Назад
Ксенофобія: що це таке, яка буває і як боротися??

Навигация по разделу
ксенофобия

Що таке ксенофобія і як її подолати?

Що таке ксенофобія і чому це ненависть до всього чужого? Види ксенофобії і 5 способів виховати в собі терпимість і співпереживання.

Тема ксенофобії – актуальна, трагічна і драматична одночасно. Вона зачіпає окремих людей і все суспільство. Іноді ми навіть не розуміємо, що завдаємо образу людині, яку вважаємо чужаком. Іноді розуміємо, але продовжуємо діяти агресивно. Звідки береться неприязнь до чужого, незрозумілого? Які страхи провокують неприйняття чужого? Як виховати в собі терпимість? Розповідаємо, що таке ксенофобія, її види і способи розвинути в собі терпимість.

Що таке ксенофобія?

Ксенофобія — це складний комплекс негативних емоційних проявів по відношенню до чогось або комусь чужому, невідомому. В основі фобії лежить почуття ворожості, страху і презирства до представників інших націй, культур, віросповідання, соціального стану. Іноді емоційна неприязнь переходить у відкриту агресію, намір фізично знищити або вигнати чужинців, інакомислячих. Відповідно ксенофоби-люди, які ненавидять іноземців.

Сам термін "ксенофобія" складається з двох грецьких слів « xenos " - чужий і « phobos » – страх. У перекладі: « боязнь чужого ». Ксенофобія відноситься до соціальних фобій, які відрізняються стійкими, перебільшеними побоюваннями або страхом. Залежно від предмета, на який спрямована ненависть, проявляється ісламофобією, християнофобією, русофобією, мігрантофобією, гомофобією, ейджизмом, сексизмом.

Пройти тест на характер людини

Причинами ксенофобії дослідники вважають кілька факторів: генетична схильність, виховання, культурне та соціальне середовище . Фобія рідко піддається логічному поясненню і може загостритися після якоїсь знакової події або потрясіння. Головним психологічним "спусковим гачком" ксенофобії дослідники вважають прагнення людини поділити світ на» Чорне «і» біле«, « своїх «і»чужих". Коли людина зараховує себе до однієї групи, головну загрозу він бачить у всіх чужинців.

Походження ксенофобії.

Неприязнь по відношенню до чужинців зародилася з перших кроків людства. Достовірних історичних даних про війни первісних людей поки немає. Проте більше третини знайдених скелетів кроманьйонського період а (наші прямі предки, які жили 30-40 тисячоліть тому) знайдено зі слідами насильницької смерті . А перші наскальні малюнки зображували не тільки тварин, а й чоловічків, що стріляють один в одного. Пізніше були Хрестові походи, релігійні війни, погроми, переслідування на ґрунті антисемітизму.

Вчені припускають, що протягом історії 90-95% громад брали участь у військових діях. Індіанці Америки, мисливці тропічних лісів, степові кочівники і скандинавські воїни вільний час витрачали на поневолення і знищення сусідніх народів. І часто причиною зіткнення були підозрілість і нелюбов до всього чужого. Жорстоких воєн за всю історію змогли уникнути тільки бушмени, що живуть в пустелі і жителі Крайньої Півночі.

Незважаючи на пропаганду толерантності , суспільство стає все більш нетерпимим до мігрантів, представників інших рас, сексуальних меншин . Тому в більшості цивілізованих держав введені закони про»злочини ненависті". Цей термін вперше з'явився в США в 1985 році після публікацій статей, присвячених насильству щодо геїв і лесбіянок. У 90-х роках минулого століття були прийняті перші законодавчі акти.

Злочини ненависті - це правопорушення, мотивоване нетерпимістю до певних груп людей. Причому відповідальність чекає порушника не тільки за фізичне насильство або псування майна. У більшості випадків покарання буває за словесну образу з метою принизити іншу людину. Ніхто не може заборонити людині відчувати ненависть. Але за публічну демонстрацію ненависті до представників іншої раси, віросповідання, етнічної приналежності, мови, гендерної ідентичності або сексуальної орієнтації порушника чекає суворе покарання.

Види ксенофобії.

В першу чергу потрібно розрізняти ксенофобію інстинктивну і ідейну. В основі інстинктивної ворожості лежать ті ж механізми, які захищають наш організм від вірусів і бактерій. Так що це закладений еволюцією механізм захисту. Проте ідейна ненависть – це політична ідея, що виникла в результаті воєн, геноциду, народних страждань.

Розрізняють міжособистісну, міжгрупову та міжрасову ксенофобію. Особиста ненависть до всього чужого формується під впливом найближчого оточення і виховання. Міжгрупова ворожнеча найчастіше пов'язана з конкуренцією в невеликих колективах, спільнотах (навчальних закладах, комерційних організаціях). Міжрасову ксенофобію провокує політична ідеологія, соціальні, політичні чи економічні процеси. Погіршення міжнаціональної ситуації частіше припадає на періоди економічного спаду.

У розумінні ксенофоба світ населений ворожими народами, тому він живе в постійному очікуванні загрози. Найбільш популярними є три види страхів:

  • Втрати матеріального благополуччя після захоплення чужинцями території.
  • Руйнування усталених цінностей: моральних, культурних, переконань.
  • Негативних наслідків постійної ворожнечі.

Страх перед чужим проявляється з перших років життя. Наприклад, багато хто помічав, що маленькі дітки ховаються або починають плакати при вигляді незнайомців. Так вони висловлюють своє небажання спілкуватися з чужаком. Усвідомлюючи, що нахили до неприйняття чужого у нас вроджені, важливо навчитися їх контролювати. Генетику, звичайно ж, ніхто не відміняв, але і перевиховати себе теж можна.

Як боротися з ксенофобією?

Багато хто з нас намагаються не судити про людину за зовнішнім виглядом. Але іноді важко втриматися від невдоволення при вигляді неохайного бомжа або обвішаного пірсингом підлітка. Але якби люди вміли читати думки один одного, було б ще гірше. Навіть у терпимого людини виникає бажання вдарити галасливого сусіда або пересісти в транспорті від яскраво одягненого транссексуала.

Психологи вважають, що такі бажання включаються завдяки нашому «психологічному імунітету», який сформувався ще на зорі людства. коли будь-які чужинці були ворогами , про толерантність не могло бути й мови. Крім того захисні механізми допомагають нам уберегтися від всіляких захворювань. Як тільки ми помічаємо в іншої людини нежить або кашель, відразу намагаємося опинитися подалі. Виходить, настороженість до чужинців-це частина нашого інстинкту до самозбереження.

Пройти тест на емпатію

Але психологічний імунітет не виправдовує образливих висловлювань або дій по відношенню до неприємних нам людям. Тому сьогодні так багато уваги приділяють вихованню терпимості у дітей і підлітків. Але що робити дорослим людям, які не потрапили на уроки толерантності? Психологи стверджують: переконання можна змінити в будь-якому віці . Адже наш мозок налаштований на співпереживання точно так же, як і на недовіру.

Як розвинути в собі співпереживання?

1. Слухавши.

Можна розпитати людину, що він відчуває, як переживає складну ситуацію. Спробуйте вислухати співрозмовника, не перебиваючи, щоб поглянути на ситуацію його очима.

2. Утримайтеся від власних інтерпретацій.

Намагайтеся не поспішати з висновками або приписувати іншим свої почуття. Людині важливо знати, що його правильно розуміють.

3. Вивчайте інші культури.

Коли це можливо, проведіть час за розмовою з незнайомою людиною. Спробуйте без сорому заговорити або попросити про допомогу у людини з іншого соціального кола.

4. Проаналізуйте свою нетерпимість.

Іноді неприйняття інших людей пов'язане з стереотипами , якими нас нагородили ще в дитинстві.

5.  Підніміть свою самооцінку . у деяких випадках ворожість до інших є відображенням низької самооцінки. Замість того, щоб загрузнути до ненависті, варто розвивати в собі впевненість у своїх силах.

Висновки

  • Ксенофобія – це нелюбов до чужого, незрозумілого.
  • Недовіра до чужинців закладено у нас в генах.
  • Злочини ненависті – злочини, вчинені за мотивами нетерпимості до певних соціальних груп.
  • Толерантність можна виховувати в собі в будь-якому віці.

Пройти тест на самооцінку

Зараз читають
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Мене ніхто не любить: чому так і 5 ідей, що з цим робити
Чому з'являється впевненість, що мене ніхто не любить і чи так це наспра ...
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Що робити, якщо не хочеться жити? 15 ідей
Ефективні поради про те, що робити, якщо не хочеться жити? Де шукати мот ...
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Міжособистісний конфлікт: що це таке і 5 способів вирішення
Що таке міжособистісний конфлікт і які його основні ознаки? Які види був ...
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Розвиток особистості: що це таке і які є стадії??
Що таке розвиток особистості і як це допомагає знайти свою індивідуальні ...
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть у відносини? 10 ефективних методів
Як повернути пристрасть, якщо вона відійшла на другий план? Які є способ ...
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною під мікроскопом
Знайомство з дівчиною в невідповідному місці або в неправильний час може ...
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Бізнес по-жіночому: як заробляти легко і з задоволенням??
Як жінці знайти своє покликання і заробляти гроші легко і з задоволенням ...
Новое youtube видео