуючу дію на ряд нейромедіаторів, що призводять до підвищеної нервозності. У 1980 році світ вперше почув діагноз « панічний розлад », як окремий психіатричний висновок.

Пройти тест на психічні розлади

Дослідження значно розширили розуміння цього явища, але остаточно вивченим його вважати передчасно. Психіка-складний механізм, який ще приховує безліч таємниць і загадок. Але про одне можна судити впевнено – психосоматика надає найпотужніший вплив на людину. Деякі приклади панічних атак явне тому підтвердження, коли напад страху виникає виключно у відповідь на думки і провокує реальний дискомфорт, включаючи прискорене серцебиття, задишку і запаморочення.

Лікування панічних атак

Оскільки напади паніки – це проблема зі здоров'ям, медицина розробила ряд процедур і препаратів для лікування таких пацієнтів. Медикаментозне втручання передбачає застосування СІЗЗС (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну), які відносяться до антидепресантів. Але краще вплив на людину надає комбінація ліків і психотерапії . Адже проблема панічних атак, як уже зазначалося раніше, виходить за рамки фізіології, ведучи дослідників у світ людської підсвідомості.

Поведінкова терапія спрямована на подолання страху перед панічною атакою, оскільки він часто стає причиною цього явище і підсилює негативні відчуття. Наприклад, страх перед прискореним серцебиттям викликаний побоюваннями наближення інфаркту. Насправді Серцевий м'яз має достатню міцність, щоб витримувати навантаження.

Прискорене дихання деякі помилково представляють ознакою задухи, хоча є різні причини гіпервентиляції, серед яких надлишок вуглекислого газу в приміщенні. Легке запаморочення може спровокувати появу страху перед втратою свідомості. І якщо людина піддасться панічній атаці, то не виключено, що дійсно впаде. Якщо ж він заспокоїться, то неприємні симптоми моментально зникнуть.

Один з ефективних методів в лікуванні панічних атак – систематична десенсибілізація. Суть цього підходу полягає в поступовому зниженні чутливості пацієнта до факторів, які викликають у нього страх. Авторство цього методу належить південноафриканському психіатра Джозефу Вольфе . По-народному про такий прийом кажуть, що»клин клином вибивається". Припустимо, людина боїться водойм, які провокують у нього панічні атаки. Причини цього приховані в далекому дитинстві. Якщо за допомогою психотерапевта він почне потроху позбавлятися від цього страху, крок за кроком ступаючи в воду, то з часом зрозуміє, що його страхи безпідставні і позбудеться від фобії.

Підсилює ефект від систематичної десенсибілізації ще один інструмент психотерапії-прогресивна м'язова релаксація Едмунда Якобсона . Справа в тому, що людина не може одночасно бути і розслабленим, і напруженим. Значить, якщо він навчиться розслаблятися, то зможе запобігати панічні атаки. Що це таке, демонструє наступний приклад. Припустимо, хтось боїться задухи. Від страху у нього виділяється адреналін, починає прискорено битися серце, частішає дихання. Ці симптоми посилюють напад паніки і провокують переднепритомний стан. Якщо зусиллям волі людина зможе взяти під контроль своє дихання, за принципом зворотного зв'язку він приведе в норму серцебиття і знизить вироблення «гормонів стресу».

Метод релаксації ефективний для профілактики такого явища, як панічна атака, причини якого можуть ховатися не тільки в самонавіюванні, а й реальних порушеннях фізіології. Користь цього прийому в тому, що він допомагає усунути симптоми в момент початку нападу паніки. Є й інші методи, які допомагають в таких ситуаціях.

Що робити при панічній атаці?

Цей момент таїть в собі одночасно і загрозу, і можливість. Перша пов'язана з реальною шкодою для організму, адже будь-яка нервування негативно впливає на здоров'я. Друга залежить від сили волі людини. Якщо він хоч раз подолає паніку, в майбутньому йому буде набагато легше з нею боротися. Можливість позбутися від фобії упускати не можна.

Наслідки панічних атак отруюють життя ще довгий час після їх припинення. Негативні спогади, страх перед повторенням і пригнічений моральний стан надовго стають супутниками людини. Щоб уникнути негативних наслідків і знизити емоційне напруження під час початку паніки, рекомендується застосовувати один з наступних прийомів.

1. Віддалення

Метод ефективний для людей, які вже розуміють, як відбувається панічна атака. Що це таке, вони встигли відчути і побоюються її повторення. У разі, коли всі ознаки вказують на те, що вони знову можуть випробувати ці незручності, підійде прийом «когнітивного розчеплення» або уявного дистанціювання від ситуації. Необхідно заспокоїти себе розумінням того, що це всього лише неприємне переживання, яке абсолютно не небезпечно.

2. Зупинка думок

Другий прийом пов'язаний з моментальним припиненням негативних роздумів. Можна відволіктися на події, що відбуваються осторонь, згадати анекдот або смішну історію. Головне подумки сказати "Стоп" своїм страхам. Оскільки інтенсивність і тривалість панічної атаки визначаються ставленням людини до цього явища, змінивши свою реакцію можна набагато швидше усунути неприємні симптоми.

3. Позитивне твердження

Коли людина періодично відчуває панічні атаки, ознаки їх наближення прекрасно знає. Значить застати зненацька його не так і легко. Розуміючи ситуацію, він може заздалегідь підготувати певну заспокійливу фразу, яка повинна стати його захисником в такі моменти. Крім цього, він повинен наділити ці слова силою, вселити самому собі, що вони ефективні. Припустимо, хтось боїться замкнутого простору. Кожен раз, коли він заходить в ліфт, посилюється ймовірність панічної атаки. Якась фраза, на кшталт» я спокійний «або» все добре", яку ця людина повторює немов мантру, надасть антистресовий ефект, допомагаючи впоратися з напругою.

4. Контроль над диханням

Як уже зазначалося раніше, все в організмі взаємопов'язане. Якщо зусиллям волі взяти під контроль частоту вдихів і видихів, можна помітно знизити хвилювання і заспокоїтися. Американський психіатр Девід Бернс пропонує в момент паніки використовувати дихальну гімнастику. Наприклад, метод "5-2-5", суть якого полягає в глибокому вдиху тривалістю в п'ять секунд, затримці дихання на дві секунди і подальшому видиху протягом п'яти секунд.

Самонавіювання здатне на багато що. Панічні атаки-яскравий тому приклад. Через недовірливості люди можуть посилювати негативні симптоми, перетворюючи скороминущу слабкість в фобію. Легке запаморочення через розігралася фантазії може стати причиною втрати свідомості. Але якщо людина візьме себе в руки і заспокоїться, то дуже швидко забуде про всі незручності. Розуміння всієї сили підсвідомості і тієї відповідальності, яку несе кожен перед самим собою, допомагає в прийнятті рішень і сприяє зміцненню характеру, що необхідно для зрілої особистості.

Пройти тест на параною

додаткова інформація:
Зараз читають
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе? 6 головних кроків
Як навчитися любити себе, забути про комплекси і почати повноцінно жити? ...
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Біхевіоризм: що це таке, необіхевіоризм і соціобіхевіоризм
Що таке біхевіоризм, звідки він походить і що вивчає? Як допомагає дослі ...
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку? Психологія і фізіологія процесу
Як закохати в себе жінку за допомогою всебічного підходу? Які психологіч ...
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Мораль: що це таке, моральні принципи і моральність.
Що таке мораль? Чому вона буває внутрішньої і соціальної? Моральний прин ...
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Толерантність: що це таке, її історія і навіщо вона потрібна??
Що таке толерантність? Які є відмінності її визначення в різних словника ...
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Рефлексія: що це таке, походження та визначення.
Що таке рефлексія як філософське, теологічне, наукове та психологічне яв ...
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Мандраж: що це таке і 7 порад як з ним впорається??
Що таке мандраж і коли він виникає? 7 отлтічних порад, які допоможуть вп ...
Новое youtube видео