Назад
Прагматизм: що це таке і принципи прагматика.

Навигация по разделу
прагматизм

Що таке прагматизм і як його використовувати?

Що таке прагматизм і чому раніше існувала критика даної філософської установки? 7 правил прагматика: шпаргалка з практичними підказками.

Нам здається, що щасливі бізнесмени наділені надздібностями: вони націлені на успіх і йдуть до нього 24 години на добу. Але не обов'язково бути суперменом, щоб пишатися своїми досягненнями. Досить додати до своїх якостей краплю прагматизму. Зовсім трохи, щоб не втратити радості, але крок за кроком йти до своєї мети. У статті піде мова про прагматизм: витоки філософської течії, критику і практичне застосування.

Що таке прагматизм?

Прагматизм — це філософський рух, який розглядає будь-яке пізнання, дію чи ідею з точки зору практичної користі чи доцільності. У перекладі з грецької "прагматизм «означає» Дія «або»справа". Від цього ж слова походять і інші слова – практика, практичність. Головна теза прагматизму – подолати розрив між теорією та практикою .

Прагматична людина — це людина розуму. Він не живе поняттями " подобається-на подобається», а керується критерієм « корисно-марно ». А корисно для нього тільки те, що дійсно працює. Його дії і рішення пояснюються логікою і здоровим глуздом. Прагматична людина знає, чого хоче, вміє абстрагуватися від усього зайвого, ставить перед собою реальні цілі і послідовно досягає результату.

В останні роки з прагматизму зробили в деякій мірі в культ. Але критики вважають такий підхід вузьким, обмеженим і придатним лише для крайніх випадків. Противники прагматизму попереджають про небезпеку підходу, який мислить категоріями вигоди і відкидає фундаментальні життєві цінності: добро, красу, істина .

Пройти тест на тип особистості

Еволюція поняття прагматизм.

Засновником прагматизму вважають американського філософа Чарльза Пірса , який півтора століття тому детально виклав ідеї нового філософського напряму в своїх роботах. Але вчення Пірса було занадто складним для розуміння, тому ця філософська течія стала популярною після публікацій робіт Вільяма Джеймса .

Американський філософ і психолог у.Джеймс переписав ідеї свого вчителя простою і зрозумілою широкій публіці мовою. Він вважав, що філософська суперечка без підтвердження на практиці просто не має права на існування. А завдання філософа-не стільки пізнавати, скільки змінювати навколишній світ.

Окремі поняття руху були сформульовані раніше. Прихильниками практичної користі філософії були Сократ і Арістотель, Джон Локк, Девід Юм . Але всі попередники користувалися поняттями прагматизму випадково, уривками. Тоді як після популяризації робіт відомих філософів-прагматиків Р ічарда Рорті, Джона Дьюї, Вілларда Куайна ідея набула загального характеру. Таким чином, теорії стали не загадками без відповідей, практичними знаряддями для отримання результату в ході практичної діяльності.

Те, що прагматичність – це американська ідея немає нічого дивного. Американці були і залишаються практичними та реалістичними людьми. Час появи прагматизму збіглося з бурхливим розвитком масового виробництва і технічного буму, коли необхідно було вирішувати конкретні життєві ситуації, а не міркувати про глобальні проблеми.

Хто такий прагматик у хорошому сенсі цього слова?

У побутовому розумінні така риса характеру як прагматичність викликає двояке ставлення. З одного боку прагматик – це позбавлений романтики людина, яка на першому побаченні дарує корисні подарунки і не здатний на вчинення «чогось такого». Але, тим не менш, прагматики-реалісти – успішні підприємці з аналітичним складом розуму.

Чим ще характеризуються прагматики?

  • Їм цікавий результат, а не процес. Якщо немає матеріального результату, не варто витрачати час на будь-яку справу.
  • Їм чужі упередженість, споглядальність, слюнтяйство, сентиментальність, ілюзії, порожні фантазії і мріяння.
  • У відносинах їм не знайома ейфорія , значить, відсутня фаза розчарування.
  • Для них в першу чергу важлива справа.
  • Вони бажають отримати найкраще з того, що мають.

Історично і генетично склалося, що прагматичний тип мислення притаманний чоловікам. Вони раціональні, стримані, орієнтовані на результат. Але тенденції сьогоднішнього часу показують, що жінки з таким же успіхом домагаються цілей, будують кар'єру, заробляють і керують.

Пройти тест на характер людини

Практичний погляд на успіх: 7 правил прагматика.

Філософія прагматизму перегукується з філософією успіху. Далі - 7 правил, які можна перейняти у практичних людей, щоб домогтися в житті більшого.

1. Позначити проблеми, що стоять у вас на шляху.

Більшість людей вирішують не говорити і навіть не думати про проблеми. Так вони не отримують головного – їх рішення. Прагматики сприймають проблеми як шанс щось покращити. Вони не уникають проблем і суворої реальності, визнають свої слабкі місця, але не здаються. Прагматики аналізують, спілкуються з компетентними людьми, складають детальну стратегію, і крок за кроком виконують задумане.

2. Не концентруватися на чужих проблемах.

Ми настільки залежимо від стресу, що іноді придумуємо його собі самі. Не свідомо, а тому що не вміємо вибудовувати особисті кордони. Наше невміння відстоювати свою вигоду робить нас залежними від вразливих подруг, емоційних колег, нестриманого начальника, від усього. Додатковим стресом стають чужі проблеми:»якщо людині погано, я зобов'язаний його вислухати". Але людину, яка усвідомлює свої бажання, набагато важче вибити з колії. У нашій владі сказати іншому "ні", обмежити потік негативної інформації і відмовитися від нав'язаних зобов'язань.

3. Не боятися і не переживати.

Ми витрачаємо час на переживання про те, що ніколи не станеться. Це і є страх. У XX столітті страх не захищає нас від бід, але забирає внутрішні сили і захаращує свідомість . Щоб домогтися чого хочеш, потрібно бути сфокусованими кожен день. реалісти не лякають себе жахливими сценаріями. Вони тверезо оцінюють шанси, аналізують вигоди від вдалого ведення справ і наперед продумують кроки, які зроблять в разі невдачі.

4. Вчитися економити.

Звичка економити характерна для всіх успішних підприємців. Важливо відмовитися від спонтанних покупок, продиктованих емоціями - невиправдано дорогих речей, поїздок. Важливо виробити в собі звичку складати зекономлені гроші в окрему скарбничку. Це не обов'язково має бути половина зарплати. Це може бути 10% від щомісячного доходу, несподівана премія або повернутий борг.

5. Інвестувавши.

Навіть на перспективній посаді не всім вдається «дослужитися» до крісла фінансового директора або президента компанії. Але у працездатності є чітка межа. Працювати більше і ще більше, конкурувати з молодими співробітниками з роками стає все важче. Інвестиції-це пасивний дохід, який допоможе здобути фінансову незалежність. Вкладатися не обов'язково в щось екзотичне. Це може бути власний бізнес або знайти хорошого брокера з державною ліцензією.

6. Піклуватися про здоров'я.

Практичну людину важко заманити в зал міфічними обіцянками про красиву фігуру. Зате подіють інші аргументи: здорова, фізично міцна людина краще міркує, ефективно працює, не витрачає гроші на лікування, піклується про себе сам і допомагає своїм близьким. Наприклад, вартість медичної страховки в багатьох країнах визначається станом здоров'я: чим воно краще, тим менше доведеться заплатити. Так що любов американців до спорту – сувора необхідність, продиктована прагматизмом.

7. Читати, дивитися, вчити тільки корисне.

Якщо ми з'їли щось шкідливе, є радикальний спосіб позбутися від неякісних продуктів. Але все, що потрапляє наш мозок, залишається там назавжди. Наш мозок - не смітник, тому для його якісного розвитку варто вибирати найбільш потужні і практичні книги, фільми або публікації. І головне-спілкуватися з активними, цілеспрямованими, успішними співрозмовниками.

Висновки:

  • В основі теорії прагматизму лежить принцип корисності: важливі тільки ті речі, які приносять практичну користь.
  • Філософію прагматизму сповідують щасливі бізнесмени: тільки так можна домогтися поставлених цілей.
  • Прагматики не роблять романтичних вчинків, зате вони не скаржаться на життя і не дозволяють хандрити іншим.

Пройти тест на темперамент

Зараз читають
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Погано на душі і важко, а може це корисно? 6 ідей
Що робити, якщо погано на душі і все навколо перестає радувати? Чи можна ...
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе? 7 відповідей на найголовніше питання в житті
Як знайти себе в цьому житті і що в цьому може допомогти? 7 ефективних с ...
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час: 5 робочих технік
Як знайти час і які є ефективні прийоми, що полегшують управління часом? ...
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант: 7 надійних способів
Як знайти свій талант і дізнатися його? Хоча кожен талановитий по своєму ...
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні: 7 основних правил
Як поводитися на першому побаченні, щоб гарантовано піти на друге? Як вз ...
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Самосаботаж або чому ми не хочемо робити те, що важливо
Всі ми час від часу стикаємося з проблемою самосаботажа, коли знаємо, що ...
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Проникливість: що це таке і як її в собі розвинути??
Що таке проникливість професійна і життєва? 5 способів розвинути свої зд ...
Новое youtube видео