Назад
ПТСР: що це таке і які у нього симптоми? У мене ПТСР?

Навигация по разделу
У меня ПТСР

" у мене ПТСР?"5 симптомів, які вказують на наявність цього стану

Що таке ПТСР і які його симптоми? Як визначити, чи є у мене ПТСР і що з цим робити. Ділитися Тетяна Вавиліна-дипломований психолог, EMDR-терапевт

Будь – яку негативну подію можна визначати як травмуючу, будь-який стрес-від загальної інформаційної повістки до побутової сварки з близькими також є травмуючою подією. Все це певним чином впливає на наш стан як фізичний, так і емоційно-психічний.

Але ступінь впливу буде залежати від здатності людини до адаптації, його індивідуальної схильності і від вміння розпізнавати і працювати зі своїми емоціями і реакціями. У психіатрії наслідки травматичної події називають ПТСР.

Не варто всім і кожному наклеювати ярлик «є ПТСР» і дружно вирушати на пошуки дієвої таблетки. Якщо захотіти – у кожної людини можна знайти в житті події, які були для нього травмуючими в тій чи мірі. Але це ще не говорить про обов'язкову наявність ПТСР.

Що таке ПТСР?

ПТСР — це посттравматичний стресовий розлад. Воно виникає, як правило, через деякий час після важкої травмуючої ситуації, яка надає сильний вплив на психіку людини.

У психіатрії про ПТСР прийнято говорити тоді, коли люди пережили серйозні травми – військові дії, катастрофи, насильство, втрату близьких. Але крім цього, останнім часом психологи, і я зокрема, все частіше стикаємося з «вікарними травмами» – коли клієнт страждає від ПТСР через події, які відбулися не з ним, але він став їх свідком (наприклад, людина була свідком важкої аварії з летальним результатом). В цьому випадку почуття співпереживання до іншого надає настільки сильний негативний вплив, що служить причиною появи ПТСР.

Як визначити, чи є у мене ПТСР?

Гостру стадію ПТСР можна визначити за наступними п'ятьма симптомами:

  1. Зниження загального тонусу організму, апатія, депресія
  2. Підвищена тривожність, порушення сну, психомоторне збудження
  3. Уникнення думок, почуттів, спогадів, пов'язаних з подією / часткове порушення пам'яті
  4. Порушення комунікацій з оточуючими (від повного дистанціювання до прояву агресії)
  5. Нездатність бачити майбутнє і нові смисли, відсутність інтересу до життя і включеності.

Але наявність одного або декількох симптомів ще не обов'язково говорить про наявність ПТСР. Для точного визначення необхідно звернутися за консультацією до грамотного фахівця.

Приховані травматичні спогади

Самостійно визначити ПТСР буває складно і через те, що ми не пам'ятаємо про травмуючих ситуаціях з минулого. І тут варто поговорити про специфіку роботі людського мозку.

Не всі наші спогади знаходяться у «відкритому доступі». Щоб захистити нас від болю, мозок блокує спогади, пов'язані з травмою. Ніби за помахом чарівної палички хтось бере і стирає частину наших спогадів.

У своїй практиці я Часто зустрічаюся з подібними «блокуваннями». Одна моя клієнтка ніяк не могла побудувати гармонійні відносини.  Ми почали досліджувати її відносини з батьком, і пов'язані з ним негативні події. На перших сеансах дівчина виключно позитивно відгукувалася про взаємини з татом, і роздратовано реагувала на мої розпитування. Однак в процесі роботи спогади стали відкриватися-з'ясувалося, що негативні події мали місце, і саме вони зробили згубний вплив на особисте життя.

Існують також певні прийоми, які допомагають забезпечити доступ до «заблокованих» спогадів. До них в тому числі відноситься EMDR-терапія, яка на сьогоднішній день дуже ефективно і досить швидко допомагає справлятися з ПТСР і його наслідками. Цей метод я успішно використовую в своїй практиці - за допомогою білатеральної стимуляції (рухів очей, постукування, аудиальное вплив) відбувається переробка травмуючого події (десенсибілізація & 8212; зниження емоційного сплеску)

Хронічний ПТСР

Якщо ж мова йде вже про хронічному ПТСР( від півроку і більше), то варто звернути увагу на наступні моменти:

Психосоматичні прояви

Перше, що потрібно зробити – навчитися розпізнавати сигнали свого тіла. Чи є якісь хронічні прояви, які не обумовлені патологією? Якщо відповідь позитивна – це може говорити про наявність психосоматичних проявів. До них відносять: алергії, головні болі/мігрені, затискачі, гастрити, порушення харчової поведінки (РПП), проблеми з артеріальним тиском.

Якщо ви підозрюєте, що ваш недуга носить психосоматичний характер-задумайтеся, коли з'явилися ці прояви, і з чим пов'язано їх загострення? Чи є якась циклічність і залежність? Можливо, наявність подібного симптому-привід звернутися до психолога. Наприклад, алергічна реакція може бути наслідком не тільки цвітіння рослин або переїдання солодким, а також наслідком нервового перенапруження і стресу від постійного перегляду новин або сварки з близькими.

Нереалізованість і незадоволеність однієї зі сфер життя

У кожного з нас є певна бажана модель життя, в якій ми реалізовані в професійній сфері, в творчості та особистому житті. Але життя таке, що виходить не все – відносини в черговий раз не складаються, професійно реалізуватися не виходить, страждає комунікація з оточуючими, а фінансів недостатньо для забезпечення всіх наших потреб.

Все це пов'язано, як правило, з певними установками і патернами. І тут необхідно досліджувати, що саме заважає і що саме не виходить. Потрібно знайти причину, яка, можливо, криється в якихось травмуючих події минулого.

ПТСР – симптом, з яким сьогодні стикається практично кожен. Хтось переживає його в особливій фазі, а у кого-то він має хронічний перебіг. Робота з фахівцем допоможе в значній мірі полегшити стан як фізичний, так і психоемоційний, а також екологічно «перепрожити» негативні події і трансформувати спогади.

Зараз читають
Реверсивна психологія: що це таке і як вона працює??
Реверсивна психологія: що це таке і як вона працює??
Що таке реверсивна психологія і чому вона побудована на феномені опору і ...
Стимул: що це таке і які найефективніші??
Стимул: що це таке і які найефективніші??
Що таке стимул і чи відрізняється він від мотиву? Яким чином діє на люди ...
Свобода волі: що це таке і чому все не так просто??
Свобода волі: що це таке і чому все не так просто??
Що таке свобода волі і як пов'язана зі свободою вибору? Як на свободу во ...
Навички: що це таке і як їх можна розвинути??
Навички: що це таке і як їх можна розвинути??
Що таке навички людини і чи можна їх визначити? Яка є система формування ...
Щоденник подяки: що це таке і як його вести??
Щоденник подяки: що це таке і як його вести??
Що таке щоденник подяки і як він здатний підняти самооцінку? Як його вес ...
Як поліпшити мова і розвинути її? 8 порад
Як поліпшити мова і розвинути її? 8 порад
Як поліпшити мова і що цьому сприяє? Як пов'язані технічна і художня скл ...
Універсальний лідер: хто це такий і як ним стати??
Універсальний лідер: хто це такий і як ним стати??
Фундаментальне питання успіху та лідерства — універсальні вони, або кожн ...
Новое youtube видео