Назад
Субособистість дитина, дорослий, батько: що це таке??

Навигация по разделу
Ребенок взрослый родитель

дитина, дорослий, батько: структура особистості та трансакційний аналіз

Що таке субособистості і яке місце вони займають в структурі особистості людини. Що таке его-стану дитина, дорослий, батько, як вони працюють і впливають на людину

Особистість багатогранна за своєю природою. Вона поєднує різні темпераменти, типи сприйняття, характери. Крім цього, в одній людині уживаються і такі стани, як дитина, дорослий, батько. Їх вивчає трансакційний аналіз, що допомагає зрозуміти, яку роль відіграє людина в даний момент.

Але чи справді кожен з нас поєднує ці компоненти? Чи буває доросла дитина, без внутрішнього батька? Як зрозуміти, хто в тобі домінує? Причому тут субособистість? Розберемося в цих питаннях разом.

Структура особистості

Людина в ході еволюційного розвитку зазнав безліч змін, які допомогли йому вийти зі світу дикої природи і побудувати суспільство. Але будь-яка медаль має дві сторони. Складна соціалізація, на відміну від тваринних спільнот, перетворила розум людини на подобу багатошарового пирога, в якому поєднані багато компонентів. Дитина, дорослий, батько – це тільки частина складових людської особистості.

Як правило, в одному індивідуумі можуть уживатися різні темпераменти , характери, типи сприйняття і поведінки. Але до роздвоєння особистості це не має ніякого відношення. Просто у відповідь на ситуацію в людині проявляється певна субособистість, яка на автоматизмі виконує ті чи інші дії. Це як би соціальна роль, яку відіграє людина.

На думку подружньої пари американських психологів Хела та сидри Стоун психологічні надбудови виникають для захисту «внутрішньої дитини», яка дуже сприйнятлива до зовнішніх загроз. Дорослий і батько оберігають дитя в особистості людини. Перший з'являється у відповідь на соціальне і психологічне дорослішання, другий копіює поведінку власних тата і мами, або оточуючих. Вони стають внутрішніми цензорами, які контролюють прояви інфантильності. У певних випадках, наприклад, під впливом алкоголю, їх вплив слабшає і «внутрішня дитина» виривається назовні.

Пройти тест на темперамент

Що таке субособистість?

Субособистість – це внутрішній образ, окреме «я», яке з'являється для захисту людини від зовнішніх загроз. Всі ми в душі діти, але в міру дорослішання і соціалізації доводиться приміряти на себе нові ролі, які не витісняють повністю попередні сценарії. Дівчинка, переходячи рубіж статевого дозрівання, перетворюється в дівчину, жінку, колегу, начальницю, дружину, маму, бабусю.

Будучи керівником відділу, вона проявляє одну свою субособистість. Приходячи ввечері додому, перетворюється на іншу людину. Вирвавшись на вихідних з подругами на відпочинок, відкриває зовсім інші свої якості. Безумовно, як людина вона скрізь однакова, але соціальні маски, немов призма, коригують її поведінку відповідно ситуації.

Образів буває безліч, але найбільш узагальненими вважаються дитина, дорослий, батько. Саме вони присутні у всіх людях, незалежно від їх статі і соціального статусу. Навіть діти можуть проявляти батьківську поведінку, наприклад, по відношенню до молодшого брата або сестри. Навпаки, вже сформований людина іноді поводиться, як доросла дитина, немов вимикаючи стан батька. Але найчастіше, відбувається навпаки. Чим старша людина, тим рідше проявляється його «внутрішнє дитя».

Пройти тест: дитина, дорослий, батько

Трансакційний аналіз та особистість

Філософи і мислителі давно спостерігали, що людина в певних ситуаціях може «включати» різні стани, як би надягаючи соціальні маски. Серйозно до вивчення цього питання дослідники підійшли в XX столітті. Американський психолог Ерік Берн , розвиваючи ідеї психоаналізу , звернув увагу на міжособистісні стосунки. Він ввів поняття трансакцій, якими описував такі стани – дорослий, дитина, батько.

На його думку, кожна людина з дитинства, контактуючи з родичами, переймає сценарії їх поведінки. Ці моделі стають субособистостями, які беруть на себе турботу про «внутрішню дитину». Навіть залишаючи батьківський дім, людина підсвідомо продовжує виховний процес, який відбувався, поки він був маленьким. У цьому йому допомагають три его-стану, які формують особистість. Знати про них необхідно, оскільки це розуміння допомагає аргументувати власні вчинки і бажання.

Его-стану особистості

На думку Еріка Берна в людині уживаються три его-стану;

  • Батько (Р) - модель поведінки тата і мами;
  • Дорослий (В) - вироблені соціальні установки і компетенції;
  • Дитина (Ре або Д, від слова дитя) – все природні спонукання.

Вони не виключають один одного, а навпаки, гармонійно доповнюють. Це в ідеалі. В реальності ж, дорослий і дитина можуть конфліктувати, подібно до того, як старші люди і діти. Антагонізм " батьки і діти» присутній в особистості кожного.

Доросла дитина – це якраз та ситуація, коли в дуалізмі верх здобуває дитя, не впускаючи зрілість в індивідуума. Щоб не допустити деструктивних наслідків, в справу включається субособистість батька, яка намагається контролювати інфантильні вчинки. Від того, наскільки сильний авторитет тата і мами в очах такої людини, залежить результат протидії. Найчастіше, у міру дорослішання в особистості перемагають дорослий і батьківський компоненти. Розглянемо їх детальніше.

Его-стан дитина

У ньому укладені всі природні властивості людини, які дані йому від народження. Дитина, він же Дитя, любить отримувати задоволення від життя, при цьому, уникаючи складнощів і вольових рішень. Ця субособистість не цікавиться навчанням, роботою, походами в спортзал. Подібно сучасним дітям, для яких єдиним другом став їх гаджет, дитина хоче отримувати максимум при мінімальних зусиллях. Саме він стає заручником алкоголю, наркотиків, ігрової залежності і поганих компаній.

Це абсолютно не означає, що в тріо дитина, дорослий, батько, першому випадає роль «вселенського зла». Насправді, в цьому компоненті закладено все максимально щире і людяне, яке не приховано під соціальними масками і образами. Темперамент людини, його покликання, таланти, вся його природна унікальність знаходяться в его-стані дитини. Саме туди спрямований психоаналіз і гештальт-терапія .

До слова, субособистість дитини може розвиватися в двох напрямках – природному і адаптивному. У природній формі Дитя полягає вся емоційність і імпульсивність людини, саме тут зосереджено його его. Адаптивний дитина підлаштовується під батька, здійснюючи вчинки, які схвалює внутрішній цензор. Якщо перший Бунтар, то другий Конформіст.

Его-стан батько

Старші члени сім'ї з дитинства піклуються про дітей. Це нормальний стан, як для світу дикої природи, так і для соціуму. Ще мавпоподібних предки людини дбайливо ставилися до молодшого покоління. У міру ускладнення суспільного життя, ця тенденція тільки посилилася. Відповідно субособистість батька-внутрішній цензор і захисник. Вона формується в процесі спостереження за найближчими родичами, частково копіюючи їх поведінку.

Его-стан батько абсолютно не означає дорослість. Цю модель поведінки можуть переймати старші брати і сестри по відношенню до молодших. Дитина, що опинилася наодинці з самим собою, також періодично демонструє батьківські установки. Наприклад, йому може ставати соромно, коли він робить неправильний вчинок. Внутрішній голос говорить йому» не можна«,» погано«,»перестань".

Просто відсутність третього компонента в ряду дитина, Батько, Дорослий, знижує вплив соціальних надбудов. Діти ще не встигають повноцінно влитися в людське суспільство і не завжди адекватно оцінюють справедливість батьківських зауважень.

Стан батьків не єдиний. Воно може приймати дві форми: піклується і критикує. Перша надихає і мотивує людину, дає відчуття спокою і безпеки. Друга-забороняє здійснювати неправильні вчинки, вести себе аморально і безвідповідально. Обидва стани цієї субособистості важливі для кожного з нас. Вони являють собою якийсь «батіг і пряник», які керують поведінкою людини.

Его-стан дорослий

Третій і найсильніший компонент особистості, який поступово починає контролювати решту. Саме дорослий перемикає его-стану дитини і батька, періодично впускаючи то одного, то іншого. Це мозковий центр, що розбирається в премудростях навколишнього світу. У порівнянні з дитиною, дорослий набагато розумніший і досвідченіший, але і більш фальшивий. Він збирає маски, які надягає потім все життя.

Ця субособистість є скоріше захисною реакцією, ніж справжньою людиною. Дорослий формується у відповідь на невдачі і виклики навколишнього світу. Тому "мажори" часто демонструють дитячу або підліткову поведінку. Чим комфортніше умови дорослішання, тим менш відповідальним виростає людина. Ті ж, хто вигризають своє місце під сонцем, досить рано демонструють якості дорослої людини, приміряючи різні соціальні ролі.

Життєвий сценарій

З дитинства, під впливом дорослих, дитина підсвідомо формує певний життєвий сценарій, якому слід все життя. Коли людина дорослішає, за це починають відповідати його субособистості. Его-стан батько уважно контролює, щоб внутрішній дитина не відступив від головного сценарію. Саме в цьому ховаються багато дитячі психічні травми, які впливають на життя дорослої людини. Це і є гештальти, сформовані в глибокому дитинстві – образи батька і матері, модель побудови сім'ї, вибору партнера, ставлення до оточуючих.

Доросла дитина найбільше піддається такому впливу субособистості батька, оскільки він гірше соціалізується і активніше дотримується свого життєвого сценарію. Суспільство слабше накладає на нього відбиток, що проявляється в меншій кількості масок. Якщо ж людина виховує в собі дорослого, який вчиться аналізувати і коригувати вчинки, може сформуватися і контрсценарій, що допомагає позбутися від негативних установок. Буває і антисценарій, коли людина свідомо ламає стереотипи в своїй поведінці.

Особистість людини досить «об'ємна», щоб вмістити в собі різні его-стану, серед яких дитина, дорослий, батько. У процесі психологічного дозрівання, вони» вчаться " уживатися один з одним, допомагаючи людині реалізовувати його життєвий сценарій.

Пройти тест на тип особистості

Зараз читають
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Хронічна втома: що це таке, її причини і як боротися??
Що таке хронічна втома і як вона проявляється? Які причини такого стану ...
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Тренінг особистісного зростання: що це таке і як вибрати??
Що таке тренінг особистісного зростання і чому це пошуки власної мотивац ...
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Швидкочитання: що це таке і як навчиться??
Що таке швидкочитання і чи ефективно воно? Як швидко читати книги, витяг ...
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Знайомство з чоловіком: 10 головних помилок
Яких помилок краще уникати, щоб знайомство з чоловіком виявилося успішни ...
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зацікавити хлопця? 7 необхідних умов
Як зробити перший крок і зацікавити хлопця? Які є психологічні хитрощі? ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Білий шум: що це таке, Чи безпечно його слухати і навіщо??
Що таке білий шум, як виникає і які у нього є природні джерела? Для чого ...
Новое youtube видео